Tag Archives: Wabash

Smith building excitement as new Manchester Squires coach

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Shane Smith has coached baseball for 24 years and at every level from T-ball and 18U travel with the past two years as an assistant at Wabash (Ind.) High School.
Smith can now add high school head coach to his list of diamond experiences.
Last week he was board-approved to lead the baseball program at Manchester Junior/Senior High School in North Manchester, Ind., which is about 20 miles north of Southwood Junior/Senior High School.
Oldest son Blake Smith (19) graduated from Wabash in 2022 and is now a freshman baseball player and Sport Management major at Manchester University in North Manchester.
Shane and Tiffany Smith’s younger sons Ashton (18 and a senior) and Jackson (15 and a sophomore) are still in involved in baseball at Southwood, which is also in Wabash County and conference rival to Manchester. Ashton Smith played at Wabash the past two years.
Daughter Ella Smith is a seventh grade softball player and dancer.
“Baseball has been our family thing,” says Shane Smith, who celebrates 20 years of marriage to Tiffany in October. “This is an opportunity I’ve always wanted: to run a varsity baseball program.
“I prayed about it. I talked to my family. They’ve been supportive. I don’t take it lightly and I appreciate it.”
Smith was involved with the Wabash Pride travel program for eight years, serving as president for six. He also coached for the USA Prime.
At Wabash High, he assisted Apaches head coach Jack Holley. They had met when Smith was 13 and playing for the Prep League Blue Jays coached by Holley.
“He’s an Old School baseball traditionalist and he’s got a great heart,” says Smith of Holley, who played on Wabash’s 1986 state champions and then at Valparaiso University. “He’s got a great deal of knowledge, but he puts things in perspective.
“It’s bigger than baseball. We’re dealing with people’s sons.”
During his high school years, Smith also played for Wabash American Legion Post 15 coached by Steve Furnas and Oren Wagner.
Smith is a 1999 graduate of Wabash. One of his high school coaches in his younger years was Todd Adams, a former Anderson (Ind.) University player who was in charge of strength and conditioning for the Apaches.
“He was a physical specimen,” says Smith of Adams, who is now his insurance agent. “He poured everything he had into us. We were than more than just our stats.
“He got the most out of us simply by showing he cared. He expected maximum effort and that’s who I am as a coach.”
Rick Espeset, head coach at Manchester University, coached with Smith for four years in the summer and made an impression.
“You can achieve success and all these goals but you have to stay grounded,” says Smith. “Everything we did was fun and maximum effort
He was a relationship-first guy, too.”
Ethan Espeset, Rick’s son, is a 2022 Manchester Junior/Senior High graduate.
Manchester (enrollment around 475) is a member of the Three Rivers Conference (with Maconaquah, Northfield, North Miami, Peru, Rochester, Southwood, Tippecanoe Valley and Whitko).
The Squires were part of an IHSAA Class 2A sectional grouping in 2022 with Carroll (Flora), Lewis Cass, Rochester, Wabash and Whitko. Manchester has won nine sectional titles — the last in 2016. The 2002 Squires were 2A state champions.
Jack Rupley was Manchester’s head coach from 1998 until retiring at the end of the 2022 season.
“Jack was very consistent as far as leading a program and its expectations,” says Smith. “I want to add to the already-strong history.”
Smith plans to bring his unique strengths and passions to the Squires baseball program.
“I like to play fast and put pressure on the defense,” says Smith. He notes that Wabash stole 140 bases in 2022 and that’s a realistic goal at Manchester. “I like the kids to play loose and fail with confidence. I’m not looking for them to be a robot. I’m going to empower my players to steal that base.”
Smith passionate about serving others and he’s going to bring that to the Squires.
Wabash conducted a “dad’s practice” with a fathers and male role models joining the players and Smith plans to do the same at Manchester.
“We’re going to have a good time,” says Smith.
He wants to have walk-up songs and “cool gamed experience” for his players.
“I’m an Old School guy with a New School side to me,” says Smith. “I want to mix it up a little.”
In just a few days, the Manchester Squires Baseball Facebook page already had over 100 followers.
“Excitement is growing,” says Smith. “We want to do something special.”
Smith expects eight players with varsity experience to return in 2023. That includes the top four in batting average (junior Garrett Sites .389, sophomore Ethan Hendrix .365, junior Evan Martynowicz .338, junior Gavin Martin .303) and leading base stealers (Sites 11, Hendrix 10, Martynowicz 8 and Martin 7).
As a pitcher, Martynowicz went 2-2 with a 2.31 earned run average, 38 strikeouts and 13 walks over 42 1/3 innings.
Smith has already attended Manchester sporting events to meet players and parents and reached out to Manchester Recreational Association and wants to offer coach and player clinics.
“My main goal is to generate excitement in the community,” says Smith. “People don’t care what you know until they know that you care. I plan to support these kids and families and have a good foundation of a relationship way before the first day of practice.”
The coach plans to have a call-out meeting in the near future.
Manchester does not currently have junior high baseball. Smith says he would like to start that, perhaps through MRA.
“We want to make sure (younger players) have a sound foundation,” says Smith. “We want to make sure in T-ball they fall in love with the game. So many times we overwhelm the kids and it becomes a job.
“They have to have a great experience, continue to love it and have the confidence. Youth baseball is all about fundamentals and gaining confidence.
“If we are going to have a true feeder system, the focus has to be development and long-term success over short-term success.”
Smith works as a social worker and school safety specialist for Wabash City Schools. He is currently in the L.H. Carpenter Early Learning Center.
He is also on the Wabash County’s Child Protection Team, which is an accountability piece for the Department of Child Services.
Smith earned a Criminal Justice degree with a minor in Human Resources Management from Saint Leo (Fla.) University.

Shane Smith.
The Smiths (clockwise from upper left): Shane, Ashton, Blake, Jackson, Tiffany and Ella.

“Dad’s Practice” with Blake, Shane, Ashton and Doug Smith.

Shane Smith (left) advises a Wabash High hitter.

‘The Best We’ve Got: The Carl Erskine Story’ makes Indianapolis premier

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

“The Best We’ve Got: The Carl Erskine Story” — a film by Ted Green — made its Indianapolis debut Thursday, Aug. 18 at the Tobias Theater aka The Toby.
After the screening presented by Heartland Film, Green told why he chose the documentary subject.
“I like to do films that celebrate the triumph of the human spirit,” said Green, a producer, director, writer and researcher who partnered with Indiana Historical Society and created a cinematic portrayal of the man who has impacted the baseball world and so much more. “I just found myself drawn to this 95-year old guy up in Anderson, Ind., who was able to sort of move social mountains — not through bombast, not through money, but through grace, through humility, through servant leadership — and I will tell you that the last two years spent during production were the greatest two years of education of my life.
“Maybe just maybe niceness and decency can win in the end.”
Esteemed broadcaster Bob Costas summed it up in his on-screen introduction: “It was a story told softly as you’re about to see and hear about a story that cumulatively speaks to a person who’s deeply admirable.”
Erskine, who became known as “The Gentleman from Indiana,” was born Dec. 13, 1926 in Anderson, won 122 games as a right-handed pitcher for the Brooklyn/Los Angeles Dodgers.
Throwing an overhand curveball that Hall of Fame announcer Vin Scully said could be seen in a snowstorm, Erskine struck out a then-record 14 batters in the 1953 World Series.
“Oisk” — as Brooklyn fans called him — is the last living member of the 1955 team that won the World Series. That group is part of Roger Kahn’s celebrated book, “The Boys of Summer.” Hall of Famer and Indiana native Gil Hodges was also on that team.
Erskine threw two no-hitters and the was the starting pitcher in the Dodgers’ first game in LA.
But that’s just a part of Erskine’s tale.
“When I was a little boy I had this feeling in my soul: Something good is going to happen to you,” said Erskine early in the film. I just had this feeling,”
Carl and Betty Erskine will celebrate 75 years of marriage on Oct. 5. They raised four children — Danny, Gary, Susan and Jimmy.
The latter was born in 1960 — less than a year after Carl retired from baseball — with Down syndrome. Rather than put Jimmy away in an institution, the Erskine showered him with love and treated him like the rest of the children.
“We were an active family,” said Gary Erskine. “Jimmy was not left behind.”
Jimmy got on to a school bus for the first time in 1972 and has gone on to lead an independent life.
When Carl and Betty’s fourth child came along, Indiana had long took a dim view of the “feeble-minded” and in 1907 was the nation’s first state to enact compulsory sterilization to “prevent procreation of confirmed criminals, idiots, imbeciles and rapists.”
Expected to live to around 35, Jimmy Erskine turned 62 this year. He worked at Applebee’s in Anderson for two decades and competed in Special Olympics for 50 (starting with the Indiana State Special Olympic Games in Terre Haute in 1970).
The Carl and Betty Erskine Society raises money for the Special Olympics.
The Erskine Personal Impact Curriculum (EPIC) is a set of materials for elementary, middle and high school students that uses stories from Carl’s life to “create lessons and activities with themes including empowerment, friendship, inclusion and leadership.”
Thursday’s event was also a celebration of the Erskine connection to Special Olympics Indiana and helping to promote grace, humility, diversity, inclusion and servant leadership.
When Carl was 10 and playing basketball in the alley with friends, 9-year-old Johnny Wilson wandered in.
Carl’s question to the boy who happen to be black was, “Do you want to play?”
It was the start of long friendship that lasted more than eight decades — one that will be commemorated with a mural in downtown Anderson in 2023.
The boy who went on to be known as “Jumpin’” Johnny Wilson came from a family on welfare so he often ate at the Erskine house.
Blacks were not welcome in some Anderson restaurants. They could not join the YMCA. They were restricted to the balcony of the movie theater.
The Ted Green film made its world premier Aug. 11 at Anderson’s Paramount Theatre with an encore on Aug. 13.
“Blacks were expected to be where they were supposed to be and the whites on the other side,” said Erskine.
Carl’s parents — Matt and Berths — did not show that prejudice.
General Motors Delco Remy inspector Matt Erskine “walked as easily among blacks as whites.”
Bertha Erskine “was known for seeing the best in everyone and everything.”
Said Carl, “She gave me the feeling that beauty is all around us. Don’t forget to look at it.”
Carl went to the blacks-only swimming pool with Johnny Wilson. He didn’t go to places Johnny couldn’t and he sat in the balcony with his pal.
They later played together on the Anderson High School basketball team. Wilson was chosen as Indiana Mr. Basketball in 1946 and went on to play for the Harlem Globetrotters and is in the Indiana Basketball Hall of Fame. He competed in baseball, basketball, football and track and field at Anderson College (now Anderson University) and is in that school’s athletic hall of fame.
Erskine, who was later head baseball coach at Anderson College for 12 years and is also in the Ravens Hall of Fame, shined on the diamond for Anderson High and Anderson American Legion Post 127.
Throwing a tennis ball against a barn with a strike zone marked in chalk, Carl continually fanned his hero.
Said Erskine, “I can’t count how many times I struck out Babe Ruth.”
First discovered by Indianapolis scout Stan Feezle, Carl landed with the Dodgers after a stint in the U.S. Navy.
The Dodgers were run by Branch Rickey, who signed the Hoosier hurler for $5,000.
“I think there was an esteem there,” said Branch Rickey III of the relationship between his grandfather and Erskine. “He just had a deep, deep appreciation for what character could do individually. We loved what character could do for teams.”
As a minor leaguer pitching against the big club, Erskine first met Jackie Robinson, who made a point of encouraging him his outing.
Erskine made his Dodgers debut in 1948 and went on to toe the rubber for the franchise 335 times.
Two Erskine-penned books are “Tales from the Dodgers Dugout” and “What I Learned from Jackie Robinson” and has been involved with Jackie Robinson Day activities with The Base Indy.
One day after Erskine had shown kindness to wife and son — Rachel Robinson and Jackie Jr. — Robinson expressed his appreciation.
“‘Come on, Jackie, it’s as natural to me as breathing,’” said Erskine of his response. But Jackie was always kind of surprised. He said to me, ‘this black and white thing doesn’t seem to bother you.’ I told him about Johnny my buddy. He said, ‘Carl, I see life divided. You seem to see life connected.’”
When Dodgers catcher Roy Campanella was paralyzed in an auto accident in 1958, the first teammate to visit him in the hospital was Erskine.
A man of faith who met Dr. Norman Vincent Peale, Erskine was there at the start of the Fellowship of Christian Athletes.
Erskine lent his talent to Dale McMillen aka “Mr. Mac” with the Wildcat League for youth in Fort Wayne, Ind.
An insurance salesman and a bank president in his hometown, Carl has been a civic leader along with Betty.
Anderson has Erskine Elementary School (a video message from Dodgers manager Tommy Lasorda at the dedication appears in the film).
There’s also was is now known as Anderson Youth Baseball & Softball at Erskine Park.
The broadcast premier of “The Best We’ve Got: The Carl Erskine Story” is slated for 9 p.m. Thursday, Sept. 22 on WFYI in Indianapolis with PBS stations around Indiana expected to follow.
As well as being part of the Heartland International Film Festival Oct. 6-16 in Indianapolis, screenings are planned for Sept. 29 at Eagles Theater in Wabash, Ind., Oct. 13 at Muncie Civic Center with dates to be determined at Artcraft Theater in Franklin, Ind., and Gainbridge Fieldhouse in Indianapolis.

The Indianapolis premier of the Ted Green film “The Best We’ve Got: The Carl Erskine Story” was Thursday, Aug. 18 at the Tobias Theater aka The Toby. (Steve Krah Photo)
A memento from the Indianapolis premier of the Ted Green film “The Best We’ve Got: The Carl Erskine Story.” (Steve Krah Photo)

New coach Sailors, Elwood Panthers getting ‘back to basics’

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Grant Sailors grew up playing baseball a certain way and he is looking to bring those things into his job as head coach at Elwood (Ind.) Community Junior/Senior High School.
Hired less than a month ago to lead the Panthers program, the former three-sport athlete at Wabash (Ind.) High School wants the Panthers to “get back to basics.”
“It’s the little stuff,” says Sailors, who played football and basketball and was a first-team all-stater in baseball (Matt Stone was head coach) for the Apaches and graduated in 2014 with a brief baseball stint at the University of Saint Francis in Fort Wayne. “To me a big thing is how you appear to your coaches, the other team, your fans.
“Your jersey is tucked in. Your belt is on. You’re wearing your hat right. It’s little baseball traditions people may not take seriously.
“We want to respect the game of baseball. The program I grew up in taught me very well. We want to teach that to the kids in Elwood.
“It is a rebuilding process. It is going to take a little time and a whole lot of effort.”
Elwood (enrollment around 430) is a member of the Central Indiana Athletic Conference (with Alexandra-Monroe, Blackford, Eastbrook, Frankton, Madison-Grant, Mississinewa and Oak Hill).
The Panthers were part of an IHSAA Class 2A sectional grouping in 2022 with Alexandria-Monroe, Frankton, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Wapahani and Winchester Community. Elwood has won eight sectional titles — the last in 2014.
Sailors, who helped with Wabash boys basketball a few years ago and Elwood softball in the spring of 2022, has been running twice-a-week open fields for Panthers baseball.
He also emphasizes being on-time and the hustle factor.
“Go out there and give it your all,” says Sailors, who has played with the USA Softball national fastpitch team. “It doesn’t take talent to hustle. These are things that I grew up doing.”
Sailors played from age 4 to 12 at Wabash Little League then spent the next few years in the town’s Babe Ruth program.
“There was a certain standard for baseball in the town of Wabash,” says Sailors. “Everybody wanted to be a part of the baseball team.
“One goal for me and our new athletic director (Ryan Vanskyock) is it to get (Elwood’s Harry Bridges) Little League built back up so kids want to come and play.”
That includes coaches clinics so they can see how Sailors teaches the game.
Elwood has a junior high baseball for seventh and eighth graders.
Sailors has named four of his assistant coaches — Jamie Jetty, Jack Bennett, Devan Frank and Chris Noone. Bennett, who played baseball at Goshen (Ind.) College), and long-time coach Noone are from Elwood.
Former prep volleyball, basketball and softball athlete Taylor Noone (Elwood Class of 2016) is Sailors’ girlfriend.
The Panthers play and practice on-campus. Money is being raised for renovations. Sailors says it is hoped that Elwood will someday have lights for baseball and softball.
When not coaching, Sailors works in kitchen modeling and does woodworking on the side.
He is the son of Jason (Kerri) Sailors and Betina Hill. He has three siblings — older younger Zach Sailors (Wabash Class of 2010), younger sister Jillian Sailors (Wabash Class of 2025) and younger brother Jake Sailors. Zach played baseball at Wabash and for four years at Indiana Tech. Jillian has been a travel volleyball player. Jake has been involved in football, basketball and baseball.

New Elwood Community Junior/Senior High School head baseball coach Grant Sailors and Taylor Noone.
New Elwood Community Junior/Senior High School head baseball coach Grant Sailors and Taylor Noone.

Grant Sailors at Wabash (Ind.) High School.

Rosters set for June 22 IHSBCA Futures Game at Indiana Wesleyan

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Rosters have been established for the 2022 Indiana High School Baseball Coaches Association Futures Game.
The showcase for players with remaining high school eligibility is slated for Wednesday, June 22 on the turf at Indiana Wesleyan University in Marion — site of the IHSBCA North/South Series June 24-26.
Beginning at 9 a.m., Futures Game participants show their skills. Games are slated for noon (Navy vs. Gold) and 2 p.m. (Gray vs. Red).

FUTURES GAME SHOWCASE ROSTER
3b Josh Adamczewski (Lake Central)
p R.J. Anglin (LaPorte)
p Charlie Baker (Indianapolis North Central)
c Bryce Berkemeier (Rushville)
p Koen Berry (Nortwestern)
mif L.J. Bevier (Elkhart Christian)
c Drew Bradley (Jasper)
c Caleb Branam (NorthWood)
of Joel Bueltel (Forest Park)
1b/p A.J. Burkhalter (Northwestern)
mif Brayden Coffey (Decatur Central)
mif Braden Cook (Elkhart)
3b Jaxon Copas (Central Noble)
p Cale Coursey (Crawfordsville)
mif Henry Cruz (Springs Valley)
1b Aiden Darlage (Seymour)
p Jordan DeAtley (Southwestern of Hanover)
c/p Andrew Dillon (Wabash)
of Bradyn Douglas (Frankton)
mif Daxton Dudley (Wapahani)
c Bret Echelbarger (Western)
of/p Cade Epp (Western)
mif Kade Flores (LaPorte)
p Brayden Grass (South Central of Union Mills)
1b Jack Grunkemeyer (Batesville)
p Cole Gruppenhoff (Bloomington North)
3b Lance Hanna (Rossville)
p Brycen Hannah (John Glenn)
mif Quincy Harper (Heritage Christian)
p Alec Hershberger (Fairfield)
p Maddox Holsclaw (Plainfield)
1b Vince Hoover (Tipton)
p Ricky Howell (Pendleton Heights)
of Landyn Iden (Columbia City)
mif Braden Kauffman (Westview)
p Ben Kearns (West Vigo)
of Grady Kepplin (New Prairie)
3b Bo Kerns (Lakeland)
if Denham Kozy (Munster)
c Adam Lehmann (Penn)
c Chase Long (Delph)
p Cole Long (Delphi)
3b Logan Marsell (McCutcheon)
mif Cooper Martin (Plainfield)
of Cam Martinez (Fort Wayne Bishop Luers)
of/p Treyton McCormick (Seymour)
mif Quaid Mull (Hagerstown)
p Jake Mulvehill (South Bend Adams)
of Braxton Myers (Connersville)
of Jayden Ohmer (Brebeuf Jesuit)
3b Ben Orrill (Madison)
p Tayvion Ortman (New Prairie)
p Andrew Parker (Kankakee Valley)
mif Ian Potts (Peru)
of Micah Rienstra-Kiracofe (Indianapolis North Central)
p Sam Russo (Elkhart)
of/p Dominic Sharp (Boonville)
of Grant Shepherd (Greenfield-Central)
of Nate Simpson (Avon)
1b Rylee Singleton (Evansville North)
1b Carson Terrell (Northeastern)
1b/p Easton Terry (South Vermillion)
3b Cannon Vandever (Avon)
p Brady Watts (Austin)
p Kale Wemer (Crawfordsville)
1b Matthew Wright (Jasper)
c Bryce Yoder (Homestead)
mif Maddux Yohe (Mishawaka)
3b Zach Zychowski (Hanover Central)

Notre Dame bound for Statesboro Regional; Look who conferences honored

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Notre Dame — the last college baseball team from Indiana left standing in 2022 — found out today (May 30) that the Irish will be in the Statesboro Regional for the 64-team NCAA Division I tournament.
The No. 2-seeded Irish (35-14) play No. 3 Texas Tech (37-20) at 2 p.m. Friday, June 3. Site host and top-seeded Georgia Southern (40-18) plays No. UNC Greensboro (34-28) at 7 p.m. Friday.
Notre Dame made it to the semifinals of the Atlantic Coast Conference tournament.
Regionals continue through June 6 with super regionals June 10-13 and the College World Series June 17-27.
Ball State made it to the “if necessary” Mid-American Conference tournament championship game against Central Michigan and lost 11-7 to wind up the season at 40-19 overall and 32-7 as MAC regular-season champions. Central Michigan earned an automatic NCAA tournament bid.
Evansville (32-24, 14-6), Indiana State (26-22-1, 10-10-1) and Valparaiso (16-32, 5-15) bowed out in the Missouri Valley Conference tournament.
Seasons came to a close for Purdue (29-21, 9-12) and Indiana (27-32, 10-14) at the Big Ten tournament.
Purdue Fort Wayne (18-36, 13-15) finished up in the Horizon League tournament.
In the past few weeks, conferences have handed out postseason awards at the NCAA D-I, D-II and D-III, NAIA and junior college levels and there is a list of those below.

CONFERENCE AWARDS
NCAA D-I
Atlantic Coast: NOTRE DAME — lhp John Michael Bertrand (first team), of Ryan Cole (third team).
Big East: BUTLER— ss Travis Holt (second team), rhp Derek Drees (second team).
Big Ten: PURDUE — dh C.J. Valdez (first team), lhp Jackson Smeltz (third team), lhp Troy Wansing (freshman), of Tanner Haston (sportsmanship). INDIANA — c Matthew Ellis (third team), 1b Brock Tibbitts (freshman), ss Evan Goforth (freshman), 3b Josh Pyne (freshman), of Carter Mathison (freshman), if Tyler Doanes (sportsmanship).
Horizon: PURDUE FORT WAYNE — c Cade Fitzpatrick (second team), 3b Jack Lang (second team), rhp Rex Stills (freshman).
Mid-American: BALL STATE — lhp Tyler Schweitzer (pitcher of the year, first team), rhp Ryan Brown (freshman pitcher of the year, second team), 3b Ryan Peltier (defensive player of the year, second team, defensive), hc Rich Maloney (coach of the year), 1b Trenton Quartermaine (first team), of Zach Cole (first team, defensive), rhp Sam Klein (first team), of Amir Wright (second team), rhp Ty Johnson (second team).
Missouri Valley: EVANSVILLE — rhp Nick Smith (pitcher of the year, first team), hc Wes Carroll (coach of the year), 3b Brent Widder (first team), of Mark Shallenberger (first team), rhp Shane Gray (first team), 1b Tanner Craig (second team), ss Simon Scherry (second team), rhp Drew Dominik (second team), 2b Evan Berkey (honorable mention), of Eric Roberts (honorable mention). INDIANA STATE — ss Jordan Schaffer (first team), rhp Matt Jachec (first team, defensive), 2b Josue Urdaneta (second team), of Seth Gergely (second team, defensive), of Sean Ross (honorable mention), c Grant Magill (defensive). VALPARAISO — 2b Nolan Tucker (first team), rhp Colin Fields (second team), rhp Bobby Nowak (honorable mention), 3b Kaleb Hannahs (defensive).

NCAA D-II
Great Lakes Intercollegiate: PURDUE NORTHWEST — 2b Ethan Imlach (first team), of Ray Hilbrich (first team), c Jack Gallagher (second team), rhp Tyler Schultz (honorable mention), rhp Sam Shively (honorable mention).
Great Lakes Valley: INDIANAPOLIS — lhp Xavier Rivas (pitcher of the year, first team), ss Alex Vela (second team, sportsmanship), of Brandon DeWitt (second team). SOUTHERN INDIANA —lhp Sammy Barnett (sportsmanship).

NCAA D-III
Heartland Collegiate: FRANKLIN— c Logan Demkovich (first team), of Tysen Lipscomb (first team), rhp Nick McClanahan (pitcher of the year, first team), rhp Alex Reinoehl (first team), ss A.J. Sanders (first team), of Sean Sullivan (first team), 1b Matthew Earley (honorable mention), hc Lance Marshall (coach of the year), rhp Nick Elmendorf (sportsmanship). ROSE-HULMAN — rhp Ian Kline (first team), 1b Josh Mesenbrink (player of the year, first team), 3b Brett Tuttle (first team), 2b Colter Couillard-Rodak (second team), of Harrison Finch (second team), ss Manuel Lopez (second team), ut Adam Taylor (honorable mention), of Nathan Burke (sportsmanship). EARLHAM — dh Andrew Bradley (first team), 3b Devin Basley (second team), 2b Christian Lancianese (second team), of Nathan Lancianese (second team), rhp Aidan Talerek (second team), of Cameron McCabe (honorable mention), c Easton Embry (sportsmanship). ANDERSON— 1b Tyler Smitherman (first team), rhp Evan Doan (second team), lhp Kasey Henderson (second team), rhp Logan Nickel (second team), ss Justin Reed (second team), of Grahm Reedy (second team), of Jake Stank (newcomer of the year, second team), mif T.J. Price (honorable mention), c Tyler Young (sportsmanship). HANOVER — of Andrew Littlefield (first team), c Charlie Burton (second team), 1b Alex Christie (second team), rhp Charlie Joyce (second team), of Eric Roudebush (honorable mention), 3b/1b Jacob Dupps (sportsmanship). MANCHESTER— lhp Carter Hooks (first team), ut Rocco Hanes (second team), dh/ut Harrison Pittsford (second team), rhp/if Zach White (honorable mention, sportsmanship).
Michigan Intercollegiate: TRINE— rhp Josh Hoogewerf (second team), of Brenden Warner (second team).
North Coast: DEPAUW— 1b Kyle Callahan (first team), of Nick Nelson (first team), lhp Michael Vallone (first team), 2b Cameron Macon (second team), ss Evan Barnes (honorable mention), 3b Brian May (honorable mention), of/ut Danny Glimco (honorable mention). WABASH — 2b Austin Simmers (first team).

NAIA
Chicagoland: Calumet of St. Joseph — dh Bubba Davenport (second team), of Gabriel Quinones (second team). INDIANA UNIVERSITY SOUTH BEND— 2b Jake Vanderwoude (first team), c Kole Miller (second team).
Crossroads: TAYLOR — c/of T.J. Bass (player of year, first team), rhp Luke Shively (pitcher of the year, first team), rhp/of Kaleb Kolpein (newcomer of the year, second team), rhp Noah Huseman (first team), if Nick Rusche (first team, gold glove), of Conner Crawford (second team), 1b Kade VanderMolen (gold glove). INDIANA WESLEYAN — if Denver Blinn (first team), c Bryce Ginder (first team), if Lucas Goodin (first team), rhp Hunter Hoffman (first team), ut Evan Salmon (first team, gold glove), c Colby Jenkins (gold glove). HUNTINGTON — 3b Daniel Lichty (first team, gold glove), of/rhp Ian McCutcheon (first team), mif Satchell Wilson (second team). MARIAN — if Matteo Porcellato (first team), 1b Bryce Davenport (second team), of J.J. Rivera (second team, gold glove), Dion Wintjes (gold glove). SAINT FRANCIS — of-dh David Miller (first team), if/of/c Alec Brunson (gold glove). BETHEL— rhp Frank Plesac (first team), c Dominic Densler (second team), if/rhp Jeremy Wiersema (second team), if/rhp Ty Mickiewicz (gold glove). GRACE — rhp Evan Etchison (second team), rhp Hunter Schumacher (second team). GOSHEN — of Jenner Rodammer (second team, gold glove)
River States: INDIANA UNIVERSITY SOUTHEAST — 3b Trevor Campbell (player of the year, first team, gold glove), lhp Hunter Kloke (pitcher of the year, first team), hc Ben Reel (coach of the year), c Brody Tanksley (first team, gold glove), 2b Clay Woeste (first team, gold glove), of Marco Romero (first team, gold glove), rhp Lane Oesterling (second team), of Derek Wagner (second team), ut Brandon Boxer (second team), if Daunte DeCello (gold glove, Champions of Character). INDIANA UNIVERSITY KOKOMO — lhp Owen Callaghan (first team), of Patrick Mills (first team), lhp J.T. Holton (second team), 1b Noah Hurlock (second team), ss Riley Garczynski (second team), of Jack Leverenz (second team), dh Jared Heard (second team), if Matt Iacobucci (Champions of Character). OAKLAND CITY — ss Chandler Dunn (first team), of Noah Baugher (second team), if Austin Morris (Champions of Character).
Wolverine-Hoosier: INDIANA TECH — rhp Hayes Stutsman (first team), c Manuel Ascanio (second team), of Ashtin Moxey (second team), ut Trevor Patterson (gold glove), ss Jayden Reed (gold glove, second team), 2b Mike Snyder (second team), if Michael Oliger (Champions of Character).

Junior College
Michigan Community College: MARIAN’S ANCILLA — if Rylan Huntley (first team), if Josh Ledgard (honorable mention).
Mid-West: Vincennes — ss Peyton Lane (second team), ut Colton Evans (second team).

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through May 29
NCAA D-I
Ball State 40-19 (32-7 MAC)
Notre Dame 35-14 (16-11 ACC)
Evansville 32-24 (14-6 MVC)
Purdue 29-21 (9-12 Big Ten)
Indiana State 26-22-1 (10-10-1 MVC)
Indiana 27-32 (10-14 Big Ten)
Butler 20-35-1 (4-16-1 Big East)
Purdue Fort Wayne 18-36 (13-15 Horizon)
Valparaiso 16-32 (5-15 MVC)

NCAA D-II
Southern Indiana 21-28 (10-14 GLVC)
Indianapolis 21-31 (11-13 GLVC)
Purdue Northwest 18-21 (7-17 GLIAC)

NCAA D-III
Franklin 29-14 (13-5 HCAC)
Rose-Hulman 28-13 (12-6 HCAC)
Earlham 26-13 (12-6 HCAC)
DePauw 22-17 (12-6 NCAC)
Wabash 20-19 (4-14 NCAC)
Anderson 20-21 (11-7 HCAC)
Hanover 16-22 (10-8 HCAC)
Trine 14-23 (9-12 MIAA)
Manchester 10-27 (6-12 HCAC)

NAIA
Taylor 41-18 (26-10 CL)
Indiana University Southeast 40-15 (20-4 RSC)
Indiana Tech 32-21 (13-7 WHAC)
Indiana Wesleyan 31-23 (23-13 CL)
Oakland City 31-23 (11-11 RSC)
Huntington 27-23 (21-15 CL)
Marian 27-27 (17-19 CL)
Saint Francis 27-28 (15-21 CL)
Indiana University-Kokomo 26-22 (16-7 RSC)
Bethel 25-29 (19-17 CL)
Grace 17-33 (10-26 CL)
Calumet of Saint Joseph 16-32 (11-18 CCAC)
Indiana University South Bend 16-32-1 (9-20-1 CCAC)
Goshen 11-39 (6-30 CL)

Junior College
Vincennes 25-32 (15-19 MWAC)
Ivy Tech Northeast 16-19
Marian’s Ancilla 8-40 (6-22 MCCAA)

Week of May 23-29
NCAA D-I
Tuesday, May 24
Atlantic Coast Conference Tournament
Pittsburgh 12, Georgia Tech 6
North Carolina State 11, Wake Forest 8
North Carolina 9, Clemson 2

Missouri Valley Conference Tournament
Missouri State 9, Illinois State 4

Wednesday, May 25
Atlantic Coast Conference Tournament
Pittsburgh 6, Louisville 5
Florida State 13, Virginia 3
North Carolina State 9, Miami 6

Horizon League Tournament
Youngstown State 6, Purdue Fort Wayne 0
Northern Kentucky 3, Illinois-Chicago 2

Mid-American Conference Tournament
Central Michigan 11, Toledo 10

Missouri Valley Conference Tournament
Indiana State 8, Valparaiso 0
Missouri State 5, Southern Illinois 1
Evansville 9, Indiana State 1

Thursday, May 26
Atlantic Coast Conference Tournament
Georgia Tech 9, Louisville 4
Notre Dame 5, Florida State 3
Virginia Tech 18, Clemson 6

Big Ten Conference Tournament
Penn State 5, Iowa 2
Rutgers 10, Purdue 3
Maryland 6, Indiana 5
Michigan 7, Illinois 5

Horizon League Tournament
Wright State 18, Northern Kentucky 4
Oakland 2, Youngstown State 0

Mid-American Conference Tournament
Ball State 6, Ohio 4

Missouri Valley Conference Tournament
Dallas Baptist 4, Bradley 3

Friday, May 27
Atlantic Coast Conference Tournament
Notre Dame 3, Virginia 0
Wake Forest 16, Miami 3
North Carolina 10, Virginia Tech 0

Big Ten Conference Tournament
Iowa 5, Purdue 4
Rutgers 5, Penn State 4
Indiana 8, Illinois 1
Michigan 15, Maryland 8

Horizon League Tournament
Youngstown State 11, Northern Kentucky 7
Wright State 14, Oakland 3
Oakland 4, Youngstown State 2

Mid-American Conference Tournament
Toledo 13, Ohio 5
Ball State 9, Central Michigan 7

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 8, Indiana State 2
Missouri State 19, Bradley 3
Evansville 21, Dallas Baptist 2

Saturday, May 28
Atlantic Coast Conference Tournament
North Carolina 7, Notre Dame 2
North Carolina State 8, Pittsburgh 3

Big Ten Conference Tournament
Iowa 11, Penn State 3
Indiana 6, Maryland 4 (11 inn.)
Iowa 7, Michigan 3
Rutgers 14, Indiana 2

Horizon League
Championship
Wright State 24, Oakland 0

Mid-American Conference Tournament
Central Michigan 10, Toledo 7
Central Michigan 12, Ball State 3

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 7, Dallas Baptist 5
Missouri State 7, Evansville 6
Southern Illinois 8, Evansville 5

Sunday, May 29
Atlantic Coast Conference Tournament
Championship
North Carolina 9, North Carolina State 5

Big Ten Conference Tournament
Michigan 13, Iowa 1
Championship
Michigan 10, Rutgers 4

Mid-American Conference Tournament
Championship
Central Michigan 11, Ball State 7

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 9, Missouri State 6
Championship
Missouri State 13, Southern Illinois 3

Ball State to host MAC tournament; Notre Dame at ACC; Evansville, Indiana State, Valparaiso at MVC; Purdue, Indiana at Big Ten; Purdue Fort Wayne at Horizon

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

With a four-game sweep at Miami (Ohio) during the week of May 16-22, Ball State earned the right to host the four-team Mid-American Conference baseball tournament May 25-28 in Muncie.
The Cardinals are one of eight teams from Indiana going into NCAA Division I conference tournaments this week.
Ball State (38-17), the MAC regular-season champions for the first time since 2014, is the top seed, followed by Central Michigan No. 2, Toledo No. 3 and Ohio No. 4.
BSU is 7-3 in its last 10 games. The Rich Maloney-coached Cardinals are 18-4 at Ball Diamond at First Merchants Ballpark Complex.
Twelve teams will compete in the Atlantic Coast Conference tournament May 24-29 in Charlotte, N.C. Pool play is May 24-27. No. 4 seed Notre Dame (33-13) is in Pool D with No. 5 seed Virginia and No. 9 seed Florida State.
Link Jarrett is the Notre Dame head coach. The Irish are 7-3 in their last 10.
The eight-team Big Ten Conference tournament is slated for May 25-29 in Omaha, Neb.
Maryland is the No. 1 seed, Rutgers No. 2, Iowa No. 3, Illinois No. 4, Michigan No. 5, Penn State No. 6, Greg Goff-coached Purdue (29-19) No. 7 and Jeff Mercer-coached Indiana (25-30) No. 8.
The Boilermakers are 4-6 in their last 10, the Hoosiers 5-5.
The eight-team Missouri Valley Conference tournament is scheduled for May 24-28 in Springfield, Mo. Southern Illinois is the No. 1 seed, followed by Wes Carroll-coached Evansville (30-22) No. 2, Dallas Baptist No. 3, Bradley No. 4, Mitch Hannah-coached Indiana State (25-20-1) No. 5, Missouri State No. 6, Illinois State No. 7 and Brian Schmack-coached Valparaiso (16-31) No. 8.
The Purple Aces are 6-4 in their last 10, the Sycamores 3-6-1 and Beacons 3-7.
The six-team Horizon League tournament May 25-28 in Dayton, Ohio. Wright State is the No. 1 seed. Oakland is No. 2, Illinois-Chicago No. 3, Doug Schreiber-coached Purdue Fort Wayne (18-35) No. 4, Youngstown State No. 5 and Northern Kentucky No. 6.
The Mastodons are 5-5 in their last 10.
Notre Dame is No. 17 in the D1Baseball.com RPI. Ball State is No. 70, Evansville No. 86, Indiana State No. 99, Indiana No. 115, Purdue No. 124, Valparaiso No. 210, Butler No. 238 and Purdue Fort Wayne No. 258.
Automatic bids go to the winners of the MAC, ACC, Big Ten, MVC and Horizon tournaments and more. There are 31 automatic bids and 33 at-large picks that will be made by NCAA Division I Baseball Committee. The tournament bracket for the 64-team event will be revealed at noon Eastern Time May 30 on ESPN2.
Butler (20-35-1) did not qualify for the four-team Big East Conference tournament, which is May 26-29 in Mason, Ohio.
Bulldogs head coach Dave Schrage concluded his 38-year career with a 6-4 victory Saturday against Seton Hall. He recently announced his retirement.
Taylor (41-18) and Indiana University Southeast (40-15) both went 1-2 and bowed out at separate NAIA Opening Round sites — the Kyle Gould-coached Trojans in the Upland Bracket and the Ben Reel-coached Grenadiers in the Santa Barbara Bracket.
Earlham (26-13) lost twice at NCAA Division III regional at Lynchburg, Va. The Steve Sakosits-coached Quakers qualified by winning the Heartland Collegiate Athletic Conference tournament.
Vincennes (25-32) saw its season end with two losses in the National Junior College Athletic Association’s Mid-West Athletic Conference tournament in Normal, Ill. Chris Barney is the VU Trailblazers coach.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through May 22
NCAA D-I
Ball State 38-17 (32-7 MAC)
Notre Dame 33-13 (16-11 ACC)
Evansville 30-22 (14-6 MVC)
Purdue 29-19 (9-12 Big Ten)
Indiana State 25-20-1 (10-10-1 MVC)
Indiana 25-30 (10-14 Big Ten)
Butler 20-35-1 (4-16-1 Big East)
Purdue Fort Wayne 18-35 (13-15 Horizon)
Valparaiso 16-31 (5-15 MVC)

NCAA D-II
Southern Indiana 21-28 (10-14 GLVC)
Indianapolis 21-31 (11-13 GLVC)
Purdue Northwest 18-21 (7-17 GLIAC)

NCAA D-III
Franklin 29-14 (13-5 HCAC)
Rose-Hulman 28-13 (12-6 HCAC)
Earlham 26-13 (12-6 HCAC)
DePauw 22-17 (12-6 NCAC)
Wabash 20-19 (4-14 NCAC)
Anderson 20-21 (11-7 HCAC)
Hanover 16-22 (10-8 HCAC)
Trine 14-23 (9-12 MIAA)
Manchester 10-27 (6-12 HCAC)

NAIA
Taylor 41-18 (26-10 CL)
Indiana University Southeast 40-15 (20-4 RSC)
Indiana Tech 32-21 (13-7 WHAC)
Indiana Wesleyan 31-23 (23-13 CL)
Oakland City 31-23 (11-11 RSC)
Huntington 27-23 (21-15 CL)
Marian 27-27 (17-19 CL)
Saint Francis 27-28 (15-21 CL)
Indiana University-Kokomo 26-22 (16-7 RSC)
Bethel 25-29 (19-17 CL)
Grace 17-33 (10-26 CL)
Calumet of Saint Joseph 16-32 (11-18 CCAC)
Indiana University South Bend 16-32-1 (9-20-1 CCAC)
Goshen 11-39 (6-30 CL)

Junior College
Vincennes 25-32 (15-19 MWAC)
Ivy Tech Northeast 16-19
Marian’s Ancilla 8-40 (6-22 MCCAA)

Week of May 16-22
NCAA D-I
Tuesday, May 17
Purdue Fort Wayne 4, Butler 2
Murray State 3, Evansville 2
Indiana 12, Illinois State 7
Notre Dame 14, Northwestern 4

Thursday, May 19
Ball State 7, Miami (Ohio) 4
Evansville 9, Valparaiso 2
Iowa 30, Indiana 16
Indiana State 10, Dallas Baptist 6
Miami (Fla.) 6, Notre Dame 1
Maryland 14, Purdue 7

Friday, May 20
Ball State 4, Miami (Ohio) 2
Ball State 11, Miami (Ohio) 1
Seton Hall 3, Butler 1
Valparaiso 8, Evansville 4
Iowa 12, Indiana 0
Indiana State 11, Dallas Baptist 10
Notre Dame 5, Miami (Fla.) 0
Maryland 18, Purdue 7
Purdue Fort Wayne 6, Akron 5
Akron 7, Purdue Fort Wayne 6

Saturday, May 21
Ball State 13, Miami (Ohio) 2
Butler 6, Seton Hall 4
Iowa 2, Indiana 1
Dallas Baptist 2, Indiana State 2
Miami (Fla.) 16, Notre Dame 7
Akron 11, Purdue Fort Wayne 0

NCAA D-III
Friday, May 20
NCAA Regional
At Lynchburg, Va.
Birmingham-Southern (Ala.) 8, Earlham 2
Lynchburg (Va.) 7, Salve Regina (R.I.) 3

Saturday, May 21
NCAA Regional
At Lynchburg, Va.
Salve Regina (R.I.) 7, Earlham 6
Birmingham-Southern (Ala.) 11, Lynchburg (Va.) 2

Sunday, May 22
NCAA Regional
At Lynchburg, Va.
Salve Regina (R.I.) vs. Lynchburg (Va.)
Championship
Birmingham-Southern (Ala.) 10, Salve Regina (R.I.) 2

NAIA
Monday, May 16
NAIA Opening Round
Upland Bracket
Bryan (Tenn.) 15, Columbia (Mo.) 9
Northwestern Ohio 12, Taylor 8
Southeastern (Fla.) 9, Bryan (Tenn.) 5

Santa Barbara Bracket
IU Southeast 22, Olivet Nazarene (Ill.) 4
Westmont (Calif.) 6, Antelope Valley (Calif.) 0

Tuesday, May 17
NAIA Opening Round
Upland Bracket
Taylor 3, Columbia (Mo.) 2
Southeastern (Fla.) 9, Northwestern Ohio 6
Bryan (Tenn.) 6, Taylor 1

Santa Barbara Bracket
Antelope Valley (Calif.) 4, Olivet Nazarene (Ill.) 1
Westmont (Calif.) 9, IU Southeast 3

Wednesday, May 18
NAIA Opening Round
Upland Bracket
Bryan (Tenn.) 7, Northwestern Ohio 4
Championship
Southeastern (Fla.) 9, Bryan (Tenn.) 5

Santa Barbara Bracket
Antelope Valley (Calif.) 3, IU Southeast 2
Championship
Westmont (Calif.) 12, Antelope Valley (Calif.) 0

Junior College
Wednesday, May 18
Mid-West Athletic Conference Tournament
Danville Area 6, Vincennes 3
Parkland 2, Lewis & Clark 1
Lincoln Land 10, Illinois Central 0
Illinois Central 5, Lewis & Clark 3

Thursday, May 19
Mid-West Athletic Conference Tournament
Heartland 7, Danville Area 0
Lincoln Land 5, Parkland 0
Illinois Central 7, Danville Area 6
Parkland 6, Vincennes 5

Friday, May 20
Mid-West Athletic Conference Tournament
Heartland 8, Lincoln Land 4
Illinois Central 12, Parkland 3
Lincoln Land 11, Illinois Central 1

Saturday, May 21
Mid-West Athletic Conference Tournament
Championship
Heartland 4, Lincoln Land 2

Taylor, Indiana University Southeast, Earlham win conference tournaments

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

NAIA’s Taylor and Indiana University Southeast moved on in postseason play as did NCAA Division III’s Earlham during the week of May 9-15.
The Crossroads League crowned Taylor as tournament champion and IU Southeast prevailed in the River States Conference tournament.
The NAIA Opening Round was slated for May 16-19 at 10 sites. Taylor is a site host and the No. 3 seed in a field which features No. 1 Southeastern (Fla.), No. 2 Northwestern Ohio, No. 4 Columbia (Mo.) and No. 5 Bryan (Tenn.).
IU Southeast is the No. 2 seed in the Santa Barbara Bracket with No. 1 and host Westmont, No. 3 Olivet Nazarene (Ill.) and No. 5 Antelope Valley (Calif.).
By edging Rose-Hulman 10-9 Saturday in Kokomo, Earlham reigned as Heartland Collegiate Athletic Conference tournament champions. The Quakers qualified for regional play and will be in a four-team field hosted by Lynchburg (Va.) and also including Birmingham (Ala.)-Southern and Salve Regina (R.I.). Action starts May 20.
In junior college play, Vincennes qualified for the Mid-West Athletic Conference tournament. The Trailblazers are to meet Danville Area on Wednesday, May 18 at The Corn Crib in Normal, Ill.
The 2022 season has concluded for 25 of the state’s 38 baseball-playing schools.
NCAA Division I is heading into the final week of the regular season.
Winners of weekend series were Indiana (2-1 vs. Minnesota), Notre Dame (2-1 vs. Pittsburgh), Purdue (2-1 at Northwestern) and Purdue Fort Wayne (2-0 vs. Wisconsin-Milwaukee and also 1-1 at Wright State).
Ball State went 2-2 at Ohio while Evansville was 1-2 at Dallas Baptist, Valparaiso 1-2 vs. Bradley, Butler 0-3 vs. Xavier and Indiana State 0-3 at Southern Illinois.
In the latest D1Baseball.com RPI, Notre Dame is No. 14, Evansville No. 67, Ball State No. 90, Indiana No. 119, Purdue No. 120, Indiana State No. 121, Valparaiso No. 217, Butler No. 229 and Purdue Fort Wayne No. 251.
Final regular-season games this week include:
• Ball State is at Miami (Ohio) May 19-21.
• Notre Dame at Northwestern May 17 and Miami (Fla.) May 19-21.
• Purdue vs. Maryland May 19-21.
• Evansville vs. Murray State May 17 and vs. Valparaiso May 19-21.
• Indiana vs. Illinois State May 17 and at Iowa May 19-21.
• Indiana State vs. Dallas Baptist May 19-21.

  • Butler at Purdue Fort Wayne May 17 and vs. Seton Hall May 19-21
  • Purdue Fort Wayne vs. Butler May 17 and at Akron May 20-21.
  • Valparaiso at Western Michigan May 17 and at Evansville May 19-21.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through May 15
NCAA D-I
Ball State 34-17 (28-7 MAC)
Notre Dame 31-11 (15-9 ACC)
Purdue 29-17 (9-10 Big Ten)
Evansville 29-20 (13-5 MVC)
Indiana 24-27 (10-11 Big Ten)
Indiana State 23-20 (8-10 MVC)
Butler 18-33-1 (2-15-1 Big East)
Purdue Fort Wayne 16-33 (13-15 Horizon)
Valparaiso 15-30 (4-14 MVC)

NCAA D-II
Southern Indiana 21-28 (10-14 GLVC)
Indianapolis 21-31 (11-13 GLVC)
Purdue Northwest 18-21 (7-17 GLIAC)

NCAA D-III
Franklin 29-14 (13-5 HCAC)
Rose-Hulman 28-13 (12-6 HCAC)
Earlham 26-11 (12-6 HCAC)
DePauw 22-17 (12-6 NCAC)
Wabash 20-19 (4-14 NCAC)
Anderson 20-21 (11-7 HCAC)
Hanover 16-22 (10-8 HCAC)
Trine 14-23 (9-12 MIAA)
Manchester 10-27 (6-12 HCAC)

NAIA
Taylor 40-16 (26-10 CL)
Indiana University Southeast 39-13 (20-4 RSC)
Indiana Tech 32-21 (13-7 WHAC)
Indiana Wesleyan 31-23 (23-13 CL)
Oakland City 31-23 (11-11 RSC)
Huntington 27-23 (21-15 CL)
Marian 27-27 (17-19 CL)
Saint Francis 27-28 (15-21 CL)
Indiana University-Kokomo 26-22 (16-7 RSC)
Bethel 25-29 (19-17 CL)
Grace 17-33 (10-26 CL)
Calumet of Saint Joseph 16-32 (11-18 CCAC)
Indiana University South Bend 16-32-1 (9-20-1 CCAC)
Goshen 11-39 (6-30 CL)

Junior College
Vincennes 25-30 (15-17 MWAC)
Ivy Tech Northeast 16-19
Marian’s Ancilla 8-40 (6-22 MCCAA)

Week of May 9-15
NCAA D-I
Monday, May 9
Kent State 5, Ball State 4

Tuesday, May 10
Purdue 11, Butler 6
Louisville 7, Indiana 2
Vanderbilt 8, Indiana State 7 (11 inn.)
Notre Dame 15, Michigan State 6
Dayton 8, Purdue Fort Wayne 5

Wednesday, May 11
Evansville 17, Southern Illinois-Edwardsville 10

Friday, May 13
Ball State 11, Ohio 5
Creighton 3, Butler 1
Evansville 9, Dallas Baptist 2
Indiana 8, Minnesota 6
Southern Illinois 5, Indiana State 3
Notre Dame 8, Pittsburgh 3
Purdue 14, Northwestern 8
Purdue Fort Wayne 2, Wisconsin-Milwaukee 1
Purdue Fort Wayne 14, Wisconsin-Milwaukee 4
Bradley 7, Valparaiso 6

Saturday, May 14
Ohio 5, Ball State 3
Ball State 16, Ohio 6
Creighton 14, Butler 6
Dallas Baptist 4, Evansville 3
Southern Illinois 14, Indiana State 3
Notre Dame 8, Pittsburgh 1
Northwestern 11, Purdue 1
Purdue Fort Wayne 5, Wright State 4
Wright State 17, Purdue Fort Wayne 3
Valparaiso 8, Bradley 2

Sunday, May 15
Ohio 15, Ball State 10
Creighton 4, Butler 3
Dallas Baptist 11, Evansville 4
Indiana 12, Minnesota 0
Minnesota 9, Indiana 8
Southern Illinois 7, Indiana State 3
Pittsburgh 5, Notre Dame 2
Purdue 7, Northwestern 2
Bradley 2, Valparaiso 0

NCAA D-II
Thursday, May 12
Great Lakes Intercollegiate
Conference Tournament
Wayne State 10, Saginaw Valley State 4
Purdue Northwest 10, Davenport 8
Northwood 11, Grand Valley State 6

Great Lakes Valley
Conference Tournament
Quincy 12, Lindenwood 3
Maryville 3, Lewis 1
Illinois-Springfield 5, William Jewell 4
Indianapolis 11, Drury 1

Friday, May 13
Great Lakes Intercollegiate
Conference Tournament
Davenport 12, Saginaw Valley State 8
Purdue Northwest 11, Grand Valley State 3
Wayne State 7, Northwood 4

Great Lakes Valley
Conference Tournament
Lewis 12, William Jewell 6
Drury 12, Lindenwood 2
Quincy 4, Indianapolis 3
Illinois-Springfield 12, Maryville 2

Saturday, May 14
Great Lakes Intercollegiate
Conference Tournament
Purdue Northwest 7, Wayne State 5 (12 inn.)
Davenport 8, Northwood 5
Davenport 8, Wayne State 5

Great Lakes Valley
Conference Tournament
Lewis 5, Maryville 4
Drury 9, Indianapolis 7
Lewis 6, Quincy 4
Illinois-Springfield 14, Drury 2

Sunday, May 15
Great Lakes Intercollegiate
Conference Tournament
Purdue Northwest vs.
Davenport 6, Purdue Northwest 4
Championship
Davenport 2, Purdue Northwest 1

Great Lakes Valley
Conference Tournament
Quincy 9, Lewis 4
Championship
Illinois-Springfield 16, Quincy 3

NCAA D-III
Thursday, May 12
Heartland Collegiate Athletic
Conference Tournament
Anderson 6, Hanover 2
Earlham 5, Rose-Hulman 3
Franklin 7, Anderson 3

Friday, May 13
Heartland Collegiate Athletic
Conference Tournament
Rose-Hulman 14, Hanover 6
Earlham 9, Franklin 8
Rose-Hulman 8, Anderson 5

Saturday, May 14
Heartland Collegiate Athletic
Conference Tournament
Rose-Hulman 13, Franklin 8
Championship
Earlham 10, Rose-Hulman 9

NAIA
Monday, May 9
River States Conference Tournament
Championship
Indiana University Southeast 19, Point Park 4

Crossroads League Tournament
Marian 22, Spring Arbor 14
Mount Vernon Nazarene 10, Bethel 8
Taylor 8, Indiana Wesleyan 7
Huntington 15, Saint Francis 8
Mount Vernon Nazarene 5, Indiana Wesleyan 3
Marian 12, Saint Francis 8

Chicagoland Collegiate Athletic
Conference Tournament
Judson 15, St. Ambrose 2
Championship
Olivet Nazarene 3, Judson 1

Wolverine-Hoosier Athletic
Conference Tournament
Championship Series
Northwestern Ohio 22, Madonna 7

Tuesday, May 10
Crossroads League Tournament
Taylor 11, Huntington 8
Mount Vernon Nazarene 16, Marian 8
Huntington 6, Mount Vernon Nazarene 4

Wolverine-Hoosier Athletic
Conference Tournament
Championship Series
Madonna 12, Northwestern Ohio 4
Northwestern Ohio 25, Madonna 2

Wednesday, May 11
Crossroads League Tournament
Championship
Taylor 12, Huntington 9

Junior College
Monday, May 9
Parkland 15, Vincennes 4
Parkland 12, Vincennes 2

Tuesday, May 10
Wabash Valley 11, Vincennes 1

Friday, May 13
Vincennes 7, John Wood 2
Vincennes 5, John Wood 1

Saturday, May 14
Vincennes 6, John Wood 2
Vincennes 12, John Wood 0

Ball State’s Maloney reflects on milestone victory No. 900

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

When Ball State swept a doubleheader Saturday, April 23 at Northern Illinois it allowed Cardinals head coach Rich Maloney to reach the 900th victory of his career.
Maloney is in his 27th season as a college head coach with two stints at Ball State (1996-2002 and 2013-present) and one at Michigan (2003-12).
Ball State (24-14 overall, 18-4 in the Mid-American Conference) went on to win, Sunday, too. Game 4 of the series was slated for today (April 25). Maloney has won 580 games with the Cards.
“I have had the great privilege of coaching so many outstanding young men and coaching alongside so many outstanding assistants,” said Maloney Saturday. “Milestones like this give us a time to reflect on the many relationships built through the years.
“What a blessing!”
Ball State — which got wins from starters Tyler Schweitzer (Hamilton Southeastern High School graduate) and Ty Johnson (Lawrence North), both 6-2 in 2022, Saturday and Sunday — is chasing first-place Central Michigan (27-10, 21-1) in the MAC.
There are more coaching victory milestones on the horizon for NAIA Taylor’s Kyle Gould (597), NAIA Indiana Wesleyan’s Rich Benjamin (498), NAIA Bethel’s Seth Zartman (397), NAIA Marian’s Todd Bacon (195) and NCAA Division III DePauw’s Blake Allen (98).
The best weeks among the state’s 38 college baseball programs April 18-24 belonged to NAIA Indiana Tech at 6-0, NCAA Division-I Notre Dame at 5-0, NCAA Division III Wabash at 5-1, NAIA Calumet of St. Joseph at 5-1 and NAIA Oakland City 4-1.
Notre Dame won midweek games against Valparaiso and Purdue Fort Wayne and swept three from Atlantic Coast Conference foe Wake Forest. The Irish (26-8, 11-7) are tied with Louisville atop the ACC Atlantic Division. ND is No. 2 in the D1Baseball.com RPI behind Tennessee (37-3). Evansville is No. 67, Indiana State. No. 91, Ball State No, 123, Indiana No. 135, Purdue No. 163, Valparaiso No. 202, Butler No. 208 and Purdue Fort Wayne No. 237.
Indiana State (21-11 overall and tied for first in the Missouri Valley Conference at 6-3) tied a school record with six home runs in Sunday’s 12-9 loss to Evansville — two by Aaron Beck (Evansville Harrison) and one each by Tyler Nelson (Chesterton), Jordan Schaffer (West Vigo), Sean Ross and Keegan Watson (New Palestine).
Indiana Tech (27-18, 13-7 in the Wolverine-Hoosier Athletic Conference) won four WHAC games Saturday and Sunday by a combined 66-27. The Warriors and others are looking up conference leader Northwestern Ohio (32-9, 19-1).
Wabash (19-12) is now 4-4 in away games after a doubleheader split at Oberlin and twin bill sweep at Anderson.
Calumet of St. Joseph (14-27) earned all its wins for the week on the road. The same is true for Oakland City (25-17). The Mighty Oaks have already won eight more games in 2022 than 2021.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through April 24
NCAA D-I
Notre Dame 26-8 (11-7 ACC)
Ball State 24-14 (18-4 MAC)
Purdue 22-13 (4-6 Big Ten)
Indiana State 21-11 (6-3 MVC)
Evansville 21-17 (6-3 MVC)
Butler 18-22-1 (2-6-1 Big East)
Indiana 16-23 (4-8 Big Ten)
Valparaiso 13-22 (2-7 MVC)
Purdue Fort Wayne 12-25 (9-9 Horizon)

NCAA D-II
Indianapolis 19-20 (10-6 GLVC)
Purdue Northwest 16-13 (5-9 GLIAC)
Southern Indiana 15-25 (4-12 GLVC)

NCAA D-III
Franklin 23-9 (8-4 HCAC)
Earlham 20-8 (9-3 HCAC)
Rose-Hulman 19-9 (9-5 HCAC)
Wabash 19-12 (4-9 NCAC)
Anderson 16-15 (8-4 HCAC)
Hanover 13-15 (7-5 HCAC)
DePauw 13-15 (6-6 NCAC)
Trine 12-18 (7-7 MIAA)
Manchester 7-22 (3-9 HCAC)

NAIA
Taylor 32-16 (22-10 CL)
Indiana University Southeast 31-13 (17-4 RSC)
Indiana Tech 27-18 (13-7 WHAC)
Indiana Wesleyan 27-20 (20-12 CL)
Indiana University-Kokomo 25-17 (15-5 RSC)
Oakland City 25-17 (8-11 RSC)
Saint Francis 25-23 (14-18 CL)
Marian 24-22 (16-16 CL)
Huntington 22-18 (20-12 CL)
Bethel 22-26 (16-16 CL)
Grace 16-29 (10-22 CL)
Calumet of Saint Joseph 14-27 (9-15 CCAC)
Indiana University South Bend 12-27-1 (6-17-1 CCAC)
Goshen 10-36 (5-27 CL)

Junior College
Vincennes 18-23 (8-12 MWAC)
Ivy Tech Northeast 15-18
Marian’s Ancilla 8-32 (6-14 MCCAA)

Week of April 18-24
NCAA D-I
Tuesday, April 19
Western Michigan 14, Ball State 12
Butler 6, Northern Kentucky 5
Miami (Ohio) 9, Indiana 7
Indiana State 12, Illinois 6
Notre Dame 5, Valparaiso 1
Illinois-Chicago 9, Purdue 6

Wednesday, April 20
Butler 7, Dayton 2
Notre Dame 12, Purdue Fort Wayne 2

Friday, April 22
St. John’s 8, Butler 6
Indiana State 7, Evansville 6
Indiana 8, Nebraska 7
Belmont 3, Purdue 2
Notre Dame 8, Wake Forest 3
Purdue Fort Wayne 4, Northern Kentucky 2
Purdue Fort Wayne 4, Northern Kentucky 3

Saturday, April 23
Ball State 13, Northern Illinois 0
Ball State 6, Northern Illinois 1
St. John’s 8, Butler 7 (10 inn.)
Evansville 14, Indiana State 0
Indiana 8, Nebraska 1
Notre Dame 21, Wake Forest 3
Belmont 11, Purdue 1
Purdue Fort Wayne 10, Oakland 2
Oakland 10, Purdue Fort Wayne 2
Missouri State 14, Valparaiso 2
Missouri State 9, Valparaiso 4

Sunday, April 24
Ball State 9, Northern Illinois 5
Butler 12, St. John’s 12, tie
Evansville 12, Indiana State 9
Nebraska 19, Indiana 7
Belmont 8, Purdue 6
Oakland 10, Purdue Fort Wayne 9 (10 inn.)
Missouri State 6, Valparaiso 1
Notre Dame 13, Wake Forest 12
Northern Kentucky vs. Purdue Fort Wayne

NCAA D-II
Tuesday, April 19
Grand Valley State 10, Purdue Northwest 5
Purdue Northwest 5, Grand Valley State 4
Kentucky Wesleyan 4, Southern Indiana 14

Friday, April 22
Indianapolis 9, Davenport 1

Saturday, April 23
Davenport 12, Indianapolis 10
Davenport 18, Indianapolis 6
Lewis 10, Southern Indiana 9
Southern Indiana vs. Lewis
Purdue Northwest 22, Wisconsin-Parkside 0
Purdue Northwest 18, Wisconsin-Parkside 5

Sunday, April 24
Lewis 15, Southern Indiana 3
Lewis 8, Southern Indiana 5

NCAA D-III
Tuesday, April 19
Anderson 11, Bluffton 4
Bluffton 6, Anderson 0
Wittenberg 11, DePauw 10
DePauw 4, Wittenberg 3
Rose-Hulman 12, Franklin 10
Rose-Hulman 10, Franklin 4
Defiance 4, Manchester 2
Manchester 12, Defiance 11 (11 inn.)
Trine 22, Adrian 14
Wabash 8, Ohio Weselyan 2
Wabash 3, Ohio Weselyan 2

Wednesday, April 20
Indiana Tech 14, Manchester 4

Saturday, April 23
Anderson 8, Defiance 5
Anderson 7, Defiance 6
DePauw 16, Hiram 0
DePauw 11, Hiram 0
Earlham 8, Rose-Hulman 6
Earlham 11, Rose-Hulman 2
Franklin 5, Mt. St. Joseph 4
Franklin 14, Mt. St. Joseph 4
Hanover 10, Bluffton 8
Bluffton 13, Hanover 3
Calvin 7, Trine 3
Trine 7, Calvin 2
Oberlin 3, Wabash 2
Wabash 15, Oberlin 12 (10 inn.)

Sunday, April 24
Wabash 14, Anderson 5
Anderson 21, Wabash 6
Rose-Hulman 16, Wilmington 9
Manchester 5, Trine 4

NAIA
Monday, April 18
Calumet of St. Joseph 19, Lincoln 4
Calumet of St. Joseph 15, Lincoln 5
Grace 10, Marian 8
Marian 8, Grace 3

Tuesday, April 19
IU South Bend 8, Calumet of St. Joseph 4
Indiana Tech 18, Saint Francis 1
Oakland City 4, Bethel (Tenn.) 2
Oakland City 1, Bethel (Tenn.) 0

Wednesday, April 20
Siena Heights 4, Goshen 0
Siena Heights 6, Goshen 3
Indiana Tech 14, Manchester 4
Georgetown (Ky.) 4, IU Kokomo 3

Thursday, April 21
Spring Arbor 7, Bethel 5
Bethel 3, Spring Arbor 2
Mt. Vernon Nazarene 7, Grace 5
Mt. Vernon Nazarene 4, Grace 2
Indiana Wesleyan 11, Taylor 7
Taylor 6, Indiana Wesleyan 3

Friday, April 22
Huntington 15, Goshen 12
Goshen 6, Huntington 4
IU Southeast 10, IU Kokomo 3
Roosevelt 6, IU South Bend 5
Marian 6, Saint Francis 5
Marian 5, Saint Francis 1
Brescia 4, Oakland City 2

Saturday, April 23
Bethel 7, Spring Arbor 6
Bethel 12, Spring Arbor 10
Huntington 16, Goshen 12
Huntington 18, Goshen 3
Mt. Vernon Nazarene 11, Grace 10
Mt. Vernon Nazarene 7, Grace 3
Indiana Tech 20, Siena Heights 3
Indiana Tech 16, Siena Heights 1
IU Kokomo 12, IU Southeast 11
IU Southeast 18, IU Kokomo 2
Roosevelt 15, IU South Bend 3
Roosevelt 9, IU South Bend 5
Taylor 11, Indiana Wesleyan 1
Indiana Wesleyan 9, Taylor 5
Marian 11, Saint Francis 10
Saint Francis 13, Marian 8
Oakland City vs. Brescia
Oakland City vs. Brescia

Sunday, April 24
Indiana Tech 9, Lourdes 8
Indiana Tech 21, Lourdes 15

Junior College
Tuesday, April 19
Muskegon 3, Marian’s Ancilla 2
Muskegon 4, Marian’s Ancilla 3
Vincennes 5, Lincoln Trail 4 (10 inn.)

Wednesday, April 20
Lansing 14, Ivy Tech Northeast 0
Lansing 5, Ivy Tech Northeast 3

Friday, April 22
Wabash Valley 11, Ivy Tech Northeast 5
Wabash Valley 13, Ivy Tech Northeast 2
Kalamazoo Valley 10, Marian’s Ancilla 1
Kalamazoo Valley 1, Marian’s Ancilla 0
Vincennes 11, Illinois Central 3
Illinois Central 5, Vincennes 4

Saturday, April 23
Wabash Valley 12. Ivy Tech Northeast 1
Wabash Valley 14, Ivy Tech Northeast 4
Marian’s Ancilla 6, Kalamazoo Valley 5
Marian’s Ancilla 11, Kalamazoo Valley 9
Vincennes 11, Illinois Central 10
Illinois Central 9, Vincennes 1

Sunday, April 24
Ivy Tech Northeast 14, Trine JV 4
Ivy Tech Northeast 5, Trine JV 2

Indiana Wesleyan, Rose-Hulman, UIndy among state’s hottest teams

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Indiana Wesleyan and Rose-Hulman have the longest current win streaks among the 38 college baseball programs in Indiana.
The NAIA Wildcats have won six straight as have the NCAA Division III Fightin’ Engineers.
IWU (12-4) and NCAA Division II Indianapolis (11-5) have the most victories in April.
Among the other leaders in April triumphs are NCAA Division I’s Evansville (9-2) and Notre Dame (8-3), NAIA’s Taylor (9-5) and Indiana University Southeast (8-2) and NCAA D-III’s Franklin (7-1), Rose-Hulman (7-3) and Earlham (7-3).
At 20-8, Taylor is tied atop Crossroads League standings with Mt. Vernon Nazarene, two games ahead of Indiana Wesleyan.
At 15-3, NAIA Indiana University Southeast is tied with Point Park for first place in the River States Conference, 1/2 game ahead of Indiana University Kokomo.
At 10-6, UIndy is two games behind Illinois-Springfield in the Great Lakes Valley Conference Blue Division.
Franklin (7-1) paces the Heartland Collegiate Athletic Conference, one game ahead of both Rose-Hulman and Earlham.
Indiana State (6-2 in April) is 5-1 in leading the Missouri Valley Conference by one game over Southern Illinois, Dallas Baptist and Evansville.
Ball State (6-6 in April) is 15-3 in the Mid-American Conference, two games behind leader Central Michigan.
Pitching victory and batting average leaders among D-I teams include Jackson Smeltz (6) and Evan Albrecht (.407) of Purdue, John Michael Bertrand (5) and Carter Putz (.357) of Notre Dame, Tyler Schweitzer (5), Ty Johnson (5) and Amir Wright (.349) of Ball State, Matt Jachec (7) and Sean Ross (.421) of Indiana State, Shane Gray (5) and Mark Shallenberger (.389) of Evansville, Jon Vore (3), Derek Drees (3) and Aaron Steinhart (.299) of Butler, Colin Fields (4), Jake Miller (4) and Nolan Tucker (.359) of Valparaiso, Bradley Brehmer (3) and Phillip Glasser (.343) of Indiana and Jacob Myer (2), Mitchell Spencer (2), J.D. Deany (2), Brian Skelton (2) and Cade Fitzpatrick (.350) of Purdue Fort Wayne.
In NCAA D-II, there’s Xavier Rivas (5) and Brandon DeWitt (.368) of Indianapols, Brice Stuteville (4) and Lucas McNew (.341) of Southern Indiana and Joe Sullivan (3) and Ray Hilbrich (.429) of Purdue Northwest.
NCAA D-III leaders are Jackson Young (5) and Logan Demkovich (.398) of Franklin, Aidan Talarek (5) and Cameron McCabe (.408) of Earlham, Ian Kline (5) and Kade Kline (.380) of Rose-Hulman, Tavic Simmons (4) and A.J. Reid (.394) of Wabash, Evan Doan (3), Landen Southern (3) and Tyler Smitherman (.413) of Anderson, Matthew Alter (3) and Charlie Burton (.355) of Hanover, Michael Vallone (6) and Allen Cameron (.398) of DePauw, Robert Kortas (2), Cam Nagel (2) and Adam Stefanelli (.375) of Trine and Carter Hooks (2) and Brett Wathen (2) and Zach White (.356) of Manchester.
In NAIA, there’s Luke Shively (9) and Kaleb Kolpein (.410) of Taylor, Hunter Kloke (7) and Trevor Campbell (.408) of IU Southeast, Brennan Morehead (4) and Denver Blinn (.421) of Indiana Wesleyan, Owen Callaghan (6) and Patrick Mills (.365) of IU Kokomo, Cory Wolter (6) and Alec Brunson (.354) of Saint Francis, Owen Spears (4) and Noah Baugher (.364) of Oakland City, Hayes Sturtsman (4), Jared Maxfield (4) and Ashtin Moxey (.311) of Indiana Tech, Damien Wallace (4) and Matteo Porcellato (.365) of Marian, Noah Arbuckle (3), Joey Butz (3), Isaac Horton (3), Tyler Papenbrock (3) and Ian McCutcheon (.394) of Huntington, Frank Plesac (5) and Eli MacDonald (.411) of Bethel, Evan Etchison (3), Kameron Koch (3) and Alex Rich (.345) of Grace, Zack Dobos (3) and Brenden Bell (.386) of IU South Bend, Bubba Davenport (2) and Michael Machnic (.325) of Calumet of Saint Joseph and Camm Nickell (2) and Jenner Rodammer (.350) of Goshen.
Junior college leaders are Connor VanLannen (3) and Peyton Lane (.440) of Vincennes, Adam Besser (2), Matt Peters (2) and Jaden Parnin (.476) of Ivy Tech Northeast and Rylan Huntley (2 and .413) and Bryce Woodruff (2) of Marian’s Ancilla.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through April 17
NCAA D-I
Purdue 22-9 (4-6 Big Ten)
Notre Dame 21-8 (8-7 ACC)
Ball State 21-13 (15-3 MAC)
Indiana State 19-9 (5-1 MVC)
Evansville 19-16 (4-2 MVC)
Butler 16-20 (2-4 Big East)
Valparaiso 13-18 (2-4 MVC)
Indiana 13-21 (2-7 Big Ten)
Purdue Fort Wayne 10-23 (7-8 Horizon)

NCAA D-II
Indianapolis 18-18 (10-6 GLVC)
Southern Indiana 15-20 (4-8 GLVC)
Purdue Northwest 13-12 (2-8 GLIAC)

NCAA D-III
Franklin 22-6 (7-1 HCAC)
Earlham 18-8 (7-3 HCAC)
Rose-Hulman 16-7 (7-3 HCAC)
Wabash 14-11 (0-8 NCAC)
Anderson 13-12 (5-3 HCAC)
Hanover 12-14 (6-4 HCAC)
DePauw 10-14 (3-5 NCAC)
Trine 10-16 (5-6 MIAA)
Manchester 5-18 (2-6 HCAC)

NAIA
Taylor 30-14 (20-8 CL)
Indiana University Southeast 28-11 (15-3 RSC)
Indiana Wesleyan 25-18 (18-10 CL)
Indiana University-Kokomo 24-14 (14-3 RSC)
Saint Francis 24-19 (13-15 CL)
Oakland City 21-16 (6-10 RSC)
Indiana Tech 21-18 (9-7 WHAC)
Marian 20-20 (12-14 CL)
Huntington 19-17 (17-11 CL)
Bethel 19-25 (13-15 CL)
Grace 15-24 (9-17 CL)
Indiana University South Bend 11-24 (5-14 CCAC)
Calumet of Saint Joseph 9-26 (4-14 CCAC)
Goshen 9-31 (4-24 CL)

Junior College
Vincennes 15-21 (6-10 MWAC)
Ivy Tech Northeast 13-11
Marian’s Ancilla 6-28 (4-10 MCCAA)

Week of April 11-17
NCAA D-I
Tuesday, April 12
Evansville 11, Butler 1
Indiana 6, Indiana State 5
Notre Dame 14, Michigan 5
Eastern Illinois 7, Valparaiso 5

Thursday, April 14
Georgetown 14, Butler 8
Duke 15, Notre Dame 5
Penn State 12, Purdue 7
Purdue Fort Wayne 9, Northern Kentucky 5

Friday, April 15
Ball State 8, Akron 3
Butler 8, Georgetown 7
Evansville 6, Southern Illinois 4
Rutgers 5, Indiana 3
Duke 4, Notre Dame 3 (11 inn.)
Purdue 11, Penn State 5
Northern Kentucky 5, Purdue Fort Wayne 4
Illinois State 7, Valparaiso 0

Saturday, April 16
Ball State 5, Akron 1
Ball State 16, Akron 0
Georgetown 8, Butler 4
Evansville 9, Southern Illinois 2
Evansville 14, Southern Illinois 2
Rutgers 4, Indiana 2
Duke 6, Notre Dame 2
Penn State 7, Purdue 5
Purdue Fort Wayne 10, Northern Kentucky 5
Valparaiso 10, Illinois State 2

Sunday, April 17
Akron 4, Ball State 3
Rutgers 10, Indiana 9
Valparaiso 2, Illinois State 1

NCAA D-II
Tuesday, April 12
Indianapolis 15, Kentucky Wesleyan 1
Indianapolis 11, Kentucky Wesleyan 7
Grand Valley State 10, Purdue Northwest 7
Grand Valley State 9, Purdue Northwest 6
Oakland City 6, Southern Indiana 4

Thursday, April 14
Quincy 14, Indianapolis 4
Purdue Northwest 21, Northwood 19
Truman State vs. Southern Indiana

Friday, April 15
Indianapolis 3, Quincy 2
Indianapolis 3, Quincy 0
Purdue Northwest 2, Northwood 0
Northwood 18, Purdue Northwest 0
Truman State 6, Southern Indiana 5
Truman State 11, Southern Indiana 10

Saturday, April 16
Indianapolis 5, Quincy 3
Northwood 9, Purdue Northwest 7
Southern Indiana 16, Truman State 4

NCAA D-III
Monday, April 11
Trine 7, Kalamazoo 5

Tuesday, April 12
Earlham 12, Transylvania 7
Transylvania vs. Earlham
Hanover 12, Spalding 11
Wabash 6, Manchester 4
Manchester vs. Wabash
Rose-Hulman 3, Mount St. Joseph 2
Rose-Hulman 16, Mount St. Joseph 1

Wednesday, April 13
Trine 11, Adrian 5

Thursday, April 14
Wittenberg 10, Wabash 4

Friday, April 15
Bluffton 11, Earlham 6
Bluffton 9, Earlham 3
Alma 8, Trine 5

Saturday, April 16
Hanover 10, Anderson 4
Hanover 10, Anderson 8
Kenyon 12, DePauw 1
Kenyon 4, DePauw 3
Franklin 9, Manchester 8
Franklin 6, Manchester 4
Rose-Hulman 10, Transylvania 4
Rose-Hulman 12, Transylvania 8
Alma 9, Trine 6
Alma 10, Trine 6
Wooster 4, Wabash 3
Wooster 12, Wabash 7

NAIA
Monday, April 11
Bethel 13, Goshen 10
Bethel 12, Goshen 1
Calumet of St. Joseph 13, Trinity Christian 8
Indiana Tech 1, Rochester 0
Indiana Tech 12, Rochester 5
Spring Arbor 15, Taylor 7
Taylor 10, Spring Arbor 9

Tuesday, April 12
Goshen 17, Grace Christian 5
Goshen 3, Grace Christian 1
Marian 5, Huntington 2
Marian 19, Huntington 5
Oakland City 6, Southern Indiana 4
IU South Bend 18, Trinity Christian 8
IU Southeast 7, Georgetown (Ky.) 5
Madonna 7, Indiana Tech 6
Indiana Tech 16, Madonna 6
Indiana Wesleyan 10, Cleary 7
Indiana Wesleyan 8, Cleary 0
Mount Vernon Nazarene 10, Saint Francis 6
Saint Francis 9, Mount Vernon Nazarene 2

Thursday, April 14
Saint Xaver 17, IU South Bend 13

Friday, April 15
Bethel 2, Huntington 1
Huntington 9, Bethel 7
Olivet Nazarene 15, Calumet of St. Joseph 2
Indiana Wesleyan 14, Goshen 2
Indiana Wesleyan 13, Goshen 6
Saint Francis 5, Grace 3
Saint Francis 2, Grace 1
IU Kokomo 9, Brescia 1
IU Southeast 11, West Virginia Tech 0
Spring Arbor 8, Marian 5
Marian 16, Spring Arbor 3
Taylor 9, Mount Vernon Nazarene 5
Taylor 17, Mount Vernon Nazarene 9

Saturday, April 16
Bethel 3, Huntington 1
Huntington 9, Bethel 2
Olivet Nazarene 12, Calumet of St. Joseph 4
Olivet Nazarene 14, Calumet of St. Joseph 3
Indiana Wesleyan 12, Goshen 2
Indiana Wesleyan 15, Goshen 6
Grace 10, Saint Francis 8
Saint Francis 14, Grace 4
IU Kokomo 7, Brescia 3
IU Kokomo 13, Brescia 2
IU Southeast 11, West Virginia Tech 1
IU Southeast 9, West Virginia Tech 6
Lawrence Tech 2, Indiana Tech 1
Lawrence Tech 7, Indiana Tech 4
Marian 7, Spring Arbor 5
Marian 11, Spring Arbor 3
Mount Vernon Nazarene 6, Taylor 4
Mount Vernon Nazarene 14, Taylor 1

Junior College
Monday, April 11
Ivy Tech Northeast 6, Trine JV 5
Ivy Tech Northeast 8, Trine JV 5

Tuesday, April 12
Kellogg 6, Ivy Tech Northeast 3
Kaskaskia 13, Vincennes 6

Friday, April 15
Lake Michigan 7, Marian’s Ancilla 2
Lake Michigan 9, Marian’s Ancilla 1
Heartland 11, Vincennes 2
Heartland 13, Vincennes 4

Saturday, April 16
Lake Michigan 13, Marian’s Ancilla 3
Lake Michigan 7, Marian’s Ancilla 3
Heartland 16, Vincennes 5
Heartland 12, Vincennes 2

Demkovich powers Franklin during fruitful week

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Franklin — with a 17-5 overall record — has gotten off to the best start of 2022 among the state’s NCAA Division III schools.
The Lance Marshall-coached Grizzlies enjoyed a 4-1 week (March 28-April 3). One of the highlights was senior Logan Demkovich’s four home runs in a doubleheader sweep of Heartland Collegiate Athletic Conference foe Bluffton. Munster High School graduate Demkovich is now hitting .410 with 12 home runs and 36 runs batted in.
Earlham (13-5) won its first two HCAC games. Quakers head coach Steve Sakosits reached the 200-win plateau earlier this season.
D-III Trine enjoyed a 3-1 week, including a three-game Michigan Intercollegiate Athletic Association sweep of Olivet. The first two games were the Thunder’s first home contests of the season.

With a win Sunday against Aquinas, Indiana Tech gave Warriors coach Kip McWilliams his 500th career victory.
NCAA Division I Ball State saw its 10-game win streak end with a loss Sunday at Toledo. The Rich Maloney-coached Cardinals (17-9) fashioned a 6-1 week and moved to 12-2 in the Mid-American Conference.
Griffith graduate Amir Wright (.344) leads the BSU attack for the lead-off spot. Hamilton Heights graduate Tyler Schweitzer (4-2), Lawrence North alum Ty Johnson (4-1) and Bloomington North grad Sam Klein (six saves) are among the leading pitchers.
A 4-0 week for Notre Dame included a three-game Atlantic Coast Conference sweep at Florida State. The Irish won 2-0 in 12 innings, 5-4 (with one run in the eighth inning and two in the ninth) and 9-7 (with two eighth-inning runs). ND head coach Link Jarrett played at FSU.
A 4-0 week for Evansville (13-14) included a three-game non-conference sweep of Michigan State. Wes Carroll’s Purple Aces are 7-4 on their home turf.
Butler (14-14) went 4-1 on the week. Dave Schrage’s Bulldogs have won five of their last six heading into a Tuesday game at Notre Dame. Schrage reached 850 career wins earlier this spring.
NCAA Division II Indianapolis won three of four Great Lakes Valley Conference games at Truman as part of a 3-3 week. Al Ready’s Greyhounds are 5-5 in away contests.
Inclement weather meant no games for Dave Griffin’s Purdue Northwest squad. The Pride is 10-7.
Following a 5-1 week NAIA Taylor (24-10) is tied atop the Crossroads League standings with Mount Vernon Nazarene at 14-4. Kyle Gould’s Trojans were to play two at Saint Francis today (April 4).
Also in the Crossroads League, Rich Benjamin’s Indiana Wesleyan Wildcats (17-14) went 5-1 and Seth Zartman’s Bethel Pilots (13-21) went 4-2.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through April 3
NCAA D-I
Purdue 18-5 (1-3 Big Ten)
Ball State 17-9 (12-2 MAC)
Notre Dame 16-5 (5-4 ACC)
Indiana State 15-8 (2-1 MVC)
Butler 14-14 (0-0 Big East)
Evansville 13-14 (0-0 MVC)
Valparaiso 11-11 (0-0 MVC)
Indiana 11-15 (1-2 Big Ten)
Purdue Fort Wayne 4-22 (2-7 Horizon)

NCAA D-II
Southern Indiana 13-13 (2-2 GLVC)
Purdue Northwest 10-7 (0-4 GLIAC)
Indianapolis 10-14 (5-3 GLVC)

NCAA D-III
Franklin 17-5 (2-0 HCAC)
Earlham 13-5 (2-0 HCAC)
Wabash 12-5 (0-2 NCAC)
Anderson 10-9 (2-0 HCAC)
Rose-Hulman 9-6 (0-2 HCAC)
Trine 8-10 (3-0 MIAA)
DePauw 8-10 (1-1 NCAC)
Hanover 7-12 (2-2 HCAC)
Manchester 5-10 (2-0 HCAC)

NAIA
Taylor 24-10 (14-4 CL)
Indiana University Southeast 22-10 (10-2 RSC)
Indiana University-Kokomo 20-11 (10-1 RSC)
Saint Francis 19-14 (8-8 CL)
Oakland City 19-15 (5-9 RSC)
Indiana Wesleyan 17-14 (12-6 CL)
Huntington 14-12 (12-6 CL)
Indiana Tech 14-15 (4-4 WHAC)
Marian 14-16 (6-10 CL)
Bethel 13-21 (7-11 CL)
Grace 12-19 (6-12 CL)
Indiana University South Bend 9-20 (3-10 CCAC)
Calumet of Saint Joseph 7-21 (2-9 CCAC)
Goshen 5-23 (2-16 CL)

Junior College
Vincennes 13-15 (6-6 MWAC)
Ivy Tech Northeast 9-6
Marian’s Ancilla 4-22 (2-4 MCCAA)

Week of March 28-April 3
NCAA D-I
Monday, March 28
Ball State 2, Western Michigan 0
Ball State 12, Western Michigan 5

Tuesday, March 29
Butler 7, Bellarmine 4
Evansville 10, Austin Peay 5
Notre Dame 11, Northern Illinois 2
Illinois-Chicago 10, Purdue 9
Purdue Fort Wayne 11, Valparaiso 3

Friday, April 1
Ball State 8, Toledo 1
Butler 1, Eastern Illinois 0
Evansville 7, Michigan State 2
Indiana 5, Northwestern 4
Indiana State 4, Illinois State 2
Notre Dame 2, Florida State 0 (12 inn.)
Illinois 8, Purdue 1
Wright State 5, Purdue Fort Wayne 3
Illinois-Chicago 9, Valparaiso 7
Valparaiso 8, Illinois-Chicago 3

Saturday, April 2
Ball State 7, Toledo 3
Ball State 10, Toledo 2
Eastern Illinois 3, Butler 2
Evansville 7, Michigan State 5
Northwestern 7, Indiana 6
Illinois State 12, Indiana State 2
Notre Dame 5, Florida State 4
Illinois 11, Purdue 10
Wright State 17, Purdue Fort Wayne 11

Sunday, April 3
Toledo 5, Ball State 1
Butler 2, Eastern Illinois 0
Butler 2, Eastern Illinois 1
Evansville 5, Michigan State 4
Northwestern 13, Indiana 6
Indiana State 5, Illinois State 2
Notre Dame 9, Florida State 7
Illinois 11, Purdue 8
Wright State 12, Purdue Fort Wayne 3
Valparaiso 5, Illinois-Chicago 2

NCAA D-II
Tuesday, March 29
Kentucky Wesleyan 8, Indianapolis 2
Kentucky Wesleyan 4, Indianapolis 1
Maryville 15, Southern Indiana 8

Friday, April 1
Truman 3, Indianapolis 2
Quincy 7, Southern Indiana 2

Saturday, April 2
Truman 3, Indianapolis 2
Indianapolis 4, Truman 2
Southern Indiana 5, Quincy 1
Quincy 5, Southern Indiana 3

Sunday, April 3
Indianapolis 9, Truman 3
Quincy 6, Southern Indiana 4

NCAA D-III
Monday, March 28
Franklin 9, St. Olaf 8

Tuesday, March 29
Carson-Newman 13, DePauw 3
Wittenberg 10, Earlham 5
St. Olaf 4, Franklin 3
Hanover 15, Mount St. Joseph 14 (13 inn.)
Hanover 9, Mount St. Joseph 5
Rose-Hulman 7, Wabash 1
Ohio Northern 12, Trine 11

Wednesday, March 30
Anderson 15, Greenville 5
DePauw 10, Earlham 3
Franklin 7, Williams 6
Heidelberg 8, Manchester 2

Saturday, April 2
DePauw 12, Wooster 4
Wooster 13, DePauw 6
Earlham 7, Mount St. Joseph 4
Earlham 12, Mount St. Joseph 8
Franklin 16, Bluffton 4
Franklin 13, Bluffton 3
Manchester 6, Hanover 2
Manchester 6, Hanover 2
Trine 3, Olivet 0
Trine 13, Olivet 3
Allegheny 8, Wabash 3
Allegheny 11, Wabash 0

Sunday, April 3
Anderson 4, Rose-Hulman 3
Anderson 6, Rose-Hulman 5
Trine 4, Olivet 2

NAIA
Tuesday, March 29
Bethel 6, Marian 4
Marian 8, Bethel 0
St. Francis (Ill.) 7, Calumet of St. Joseph 1
IU Southeast 16, Campbellsville 7
Indiana Wesleyan 9, Grace 7
Grace 5, Indiana Wesleyan 3
Spring Arbor 16, Huntington 14
Huntington 15, Spring Arbor 2
Concordia 6, Indiana Tech 5
Indiana Tech 5, Concordia 3
Taylor 13, Saint Francis 1
Taylor 11, Saint Francis 0
Mt. Vernon Nazarene 5, Goshen 3
Mt. Vernon Nazarene 3, Goshen 1

Wednesday, March 30
Lawrence Tech 5, IU Kokomo 4
Lawrence Tech 10, IU Kokomo 4
St. Francis (Ill.) 12, IU South Bend 4
Indiana Wesleyan 18, Thomas More 4

Friday, April 1
Grace 9, Bethel 4
Bethel 13, Grace 3
Taylor 12, Goshen 1
Goshen 3, Taylor 2
IU Kokomo 15, Midway 5
Midway 5, IU Kokomo 4
Olivet Nazarene 10, IU South Bend 0
Olivet Nazarene 11, IU South Bend 3
IU Southeast 8, Oakland City 7
IU Southeast 16, Oakland City 4
Indiana Wesleyan 12, Saint Francis 1
Indiana Wesleyan 11, Saint Francis 5

Saturday, April 2
Bethel 4, Grace 2
Bethel 3, Grace 0
Taylor 13, Goshen 1
Taylor 10, Goshen 3
Huntington 10, Marian 6
Huntington 14, Marian 12 (8 inn.)
IU Kokomo 7, Midway 6 (10 inn.)
Olivet Nazarene 9, IU South Bend 5
Oakland City 10, IU Southeast 9 (11 inn.)
Cornerstone 5, Indiana Tech 4
Cornerstone 9, Indiana Tech 3
Indiana Wesleyan 11, Saint Francis 1
Indiana Wesleyan 13, Saint Francis 6

Sunday, April 3
Aquinas 5, Indiana Tech 2
Indiana Tech 7, Aquinas 5

Junior College
Tuesday, March 29
Marian’s Ancilla 2, Glen Oaks 1
Glen Oaks 5, Marian’s Ancilla 3

Friday, April 1
Muskegon 4, Marian’s Ancilla 0
Muskegon 11, Marian’s Ancilla 2
Vincennes vs. Danville Area 8, Vincennes 3
Vincennes vs. Danville Area 6, Vincennes 1

Saturday, April 2
Olney Central 3, Ivy Tech Northeast 0

Sunday, April 3
Marian’s Ancilla vs. Muskegon
Danville Area 7, Vincennes 5
Vincennes 7, Danville Area 6