Tag Archives: Shakamak

IHSBCA chooses all-staters for 2022

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Members of the Indiana High School Baseball Coaches Association have voted for its 2022 all-state teams in each class.
Pitcher Owen Willard (Eastside), catcher Keifer Wilson (Greencastle), first baseman Brycen Hannah (John Glenn), shortstops Tucker Biven (New Albany) and Dominic Decker (Silver Creek) and outfielders Max Clark (Franklin Community), Evan Pearce (Oak Hill) and Andrew Wiggins (Heritage Christian) are repeat all-state performers.
Shortstops Ethan Bock (Fremont) and Gavin Lash (Wapahani) are repeaters at a different position.

2022 IHSBCA ALL-STATE TEAM
Class 4A
Pitchers: Ethan McCormick (West Lafayette Harrison), Drew Dickson (Zionsville), Gage Stanifer (Westfield).
C: Sam Gladd (Columbia City).
1B: Nick Wiley (Mooresville).
2B: Josh Adamczewski (Lake Central).
3B: Jake Winzenread (Lawrence North).
SS: Tucker Biven* (New Albany).
OF: Garrison Barile (Center Grove), Max Clark* (Franklin Community), Connor Misch (Lake Central).
Honorable Mention: Collin Lindsey (Westfield); Drew Bradley (Jasper); Andrew Clements (New Albany); John Curl (Kokomo); Kevin Hall (Munster); Luke Legault (New Palestine); Brayden Rouse (East Central); Connor Foley (Jasper); Gavin Smith (Logansport); Joe Huffman (Avon); Cameron Decker (Evansville North); Brody Chrisman (Zionsville); Jack Brown (Fishers); Garrett Jones (New Albany); Gavin Collins (Northridge); Carson Dunn (Fishers); Chris Hedinger (Jasper); Owen Quinn (Lawrence North); Kannon Stull (Jeffersonville); Ethan Lyke (Evansville Central); Joey Wilmoth (Fishers); Kevin Reed (Martinsville); Brayden Risedorph (East Noble); Caden Crowell (Valparaiso); Conor Pangburn (Lake Central); Ethan Ianni (Columbus East).

Class 3A
Pitchers: Mitchell Dean (Western), Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit), Peyton Niksch (Andrean).
C: Keifer Wilson* (Greencastle).
1B: Brycen Hannah* (John Glenn).
2B: Jace Burton (Silver Creek).
3B: Collin Stephens (John Glenn).
SS: Dominic Decker* (Silver Creek).
OF: Evan Pearce* (Oak Hill), Parker Dean (Western), Grady Keppling (New Prairie).
Honorable Mention: Jax Kalemba (Andrean); Alex Watkins (Western); David Edwards (Scottsburg); Gabe Skelton (West Vigo); Brayton Bowen (Lebanon); Brookes Walters (North Montgomery); Grant Brooks (Wawasee); Carter Murphy (West Vigo); Silas Kaser (John Glenn); Ian Potts (Peru); Joe Chrapliwy (John Glenn); Landon Carr (Northview); Jayden Ohmer (Brebeuf Jesuit); Jayce Lee (South Bend Saint Joseph); Drew Lanning (Lawrenceburg); David Edwards (Scottsburg); Cole Wise (Northwestern); Dalton Wasson (Heritage); Colin Kapust (Silver Creek).

Class 2A
Pitchers: Alec Hershberger (Fairfield), Wyatt Blinn (Cascade), Owen Willard* (Eastside).
C: Chase Long (Delphi).
1B: Ben Seitzinger (Mitchell).
2B: Cayden Calloway (Eastern of Greentown).
3B: Dawson Glassco (Mitchell).
SS: Gavin Lash** (Wapahani).
OF: Gabe Eslinger (Linton-Stockton), Andrew Wiggins* (Heritage Christian), Kevin Corcoran (Illiana Christian), Wade Peters (Carroll of Flora).
Honorable Mention: Luke Willmann (Wapahani); Logan Gibbs (Cascade); Hunter Allen (Prairie Heights); Caleb Snyder (Monroe Central); Trey Pitcock (Boone Grove); Jamari Pamlin (Centerville); Noah Stephen (Seeger); Bracey Brenemen (Linton-Stockton); Aidyn Coffey (Monroe Central); Levi Mavrick (Eastern of Greentown); Caleb Edwards (Seeger); Bradyn Douglas (Frankton); Reid Keisling (Eastern of Greentown); Eli Harshbarger (Carroll of Flora); Caleb Edwards (Seeger); Ian VanBeel (Illiana Christian); Corbin Snyder (Eastern of Greentown); Grayson Knight (University); Will Eldridge (Carroll of Flora); Brock Buckley (Covenant Christian).

Class 1A
Pitchers: Peyton Merica (Rising Sun), Ben Mazur (Lafayette Central Catholic).
C: Nick Miller (Fremont).
1B: Chase Smith (Cowan).
2B: Brady Yeryar (Shakamak).
3B: Owen Winters (Kouts).
SS: Ethan Bock** (Fremont).
OF: Gavin Gentry (Borden), Korbin Lawson Tri-County), Seth Wagler Barr-Reeve).
Honorable Mention: Oscar Pegg (Shakamak); Mo Lloyd (Southwood); Nick Swartzentruber (Barr-Reeve); Derron Hazzard (Riverton Parke); Owen Munn (Lafayette Central Catholic); Gabe Kahl (Elkhart Christian Academy); AJ Agnew (Borden); Peyton Robins (Riverton Parke); Dylan Kindig (Argos); Brennen Martin (Dugger-Union); Elijah Quasebarth (North White); Colton Stull (Barr-Reeve); Hunter Collings (Riverton Parke); Dylan Toler (Borden); Joey Spin (Caston); Gabe Pentecost (Fremont); Bradley Ferrell (South Central (Union Mills); Carter Crews (Springs Valley).

* — repeat all-state performer.
** — repeat all-state performer at a different position.

’22 IHSBCA North/South All-Star Series June 24-26

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Indiana Wesleyan University will be at center stage when the Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series is held Friday through Sunday, June 24-26.
Practice is slated for Friday, June 24. The North works out from 1:30-3 p.m. and the South 3-4:30.
The All-Star banquet is slated for 7 p.m. Friday, June 24 at Roseburg Event Center with former big league pitcher and 2008 Indiana Wesleyan alum Brandon Beachy as keynote speaker.
A doubleheader is scheduled for Saturday, June 25. The three-game series concludes with a wood bat contest Sunday, June 26.
The North leads 68-66 in the all-time series.
Indiana all-stars are seniors nominated by IHSBCA members and selected by a committee.
In addition, the IHSBCA Futures Game (non-seniors) is to be staged at IWU Wednesday, June 22. A doubleheader featuring four teams is scheduled to begin at noon.

IHSBCA NORTH/SOUTH ALL-STAR SERIES
2022 Rosters
North
Pitchers
Ethan McCormick (Lafayette Harrison)
Drew VanOeveren (Hamilton Heights)
Zackary Todd (Wes-Del)
Camrin Worthington (LaPorte)
Gage Stanifer (Westfield)
Will Eldridge (Carroll of Flora)
Parker Dean (Western)
Cole Wise (Northwestern)
Brayden Risedorph (East Noble)
Catchers
Nick Turner (Seeger)
Sam Gladd (Columbia City)
Luke Willmann (Wapahani)
First Basemen
Nolan Johnson (Valparaiso)
Brady Ginaven (Munster)
Middle Infielders
Owen Willard (Eastside)
Luke Smock (Delphi)
Joey Spin (Caston)
Brennen Weigert (Homestead)
Third Basemen
Aidyn Coffey (Monroe Central)
Dalton Wasson (Heritage)
Outfielders
Connor Misch (Lake Central)
Luke Siren (Fort Wayne Northrop)
Evan Pearce (Oak Hill)
Zachary Hoskins (Penn)
Keaton Mahan (Westfield)
Jacob Pruitt (Yorktown)
Head Coach
A.J. Risedorph (NorthWood head coach)
Assistants
Jack Rupley (Manchester head coach)
Aaron Willard (Eastside head coach)
Ryan VanOeveren (Hamilton Heights head coach)
Eric Emery (Oak Hill assistant)
South
Pitchers
Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit)
Drew Howard (Forest Park)
Grayson Knight (University)
Tate Warner (Fishers)
Jacob Vogel (Jennings County)
Aydan Decker-Petty (New Castle)
Brock Harper (Lapel)Andrew Lanning (Lawrenceburg)
Logan Drook (Centerville)
Ethan Lyke (Evansville Central)
Sam Reed (Brebeuf Jesuit)
Catchers
Keifer Wilson (Greencastle)
Charlie Rife (Shelbyville)
Oscar Pegg (Shakamak)
First Basemen
Riley Behrmann (Indianapolis North Central)
Nick Wiley (Mooresville)
Infielders
Jake Winzenread (Lawrence North)
Tyler Cerny (Center Grove)
Dominic Decker (Silver Creek)
Joe Huffman (Avon)
Tucker Biven (New Albany)
Cameron Decker (Evansville North)
Outfielders
Kannon Stull (Jeffersonsville)
Brody Chrisman (Zionsville)
Landon Carr (Northview)
Mason Grant (Brownsburg)
Charlie Hawk (Lawrence Central)
Flex
Connor Foley (Jasper)
Head Coach
Jeremy Jones (Evansville North head coach)
Assistants
Keith Hatfield (Center Grove head coach)
Rich Winzenread (Lawrence North head coach)
Joe Decker (Silver Creek head coach)

Semistate field features five teams looking for first trip to IHSAA State Finals

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Sixteen baseball teams are left in the 2022 Indiana High School Athletic Association state tournament series.
That means four teams in each class — 4A, 3A, 2A and 1A.
Single-game semistates are scheduled Saturday, June 11 in LaPorte (Schreiber Field) and Kokomo (Municipal Stadium) in the North and Mooresville (Pioneer Field) and Jasper (Ruxer Field) in the South.
Semistate winners will advance to the IHSAA State Finals at Victory Field in Indianapolis. Two games are slated for 5:30 p.m. and 8 p.m. Eastern Time Friday, June 17 and two 4:30 p.m. and 8 p.m. Eastern Time Saturday, June 18. Which classes will play on which days will be determined following semistates.
Eleven 2022 semistate teams — Lafayette Central Catholic (11), Andrean (8), Shakamak (8), Indianapolis Cathedral (7), Penn (4), Columbus East (4), Wapahani (3), Tecumseh (1), Zionsville (1), Brebeuf Jesuit (1) and Silver Creek (1) — have already won semistate titles.
Four semistate coaches — Tim Bordenet (Lafayette Central Catholic), Dave Pishkur (Andrean), Greg Dikos (Penn) and Brian Dudley (Wapahani) — are inductees in the Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Fame.
Five teams — New Castle (3A), Illiana Christian (2A), Linton-Stockton (2A), Centerville (2A) and South Central of Union Mills (1A) — are vying for their first semistate title and initial State Finals berth in ’22.
Admission is $10 at each semistate site.

2022 IHSAA SEMISTATES
Saturday, June 11
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
At LaPorte (Schreiber Field)
Zionsville (22-12) vs. Penn (24-6), follows 11 a.m. Central Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Penn 4 (2017), Zionsville 1 (2016).
Zionsville’s tournament trail: Noblesville Sectional: Zionsville 5, Noblesville 4; Zionsville 3, Westfield 2; Zionsville 6, Fishers 0. Lafayette Jeff Regional — Zionsville 13, Lafayette Harrison 5; Zionsville 3, Homestead 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 15/4/1 (1) — 2016. Eagles head coach: Jered Moore.
Penn’s tournament trail: Penn Sectional — Penn 7, Elkhart 0; Penn 3, Warsaw 1; Penn 7, Northridge 5. LaPorte Regional — Penn 11, South Bend Adams 0; Penn 5, Lake Central 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 23/11/5 (4) — 1994, 1998, 2001, 2015. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

At Mooresville (Pioneer Field)
Columbus East (15-16-1) vs. Indianapolis Cathedral (17-10-2), follows 1 p.m. Eastern Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Indianapolis Cathedral 7 (2018), Columbus East 4 (2019).
Columbus East’s tournament trail: Bloomington South Sectional: Columbus East 2, Bloomington North 1; Columbus South 6, Bloomington South 5. Jasper Regional — Columbus East 4, Mooresville 1; Columbus East 3, New Albany 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 20/11/4 (1) — 2019. Olympians head coach: Jon Gratz.
Cathedral’s tournament trail: Pike Sectional — Cathedral 8, Lawrence North 0; Cathedral 11, Pike 1; Cathedral 10, Lawrence North 8. New Palestine Regional — Cathedral 14, Anderson 4; Cathedral 11, New Palestine 7. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 25/15/8 (3) — 2001, 2007, 2017. Fighting Irish head coach: Ed Freje.

Class 3A
At Kokomo (Municipal Stadium)
New Castle (18-5-1) (Receiving Votes) vs. Andrean (29-4) (1), follows 1 p.m. Eastern Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Andrean 8 (2019), New Castle 0.
New Castle’s tournament trail: Yorktown Sectional — New Castle 4, Hamilton Heights 3; New Castle 6, Jay County 2; New Castle 3, Guerin Catholic 2. Oak Hill Regional — New Castle 9, Wawasee 0; New Castle 5, Fort Wayne Bishop Dwenger 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 14/3/0 (0). Trojans head coach: Josh Cooper.
Andrean’s tournament trail: Griffith Sectional — Andrean 10, Griffith 2; Andrean 18, Calumet New Tech 0. Griffith Regional — Andrean 5, South Bend Saint Joseph 3; Andrean 4, Glenn 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 30/15/9 (7) — 2005, 2009, 2010, 2014, 2015, 2018, 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

At Jasper (Ruxer Field)
Silver Creek (29-6) (5) vs. Brebeuf Jesuit (25-4) (4), follows 1 p.m. Eastern Time 1A game.
Semistate titles (most recent): Silver Creek 1 (2018), Brebeuf Jesuit 1 (2012).
Silver Creek’s tournament trail: Madison Sectional — Silver Creek 9, Brownstown Central 0; Silver Creek 12, Scottsburg 1; Silver Creek 14, Corydon Central 2. Southridge Regional — Silver Creek 11, Connersville 3; Silver Creek 7, Evansville Memorial 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 11/3/1 (1) — 2018. Dragons head coach: Joe Decker.
Brebeuf’s tournament trail: Danville Sectional — Brebeuf 10, Greencastle 0; Brebeuf 11, Danville 3; Brebeuf 12, Tri-West Hendricks 2. Danville Regional — Brebeuf 4, West Vigo 0; Brebeuf 8, Beech Grove 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 16/4/1 (0). Braves head coach: Jeff Scott.

Class 2A
At Kokomo (Municipal Stadium)
Wapahani (24-4) (3) vs. Illiana Christian (20-7), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Wapahani 3 (2017), Illiana Christian 0.
Wapahani’s tournament trail: Frankton Sectional — Wapahani 11, Lapel 1; Wapahani 8, Monroe Central 4; Wapahani 15, Frankton 10. Carroll (Flora) Regional — Wapahani 9, Eastern (Greentown) 3; Wapahani 11, Carroll 3. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 18/8/3 (1) — 2014. Raiders head coach: Brian Dudley.
Illiana Christian’s tournament trail: Whiting Sectional: Illiana Christian 19, Bowman Academy 0; Illiana Christian 3, Hammond Bishop Noll 1; Illiana Christian 16, Wheeler 4. Whiting Regional: Illiana Christian 11, Winamac 0; Illiana Christian 7, Eastside 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 1/1/0 (0). Vikings head coach: Jeff VanderWoude.

At Mooresville (Pioneer Field)
Linton-Stockton (15-9-1) vs. Centerville (20-5) (7), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Linton-Stockton 0, Centerville 0.
Linton-Stockton’s tournament trail: Mitchell Sectional — Linton-Stockton 11, South Knox 0; Linton-Stockton 11, North Knox ; Linton-Stockton 8, Mitchell 7. Evansville Mater Dei Regional: Linton-Stockton 4, North Decatur 0; Linton-Stockton 5, Forest Park 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 11/1/0 (0). Miners head coach: Josh Harden.
Centerville’s tournament trail: Centerville Sectional: Centerville 4, Shenandoah 2; Centerville 14, Hagerstown 8. Park Tudor Regional: Centerville 6, Cascade 3; Centerville 8, Heritage Christian 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 9/1/0 (0). Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Class 1A
At LaPorte (Schreiber Field)
Lafayette Central Catholic (25-6) (3) vs. South Central of Union Mills (21-9) (4), 11 a.m. Central Time.
Semistate titles (most recent): Lafayette Central Catholic 9 (2016).
Lafayette Central Catholic’s tournament trail: Lafayette Central Catholic Sectional — Central Catholic 13, Attica 1; Central Catholic 8, Riverton Parke 0; Central Catholic 10, Covington 0. Lafayette Central Catholic Regional: Central Catholic 12, Union City 2; Central Catholic 10, Rossville 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 18/15/11 (7) — 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013. Knights head coach: Tim Bordenet.
South Central of Union Mills’ tournament trail: South Central Sectional: South Central 25, South Bend Career Academy 1; South Central 15, LaCrosse 3; South Central 10, Oregon-Davis 0. South Bend Washington Regional: South Central 7, Caston 3; South Central 6, Fremont 3. Sectional/Regional titles/State Finals appearances: 18/5/0 (0). Satellites head coach: Zach Coulter.

At Jasper (Ruxer Field)
Tecumseh (18-12) (RV) vs. Shakamak (16-13) (RV), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Shakamak 8 (2021), Tecumseh 1 (2010).
Tecumseh’s tournament trail: Cannelton Sectional — Tecumseh 9, Northeast Dubois 8; Tecumseh 11, Wood Memorial 2; Tecumseh 11, Springs Valley 0. Loogootee Regional: Tecumseh 11, New Washington 1; Tecumseh 4, Barr-Reeve 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 17/11/4 (1) — 2003. Braves head coach: Ted Thompson.
Shakamak’s tournament trail: Shakamak Sectional: Shakamak 8, North Central (Farmersburg) 8; Shakamak 14, White River Valley 3. Morristown Regional: Shakamak 3, Rising Sun 0; Shakamak 7, Indianapolis Lutheran 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 27/14/9 (2) — 2008, 2014. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Victory Field, Indianapolis.

Wirsch, Rising Sun Shiners heading to regional again

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Rising Sun (Ind.) High School has raised a sectional baseball trophy eight times — all on head coach Kevin Wirsch’s watch.
The Shiners have had Wirsch as head coach since the 2000 season and taken IHSAA Class 1A sectional titles in 2002, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017, 2019 and 2022.
The most-recent championship came at the Jac-Cen-Del Sectional (which featured Hauser, Jac-Cen-Del, Oldenburg Academy and Trinity Lutheran) and earned Rising Sun a place in the Morristown Regional on Saturday, June 4.
The regional semifinals features 16-8 Rising Sun against Shakamak at 11 a.m., followed by Traders Point Christian vs. Indianapolis Lutheran. The championship is slated for 8 p.m. All but Traders Point received votes in the final regular season Indiana High School Baseball Coaches Association poll.
In 2013, the Shiners won a regional title and took part in the Plainfield Semistate, bowing to eventual 1A state runner-up Vincennes Rivet.
Rising Sun (enrollment around 230) is a member of the Ohio River Valley Conference (with Jac-Cen-Del, Milan, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern of Hanover and Switzerland County). The Shiners went 9-3 in the ORVC, finishing behind Southwestern (11-1).
“We’re one of the smallest schools in the state,” says Wirsch, who has also been an English teacher at the school just blocks from the Ohio River since 1999-2000. “I had to work to get players this year.”
Because of various factors, Wirsch expects to take 11 players to regional and one of those — senior center fielder Kendell Montgomery — has also qualified for the state track meet in Bloomington and will head there after the regional semifinal to compete in the long jump (his seed mark is 21 feet, 3 3/4 inches).
“Believe it or not, we have four and five-sport athletes here,” says Wirsch. “All the coaches (at Rising Sun) know each other and work together.
“That’s what makes it possible.”
While participation numbers are often an issue, Wirsch has enjoyed success.
“The kids that come out, buy in and work hard,” says Wirsch. “They do what we ask them to do.
“We try to do the little things right — throw strikes and make plays.”
The Shiners won the sectional with a 3-2 win against Hauser in 10 innings and 2-0 triumph against Jac-Cen-Del. Rising Sun is 5-2 in games decided by two runs or less and 1-3 in extra innings.
Senior and Earlham College commit Jonathan Jimenez (.431, 3 home runs, 27 runs batted in, 20 runs, 20 stolen bases) leads the offense, which also features junior Peyton Merica (.384, 27 runs, 18 stolen bases), Montgomery (.297, 17 runs), senior third baseman Ashton McCarty (.277, 18 RBI) and junior catcher Brady Works (.267, 21 runs, 17 stolen bases). First baseman Peyton Creech has already joined the National Guard.
Right-handers Merica (7-1, 0.53 earned run average with 98 strikeouts and 16 walks in 66 innings) and Jimenez (5-2, 1.83, 83 K’s, 29 walks, 49 2/3 IP) pace the Shiners pitching staff. Each generally takes turns at shortstop or is somewhere in the infield when not on the mound.
Wirsch’s assistants include Steve Jimenez, Keith Works, Jason Merica and one of Wirsch’s former players — Brandon Turner.
Rising Sun plays home games on its campus at Shiner Ballpark.
“It’s a nice field,” says Wirsch. “It’s been upgraded since I’ve been there. We’ve got new dugouts and lights.”
The school’s softball field is near the baseball diamond. The Shiners have won eight sectional softball titles.
A junior high program at Rising Sun was established about seven years ago. This feeds the high school. Many core players who hone their skills in travel ball in Madison, Cincinnati and northern Kentucky.
Recent graduates to move on to college baseball include Class of 2018’s Brent Turner (Huntington University), 2019’s Brayden Bush (Kentucky Wesleyan College), 2020’s Steven Jimenez (Mount St. Joseph University in Cincinnati) and 2021’s Landon Cole (Franklin College).
Wirsch is a 1993 graduate of East Central High School in St. Leon, Ind., where his baseball coach was Bob Benner.
He played football and baseball for two years at the University of Evansville. Jim Brownlee was the Purple Aces baseball coach. When UE dropped football, he transferred to Northern Kentucky University, where he earned an English degree.
Wirsch is also an assistant football coach at Lawrenceburg (Ind.) High School — where son Ashton (18) played and graduated last weekend — and has coached that sport at South Dearborn.
Besides Ashton, Kevin and wife Amy Wirsch have a daughter named Alexandra (23).

Head coach Kevin Wirsch and the Rising Sun Shiners, champions of the 2022 IHSAA Class 1A Jac-Cen-Del baseball sectional.

Smith, Morgan Township heading to IHSAA Class 1A regional

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

When John Smith took over as head baseball coach at Morgan Township Middle/High School on the south side of Valparaiso, Ind., the Class of 2022 was in their freshmen year.
Two members of that class — left fielder Nate Hudkins and shortstop Nate Lemmons — are now seniors and the Cherokees are coming off the program’s fifth sectional championship and first since 2018.
“The guys are proud of the accomplishment,” says Smith. “They see the fruit of their labors.”
University of Dubuque (Iowa)-bound Lemmons (.388 average, 22 runs batted in, 28 runs, 20 stolen bases) plus Hudkins (.355, 18 RBI, 28 runs, 17 stolen bases) are part of a Morgan Township offense that also features sophomore Keagen Holder (.426, 15 RBI, 15 runs, 10 stolen bases), junior Jayke Putz (.414, 26 RBI, 29 runs), junior Max Rakowski (.406, 16 RBI, 20 runs), sophomore Grant Cowger (.389), freshman Chase Rosenbaum (.379, 17 RBI, 19 runs), junior D.J. Hand (.310, 16 RBI, 19 runs) and sophomore Jack Wheeler (14 RBI, 18 runs, 12 stolen bases).
The mound crew features Wheeler (5-1, 0.92 earned run average, 64 strikeouts and 20 walks over 45 2/3 innings) and Putz (3-2, 3.67, 42 K’s, 20 BB, 34 1/3 IP).
The current crop of sophomores were eighth graders when Smith took over the school’s fall middle school baseball program.
“Getting those players at a young age has been beneficial for me,” says Smith, who teaches high school and middle school Health and Physical Education. “We get with them early in their baseball careers and establish the culture and the ideals with we strive for.
“We give them that knowledge and get them used to me and how I coach.”
After winning the 2022 IHSAA Class 1A Westville Sectional, Morgan Township is bound for the South Bend Washington Regional (which is being played Saturday, June 4 at South Bend Clay’s Jim Reinebold Field). The first semifinal features No. 4-ranked South Central (Union) Mills) and No. 9 Caston at 11 a.m. Eastern Time/10 a.m. Central Time followed by the 17-8 Cherokees against No. 10 Fremont around 1:30/12:30.
Morgan Township (enrollment around 240) is a member of the Porter County Conference (with Boone Grove, Hebron, Kouts, LaCrosse, South Central of Union Mills, Washington Township and Westville). The Cherokees went 5-2 in the PCC in 2022, finishing third behind Boone Grove (7-0) and South Central (6-1).
Besides the hosts and Morgan Township, the Westville Sectional included 21st Century Charter, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Technology, Kouts, Marquette Catholic and Washington Township.
Smith is assisted by Boone Grove graduate and Morgan Township P.E./Health teacher Dean Hill and Washington Township alum Levi Oman. Hill is in charge of the junior varsity team. In 2022, the Cherokees finished the regular season with 24 players in the program.
Morgan Township calls Curtis C. Casbon Field home. The diamond on the east side of the school has a backdrop of trees in left field.
The facility is shared with Morgan Township Summer League 8U and 10U teams.
Smith is a 2010 graduate of Shakamak Junior/Senior High School in Jasonville, Ind. Chip Sweet, who was inducted into the Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Fame in 2017, came back for his second stint as Lakers head coach when Smith was a senior, following three years with Matt Fougerousse rowing the boat.
“He was very knowledgeable guy about baseball and life and how to carry yourself off the field,” says Smith of Sweet. “It was about character and how they represent themselves, their community and their school.
“Coach Fougerousse was an extension of Coach Sweet. He wanted that fire to win and lead and be great young men. It’s something that program stands for.”
At Indiana State University in Terre Haute, Smith earned an undergraduate degree in Exercise Science and a masters in Kinesiology and Exercise Science.
John and wife Megan Smith have been married nearly three years. They do not have children.

Morgan Township baseball coaches Dean Hill, John Smith and Levin Oman with the 2022 sectional trophy. Smith is the Cherokees head coach.

Morgan Township celebrates the 2022 IHSAA Class 1A Westville Sectional baseball championship. The Cherokees earned a berth in the regional in South Bend.

IHSAA regionals will slice state tournament field from 64 to 16; preview of each site

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Iliana Christian won its first Indiana High School Athletic Association sectional baseball title.
Jasper hoisted the sectional championship trophy for a state-leading 40th time.
Sixty-two other schools also reigned and moved on to regional play on Saturday, June 4.
The IHSAA Class 2A Carroll Flora Regional features four teams from the Indiana High School Baseball Coaches Association Top 10 — No. 1 Carroll, No. 3 Wapahani, No. 4 Eastern (Greentown) and No. 9 Delphi.
The 2A Park Tudor Regional has No. 2 Cascade playing No. 7 Centerville in the first game followed by Parke Heritage and vote-getter Heritage Christian.
The 3A Griffith Regional includes No. 1 Andrean, No. 2 Western and No. 7 Glenn along with South Bend Saint Joseph.
The 3A Danville Regional includes No. 3 West Vigo and No. 4 Brebeuf Jesuit in the opener followed by Lebanon and Beech Grove.
The 4A Jasper Regional features No. 2 Mooresville, No. 8 Jasper and vote-getter New Albany plus Columbus East.
The 4A Lafayette Jeff Regional opens with vote-getter Homestead against No. 6 Fort Wayne Carroll followed by Harrison against Zionsville.
In 1A, the Loogootee Regional has No. 1 Borden meeting No. 2 Barr-Reeve in Game 2 after vote-getter Tecumseh plays New Washington.

The 1A he South Bend Washington Regional has three Top 10 teams — No. 4 South Central (Union Mills), No. 9 Caston and No. 10 Fremont — plus Morgan Township.
The 1A Lafayette Central Catholic Regional features vote-getters Cowan and Rossville in Game 1 and No. 3 Lafayette Central Catholic and No. 5 Union City in Game 2.
Three teams at the 1A Morristown Regional received votes in the final regular season poll — Indianapolis Lutheran, Rising Sun and Shakamak. Traders Point Christian is also in the field.
South Central of Union Mills (6), Indianapolis Cathedral (5), Silver Creek (5), South Bend Saint Joseph (5), Evansville Memorial (4), Shakamak (4) and Tecumseh (4) comes into regional play with the longest active sectional title streaks.
1A New Washington won its first sectional crown since 1998. It had been since 1999 that 2A’s Eastern (Greentown) and Winamac had won sectional titles.
By the time three-team regionals in four classes are complete, there will be 16 teams left in the field. Semistates are scheduled for Saturday, June 11 with the State Finals at Victory Field in Indianapolis Friday and Saturday, June 17-18.

2022 IHSAA REGIONALS
Saturday, June 4
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
LaPorte Regional
Crown Point vs. Lake Central (Receiving Votes)
South Bend Adams vs. Penn
Championship
Regional titles (most recent): Penn 10 (2017), Crown Point 9 (2011), Lake Central 7 (2014), South Bend Adams 3 (1979).

Highland Sectional (1) Championship — Lake Central 15, Highland 12.
Sectional titles through 2022: Highland (13) — Previous 2000. Trojans head coach: John Bogner.

Valparsaiso Sectional (2) Championship — Crown Point 12, Hobart 2.
Sectional titles through 2022: Crown Point (22) — Previous 2019. Bulldogs head coach: Steve Strayer.

Plymouth Sectional (3) Championship — South Bend Adams 5, LaPorte 2.
Sectional titles through 2022: Adams (10) — Previous 2018. Eagles head coach: Mike Cass.

Penn Sectional (4) Championship — Penn 7, Northridge 5.
Sectional titles through 2022: Penn (23) — Previous 2018. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

Lafayette Jeff Regional
Homestead (RV) vs. Carroll (6)
Harrison vs. Zionsville
Championship
Regional titles (most recent): Carroll 5 (2011), Harrison 5 (1998), Zionsville 4 (2017), Homestead 3 (2015).

DeKalb Sectional (5) Championship — Carroll 7, Snider 6.
Sectional titles through 2022: Carroll (15) — Previous 2019. Chargers head coach: Dave Ginder.

Huntington North Sectional (6) Championship — Homestead 10, Wayne 0.
Sectional titles through 2022: Homestead (16) — Previous 2021. Spartans head coach: Nick Byall.

Logansport Sectional (7) Championship — Harrison 5, McCutcheon 4.
Sectional titles through 2022: Harrison (13) — Previous 2021. Raiders head coach: Pat Lowrey.

Noblesville Sectional (8) Championship — Zionsville 6, Fishers 0.
Sectional titles through 2022: Zionsville (15) — Previous 2018. Eagles head coach: Jered Moore.

New Palestine Regional
Anderson vs. Indianapolis Cathedral
New Palestine vs. Brownsburg
Championship
Regional titles (most recent): Indianapolis Cathedral 14 (2018), New Palestine 6 (2014), Brownsburg 5 (2005), Anderson 3 (1995).

Mt. Vernon Sectional (9) Championship — Anderson 13, Mt. Vernon (Fortville) 7.
Sectional titles through 2022: Anderson (8) — Previous 2012. Indians head coach: Adrian Heim.

Pike Sectional (10) Championship — Indianapolis Cathedral 10, Lawrence North 8.
Sectional titles through 2022: Cathedral (25; five straight) — Previous 2021. Fighting Irish coach Ed Freje.

Roncalli Sectional (11) Championship — New Palestine 12, Franklin Central 2.
Sectional titles through 2022: New Palestine (17) — Previous 2015. Dragons head coach: Shawn Lyons.

Terre Haute South Vigo Sectional (12) Championship — Brownsburg 13, Avon 3.
Sectional titles through 2022: Brownsburg (15) — Previous 2013. Bulldogs head coach: Dan Roman.

Jasper Regional
New Albany (RV) vs. Jasper (8)
Columbus East vs. Mooresville (2)
Championship
Regional titles (most recent): Jasper 26 (2021), Columbus East 10 (2019), New Albany 6 (1995), Mooresville 4 (2004).

Center Grove Sectional (13) Championship — Mooresville 9, Martinsville 4.
Sectional titles through 2022: Mooresville (11) — Previous 2004. Pioneers head coach: Eric McGaha.

Bloomington South Sectional (14) Championship — Bloomington South vs. Columbus East
Sectional titles through 2022: Columbus East (20) — Previous 2019. Olympians head coach Jon Gratz.

Jennings County Sectional (15) Championship — New Albany 4, Bedford North Lawrence 0.
Sectional titles through 2022: New Albany (23) — Previous 2016. Bulldogs head coach: Chris McIntyre.

Evansville Reitz Sectional (16) Championship — Jasper 5, Castle 4.
Sectional titles through 2022: Jasper (40) — Previous 2021. Wildcats head coach: Terry Gobert.

Class 3A
Griffith Regional
Western (2) vs. Glenn (7)
Andrean (1) vs. South Bend Saint Joseph
Championship
Regional titles (most recent): Andrean 14 (2019), Western 7 (2016), Saint Joseph 5 (2017), Glenn 3 (2006).

Griffith Sectional (17) Championship — Andrean 18, Calumet New Tech 0.
Sectional titles through 2022: Andrean (30) — Previous 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

Kankakee Valley Sectional (18) Championship — Glenn 9, Hanover Central 1.
Sectional titles through 2022: Glenn (10) — Previous 2017. Falcons head coach: John Nadolny.

South Bend Clay Sectional (19) Championship — South Saint Joseph 18, New Prairie 5.
Sectional titles through 2022: Saint Joseph (17; five straight) — Previous 2017. Indians head coach: John Smolinski.

Northwestern Sectional (20) Championship — Western 6, Northwestern 1.
Sectional titles through 2022: Western (21) — Previous 2019. Panthers coach: Ryan Berryman.

Oak Hill Regional
Wawasee vs. New Castle (RV)
Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Norwell
Championship
Regional titles (most recent): Norwell 7 (2021), Dwenger 2 (2014), New Castle 2 (1996), Wawasee 0.

Jimtown Sectional (21) Championship — Wawasee 9, NorthWood 5.
Sectional titles through 2022: Wawasee (8) — Previous 2021. Warriors head coach: Joe Salazar.

Angola Sectional (22) Championship — Bishop Dwenger 19, Leo 8.
Sectional titles through 2022: Dwenger (12) — Previous 2016. Saints head coach: Jason Garrett.

Bellmont Sectional (23) Championship — Norwell 12, Heritage 2.
Sectional titles through 2022: Norwell (18) — Previous 2021. Knights head coach: Dave Goodmiller.

Yorktown Sectional (24) Championship — New Castle 3, Guerin Catholic 2.
Sectional titles through 2022: New Castle (14) — Previous 2014. Trojans head coach: Josh Cooper.

Danville Regional
West Vigo (3) vs. Brebeuf Jesuit (4)
Lebanon vs. Beech Grove
Championship
Regional titles (most recent): West Vigo 7 (2015), Brebeuf 4 (2021), Beech Grove 3 (1990), Lebanon 0.

Crawfordsville Sectional (25) Championship — Lebanon 10, Northview 1.
Sectional titles through 2022: Lebanon (12) — Previous 2014. Tigers head coach Rick Cosgray.

Danville Sectional (26) Championship — Brebeuf Jesuit 12, Tri-West Hendricks 2.
Sectional titles through 2022: Brebeuf (16) — Previous 2014. Braves head coach: Jeff Scott.

Bishop Chatard Sectional (27) Championship — Beech Grove 4, Bishop Chatard 3.
Sectional titles through 2022: Beech Grove (7) — Previous 2014. Hornets head coach: Jacob Wickliff.

Edgewood Sectional (28) Championship — West Vigo 4, Edgewood 3.
Sectional titles through 2022: West Vigo (15) — Previous 2018. Vikings head coach: Culley DeGroote.

Southridge Regional
Evansville Memorial vs. Vincennes Lincoln
Silver Creek (5) vs. Connersville
Championship
Regional titles (most recent): Evansville Memorial 17 (2016), Connersville 6 (2006), Vincennes Lincoln 4 (2002), Silver Creek 2 (2019).

Rushville Sectional (29) Championship — Connersville 7, Franklin County 6.
Sectional titles through 2022: Connersville (19) — Previous 2010. Spartans head coach Michael Thompson.

Madison Sectional (30) Championship — Silver Creek vs. Corydon Central
Sectional titles through 2022: Silver Creek (11; five straight) — Previous 2021. Dragons head coach: Joe Decker.

Princeton Sectional (31) Championship — Vincennes Lincoln 7, Southridge 4.
Sectional titles through 2022: Vincennes Lincoln (18) — Previous 2019. Alices head coach: Tim Hutchison.

Evansville Bosse Sectional (32) Championship — Evansville Memorial 9, Boonville 0.
Sectional titles through 2022: Evansville Memorial (31; four straight) — Previous 2021. Tigers head coach: Rip Collins.

Class 2A
Whiting Regional
Eastside (RV) vs. Fairfield (RV)
Winamac vs. Illiana Christian
Championship
Regional titles (most recent): Eastside 1 (2021), Fairfield 1 (2010), Illiana Christian 0, Winamac 0.

Whiting Sectional (33) Championship — Illiana Christian 16, Wheeler 4.
Sectional titles through 2022: — Illiana Christian (1) — Previous None. Vikings head coach Jeff VanderWoude.

Boone Grove Sectional (34) Championship — Winamac 8, Boone Grove 7.
Sectional titles through 2022: Winamac (4) — Previous 1999. Warriors head coach: Marcus Kay.

Westview Sectional (35) Championship — Fairfield 6, Westview 3.
Sectional titles through 2022: Fairfield (7) — Previous 2010. Falcons head coach: Darin Kauffman.

Eastside Sectional (36) Championship — Eastside 5, Woodlan 3.
Sectional titles through 2022: Eastside (7) — Previous 2021. Blazers head coach: Aaron Willard.

Carroll (Flora) Regional
Wapahani (3) vs. Eastern (Greentown) (4)
Delphi (9) vs. Carroll (Flora) (1)
Championship
Regional titles (most recent): Wapahani 7 (2017), Delphi 2 (2021), Eastern (Greentown) 1 (1999), Carroll (Flora) 0.

Wabash Sectional (37) Championship — Carroll (Flora) 9, Whitko 0.
Sectional titles through 2022: Carroll (7) — Previous 2015. Cougar head coach: Camden Parkhurst.

Delphi Sectional (38) Championship — Delphi 9, Seeger 7.
Sectional titles through 2022: Delphi (7) — Previous 2021. Oracles head coach: Ryan Long.

Eastern (Greentown) Sectional (39) Championship — Eastern (Greentown) 13, Eastbrook 4
Sectional titles through 2022: Eastern (Greentown) (3) — Previous 1999. Comets head coach: Erik Hisner.

Frankton Sectional (40) Championship — Wapahani 15, Frankton 10.
Sectional titles through 2022: Wapahani (18) — Previous 2021. Raiders head coach: Brian Dudley.

Park Tudor Regional
Cascade (2) vs. Centerville (7)
Parke Heritage vs. Heritage Christian (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Heritage Christian 3 (2010), Cascade 0, Centerville 0, Parke Heritage 0.

Centerville Sectional (41) Championship — Centerville 14, Hagerstown 8.
Centerville (9) — Previous 2021. Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Indianapolis Scecina Sectional (42) Championship — Heritage Christian 12, Indianapolis Scecina 1.
Sectional titles through 2022: Heritage Christian (9) — Previous 2017. Eagles head coach: Dan Ambrose.

Park Tudor Sectional (43) Championship — Cascade 6, Covenant Christian 5
Sectional titles through 2022: Cascade (7) — Previous 2005. Cadets head coach: Ty Foster.

Parke Heritage Sectional (44) Championship — Parke Heritage 9, Southmont 8.
Sectional titles through 2022: Parke Heritage (2) — Previous 2021. Wolves head coach: Charlie Martin.

Evansville Mater Dei Regional
Linton-Stockton vs. North Decatur
Forest Park (8) vs. Providence
Championship
Regional titles (most recent): Providence 7 (2021), Forest Park 1 (1976), Linton-Stockton 0, North Decatur 0.

South Ripley Sectional (45) Championship — North Decatur 5, Southwestern (Hanover) 1.
Sectional titles through 2022: North Decatur (2) — Previous 2011. Chargers head coach: Christian McKinney.

Providence Sectional (46) Championship — Providence 9, Austin 8.
Providence (20) — Previous 2021. Pioneers head coach: Scott Hutchins.

Mitchell Sectional (47) Championship — Linton-Stockton 8, Mitchell 7
Sectional titles through 2022: Linton-Stockton (11) — Previous 2021. Miners head coach: Jacob Harden.

Evansville Mater Dei Sectional (48) Championship — Forest Park 10, Tell City 0.
Forest Park (5) — Previous 2002. Rangers head coach: Jarred Howard.

Class 1A
South Bend Washington Regional
South Central (Union Mills) (4) vs. Caston (9)
Fremont (10) vs. Morgan Township
Championship
Regional titles (most recent): South Central 4 (2011), Fremont 2 (1999), Caston 0, Morgan Township 0.

Westville Sectional (49) Championship — Morgan Township 16, Marquette Catholic 4.
Sectional titles through 2022: Morgan Township (5) — Previous 2018. Cherokees head coach: John Smith.

South Central (Union Mills) Sectional (50) Championship — South Central (Union Mills) 10, Oregon-Davis 0.
Sectional titles through 2022: South Central (18; six straight) — Previous 2021. Satellites head coach: Zach Coulter.

Fremont Sectional (51) Championship — Fremont 23, Bethany Christian 2.
Sectional titles through 2022: Fremont (8) — Previous 2018. Eagles head coach: Justin Bock.

Caston Sectional (52) Championship — Caston 3, North Miami 1.
Sectional titles through 2022: Caston (2) — Previous 2012. Comets head coach: Blake Mollenkopf.

Lafayette Central Catholic Regional
Cowan (RV) vs. Rossville (RV)
Union City (5) vs. Lafayette Central Catholic (3)
Championship
Regional titles (most recent): Lafayette Central Catholic 14 (2018), Cowan 4 (2021), Rossville 3 (2019), Union City 0.

Lafayette Central Catholic Sectional (53) Championship — Lafayette Central Catholic 10, Covington 0.
Sectional titles through 2022: Lafayette Central Catholic (18) — Previous 2018. Knights head coach: Tim Bordenet.

Tri-County Sectional (54) Championship — Rossville 12, Clinton Central 2.
Sectional titles through 2022: Rossville (7) — Previous 2019. Hornets head coach: Brad Scott.

Anderson Preparatory Sectional (55) Championship — Cowan 5, Wes-Del 3.
Sectional titles through 2022: Cowan (8) — Previous 2021. Blackhawks head coach: Aaron Wells.

Seton Catholic Sectional (56) Championship — Union City 9, Blue River Valley 4.
Sectional titles through 2022: Union City (4) — Previous 2021. Indians head coach: Jason Dowler.

Morristown Regional
Rising Sun (RV) vs. Shakamak (RV)
Traders Point Christian vs. Indianapolis Lutheran (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Shakamak 13 (2021), Indianapolis Lutheran 1 (2017), Rising Sun 1 (2013), Traders Point Christian 0.

Shakamak Sectional (57) Championship — Shakamak 14, White River Valley 3.
Sectional titles through 2022: Shakamak (27; four straight) — Previous 2021. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Indiana Deaf Sectional (58) Championship — Traders Point Christian 9, Bethesda Christian 2.
Sectional titles through 2022: Traders Point Christian (2) — Previous 2021. Knights head coach: Jaylen Cushenberry.

Morristown Sectional (59) Championship — Indianapolis Lutheran 12, Edinburgh 2.
Sectional titles through 2022: Indianapolis Lutheran (14) — Previous 2019. Saints head coach: Adam Gouker.

Jac-Cen-Del Sectional (60) Championship — Rising Sun 2, Jac-Cen-Del 0.
Sectional titles through 2022: Rising Sun (8) — Previous 2019. Shiners head coach: Kevin Wirsch.

Loogootee Regional
New Washington vs. Tecumseh (RV)
Barr-Reeve (2) vs. Borden (1)
Championship
Regional titles (most recent): Tecumseh 10 (2019), Barr-Reeve 2 (1998), Borden 1 (2021), New Washington 0.

Lanesville Sectional (61) Championship — Borden 12, Lanesville 0.
Sectional titles through 2022: Borden (6) — Previous 2021. Braves head coach: Eric Stotts.

Shawe Memorial Sectional (62) Championship — New Washington 8, West Washington 7.
Sectional titles through 2022: New Washington (2) — Previous 1998. Mustangs head coach: Jeremy Bower.

Loogootee Sectional (63) Championship — Barr-Reeve 9, North Daviess 3.
Sectional titles through 2022: Barr-Reeve (13) — Previous 2019. Vikings head coach: Trevor McConnell.

Cannelton Sectional (64) Championship — Tecumseh 11, Springs Valley 0.
Sectional titles through 2022: Tecumseh (17; four straight) — Previous 2021. Braves head coach: Ted Thompson.

Rincker takes over Shoals Jug Rox baseball program

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

The week that Wes Rincker became school-board official as the new head baseball coach at Shoals (Ind.) High School, he attended his first Indiana High School Baseball Coaches Association State Clinic (Jan. 14-16, 2022).
“I learned a lot at that clinic even after coaching all these years,” says Rincker, who guided players for 14 years in various travel ball organizations in Missouri before moving to Martin County in 2018 to work as a supply technician at Naval Surface Warfare Center Crane Division. “I talked with (Jasper head coach) Terry Gobert and (Shakamak head coach) Jeremy Yeryar, picking up every little tidbit I can.
“I know baseball. We’ll work on fundamentals, drill work, mechanics and conditioning and see how many guys have the tools we have to succeed. As an outsider I have a very open mind as who should play at what position. I just want to get them ready for the field. I’m excited to get it going.
“(Athletic director) Bryson Abel and (assistant AD) Danielle Cornett taking a chance on me and I appreciate that.”
Shoals (enrollment around 200 is a member of the Blue Chip Athletic Conference (with Barr-Reeve, Loogootee, North Knox, Northeast Dubois, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic and Wood Memorial).
In 2021, the Jug Rox were part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Barr-Reeve, Loogootee, North Daviess and Vincennes Rivet. Shoals has not yet earned a sectional title. The Jug Rox have not won a sectional game in more than a decade.
Rincker is a 1988 Shakamak graduate. He did not play baseball in high school. He retired from the U.S. Air Force after 26 year total in the military, including time in U.S. Army and U.S. Army National Guard. He was at Whiteman Air Force Base in Knob Noster, Mo., and did did four combat tours — Somalia in1993, Iraq 2006 in 2008 and Afghanistan in 2011.
Rincker coached baseball for American Legion Post 131 in Warrenburg, Mo., and the Lee’s Summit (Mo.) Saints — a Christian-base travel team then featuring former major leaguer Les Norman — and in Sedalia, Mo. He also officiated high school basketball and football.
Wes’ parents — Lana Bush and Charles Rincker — are from Shoals.
“It’s a quiet area,” says Rincker, who enjoys hunting and fishing with his father. “I just love it here away from the city hustle and bustle.”
Wes and Amy Rincker are empty-nesters.
Daughter Chelsea and husband Jerril Eisenbeck are in Fort Campbell, Ky., where he is an Army sergeant. They have two boys.
Oldest son Luke Rincker recently graduated from Iowa State University and moved to San Marcos, Texas. He is in the Air Force Reserve.
Youngest son Caleb Rincker lives in Sellersburg, Ind., and is in the Air National Guard. He is also on his father’s Shoals coaching staff along with Kent Hall and Adam Showalter.
The first official practice date on the IHSAA calendar is March 14.

Wes Rincker

Harden keeping it positive with Linton-Stockton Miners

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Accountability, positivity, a spirt of competition and excellence are qualities Jacob Harden is looking to instill as the new head baseball coach at Linton-Stockton High School in Indiana’s Greene County.
“I’m big on holding (players) accountable,” says Harden, who was hired to lead the Miners program in July. “I’ll be the first one to get on their tail when they’re doing something wrong, but I’ll be the first one to build them back up. All the coaches I’ve been around cared and still held me to realistic standards.
“Positives need to outweigh the negatives.”
Harden, who is also a Project Lead The Way computer science teacher at Linton-Stockton Middle School, had players conditioning shortly after the school year began and led players in grades 7-12 during the IHSAA Limited Contact Period in the fall and since the first week of December.
“I want to be the program coach,” says Harden, 25. “I don’t want players to meet me for the first time when they’re freshmen.”
Besides the middle school program for seventh and eighth graders, the Linton Youth League (T-ball though Grade 6) feeds the high school Miners.
Recent graduates moving on to college ball are 2021 graduates Josh Pyne and Kip Fougerousse (son of former Linton-Stockton head coach Matt Fougerousse) to Indiana University.
Bracey Breneman (Class of 2022) recently signed with Vincennes (Ind.) University.
Harden did his best in the fall to simulate what spring practices will be like with position group work followed by team activity.
He set the tone from Day 1.
“I set the standard for how I expect things to go,” says Harden. “I mean business. I want us to win state championships. That means working hard.
“We’re doing something every minute of our practices and everybody is going to get better.”
Harden has players trying to beat one another in cut-off and bunt drills.
“Scoop Tennis” — which promotes quick hands and feet and proper glove work — is both fun and competitive.
“When guys compete with everything they do that’s going to transfer over to the game,” says Harden. “You want to be be a competitor and find ways to win.
“It’s a competitive atmosphere and we’re paying attention to the fine details.”
Fall World Series teams vied for the “Folger’s Cup” — an old coffee can found in a dugout. There’s also social media salutes to the “Grinder of the Week” complete with honoree pictured with a coal miner cap.
Linton-Stockton baseball embraces the hashtag #PreparingForReign.
“Everybody want to be the best they can be, but who’s going to prepare?,” says Harden, who also has his team breaking huddles with a chant of “618.” What’s significant about that number? June 18, 2022 is the date of the IHSAA State Finals at Victory Field in Indianapolis and that’s where the Miners want to be — #Destination618.
Harden wants “The Miner Way” to be personified by players who are gritty with good attitudes.
“It embodies what this town is all about,” says Harden. “These people have to work for a living. That’s how this community is.
“These guys are starting to believe they can do it.”
Linton-Stockton’s new uniforms will feature “MH” on the right shoulder to honor baseball backer Mark Hollingsworth, who died at the beginning of the school year.
While he’s not on his staff, Harden has got plenty of support from former Miners head coach Bart Berns.
Linton-Stockton (enrollment around 390) is a member of the Southwestern Indiana Athletic Conference (with Bloomfield, Clay City, Eastern Greene, North Central of Farmersburg, North Daviess, Shakamak and White River Valley).
In 2021, the Miners were part of an IHSAA Class 2A sectional grouping with Eastern Greene, Mitchell, North Knox, Paoli and South Knox and beat North Knox 10-0 in the championship game. Linton-Stockton has won 10 sectional titles.
Harden’s assistants are Mike Walters, Craig House and Brian Reel. Walters was a Harden teammate at Northview High School in Brazil, Ind. House is a longtime Linton-Stockton coach who is employed as a coal miner. Reel is the father of Indiana University Southeast head baseball coach Ben Reel.
Harden graduated from Northview in 2015. Besides playing Knights head coaches Scott McDonald (2012 and 2013) and Craig Trout (2014 and 2015), he was in the Clay Youth League and was in travel ball as a middle schooler with the Indiana Redbirds and American Legion Baseball for Clinton Post 140 the summer before his senior year and Clay County Post 2 the summer after graduation.
He played for Ben Reel at Indiana University Southeast in New Albany in the spring of 2016 and went back that fall.
“I had a lot going on,” says Harden. “My grandpa passed away late that fall and one thing led to another.
“I was led to step away and come back closer to home.”
Harden, who is the son of Brazil’s Mark and Jaime Harden and older brother of sister Kennady Harden (now 19 and an Indiana State freshman) transferred to Vincennes U.
“Coach (Chris) Barney took a chance on me,” says Harden, who went in as a walk-on in the fall of 2017 and left in the spring of 2018 as a scholarship player.
He became a 4-2-4 player (four-year school, two-year school and four-year school) when he went to Indiana State University in Terre Haute, where Sycamores head coach Mitch Hannahs convinced him it was not worth the risk since Harden had open heart surgery at 16 in 2013 and he was a student manager the rest of the first semester for an ISU team that went on to win a Missouri Valley Conference tournament championship in 2019.
Trout invited Harden to be an assistant at Northview and he helped at the varsity and junior varsity levels in 2019 and leading up to the COVID-19-canceled 2020 season.
“I’d always known I wanted to coach,” says Harden. “That was the first time I got to put my imprint on something.”
In 2021, Harden was an assistant to longtime Rose-Hulman Institute of Technology coach Jeff Jenkins in what turned out to be Jenkins’ final season at the Terre Haute school.
Harden assisted manager A.J. Reed of the summer collegiate Prospect League’s Terre Haute (Ind.) Rex in the summer and was on a bus heading to Champion City (Springfield, Ohio) when he got the call from Linton-Stockton asking him to join the Miners.
We got to grow real close together,” says Harden of Reed. “He was fighting very hard for me. I got great references and guys on the team pulling for me. It felt so good.
“I’ve met a lot of people along the way. I can’t think of too many 25-year-olds has the network I do. I’ve got to learn some much. It’s been a chaotic journey. But you have to have some chaos to get that goal accomplished.”
The holder of an associate degree in General Studies from Vincennes and degree in Sports Management from Indiana State, Harden is working toward certification through the Indiana Teachers of Tomorrow program. This semester, his PLTW class is creating apps. Next semester, it will be computer science for innovators and makers.
“It gives kids a moment to shine,” says Harden of the STEM students. “It makes them feel good.”

Jacob Harden (Terre Haute Rex/Brian Williams Photo)
Jacob Harden instructs Linton-Stockton baseball players.
Linton-Stockton Miners with the “Folger’s Cup” at the Fall World Series.
Linton-Stockton Miners aiming at “Destination618 — the IHSAA State Finals on June 18, 2022.

Shakamak, Indiana U. alum Scott learning pro ropes with Evansville Otters

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Braden Scott enjoyed the best outing of his young professional baseball pitching career in his most-recent start for the Evansville (Ind.) Otters.
On July 24 at Gateway, the left-hander went 7 2/3 shutout innings, fanning seven, walking two and giving up three hits in 29 batters faced and was selected as independent Frontier League Pitcher of the Week.
Through six starts and 34 innings, Scott is 3-2 with a 2.91 earned run average.
“It’s been a really good experience,” says Scott, who finished his collegiate career in the spring at Indiana University.
Scott signed with the Otters on June 21. In his first appearance June 24 at Joliet, he tossed seven shutout innings with 10 strikeouts and two walks. He faced 26 batters and gave up two hits.
Scott, 23, moved to 2-0 as he won again on July 1 in the first game of a home doubleheader against against Florence. He fanned five and walked one while yielding six hits in the game’s first six innings. He faced 23 hitters.
On July 6, Scott (2-1) took the loss in a game at historic Bosse Field against Joliet. He pitched six innings with seven strikeouts and no walks. He allowed six hits and four runs in 24 batters faced.
Scott went just four innings and took the loss in the second game of a July 11 doubleheader against visiting Schaumburg. He struck out four, walked one and gave up six runs and seven hits while facing 21 batters.
In a no-decision July 17 against visiting Southern Illinois, Scott hurled 3 1/3 innings with two strikeouts, five walks and gave up three hits and one run in facing 18 batters.
Scott’s first pro team is guided by Andy McCauley, who recorded his 1,000th career managerial victory July 2 at Gateway.
“He’s been around the game a long time and he knows what he’s doing,” says Scott of McCauley. “I like the way he treats us — like professionals.
“You come in and get your stuff done.”
Evansville pitching coach Max Peterson has also aided the 6-foot-3, 215-pound southpaw with approach and execution.
“He’s helped me mentally on the mound and with how I have to carry myself,” says Scott. “I’ve thrown a cutter for two years, but I never threw it consistently.
“Now it’s a big go-to pitch. I’m able to use it for my game now.”
When thrown correctly, the cutter has more horizontal than vertical break and goes into a right-handed batter and away from a lefty.
Throwing from the left side has always been an advantage for Scott.
“I’ve never thrown a ball that’s been exactly straight,” says Scott. “I’ve been able to miss a lot of barrels and not give up a lot of hard hits.”
Scott has five pitches — four-seam fastball, two-seam fastball, slider, change-up and cutter.
His four-seam sits at 88 to 90 mph. The slider is more a hybrid between a slider and curve.
“In my last start I was almost solely throwing fastballs and sliders,” says Scott. “I threw maybe four cutters.”
Scott employs a “circle” change.
As part of the Otters’ five-man starting rotation, Scott competes every fifth or sixth day. His next start is scheduled Friday, July 30 against Southern Illinois at Bosse Field.
On the day after a start, Scott does some throwing and gets in an aggressive cardio session to get the blood flow going. He is also charting that night’s pitchers.
He throws a bullpen two days before his next start.
A day before a start, the lefty gets in a workout with movement and stretching and some light long toss — maybe 150 feet. He then sits in the bullpen and watches how pitchers attack hitters and looks for batter tendencies.
A 2016 graduate of Shakamak Junior-Senior High School in Jasonville, Ind., Scott played two seasons at Olney (Ill.) Central College (2017-18) and three at Indiana (2019-21).
Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Famer Chip Sweet and Todd Gambill were his head coaches at Shakamak. Scott was on varsity for three years.
“He was awesome,” says Scott of Sweet. “I grew up with his daughter (Mariah). We won (an IHSAA Class 1A) state championship in his final year of coaching (2014).
“He taught me how to carry myself on and off the baseball field.”
Gambill took the Lakers back to the state title game in 2015 (finishing as runner-up) — this time at the 2A level.
“He did an awesome job,” says Scott of Gambill. Scott was a pinch hitter in the 2014 1A title game and started at first base in the 2015 2A final.
Scott played for Blue Knights head coach Dennis Conley and assistants Andy Lasher and Bryce Labhart at Olney Central.
Conley doubled as head coach and pitching coach.
“Conley made a pretty big impact on my baseball career,” says Scott. “He still helps me.
“He’s the reason I’ve got this position at Evansville. He’s been around the game long enough that he knows just about everybody out there.”
Jeff Mercer is the Hoosiers head coach and Justin Parker was the pitching coach at IU until taking that role at the University of South Carolina in recent weeks.
“(Mercer) is a phenomenal coach,” says Scott. “His main goal is player development. (Parker) is very good job of player development as well.
“I wish (Mercer) all the best and hope the program keeps trending in the right direction.”
Scott made 39 appearances (all in relief) for the Hoosiers, going 4-0 with one save and 3.25 earned run average. He produced 81 strikeouts and 21 walks in 55 1/3 innings. In 2021, he got into 15 games and was 2-0 with a 4.08 ERA. He whiffed 28 and walked eight in 17 2/3 innings.
He also earned his Sports Marketing & Management degree.
A starter at Olney Central, Scott was used mostly in relief during his last years of summer ball.
Scott played for the M.I.N.K. Collegiate Baseball League’s Ozark Generals (Springfield, Mo.) and the Prospect League’s Tyler Wampler-coached Terre Haute (Ind.) Rex in the summer of 2017.
He was with the Northwoods League’s Willmar (Minn.) Stingers then the National Junior Collegiate Athletic Association National Team that placed second at the National Baseball Congress World Series in Wichita, Kan., in 2018.
Scott played for the Coastal Plain League’s Morehead City (N.C.) Marlins in 2019 and CPL’s Macon (Ga.) Bacon in 2020. Among his Bacon teammates were fellow IU pitchers Connor Manous, Ty Bothwell, Matt Litwicki and Brayden Tucker.
Before landing with the Otters, Scott pitched for the 2021 Rex, coached by A.J. Reed.
Braden is the son of Jimmie Scott and Andee Mullins. Younger siblings include Bailey Scott (21) and Kaleb Gadberry (18).
Both parents were athletes at Sullivan (Ind.) High School. Bailey Scott was involved in volleyball, cheerleading and track at Shakamak and is now a nursing student at Ivy Tech in Terre Haute. Caleb Gadberry played golf at Shakamak, where he graduated in 2021.

Braden Scott on the Otters Digital Network
Braden Scott (Indiana University Photo)
Braden Scott (Evansville Otters Image)

Semistates to determine IHSAA State Finals participants

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Today (June 12) four semistates will be staged at LaPorte, Kokomo, Mooresville and Jasper to determine the teams competing int he 2021 IHSAA State Finals June 21-22 at Victory Field in Indianapolis.
Here is a capsulized look at Final Four teams in Class 4A, 3A, 2A and 1A:

IHSAA SEMISTATES
Saturday, June 12
LaPorte
(Schreiber Field)
Class 1A
Washington Township (25-7) vs. Cowan (15-13), noon East Time/11 a.m. Central Time
Class 3A
Hanover Central (28-3-1) vs. Norwell (20-9), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Kokomo
(Municipal Stadium)

Class 2A
Eastside (22-5) vs. Delphi (26-6), 1 p.m. ET/noon CT
Class 4A
Munster (22-11) vs. Fishers (22-12), 3:30 p.m. ET/2:30 p.m. CT

South
Mooresville

Class 1A
Shakamak (16-7) vs. Borden (22-6-1), 1 p.m. ET/noon CT
Class 2A
University (23-9) vs. Providence (20-6), 3 p.m. ET/2 p.m. CT

Jasper
(Ruxer Field)

Class 3A
Brebeuf Jesuit (20-11) vs. Southridge (24-7), noon ET/11 a.m. CT
Class 4A
Mt. Vernon (Fortville) (26-6) vs. Jasper (29-2), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Team By Team
Washington Township Senators
— Head Coach Randy Roberts.
1A Washington Township Sectional — Kouts 7-1, Westville 4-1, Morgan Township 4-1.
1A South Bend Regional — South Central (Union Mills) 6-3, Fort Wayne Blackhawk Christian 10-1.
Sectional titles (10) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (1) — 2019. State titles (0). State runner-up (1) — 2019 (Randy Roberts).

Cowan Blackhawks — Head Coach Aaron Wells.
1A Liberty Christian Sectional — Wes-Del 5-1, Daleville 4-3.
1A Carroll (Flora) Regional — Union City 3-0, Riverton Parke 9-3.
Sectional titles (7) — last one before 2021 — 2010. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2008. Semistate titles (1) — 2008. State titles (0). State runner-up (1) — 2008 (Camden Parkhurst).

Hanover Central Wildcats — Head Coach Ryan Bridges.
3A Kankakee Valley Sectional — Kankakee Valley 9-1, Culver Academies 10-0, John Glenn 8-4.
3A Griffith Regional — South Bend St. Joseph 6-1, Northwestern 18-1.
Sectional titles (2) — last one before 2021 — 2011. Regional tittles (2) — last one before 2021 — 2011. Semistate titles (1) — 2011. State titles (0). State runner-up (1) — 2011 (Doug Nelson).

Norwell Knights — Head Coach Dave Goodmiller.
3A Bellmont Sectional — Marion 10-0, Mississinewa 13-2, Oak Hills 15-10.
3A Bellmont Regional — Wawasee 7-2, Leo 5-3.
Sectional titles (17) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2013. Semistate titles (3) — 2006, 2007, 2013. State titles (3) — 2003 (Kelby Weybright), 2007 (Kelby Weybright), 2013 (Andy McClain).

Eastside Blazers — Head Coach Aaron Willard.
2A Eastside Sectional — Adams Central 3-1, Bluffton 16-1.
2A Whiting Regional — Wheeler 7-1, Central Noble 18-3.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

Delphi Oracles — Head Coach Ryan Long.
2A Delphi Sectional — Fountain Central 14-2, Seeger 7-3.
2A Lafayette Central Catholic Regional — Rochester 12-5, Wapahani 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (1) — 2010. State titles (0). State runner-up (1) — Delphi (Pat Lowrey).

Munster Mustangs — Head Coach Bob Shinkan (Indiana Baseball HOF inductee).
4A Merrillville Sectional — Highland 11-2, Merrillville 9-0, Lake Central 2-1.
4A LaPorte Regional — Valparaiso 6-3, South Bend Adams 9-2.
Sectional titles (13) — last one before 2021 — 2016. Regional titles (6) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (0). State titles (1) — 2002 (Bob Shinkan).

Fishers Tigers — Head Coach Matt Cherry.
4A Westfield Sectional — Hamilton Southeastern 7-1, Carmel 1-0, Noblesville 4-0.
4A Kokomo Regional — Homestead 8-4, Harrison (West Lafayette) 7-5.
Sectional titles (3) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2018. Semistate titles (1) — 2018. State titles (1) — 2018 (Matt Cherry).

Shakamak Lakers – Head Coach Jeremy Yeryar.
1A White River Valley Sectional — White River Valley 14-0, Clay City 10-0, Bloomfield 4-1.
1A Morristown Regional — Southwestern (Shelbyville) 10-1, Oldenburg Academy 13-0.
Sectional titles (26) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (12) — last one before 2021 — 2015. Semistate titles (7) — 2004, 2006, 2007, 2008, 2012, 2014, 2015. State titles (2) — 2008 (Matt Fougerousse), 2014 (Chip Sweet). State runner-up (5) — 2004 (Chip Sweet), 2006 (Matt Fougerousse), 2007 (Matt Fougerousse), 2012 (Chip Sweet), 2015 (Todd Gambill).

Borden Braves — Head Coach Eric Stotts.
1A South Central (Elizabeth) Sectional — Lanesville 18-1, Orleans 3-0.
1A Lanesville Regional — West Washington 17-2, Loogootee 5-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

University Trailblazers — Head Coach Chris Estep (1 state title).
2A Cascade Sectional — Covenant Christian 7-3, Cascade 8-2.
2A Cascade Regional — Centerville 12-5, Parke Heritage 8-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (1) — 2019 (Chris Estep). State runner-up (1) — 2018 (Chris Estep.

Providence Pioneers — Head Coach Scott Hutchins.
2A Eastern (Pekin) Sectional — Henryville 10-4, Eastern (Pekin) 11-0, Austin 10-0.
2A Evansville Mater Dei Regional — South Ripley 5-3, North Posey 8-6.
Sectional titles (19) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (1) — 2016. State titles (1) — 2016 (Scott Hornung).

Brebeuf Jesuit Braves — Head Coach Jeff Scott.
3A Brebeuf Sectional — Danville 5-0, Tri-West Hendricks 15-1.
3A Danville Regional — Indianapolis Bishop Chatard 10-0, Northview 17-2.
Sectional titles (15) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2012. Semistate titles (1) — 2012. State titles (0). State runner-up (1) — 2012 (Andy McClain).

Southridge Raiders — Head Coach Gene Mattingly.
3A Southridge Sectional — Pike Central 10-0, Washington 1-0.
3A Southridge Regional — Silver Creek 2-1, Evansville Memorial 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (0). State runner-up (2) — 2018 (Gene Mattingly), 2019 (Gene Mattingly).

Mt. Vernon Marauders — Head Coach Brad King.
4A Pendleton Heights Sectional — Muncie Central 19-0, Pendleton Heights 8-0.
4A Mt. Vernon Regional — Franklin Central 6-2, Indianapolis Cathedral 6-3.
Sectional titles (8) — last one before 2021 — 2011. Regional titles (2) — last one before 2021 — 1971. Semistate titles (0). State titles (0).

Jasper Wildcats — Head Coach Terry Gobert (Indiana Baseball HOF inductee; 5 state titles).
4A Evansville Reitz Sectional — Castle 6-1, Evansville North 5-4, Evansville Central 10-0.
4A Jasper Regional — Floyd Central 2-1, Center Grove 7-4.
Sectional titles (39) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (26) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (14) — 1967, 1968, 1981, 1986, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 2006, 2010, 2013, 2015, 2017. State titles (5) — 1996 (Terry Gobert), 1997 (Terry Gobert), 1998 (Terry Gobert), 2000 (Terry Gobert), 2006 (Terry Gobert). State runner-up (4) — 2010, 2013, 2015, 2017.