Tag Archives: Kaleb Kolpien

Notre Dame bound for Statesboro Regional; Look who conferences honored

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Notre Dame — the last college baseball team from Indiana left standing in 2022 — found out today (May 30) that the Irish will be in the Statesboro Regional for the 64-team NCAA Division I tournament.
The No. 2-seeded Irish (35-14) play No. 3 Texas Tech (37-20) at 2 p.m. Friday, June 3. Site host and top-seeded Georgia Southern (40-18) plays No. UNC Greensboro (34-28) at 7 p.m. Friday.
Notre Dame made it to the semifinals of the Atlantic Coast Conference tournament.
Regionals continue through June 6 with super regionals June 10-13 and the College World Series June 17-27.
Ball State made it to the “if necessary” Mid-American Conference tournament championship game against Central Michigan and lost 11-7 to wind up the season at 40-19 overall and 32-7 as MAC regular-season champions. Central Michigan earned an automatic NCAA tournament bid.
Evansville (32-24, 14-6), Indiana State (26-22-1, 10-10-1) and Valparaiso (16-32, 5-15) bowed out in the Missouri Valley Conference tournament.
Seasons came to a close for Purdue (29-21, 9-12) and Indiana (27-32, 10-14) at the Big Ten tournament.
Purdue Fort Wayne (18-36, 13-15) finished up in the Horizon League tournament.
In the past few weeks, conferences have handed out postseason awards at the NCAA D-I, D-II and D-III, NAIA and junior college levels and there is a list of those below.

CONFERENCE AWARDS
NCAA D-I
Atlantic Coast: NOTRE DAME — lhp John Michael Bertrand (first team), of Ryan Cole (third team).
Big East: BUTLER— ss Travis Holt (second team), rhp Derek Drees (second team).
Big Ten: PURDUE — dh C.J. Valdez (first team), lhp Jackson Smeltz (third team), lhp Troy Wansing (freshman), of Tanner Haston (sportsmanship). INDIANA — c Matthew Ellis (third team), 1b Brock Tibbitts (freshman), ss Evan Goforth (freshman), 3b Josh Pyne (freshman), of Carter Mathison (freshman), if Tyler Doanes (sportsmanship).
Horizon: PURDUE FORT WAYNE — c Cade Fitzpatrick (second team), 3b Jack Lang (second team), rhp Rex Stills (freshman).
Mid-American: BALL STATE — lhp Tyler Schweitzer (pitcher of the year, first team), rhp Ryan Brown (freshman pitcher of the year, second team), 3b Ryan Peltier (defensive player of the year, second team, defensive), hc Rich Maloney (coach of the year), 1b Trenton Quartermaine (first team), of Zach Cole (first team, defensive), rhp Sam Klein (first team), of Amir Wright (second team), rhp Ty Johnson (second team).
Missouri Valley: EVANSVILLE — rhp Nick Smith (pitcher of the year, first team), hc Wes Carroll (coach of the year), 3b Brent Widder (first team), of Mark Shallenberger (first team), rhp Shane Gray (first team), 1b Tanner Craig (second team), ss Simon Scherry (second team), rhp Drew Dominik (second team), 2b Evan Berkey (honorable mention), of Eric Roberts (honorable mention). INDIANA STATE — ss Jordan Schaffer (first team), rhp Matt Jachec (first team, defensive), 2b Josue Urdaneta (second team), of Seth Gergely (second team, defensive), of Sean Ross (honorable mention), c Grant Magill (defensive). VALPARAISO — 2b Nolan Tucker (first team), rhp Colin Fields (second team), rhp Bobby Nowak (honorable mention), 3b Kaleb Hannahs (defensive).

NCAA D-II
Great Lakes Intercollegiate: PURDUE NORTHWEST — 2b Ethan Imlach (first team), of Ray Hilbrich (first team), c Jack Gallagher (second team), rhp Tyler Schultz (honorable mention), rhp Sam Shively (honorable mention).
Great Lakes Valley: INDIANAPOLIS — lhp Xavier Rivas (pitcher of the year, first team), ss Alex Vela (second team, sportsmanship), of Brandon DeWitt (second team). SOUTHERN INDIANA —lhp Sammy Barnett (sportsmanship).

NCAA D-III
Heartland Collegiate: FRANKLIN— c Logan Demkovich (first team), of Tysen Lipscomb (first team), rhp Nick McClanahan (pitcher of the year, first team), rhp Alex Reinoehl (first team), ss A.J. Sanders (first team), of Sean Sullivan (first team), 1b Matthew Earley (honorable mention), hc Lance Marshall (coach of the year), rhp Nick Elmendorf (sportsmanship). ROSE-HULMAN — rhp Ian Kline (first team), 1b Josh Mesenbrink (player of the year, first team), 3b Brett Tuttle (first team), 2b Colter Couillard-Rodak (second team), of Harrison Finch (second team), ss Manuel Lopez (second team), ut Adam Taylor (honorable mention), of Nathan Burke (sportsmanship). EARLHAM — dh Andrew Bradley (first team), 3b Devin Basley (second team), 2b Christian Lancianese (second team), of Nathan Lancianese (second team), rhp Aidan Talerek (second team), of Cameron McCabe (honorable mention), c Easton Embry (sportsmanship). ANDERSON— 1b Tyler Smitherman (first team), rhp Evan Doan (second team), lhp Kasey Henderson (second team), rhp Logan Nickel (second team), ss Justin Reed (second team), of Grahm Reedy (second team), of Jake Stank (newcomer of the year, second team), mif T.J. Price (honorable mention), c Tyler Young (sportsmanship). HANOVER — of Andrew Littlefield (first team), c Charlie Burton (second team), 1b Alex Christie (second team), rhp Charlie Joyce (second team), of Eric Roudebush (honorable mention), 3b/1b Jacob Dupps (sportsmanship). MANCHESTER— lhp Carter Hooks (first team), ut Rocco Hanes (second team), dh/ut Harrison Pittsford (second team), rhp/if Zach White (honorable mention, sportsmanship).
Michigan Intercollegiate: TRINE— rhp Josh Hoogewerf (second team), of Brenden Warner (second team).
North Coast: DEPAUW— 1b Kyle Callahan (first team), of Nick Nelson (first team), lhp Michael Vallone (first team), 2b Cameron Macon (second team), ss Evan Barnes (honorable mention), 3b Brian May (honorable mention), of/ut Danny Glimco (honorable mention). WABASH — 2b Austin Simmers (first team).

NAIA
Chicagoland: Calumet of St. Joseph — dh Bubba Davenport (second team), of Gabriel Quinones (second team). INDIANA UNIVERSITY SOUTH BEND— 2b Jake Vanderwoude (first team), c Kole Miller (second team).
Crossroads: TAYLOR — c/of T.J. Bass (player of year, first team), rhp Luke Shively (pitcher of the year, first team), rhp/of Kaleb Kolpein (newcomer of the year, second team), rhp Noah Huseman (first team), if Nick Rusche (first team, gold glove), of Conner Crawford (second team), 1b Kade VanderMolen (gold glove). INDIANA WESLEYAN — if Denver Blinn (first team), c Bryce Ginder (first team), if Lucas Goodin (first team), rhp Hunter Hoffman (first team), ut Evan Salmon (first team, gold glove), c Colby Jenkins (gold glove). HUNTINGTON — 3b Daniel Lichty (first team, gold glove), of/rhp Ian McCutcheon (first team), mif Satchell Wilson (second team). MARIAN — if Matteo Porcellato (first team), 1b Bryce Davenport (second team), of J.J. Rivera (second team, gold glove), Dion Wintjes (gold glove). SAINT FRANCIS — of-dh David Miller (first team), if/of/c Alec Brunson (gold glove). BETHEL— rhp Frank Plesac (first team), c Dominic Densler (second team), if/rhp Jeremy Wiersema (second team), if/rhp Ty Mickiewicz (gold glove). GRACE — rhp Evan Etchison (second team), rhp Hunter Schumacher (second team). GOSHEN — of Jenner Rodammer (second team, gold glove)
River States: INDIANA UNIVERSITY SOUTHEAST — 3b Trevor Campbell (player of the year, first team, gold glove), lhp Hunter Kloke (pitcher of the year, first team), hc Ben Reel (coach of the year), c Brody Tanksley (first team, gold glove), 2b Clay Woeste (first team, gold glove), of Marco Romero (first team, gold glove), rhp Lane Oesterling (second team), of Derek Wagner (second team), ut Brandon Boxer (second team), if Daunte DeCello (gold glove, Champions of Character). INDIANA UNIVERSITY KOKOMO — lhp Owen Callaghan (first team), of Patrick Mills (first team), lhp J.T. Holton (second team), 1b Noah Hurlock (second team), ss Riley Garczynski (second team), of Jack Leverenz (second team), dh Jared Heard (second team), if Matt Iacobucci (Champions of Character). OAKLAND CITY — ss Chandler Dunn (first team), of Noah Baugher (second team), if Austin Morris (Champions of Character).
Wolverine-Hoosier: INDIANA TECH — rhp Hayes Stutsman (first team), c Manuel Ascanio (second team), of Ashtin Moxey (second team), ut Trevor Patterson (gold glove), ss Jayden Reed (gold glove, second team), 2b Mike Snyder (second team), if Michael Oliger (Champions of Character).

Junior College
Michigan Community College: MARIAN’S ANCILLA — if Rylan Huntley (first team), if Josh Ledgard (honorable mention).
Mid-West: Vincennes — ss Peyton Lane (second team), ut Colton Evans (second team).

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through May 29
NCAA D-I
Ball State 40-19 (32-7 MAC)
Notre Dame 35-14 (16-11 ACC)
Evansville 32-24 (14-6 MVC)
Purdue 29-21 (9-12 Big Ten)
Indiana State 26-22-1 (10-10-1 MVC)
Indiana 27-32 (10-14 Big Ten)
Butler 20-35-1 (4-16-1 Big East)
Purdue Fort Wayne 18-36 (13-15 Horizon)
Valparaiso 16-32 (5-15 MVC)

NCAA D-II
Southern Indiana 21-28 (10-14 GLVC)
Indianapolis 21-31 (11-13 GLVC)
Purdue Northwest 18-21 (7-17 GLIAC)

NCAA D-III
Franklin 29-14 (13-5 HCAC)
Rose-Hulman 28-13 (12-6 HCAC)
Earlham 26-13 (12-6 HCAC)
DePauw 22-17 (12-6 NCAC)
Wabash 20-19 (4-14 NCAC)
Anderson 20-21 (11-7 HCAC)
Hanover 16-22 (10-8 HCAC)
Trine 14-23 (9-12 MIAA)
Manchester 10-27 (6-12 HCAC)

NAIA
Taylor 41-18 (26-10 CL)
Indiana University Southeast 40-15 (20-4 RSC)
Indiana Tech 32-21 (13-7 WHAC)
Indiana Wesleyan 31-23 (23-13 CL)
Oakland City 31-23 (11-11 RSC)
Huntington 27-23 (21-15 CL)
Marian 27-27 (17-19 CL)
Saint Francis 27-28 (15-21 CL)
Indiana University-Kokomo 26-22 (16-7 RSC)
Bethel 25-29 (19-17 CL)
Grace 17-33 (10-26 CL)
Calumet of Saint Joseph 16-32 (11-18 CCAC)
Indiana University South Bend 16-32-1 (9-20-1 CCAC)
Goshen 11-39 (6-30 CL)

Junior College
Vincennes 25-32 (15-19 MWAC)
Ivy Tech Northeast 16-19
Marian’s Ancilla 8-40 (6-22 MCCAA)

Week of May 23-29
NCAA D-I
Tuesday, May 24
Atlantic Coast Conference Tournament
Pittsburgh 12, Georgia Tech 6
North Carolina State 11, Wake Forest 8
North Carolina 9, Clemson 2

Missouri Valley Conference Tournament
Missouri State 9, Illinois State 4

Wednesday, May 25
Atlantic Coast Conference Tournament
Pittsburgh 6, Louisville 5
Florida State 13, Virginia 3
North Carolina State 9, Miami 6

Horizon League Tournament
Youngstown State 6, Purdue Fort Wayne 0
Northern Kentucky 3, Illinois-Chicago 2

Mid-American Conference Tournament
Central Michigan 11, Toledo 10

Missouri Valley Conference Tournament
Indiana State 8, Valparaiso 0
Missouri State 5, Southern Illinois 1
Evansville 9, Indiana State 1

Thursday, May 26
Atlantic Coast Conference Tournament
Georgia Tech 9, Louisville 4
Notre Dame 5, Florida State 3
Virginia Tech 18, Clemson 6

Big Ten Conference Tournament
Penn State 5, Iowa 2
Rutgers 10, Purdue 3
Maryland 6, Indiana 5
Michigan 7, Illinois 5

Horizon League Tournament
Wright State 18, Northern Kentucky 4
Oakland 2, Youngstown State 0

Mid-American Conference Tournament
Ball State 6, Ohio 4

Missouri Valley Conference Tournament
Dallas Baptist 4, Bradley 3

Friday, May 27
Atlantic Coast Conference Tournament
Notre Dame 3, Virginia 0
Wake Forest 16, Miami 3
North Carolina 10, Virginia Tech 0

Big Ten Conference Tournament
Iowa 5, Purdue 4
Rutgers 5, Penn State 4
Indiana 8, Illinois 1
Michigan 15, Maryland 8

Horizon League Tournament
Youngstown State 11, Northern Kentucky 7
Wright State 14, Oakland 3
Oakland 4, Youngstown State 2

Mid-American Conference Tournament
Toledo 13, Ohio 5
Ball State 9, Central Michigan 7

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 8, Indiana State 2
Missouri State 19, Bradley 3
Evansville 21, Dallas Baptist 2

Saturday, May 28
Atlantic Coast Conference Tournament
North Carolina 7, Notre Dame 2
North Carolina State 8, Pittsburgh 3

Big Ten Conference Tournament
Iowa 11, Penn State 3
Indiana 6, Maryland 4 (11 inn.)
Iowa 7, Michigan 3
Rutgers 14, Indiana 2

Horizon League
Championship
Wright State 24, Oakland 0

Mid-American Conference Tournament
Central Michigan 10, Toledo 7
Central Michigan 12, Ball State 3

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 7, Dallas Baptist 5
Missouri State 7, Evansville 6
Southern Illinois 8, Evansville 5

Sunday, May 29
Atlantic Coast Conference Tournament
Championship
North Carolina 9, North Carolina State 5

Big Ten Conference Tournament
Michigan 13, Iowa 1
Championship
Michigan 10, Rutgers 4

Mid-American Conference Tournament
Championship
Central Michigan 11, Ball State 7

Missouri Valley Conference Tournament
Southern Illinois 9, Missouri State 6
Championship
Missouri State 13, Southern Illinois 3

Oakland City U. off to 11-4 start in 2022

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

The Mighty Oaks of Oakland City University swing some mighty potent bats in improving to 11-4 on the 2022 baseball season.
OCU went 6-1 for the Week of Feb. 21-27 and collected 49 hits — 16 for extra bases — in a four-game sweep of Grace Christian.
Chandler Dunn (.533, 12 runs batted in, 16 runs scored), Noah Baugher (.419, 11 R), Payton Hall (Benton Central High School graduate) (.400, 17 R), Treven Madden (2 home runs, 12 RBIs), Sam Pinckert (Heritage Hills) (2 HR, 16 RBIs, 12 R), Bailey Falkenstien (Jeffersonville) (2 HR), Gehrig Tenhumberg (Evansville Reitz) (2-0, 2.70 earned run average, 23 strikeouts, 3 walks, 20 innings) and Milan VanDerBreggen (2-1, 2.38, 15 K’s, 1 base on balls, 11 1/3 IP) are among leaders for Andy Lasher-coached Mighty Oaks.
Oakland City went 17-27 in 2021.
In other NAIA play, Taylor — coached by Kyle Gould — moved to 9-6 with a 3-1 week. On the season, offensive leaders include T.J. Bass (Greenwood Community) (.356 average, 5 HR, 26 RBIs), Kaleb Kolpien (Homestead) (.474, 12 RBIs) and Camden Knepp (Northridge) (12 RBIs). On the mound, Matt Duktowski (NorthWood) is 2-0 with 16 K’s and three walks over 15 1/3 innings.
Todd Bacon-coached Marian went 2-2 for the week and is 8-6. For the season, A.J. Bordenet (Lafayette Central Catholic) (.458, 11 RBIs), Jackson Hogg (.390), Bryce Davenport (.350, 3 HR, 10 RBIs), Kato Hironori (2 HR) and Brodie Rinehold (Franklin Community) (2 HR) are among top batsmen. Pitcher Damien Wallace (Indianapolis Cardinal Ritter) has made four starts and is 3-0 with 3.05 ERA, 24 K’s and eight walks in 20 2/3 innings.
Some other NAIA performers: Indiana University Southeast — Trevor Campbell (.364) and Brody Tanksley (Bedford North Lawrence) (4 HR, 10 RBIs); Indiana Tech — Jacob Daftari (Hamilton Southeastern) (.471) and Manuel Ascanio (.407); Indiana University-Kokomo — Dylan Steele (Bloomington North) (.357) and Ben Harris (Northwestern) (2-1, 2.08, 13 K’s, 10 BB, 13 IP); Grace — Alex Rich (Crown Point) (.395, 11 RBIs), Chris Griffin (.375, 10 RBIs), Sam Newkirk (3 HR, 11 RBIs) and Austin Carr (Franklin Central) (10 RBIs); Bethel — Andrew Sarno (.474), Jake Schlasky (Crown Point) (10 RBIs), Jeremy Wiersema (9 RBIs, 7-of-8 on stolen bases) and Frank Plesac (Crown Point) (2-1, 2.55, 21 K’s, 5 BB, 17 2/3 IP); and Goshen — Morgan Baker (2 HR in Game 1 vs. Brescia).
NCAA Division I Purdue is off to an 8-0 start. Led by Curtis Washington Jr. (7-of-7) and Evan Albrecht (6-of-6), the Boliermakers are 35-of-35 in stolen base attempts.
Albrecht (.462), Washington (.375), Cam Thompson (13 RBIs) and Jackson Smeltz (McCutcheon) (2-0, 1.07, 18 K’s, 4 BB, 9 1/3 IP) are among the hot Boilermakers, which are coached by Greg Goff.
Some other top NCAA D-I performers: Notre Dame — Ryan Cole (.500, 6 RBI, 5-5 SB), Brooks Coetze (2 HR), Carter Putz (8 RBI), Jack Brannigan (6 RBI), Aidan Tyrell (2-0, 0.00, 11 K’s, 3 BB, 11 IP) and John Michael Bertrand (2-0. 0.69, 19 K’s, 1 BB, 13 IP; Indiana State — Jordan Schaffer (West Vigo) (.414), Diego Gines (.407), Mike Sears (2 HR), Parker Stinson (Yorktown) (9 RBI), Miguel Rivera (6 RBI), Sean Ross (6 RBI) and Matt Jachec (2-0. 1.35, 13 K’s, 0 BB, 13 1/3 IP); Valparaiso — Kaleb Hannahs (West Vigo) (.474, 2 HR, 7 runs), Alex Thurston (.353), Kyle Schmack (South Central of Union Mills) (.333, 5 RBIs) and Colin Fields 1-0, 1.64, 15 K’s, 5 BB, 11 IP); Butler — Travis Holt (.478, 7 R, 5-6 SB), James Gargano (7 RBIs), Cole McDaniel (1-0, 2.25) and Derek Drees (0-0, 2 games, 10 K’s, 3 BB, 5 IP); Ball State — Amir Wright (Griffith) (.333); Indiana — Bobby Whalen (.391, 4 RBI, 5-5 SB), Matthew Ellis (2 HR) and Braydon Tucker (Northview) (0-1, 1.93, 2 appearances, 5 K, 5 BB, 4 2/3 IP); Evansville — Mark Shallenberger (.304) and Nick Smith (Boonville) (0-1, 1.61, 9 1/3 IP); and Purdue Fort Wayne — Alex Evenson (.320) and Jack Lang (Hamilton Southeastern) (.310, 6 RBIs).
Tracy Archuleta-coached Southern Indiana is out of the gate at 6-0. The Screaming Eagles have been led by Lucas McNew (Borden) (.455, 2 HR, 13 RBIs through 5 games), Ethan Hunter (Terre Haute South Vigo) (11 RBIs) and Brice Stuteville (South Spencer) (0-0, 1.42, 3 games, 8 K’s, 0 BB, 6 1/3 IP).
Other top NCAA D-II performers: Indianapolis — Alex Vela (Cardinal Ritter) (.478, 6 RBIs, 11 R, 5-7 SB), Caleb Vaughan (Lawrence North) (.409, 10 R), Drew Donaldson (8 RBI) and Xavier Rivas (Portage) (1-0, 1.93, 2 games, 23 K’s, 6 BB, 14 IP).
In NCAA Division III, the Adam Rosen Era began at Rose-Hulman Institute of Technology with the Fightin’ Engineers winning both of the first-year head coach’s first two games. Adam Taylor (Perry Meridian) (5 RBI’s), Josh Mesenbrink (4 RBI’s), Brett Tuttle (1 HR, 5 R) and Ian Kline (1-0, 1.50, 4 2/3 IP) are among the RHIT leaders.
Other top NCAA D-III performers: Earlham — Cameron McCabe (.500), Zach Swearingen (.500), Andrew Bradley (.500), Maxwell Fries (8 RBIs) and Keodon Kuderer (6 R); Franklin — Logan Demkovich (Munster) (2 HR); DePauw — Evan Barnes .588 through 4 games), Cameron Macon .563, 2 HR, 9 RBIs, 8 R) and Cameron Allen (9 R); Wabash — Liam Patton (Warsaw) (.800 3 2B, 3 RBIs), Camden Scheidt (Highland) (.500), Reese Bauer (Northeast Dubois) (.500) and Dylan Scheid (Lawrence North) (0-0, 1.50, 1 game, 8 Ks, 0 BB, 6 IP); Anderson — Jake Stank (Mount Vernon of Fortville) (.444) and Tyler Smitherman (Westfield) (2 HR); and Manchester — Brady Perez (Rochester) (2 HR, 4 RBIs).
In junior college, Vincennes U.’s Colton Evans is hitting .465 and Connor VanLannen is 1-1 with a 1.80 ERA and 18 K’s in 15 innings.

INDIANA COLLEGE BASEBALL
Records Through Feb. 27

NCAA D-I
Purdue 8-0
Notre Dame 5-1
Indiana State 5-2
Valparaiso 3-2
Butler 3-3
Ball State 2-5
Indiana 1-5
Evansville 1-6
Purdue Fort Wayne 0-8

NCAA D-II
Southern Indiana 6-0
Indianapolis 3-3
Purdue Northwest 0-0

NCAA D-III
Earlham 3-0
Franklin 3-0
DePauw 3-2
Rose-Hulman 2-0
Wabash 2-0
Anderson 1-4
Trine 1-2
Hanover 0-2
Manchester 0-2

NAIA
Oakland City 11-4
Taylor 9-6
Marian 8-6
Saint Francis 6-4
Bethel 6-10
Indiana Tech 5-4
Indiana University-Kokomo 5-4
Indiana University Southeast 5-6
Grace 5-7
Goshen 3-5
Indiana Wesleyan 3-7
Indiana University South Bend 2-5
Huntington 2-6
Calumet of Saint Joseph 0-2

Junior College
Vincennes 4-5
Marian’s Ancilla 1-10
Ivy Tech Northeast 0-0

Week of Feb. 21-27
NCAA D-I
Wednesday, Feb. 23
Vanderbilt 9, Evansville 0

Friday, Feb. 25
UNC-Wilmington 2, Ball State 0
Butler 6, Jackson State 5
Arkansas 5, Indiana 2
Indiana State 14, Merrimack 2
Notre Dame 20, Marist 2
Purdue 9, Princeton 3
Purdue 8, Princeton 3
California Baptist 4, Purdue Fort Wayne
Valparaiso 9, Alabama A&M 2
Valparaiso 3, Alabama A&M 2

Saturday, Feb. 26
Middle Tennessee 1, Ball State 0
Butler 10, Prairie View 1
Butler 9, Jackson State 1
Evansville 11, Dayton 2
Indiana 12, Louisiana-Lafayette 4
Indiana State 16, Minnesota 3
Notre Dame 16, Monmouth 2
Notre Dame 9, Monmouth 0
Purdue 4, Princeton 3
Purdue 5, Princeton 4
California Baptist 23, Purdue Fort Wayne 5
California Baptist 5, Purdue Fort Wayne 3

Sunday, Feb. 27
Coastal Carolina 7, Ball State 2
Dayton 4, Evansville 2
Dayton 5, Evansville 4
Stanford 13, Indiana 0
Indiana State 14, Minnesota 8
Purdue Fort Wayne vs. California Baptist

NCAA D-II
Saturday, Feb. 26
Northwood 11, Indianapolis 6
Northwood 5, Indianapolis 4
Southern Indiana 12, Lake Erie 4

Sunday, Feb. 27
Northwood 9, Indianapolis 4
Southern Indiana 8, Lake Erie 3

NCAA D-III
Wednesday, Feb. 23
Centre 9, Hanover 1

Saturday, Feb. 26
Otterbein 8, Anderson 3
Baldwin Wallace 9, DePauw 8
Franklin 20, Albion 1
North Central 15, Manchester 5
Hope 16, Manchester 5
Wabash 3, Heidelberg 2
Maryville 4, Hanover 1
Earlham 20, Olivet 4
Earlham 9, Olivet 4
Asbury 5, Trine 4
Asbury 5, Trine 1

Sunday, Feb. 27
Baldwin Wallace 9, Anderson 4
DePauw 10, Transylvania 4
Earlham 10, Olivet 9
Franklin 11, Albion 6
Franklin 11, Albion 5
Wabash 15, Otterbein 5
Rose-Hulman 14, North Vermont-Lyndon 1
Rose-Hulman 12, North Vermon-Lyndon 11
Trine 3, Asbury 1

NAIA
Monday, Feb. 21
Bethel 5, Oakland City 3
Oakland City 5, Bethel 4 (8 inn.)
IU-Kokomo 5, Calumet of Saint Joseph 2
IU-Kokomo 5, Calumet of Saint Joseph 1
Indiana Tech 4, Indiana Wesleyan 3
Indiana Wesleyan 6, Indiana Tech 3
Marian 11, Georgetown 9

Wednesday, Feb. 23
Oakland City 9, Asbury 2

Thursday, Feb. 24
Bethel 11, Toccoa Falls 7

Friday, Feb. 25
Toccoa Falls 7, Bethel 1
Faulkner 3, Indiana Wesleyan 2
Indiana Wesleyan 4, Faulkner 3
Marian 9, Edward Waters 5
Edward Waters 8, Marian 7
Edward Waters 2, Marian 1
Taylor 8, Olivet Nazarene 6
Olivet Nazarene 2, Taylor 1

Saturday, Feb. 26
Bethel 4, Toccoa Falls 0
Bethel 4, Toccoa Falls 3
Faulkner 8, Indiana Wesleyan 4
Faulkner 4, Indiana Wesleyan 3
Oakland City 13, Grace Christian 1
Oakland City 13, Grace Christian 4
Saint Francis 7, IU South Bend 5
Saint Francis 7, IU South Bend 6
Taylor 11, Olivet Nazarene 1
Taylor 9, Olivet Nazarene 5

Sunday, Feb. 27
Brescia 5, Goshen 4
Brescia 8, Goshen 5
Oakland City 11, Grace Christian 1
Oakland City 26, Grace Christian 0
Indiana Tech 6, IU Kokomo 2
Indiana Tech 7, IU Kokomo 5

Junior College
Monday, Feb. 21
Vincennes 10, Marian’s Ancilla 2
Vincennes 3, South Suburban 1

Saturday, Feb. 26
Clark State 4, Marian’s Ancilla 3
Clark State 9, Marian’s Ancilla 4

Sunday, Feb. 27
Marian’s Ancilla 10, Clark State 9
Clark State 7, Marian’s Ancilla 3
Morton 10, Vincennes 5
Joliet 10, Vincennes 3

IHSCBA names all-staters for 2021 season

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Members of the Indiana High School Baseball Coaches Association voted for all-state teams and the organization has released that list.
All-staters are honored in all four classes. As a selection in the 2021 Major League Baseball First-Year Player Draft, Southridge shortstop Colson Montgomery was automatically named all-state.

2021 IHSBCA ALL-STATE TEAM
Class 4A
Pitchers: Grant Stratton (Jasper), Nate Dohm (Zionsville).
C: Hunter Dobbins (Mount Vernon of Fortville).
1B: Kaleb Kolpien (Homestead).
2B: Joel Walton (Mount Vernon of Fortville).
3B: Connor Foley (Jasper).
SS: Tucker Biven (New Albany).
OF: Carter Mathison (Homestead), Max Clark (Franklin), Tommy O’Connor (Mooresville).
Honorable Mention: Evan Waggoner (Bedford North Lawrence); Austin Bode (Columbus North); Jaden Deel (Hobart); Andrew Wallace (Jasper); Jackson Micheels (Carmel); Breenen Weigert (Homestead); Jack Braun (Fishers); Tyler Walkup (Lawrence North); Quentin Markle (Westfield); Joe Huffman (Avon); Nick Mitchell (Carmel); Brad White (Andrean); Blake Herrmann (Castle); Camden Jordan (Cathedral); Sam Gladd (Columbia City); Eli Hopf (Jasper); Brody Chrisman (Zionsville); J.D. Rogers (Carmel); Keaton Mahan (Westfield); Gage Standifer (Westfield); Kyler McIntosh (Columbus North); Chris Gallagher (Cathedral); Carter Doorn (Lake Central); Grant Comstock (Valparaiso); Tate Warner (Fishers); Carter Gilbert (Northridge).

Class 3A
Pitchers: Garrett Harker (Lebanon), Luke Hayden (Edgewood).
C: Keifer Wilson (Greencastle).
1B: Brycen Hannah (John Glenn).
2B: Gavin Morris (Northview).
3B: Dalton Wasson (Heritage), Camden Gasser (Southridge).
SS: Dominic Decker (Silver Creek).
OF: Jared Comia (Hanover Central), Evan Pearce (Oak Hill), Kade Townsend (Peru), Sergio Lira Ayala (NorthWood).
Honorable Mention: Jacob Loftus (Peru); Xavier Nolan (Fort Wayne Bishop Dwenger); Aidan Hardcastle (Oak Hill); Cameron Sater (Edgewood); Riley Western (Western); Brody Whitaker (Greencastle); Nick Sutherlin (Greencastle); Jack Moroknek (Brebeuf Jesuit); Landon Carr (Northview); Kameron Salazar (Wawasee); Damien Gudakunst (Leo); Connor Schmiedlin (Culver Academies); Jacob Pruitt (Yorktown); Zach Forner (Madison); Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit); Mitchell Dean (Western); Holden Groher (Silver Creek); Bret Matthys (Hanover Central); Trey Reed (Washington); Coley Stevens (Leo); Peyton Olejnik (Hanover Central).

Class 2A
Pitchers: Owen Willard (Eastside), Brady Linkel (South Ripley).
C: Joel Kennedy (Monroe Central).
1B: Parker Allman (Lapel).
2B: Alex VanWinkle (Union County).
3B: Gavin Lash (Wapahani).
SS: Landen Southern (Clinton Prairie).
OF: C.J. Richmond (Park Tudor), Dane DuBois (Cascade), Andrew Wiggins (Heritage Christian).
Honorable Mention: Gavin Gleason (Delphi); Brayden Stowe (Perry Central); Aidan Roach (Cascade); Drew Murray (Boone Grove); Andrew Shepherd (Mitchell); Snyder Pennington (Eastern of Pekin); Eli Watson (Providence); Aidyn Coffey (Monroe Central); Darien Pugh (Cascade); Gavin Noble (Wapahani); Chase Long (Delphi); Caleb Henderson (Wapahani); Gabe Eslinger (Linton-Stockton); Adam Besser (South Adams); Dominic Anderson (Hagerstown); Josh Pyne (Linton-Stockton); Khal Stephen (Seeger); Bryce Deckman (Monroe Central); Wyatt Blinn (Cascade).

Class 1A
Pitchers: Garrett Stevens (Bethesda Christian), Luke Leverton (Seton Catholic).
C: Mo Lloyd (Southwood).
1B: Alex Farr (Southwood).
2B: Ethan Bock (Fremont).
3B: Ethan Wendling (Southwestern of Shelbyville).
SS: Brett Sherrard (Bloomfield).
OF: Nolan Harris (Clay City), Landon Cole (Rising Sun), Evan Price (Rossville).
Honorable Mention: Pierson Barnes (Riverton Parke); Nick Miller (Fremont); Nick Swartzentruber (Barr-Reeve); Riley Schebler (Oldenburg Academy); Kyle Swartzentruber (North Daviess); Jordan Jones (Southwestern of Shelbyville); Aaron Wagler (Barr-Reeve); Kameron Colclasure (Fremont); Joey Spin (Caston); Andrew Oesterling (Oldenburg Academy); Mason Yentes (Southwood); Jake Moynihan (Seton Catholic); Cayden Gothrup (Daleville); Samuel Gasper (Borden); Gavin Gentry (Borden).

Dick Crumback/NEIBA Player of the Award finalists named

BY STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Finalists gave been selected for the 2021 Dick Crumback/Northeast Indiana Baseball Association High School Player of the Year Award.

The winner will be named the week of IHSAA sectionals.

Finalists from a group of original nominees are: 

Xavier Nolan (Bishop Dwenger)

Lukas North (Bishop Luers)

Brayten Gordon (Churubusco)

Evan Snyder (Churubusco)

Seth Abel (Churubusco)

Cam Niedens (Carroll)

Conner Miller (Carroll)

Alex Smith (Carroll)

Sam Gladd (Columbia City)

Preston Henschen (Columbia City)

Owen Willard (Eastside)

Gage Smith (Garrett)

Graham Kelham (Garrett)

Trey Richards (Garrett)

Dalton Wasson (Heritage)

Carter Mathison (Homestead)

Kaleb Kolpien (Homestead)

Coley Stevens (Leo)

Augie DiFederico (New Haven)

Here’s Dick Crumback/NEIBA Player of the Year Watch List

BY STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Baseball coaches from Adams, Allen, DeKalb, Noble, Huntington, Wells and Whitley counties were surveyed and 69 names appear on the 2021 Dick Crumback/Northeast Indiana Baseball Association (NEIBA) High School Player of the Year Watch List.

The list will be narrowed in early May to a group of award finalists. The winner will be announced May 26 to coincide with the start the IHSAA state tournament series. The winner will be honored at a Fort Wayne TinCaps game since the NEIBA banquet has been postponed until Sept. 12.

Since 1961, the NEIBA has recognized local baseball players, personnel and ambassadors through a Hall of Fame and honors program. South Adams’ Grant Besser was named Dick Crumback/NEIBA High School Player of the Year in 201. With the 2020 season being canceled because of the COVID-1 pandenic, there was no award given for 2020.

For more information, contact Gary Rogers at grogers@eacs.k.in.us or Brett Windmiller at brett.windmiller@nacs.k.in.us. 

DICK CRUMBACK/NEIBA 

HIGH SCHOOL PLAYER OF THE YEAR 

WATCH LIST

2021

Adams Central (Coach Dave Neuenschwander)

Sr. Justin Bultemeier

Sr. Chase Murray

Jr. Alex Currie

Jr. Blake Heyerly

Bellmont (Coach Tom Montgomery)

Sr. Tanner Hirn

Sr.  Tyler James

Jr.  Kobe Baker

Jr.  Magnuss Lee

Jr. Ethan Garner

Jr. Trevor Walker

Bishop Dwenger (Coach Jason Garrett)

Sr.  Brenden Lytle

Sr. Sam Pesa

Sr.  Callan Stauffer

Sr.  Xavier Nolan

Jr. Jack Tippmann

Fr.  Brayton Thomas

Jr. Beau Jacquay

Bishop Luers (Coach Jeff Stanski)

Sr.  Lukas North

Carroll (Coach Dave Ginder)

Sr.  Jerod Handshoe

Sr.  Cameron Niedens

Jr.  Alex Smith

Sr.  Conner Miller

Sr.  Josh Kuhns

Sr. Jaycob McCullough

Churubusco (Coach Jordan Turner)

Sr.  Brayten Gordon

Sr.  Evan Snyder

Jr.  Keenan Hendricks

Jr.  Callahan Ostrowski

Sr.  Seth Abel

Columbia City (Coach Rob Bell)

Jr.  Sam Gladd

Jr.  Adin Miller

Sr.  Preston Henschen

DeKalb (Coach Tim Murdock)

Sr.  Steele Jackson

East Noble (Coach Aaron Desmonds)

Jr.  Brayden Risedorph

Eastside (Coach Aaron Willard)

Jr.  Owen Willard

Sr.  Dylan Herig

Sr.  Wade Miller

Jr.  Jack Buchanan

Garrett (Coach Jason Richards)

Sr.  Gage Smith

Jr.  Trey Richards

Jr.  Graham Kelham

Heritage (Coach Dean Lehrman)

Jr.  Dalton Wasson

Homestead (Coach Nick Byall)

Sr.  Carter Mathison

Sr.  Luke Palmer

Sr.  Kaleb Kolpien

Sr.  Graham Kollen

Sr. Grant Simmons

Sr. Cole Elkins

Sr. Jayden Lepper

Leo (Coach Gary Rogers)

Sr.  Tyler Papenbrock

Sr.  Coley Stevens

Sr.  Damien Gudakunst

Sr.  Quinten Peters

Sr.  Gannon Brown

Sr. Michael O’Brien

Sr. Dakota Patterson

New Haven (Coach Dave Bischoff)

Sr. Jacob Kortenber

Sr. Augie Difederico

Northrop (Coach Matt Brumbaugh)

Sr.  Tarron White

Jr.  Luke Siren

Norwell (Coach Dave Goodmiller)

Sr. Rocco Hanes

Sr. Eli Riley

South Adams (Coach Brad Buckingham)

Sr. Adam Besser

Sr. James Arnold

Jr. A.J. Dull

Jr. Conner Young

Southern Wells (Coach Blade Rheinhart)

Sr.  Tanner Johnson

Whitko (Coach Jorell Tucker)

Sr.  Bryce Tucker

Sr. Evan Wilson

Northeast Indiana Baseball Association

Byall, Homestead Spartans value preparation

RBILOGOSMALL copy

BY STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Keith Potter and Steve Sotir emphasized the fundamental parts of baseball — making the routine play on defense, pounding the strike zone from the mound and following an approach from the batter’s box — as head baseball coaches at Homestead High School in Fort Wayne, Ind.

Nick Byall, who played for Potter and coached with Potter and Sotir, is carrying on the tradition while adding his own spin as the man in charge of the Spartans.

“We want to be polished and prepared each day,” says Byall. “When you’re doing (the fundamentals) well it makes the game even more fun.

“At the high school level, we can be really successful doing that.”

Byall, a 2000 Homestead graduate, spent 10 years as an assistant coach at his alma mater (two on Potter’s staff and eight with Sotir) and is in his fourth season as head coach in 2019.

Being competitive is also important to Byall.

“We’re always looking to compete — in a drill or a game,” says Byall, who heads up a program with around 50 players for varsity, junior varsity (JV Blue) and freshmen (JV Gold) schedules.

“We have a smaller senior class and kept a larger freshmen class,” says Byall. “We have 18 on the varsity roster most of the time. Some guys will swing between varsity and JV.”

The coaching staff features Shawn Harkness plus volunteers Josh Brock, Maurie Byall (Nick’s father) and Greg Wehling with the varsity, Austin Plasterer and Kyle Plasterer with JV Blue and Brian Landigran and Dominic Schroeder with JV Gold.

Harkness is pitching coach for the Spartan. He was a JV coach when Byall was a Homestead player.

Brock played and coached at Manchester University.

It’s more than the game that keeps Byall around baseball.

“I want to be a decent role model for (the players),” says Byall. “That’s why we do it.

“I enjoy the kids and the coaches I work with. If not, I wouldn’t do it.”

Homestead plays its varsity games on its campus with the JV teams playing on that diamond or at a field near Summit Middle School.

Marching band is a big deal at the school and the band has its own turf practice surface near the baseball field. The baseball team sometimes uses it when it’s facility is too wet.

There is no middle school baseball at Homestead, but many players participate in travel ball.

“We’ve got a lot of kids who enjoy baseball,” says Byall. “They’re pretty fundamentally sound.”

Senior Kade Kolpien has committed to Taylor University. Senior Will Ferguson has garnered some college baseball interest. Junior Eli MacDonald and sophomore Kaleb Kolpien and Carter Mathison are among younger Spartans getting college looks.

Recent Homestead graduates now with college programs include Justin Miller at Purdue Fort Wayne, Isaac Bair at the University of Indianapolis and Nick Davit and D.J. Moore at Huntington University.

Catcher Rob Bowen was selected in the second round of the 1999 Major League Baseball First-Year Player Draft by the Minnesota Twins and made his big league debut with the Twins in 2003. He also played for the San Diego Padres, Chicago Cubs and Oakland Athletics.

Infielder Andre Jernigan went from Homestead to the Xavier University to the Twins organization.

Right-handed pitcher Taylor Kinzer played at Taylor then in the Los Angeles Angels organization.

Second baseman Ryan Wright played at he University of Louisville and in the Cincinnati Reds system from 2011-15.

Catcher Matt Singleton played at Ball State University and in the Athletics chain.

Outfielder Bobby Glover was a Parkland College, the University of Dayton and with the independent Windy City Thunderbolts (2012).

Left-hander Kyle Leiendecker went to Indiana University.

It’s IU and the allure of Hoosiers basketball that brought Byall to Bloomington.

He was a basketball manager for four years and got to see in the inner workings of big-time college sports and went to the 2002 NCAA tournament championship game with head coach Mike Davis. Byall’s first week on campus was Bob Knight’s last.

Byall earned an education degree from Indiana in 2005 and a masters in business administration from Taylor in 2010. He teaches Advanced Placement U.S. Government and Politics and U.S. Government at HHS.

Homestead (enrollment around 2,430) has charted a schedule that features Bellmont, DeKalb, Evansville Central, Fishers, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne Carroll, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Hamilton Southeastern, Indianapolis Cathedral, Mississinewa, Norwell, Wapahani and Warsaw.

For several years, Homestead has made a southern trip during spring break.

“It’s a chance to get away and bond a little bit,” says Byall.

The destination the past few seasons has been Vincennes, Ind. Treks have also been made to Terre Haute, Evansville, Cincinnati and Knoxville, Tenn.

The Spartans are part of an IHSAA Class 4A sectional grouping with Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne and Huntington North. Homestead has won 14 sectionals — the last in 2016. A 4A state runner-up finish was earned in 2008.

Byall is single and lives in the Homestead district.

“I’m real close with my family,” says Byall, the son of Maurie and Rosi Byall and younger brother of Troy Byall. His father owns Byall Homes, Inc., and has been building houses for 40 years. His mother is the Homestead treasurer and also the statistician for her son’s baseball team.

With three children, chiropractor Dr. Troy and wife Erica Byall have made Nick a proud uncle.

NICKBYALLKADEKOLPIEN

Homestead High School baseball coach Nick Byall (left) slaps hands with Kade Kolpien. Byall is in his 14th season as a Spartans coach — fourth as head coach — while Kolpien is in his senior season in 2019.

NICKBYALL

Nick Byall is head baseball coach at Homestead High School in Fort Wayne, Ind. He is a 2000 graduate of the school. (Homestead High School Photo)