Tag Archives: Jeremy Yeryar

Semistate field features five teams looking for first trip to IHSAA State Finals

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Sixteen baseball teams are left in the 2022 Indiana High School Athletic Association state tournament series.
That means four teams in each class — 4A, 3A, 2A and 1A.
Single-game semistates are scheduled Saturday, June 11 in LaPorte (Schreiber Field) and Kokomo (Municipal Stadium) in the North and Mooresville (Pioneer Field) and Jasper (Ruxer Field) in the South.
Semistate winners will advance to the IHSAA State Finals at Victory Field in Indianapolis. Two games are slated for 5:30 p.m. and 8 p.m. Eastern Time Friday, June 17 and two 4:30 p.m. and 8 p.m. Eastern Time Saturday, June 18. Which classes will play on which days will be determined following semistates.
Eleven 2022 semistate teams — Lafayette Central Catholic (11), Andrean (8), Shakamak (8), Indianapolis Cathedral (7), Penn (4), Columbus East (4), Wapahani (3), Tecumseh (1), Zionsville (1), Brebeuf Jesuit (1) and Silver Creek (1) — have already won semistate titles.
Four semistate coaches — Tim Bordenet (Lafayette Central Catholic), Dave Pishkur (Andrean), Greg Dikos (Penn) and Brian Dudley (Wapahani) — are inductees in the Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Fame.
Five teams — New Castle (3A), Illiana Christian (2A), Linton-Stockton (2A), Centerville (2A) and South Central of Union Mills (1A) — are vying for their first semistate title and initial State Finals berth in ’22.
Admission is $10 at each semistate site.

2022 IHSAA SEMISTATES
Saturday, June 11
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
At LaPorte (Schreiber Field)
Zionsville (22-12) vs. Penn (24-6), follows 11 a.m. Central Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Penn 4 (2017), Zionsville 1 (2016).
Zionsville’s tournament trail: Noblesville Sectional: Zionsville 5, Noblesville 4; Zionsville 3, Westfield 2; Zionsville 6, Fishers 0. Lafayette Jeff Regional — Zionsville 13, Lafayette Harrison 5; Zionsville 3, Homestead 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 15/4/1 (1) — 2016. Eagles head coach: Jered Moore.
Penn’s tournament trail: Penn Sectional — Penn 7, Elkhart 0; Penn 3, Warsaw 1; Penn 7, Northridge 5. LaPorte Regional — Penn 11, South Bend Adams 0; Penn 5, Lake Central 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 23/11/5 (4) — 1994, 1998, 2001, 2015. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

At Mooresville (Pioneer Field)
Columbus East (15-16-1) vs. Indianapolis Cathedral (17-10-2), follows 1 p.m. Eastern Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Indianapolis Cathedral 7 (2018), Columbus East 4 (2019).
Columbus East’s tournament trail: Bloomington South Sectional: Columbus East 2, Bloomington North 1; Columbus South 6, Bloomington South 5. Jasper Regional — Columbus East 4, Mooresville 1; Columbus East 3, New Albany 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 20/11/4 (1) — 2019. Olympians head coach: Jon Gratz.
Cathedral’s tournament trail: Pike Sectional — Cathedral 8, Lawrence North 0; Cathedral 11, Pike 1; Cathedral 10, Lawrence North 8. New Palestine Regional — Cathedral 14, Anderson 4; Cathedral 11, New Palestine 7. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 25/15/8 (3) — 2001, 2007, 2017. Fighting Irish head coach: Ed Freje.

Class 3A
At Kokomo (Municipal Stadium)
New Castle (18-5-1) (Receiving Votes) vs. Andrean (29-4) (1), follows 1 p.m. Eastern Time 2A game.
Semistate titles (most recent): Andrean 8 (2019), New Castle 0.
New Castle’s tournament trail: Yorktown Sectional — New Castle 4, Hamilton Heights 3; New Castle 6, Jay County 2; New Castle 3, Guerin Catholic 2. Oak Hill Regional — New Castle 9, Wawasee 0; New Castle 5, Fort Wayne Bishop Dwenger 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 14/3/0 (0). Trojans head coach: Josh Cooper.
Andrean’s tournament trail: Griffith Sectional — Andrean 10, Griffith 2; Andrean 18, Calumet New Tech 0. Griffith Regional — Andrean 5, South Bend Saint Joseph 3; Andrean 4, Glenn 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 30/15/9 (7) — 2005, 2009, 2010, 2014, 2015, 2018, 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

At Jasper (Ruxer Field)
Silver Creek (29-6) (5) vs. Brebeuf Jesuit (25-4) (4), follows 1 p.m. Eastern Time 1A game.
Semistate titles (most recent): Silver Creek 1 (2018), Brebeuf Jesuit 1 (2012).
Silver Creek’s tournament trail: Madison Sectional — Silver Creek 9, Brownstown Central 0; Silver Creek 12, Scottsburg 1; Silver Creek 14, Corydon Central 2. Southridge Regional — Silver Creek 11, Connersville 3; Silver Creek 7, Evansville Memorial 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 11/3/1 (1) — 2018. Dragons head coach: Joe Decker.
Brebeuf’s tournament trail: Danville Sectional — Brebeuf 10, Greencastle 0; Brebeuf 11, Danville 3; Brebeuf 12, Tri-West Hendricks 2. Danville Regional — Brebeuf 4, West Vigo 0; Brebeuf 8, Beech Grove 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 16/4/1 (0). Braves head coach: Jeff Scott.

Class 2A
At Kokomo (Municipal Stadium)
Wapahani (24-4) (3) vs. Illiana Christian (20-7), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Wapahani 3 (2017), Illiana Christian 0.
Wapahani’s tournament trail: Frankton Sectional — Wapahani 11, Lapel 1; Wapahani 8, Monroe Central 4; Wapahani 15, Frankton 10. Carroll (Flora) Regional — Wapahani 9, Eastern (Greentown) 3; Wapahani 11, Carroll 3. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 18/8/3 (1) — 2014. Raiders head coach: Brian Dudley.
Illiana Christian’s tournament trail: Whiting Sectional: Illiana Christian 19, Bowman Academy 0; Illiana Christian 3, Hammond Bishop Noll 1; Illiana Christian 16, Wheeler 4. Whiting Regional: Illiana Christian 11, Winamac 0; Illiana Christian 7, Eastside 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 1/1/0 (0). Vikings head coach: Jeff VanderWoude.

At Mooresville (Pioneer Field)
Linton-Stockton (15-9-1) vs. Centerville (20-5) (7), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Linton-Stockton 0, Centerville 0.
Linton-Stockton’s tournament trail: Mitchell Sectional — Linton-Stockton 11, South Knox 0; Linton-Stockton 11, North Knox ; Linton-Stockton 8, Mitchell 7. Evansville Mater Dei Regional: Linton-Stockton 4, North Decatur 0; Linton-Stockton 5, Forest Park 4. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 11/1/0 (0). Miners head coach: Josh Harden.
Centerville’s tournament trail: Centerville Sectional: Centerville 4, Shenandoah 2; Centerville 14, Hagerstown 8. Park Tudor Regional: Centerville 6, Cascade 3; Centerville 8, Heritage Christian 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 9/1/0 (0). Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Class 1A
At LaPorte (Schreiber Field)
Lafayette Central Catholic (25-6) (3) vs. South Central of Union Mills (21-9) (4), 11 a.m. Central Time.
Semistate titles (most recent): Lafayette Central Catholic 9 (2016).
Lafayette Central Catholic’s tournament trail: Lafayette Central Catholic Sectional — Central Catholic 13, Attica 1; Central Catholic 8, Riverton Parke 0; Central Catholic 10, Covington 0. Lafayette Central Catholic Regional: Central Catholic 12, Union City 2; Central Catholic 10, Rossville 0. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 18/15/11 (7) — 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013. Knights head coach: Tim Bordenet.
South Central of Union Mills’ tournament trail: South Central Sectional: South Central 25, South Bend Career Academy 1; South Central 15, LaCrosse 3; South Central 10, Oregon-Davis 0. South Bend Washington Regional: South Central 7, Caston 3; South Central 6, Fremont 3. Sectional/Regional titles/State Finals appearances: 18/5/0 (0). Satellites head coach: Zach Coulter.

At Jasper (Ruxer Field)
Tecumseh (18-12) (RV) vs. Shakamak (16-13) (RV), 1 p.m. Eastern Time.
Semistate titles (most recent): Shakamak 8 (2021), Tecumseh 1 (2010).
Tecumseh’s tournament trail: Cannelton Sectional — Tecumseh 9, Northeast Dubois 8; Tecumseh 11, Wood Memorial 2; Tecumseh 11, Springs Valley 0. Loogootee Regional: Tecumseh 11, New Washington 1; Tecumseh 4, Barr-Reeve 1. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 17/11/4 (1) — 2003. Braves head coach: Ted Thompson.
Shakamak’s tournament trail: Shakamak Sectional: Shakamak 8, North Central (Farmersburg) 8; Shakamak 14, White River Valley 3. Morristown Regional: Shakamak 3, Rising Sun 0; Shakamak 7, Indianapolis Lutheran 2. Sectional/Regional titles/State Finals appearances (state titles): 27/14/9 (2) — 2008, 2014. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Victory Field, Indianapolis.

IHSAA regionals will slice state tournament field from 64 to 16; preview of each site

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Iliana Christian won its first Indiana High School Athletic Association sectional baseball title.
Jasper hoisted the sectional championship trophy for a state-leading 40th time.
Sixty-two other schools also reigned and moved on to regional play on Saturday, June 4.
The IHSAA Class 2A Carroll Flora Regional features four teams from the Indiana High School Baseball Coaches Association Top 10 — No. 1 Carroll, No. 3 Wapahani, No. 4 Eastern (Greentown) and No. 9 Delphi.
The 2A Park Tudor Regional has No. 2 Cascade playing No. 7 Centerville in the first game followed by Parke Heritage and vote-getter Heritage Christian.
The 3A Griffith Regional includes No. 1 Andrean, No. 2 Western and No. 7 Glenn along with South Bend Saint Joseph.
The 3A Danville Regional includes No. 3 West Vigo and No. 4 Brebeuf Jesuit in the opener followed by Lebanon and Beech Grove.
The 4A Jasper Regional features No. 2 Mooresville, No. 8 Jasper and vote-getter New Albany plus Columbus East.
The 4A Lafayette Jeff Regional opens with vote-getter Homestead against No. 6 Fort Wayne Carroll followed by Harrison against Zionsville.
In 1A, the Loogootee Regional has No. 1 Borden meeting No. 2 Barr-Reeve in Game 2 after vote-getter Tecumseh plays New Washington.

The 1A he South Bend Washington Regional has three Top 10 teams — No. 4 South Central (Union Mills), No. 9 Caston and No. 10 Fremont — plus Morgan Township.
The 1A Lafayette Central Catholic Regional features vote-getters Cowan and Rossville in Game 1 and No. 3 Lafayette Central Catholic and No. 5 Union City in Game 2.
Three teams at the 1A Morristown Regional received votes in the final regular season poll — Indianapolis Lutheran, Rising Sun and Shakamak. Traders Point Christian is also in the field.
South Central of Union Mills (6), Indianapolis Cathedral (5), Silver Creek (5), South Bend Saint Joseph (5), Evansville Memorial (4), Shakamak (4) and Tecumseh (4) comes into regional play with the longest active sectional title streaks.
1A New Washington won its first sectional crown since 1998. It had been since 1999 that 2A’s Eastern (Greentown) and Winamac had won sectional titles.
By the time three-team regionals in four classes are complete, there will be 16 teams left in the field. Semistates are scheduled for Saturday, June 11 with the State Finals at Victory Field in Indianapolis Friday and Saturday, June 17-18.

2022 IHSAA REGIONALS
Saturday, June 4
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
LaPorte Regional
Crown Point vs. Lake Central (Receiving Votes)
South Bend Adams vs. Penn
Championship
Regional titles (most recent): Penn 10 (2017), Crown Point 9 (2011), Lake Central 7 (2014), South Bend Adams 3 (1979).

Highland Sectional (1) Championship — Lake Central 15, Highland 12.
Sectional titles through 2022: Highland (13) — Previous 2000. Trojans head coach: John Bogner.

Valparsaiso Sectional (2) Championship — Crown Point 12, Hobart 2.
Sectional titles through 2022: Crown Point (22) — Previous 2019. Bulldogs head coach: Steve Strayer.

Plymouth Sectional (3) Championship — South Bend Adams 5, LaPorte 2.
Sectional titles through 2022: Adams (10) — Previous 2018. Eagles head coach: Mike Cass.

Penn Sectional (4) Championship — Penn 7, Northridge 5.
Sectional titles through 2022: Penn (23) — Previous 2018. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

Lafayette Jeff Regional
Homestead (RV) vs. Carroll (6)
Harrison vs. Zionsville
Championship
Regional titles (most recent): Carroll 5 (2011), Harrison 5 (1998), Zionsville 4 (2017), Homestead 3 (2015).

DeKalb Sectional (5) Championship — Carroll 7, Snider 6.
Sectional titles through 2022: Carroll (15) — Previous 2019. Chargers head coach: Dave Ginder.

Huntington North Sectional (6) Championship — Homestead 10, Wayne 0.
Sectional titles through 2022: Homestead (16) — Previous 2021. Spartans head coach: Nick Byall.

Logansport Sectional (7) Championship — Harrison 5, McCutcheon 4.
Sectional titles through 2022: Harrison (13) — Previous 2021. Raiders head coach: Pat Lowrey.

Noblesville Sectional (8) Championship — Zionsville 6, Fishers 0.
Sectional titles through 2022: Zionsville (15) — Previous 2018. Eagles head coach: Jered Moore.

New Palestine Regional
Anderson vs. Indianapolis Cathedral
New Palestine vs. Brownsburg
Championship
Regional titles (most recent): Indianapolis Cathedral 14 (2018), New Palestine 6 (2014), Brownsburg 5 (2005), Anderson 3 (1995).

Mt. Vernon Sectional (9) Championship — Anderson 13, Mt. Vernon (Fortville) 7.
Sectional titles through 2022: Anderson (8) — Previous 2012. Indians head coach: Adrian Heim.

Pike Sectional (10) Championship — Indianapolis Cathedral 10, Lawrence North 8.
Sectional titles through 2022: Cathedral (25; five straight) — Previous 2021. Fighting Irish coach Ed Freje.

Roncalli Sectional (11) Championship — New Palestine 12, Franklin Central 2.
Sectional titles through 2022: New Palestine (17) — Previous 2015. Dragons head coach: Shawn Lyons.

Terre Haute South Vigo Sectional (12) Championship — Brownsburg 13, Avon 3.
Sectional titles through 2022: Brownsburg (15) — Previous 2013. Bulldogs head coach: Dan Roman.

Jasper Regional
New Albany (RV) vs. Jasper (8)
Columbus East vs. Mooresville (2)
Championship
Regional titles (most recent): Jasper 26 (2021), Columbus East 10 (2019), New Albany 6 (1995), Mooresville 4 (2004).

Center Grove Sectional (13) Championship — Mooresville 9, Martinsville 4.
Sectional titles through 2022: Mooresville (11) — Previous 2004. Pioneers head coach: Eric McGaha.

Bloomington South Sectional (14) Championship — Bloomington South vs. Columbus East
Sectional titles through 2022: Columbus East (20) — Previous 2019. Olympians head coach Jon Gratz.

Jennings County Sectional (15) Championship — New Albany 4, Bedford North Lawrence 0.
Sectional titles through 2022: New Albany (23) — Previous 2016. Bulldogs head coach: Chris McIntyre.

Evansville Reitz Sectional (16) Championship — Jasper 5, Castle 4.
Sectional titles through 2022: Jasper (40) — Previous 2021. Wildcats head coach: Terry Gobert.

Class 3A
Griffith Regional
Western (2) vs. Glenn (7)
Andrean (1) vs. South Bend Saint Joseph
Championship
Regional titles (most recent): Andrean 14 (2019), Western 7 (2016), Saint Joseph 5 (2017), Glenn 3 (2006).

Griffith Sectional (17) Championship — Andrean 18, Calumet New Tech 0.
Sectional titles through 2022: Andrean (30) — Previous 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

Kankakee Valley Sectional (18) Championship — Glenn 9, Hanover Central 1.
Sectional titles through 2022: Glenn (10) — Previous 2017. Falcons head coach: John Nadolny.

South Bend Clay Sectional (19) Championship — South Saint Joseph 18, New Prairie 5.
Sectional titles through 2022: Saint Joseph (17; five straight) — Previous 2017. Indians head coach: John Smolinski.

Northwestern Sectional (20) Championship — Western 6, Northwestern 1.
Sectional titles through 2022: Western (21) — Previous 2019. Panthers coach: Ryan Berryman.

Oak Hill Regional
Wawasee vs. New Castle (RV)
Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Norwell
Championship
Regional titles (most recent): Norwell 7 (2021), Dwenger 2 (2014), New Castle 2 (1996), Wawasee 0.

Jimtown Sectional (21) Championship — Wawasee 9, NorthWood 5.
Sectional titles through 2022: Wawasee (8) — Previous 2021. Warriors head coach: Joe Salazar.

Angola Sectional (22) Championship — Bishop Dwenger 19, Leo 8.
Sectional titles through 2022: Dwenger (12) — Previous 2016. Saints head coach: Jason Garrett.

Bellmont Sectional (23) Championship — Norwell 12, Heritage 2.
Sectional titles through 2022: Norwell (18) — Previous 2021. Knights head coach: Dave Goodmiller.

Yorktown Sectional (24) Championship — New Castle 3, Guerin Catholic 2.
Sectional titles through 2022: New Castle (14) — Previous 2014. Trojans head coach: Josh Cooper.

Danville Regional
West Vigo (3) vs. Brebeuf Jesuit (4)
Lebanon vs. Beech Grove
Championship
Regional titles (most recent): West Vigo 7 (2015), Brebeuf 4 (2021), Beech Grove 3 (1990), Lebanon 0.

Crawfordsville Sectional (25) Championship — Lebanon 10, Northview 1.
Sectional titles through 2022: Lebanon (12) — Previous 2014. Tigers head coach Rick Cosgray.

Danville Sectional (26) Championship — Brebeuf Jesuit 12, Tri-West Hendricks 2.
Sectional titles through 2022: Brebeuf (16) — Previous 2014. Braves head coach: Jeff Scott.

Bishop Chatard Sectional (27) Championship — Beech Grove 4, Bishop Chatard 3.
Sectional titles through 2022: Beech Grove (7) — Previous 2014. Hornets head coach: Jacob Wickliff.

Edgewood Sectional (28) Championship — West Vigo 4, Edgewood 3.
Sectional titles through 2022: West Vigo (15) — Previous 2018. Vikings head coach: Culley DeGroote.

Southridge Regional
Evansville Memorial vs. Vincennes Lincoln
Silver Creek (5) vs. Connersville
Championship
Regional titles (most recent): Evansville Memorial 17 (2016), Connersville 6 (2006), Vincennes Lincoln 4 (2002), Silver Creek 2 (2019).

Rushville Sectional (29) Championship — Connersville 7, Franklin County 6.
Sectional titles through 2022: Connersville (19) — Previous 2010. Spartans head coach Michael Thompson.

Madison Sectional (30) Championship — Silver Creek vs. Corydon Central
Sectional titles through 2022: Silver Creek (11; five straight) — Previous 2021. Dragons head coach: Joe Decker.

Princeton Sectional (31) Championship — Vincennes Lincoln 7, Southridge 4.
Sectional titles through 2022: Vincennes Lincoln (18) — Previous 2019. Alices head coach: Tim Hutchison.

Evansville Bosse Sectional (32) Championship — Evansville Memorial 9, Boonville 0.
Sectional titles through 2022: Evansville Memorial (31; four straight) — Previous 2021. Tigers head coach: Rip Collins.

Class 2A
Whiting Regional
Eastside (RV) vs. Fairfield (RV)
Winamac vs. Illiana Christian
Championship
Regional titles (most recent): Eastside 1 (2021), Fairfield 1 (2010), Illiana Christian 0, Winamac 0.

Whiting Sectional (33) Championship — Illiana Christian 16, Wheeler 4.
Sectional titles through 2022: — Illiana Christian (1) — Previous None. Vikings head coach Jeff VanderWoude.

Boone Grove Sectional (34) Championship — Winamac 8, Boone Grove 7.
Sectional titles through 2022: Winamac (4) — Previous 1999. Warriors head coach: Marcus Kay.

Westview Sectional (35) Championship — Fairfield 6, Westview 3.
Sectional titles through 2022: Fairfield (7) — Previous 2010. Falcons head coach: Darin Kauffman.

Eastside Sectional (36) Championship — Eastside 5, Woodlan 3.
Sectional titles through 2022: Eastside (7) — Previous 2021. Blazers head coach: Aaron Willard.

Carroll (Flora) Regional
Wapahani (3) vs. Eastern (Greentown) (4)
Delphi (9) vs. Carroll (Flora) (1)
Championship
Regional titles (most recent): Wapahani 7 (2017), Delphi 2 (2021), Eastern (Greentown) 1 (1999), Carroll (Flora) 0.

Wabash Sectional (37) Championship — Carroll (Flora) 9, Whitko 0.
Sectional titles through 2022: Carroll (7) — Previous 2015. Cougar head coach: Camden Parkhurst.

Delphi Sectional (38) Championship — Delphi 9, Seeger 7.
Sectional titles through 2022: Delphi (7) — Previous 2021. Oracles head coach: Ryan Long.

Eastern (Greentown) Sectional (39) Championship — Eastern (Greentown) 13, Eastbrook 4
Sectional titles through 2022: Eastern (Greentown) (3) — Previous 1999. Comets head coach: Erik Hisner.

Frankton Sectional (40) Championship — Wapahani 15, Frankton 10.
Sectional titles through 2022: Wapahani (18) — Previous 2021. Raiders head coach: Brian Dudley.

Park Tudor Regional
Cascade (2) vs. Centerville (7)
Parke Heritage vs. Heritage Christian (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Heritage Christian 3 (2010), Cascade 0, Centerville 0, Parke Heritage 0.

Centerville Sectional (41) Championship — Centerville 14, Hagerstown 8.
Centerville (9) — Previous 2021. Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Indianapolis Scecina Sectional (42) Championship — Heritage Christian 12, Indianapolis Scecina 1.
Sectional titles through 2022: Heritage Christian (9) — Previous 2017. Eagles head coach: Dan Ambrose.

Park Tudor Sectional (43) Championship — Cascade 6, Covenant Christian 5
Sectional titles through 2022: Cascade (7) — Previous 2005. Cadets head coach: Ty Foster.

Parke Heritage Sectional (44) Championship — Parke Heritage 9, Southmont 8.
Sectional titles through 2022: Parke Heritage (2) — Previous 2021. Wolves head coach: Charlie Martin.

Evansville Mater Dei Regional
Linton-Stockton vs. North Decatur
Forest Park (8) vs. Providence
Championship
Regional titles (most recent): Providence 7 (2021), Forest Park 1 (1976), Linton-Stockton 0, North Decatur 0.

South Ripley Sectional (45) Championship — North Decatur 5, Southwestern (Hanover) 1.
Sectional titles through 2022: North Decatur (2) — Previous 2011. Chargers head coach: Christian McKinney.

Providence Sectional (46) Championship — Providence 9, Austin 8.
Providence (20) — Previous 2021. Pioneers head coach: Scott Hutchins.

Mitchell Sectional (47) Championship — Linton-Stockton 8, Mitchell 7
Sectional titles through 2022: Linton-Stockton (11) — Previous 2021. Miners head coach: Jacob Harden.

Evansville Mater Dei Sectional (48) Championship — Forest Park 10, Tell City 0.
Forest Park (5) — Previous 2002. Rangers head coach: Jarred Howard.

Class 1A
South Bend Washington Regional
South Central (Union Mills) (4) vs. Caston (9)
Fremont (10) vs. Morgan Township
Championship
Regional titles (most recent): South Central 4 (2011), Fremont 2 (1999), Caston 0, Morgan Township 0.

Westville Sectional (49) Championship — Morgan Township 16, Marquette Catholic 4.
Sectional titles through 2022: Morgan Township (5) — Previous 2018. Cherokees head coach: John Smith.

South Central (Union Mills) Sectional (50) Championship — South Central (Union Mills) 10, Oregon-Davis 0.
Sectional titles through 2022: South Central (18; six straight) — Previous 2021. Satellites head coach: Zach Coulter.

Fremont Sectional (51) Championship — Fremont 23, Bethany Christian 2.
Sectional titles through 2022: Fremont (8) — Previous 2018. Eagles head coach: Justin Bock.

Caston Sectional (52) Championship — Caston 3, North Miami 1.
Sectional titles through 2022: Caston (2) — Previous 2012. Comets head coach: Blake Mollenkopf.

Lafayette Central Catholic Regional
Cowan (RV) vs. Rossville (RV)
Union City (5) vs. Lafayette Central Catholic (3)
Championship
Regional titles (most recent): Lafayette Central Catholic 14 (2018), Cowan 4 (2021), Rossville 3 (2019), Union City 0.

Lafayette Central Catholic Sectional (53) Championship — Lafayette Central Catholic 10, Covington 0.
Sectional titles through 2022: Lafayette Central Catholic (18) — Previous 2018. Knights head coach: Tim Bordenet.

Tri-County Sectional (54) Championship — Rossville 12, Clinton Central 2.
Sectional titles through 2022: Rossville (7) — Previous 2019. Hornets head coach: Brad Scott.

Anderson Preparatory Sectional (55) Championship — Cowan 5, Wes-Del 3.
Sectional titles through 2022: Cowan (8) — Previous 2021. Blackhawks head coach: Aaron Wells.

Seton Catholic Sectional (56) Championship — Union City 9, Blue River Valley 4.
Sectional titles through 2022: Union City (4) — Previous 2021. Indians head coach: Jason Dowler.

Morristown Regional
Rising Sun (RV) vs. Shakamak (RV)
Traders Point Christian vs. Indianapolis Lutheran (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Shakamak 13 (2021), Indianapolis Lutheran 1 (2017), Rising Sun 1 (2013), Traders Point Christian 0.

Shakamak Sectional (57) Championship — Shakamak 14, White River Valley 3.
Sectional titles through 2022: Shakamak (27; four straight) — Previous 2021. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Indiana Deaf Sectional (58) Championship — Traders Point Christian 9, Bethesda Christian 2.
Sectional titles through 2022: Traders Point Christian (2) — Previous 2021. Knights head coach: Jaylen Cushenberry.

Morristown Sectional (59) Championship — Indianapolis Lutheran 12, Edinburgh 2.
Sectional titles through 2022: Indianapolis Lutheran (14) — Previous 2019. Saints head coach: Adam Gouker.

Jac-Cen-Del Sectional (60) Championship — Rising Sun 2, Jac-Cen-Del 0.
Sectional titles through 2022: Rising Sun (8) — Previous 2019. Shiners head coach: Kevin Wirsch.

Loogootee Regional
New Washington vs. Tecumseh (RV)
Barr-Reeve (2) vs. Borden (1)
Championship
Regional titles (most recent): Tecumseh 10 (2019), Barr-Reeve 2 (1998), Borden 1 (2021), New Washington 0.

Lanesville Sectional (61) Championship — Borden 12, Lanesville 0.
Sectional titles through 2022: Borden (6) — Previous 2021. Braves head coach: Eric Stotts.

Shawe Memorial Sectional (62) Championship — New Washington 8, West Washington 7.
Sectional titles through 2022: New Washington (2) — Previous 1998. Mustangs head coach: Jeremy Bower.

Loogootee Sectional (63) Championship — Barr-Reeve 9, North Daviess 3.
Sectional titles through 2022: Barr-Reeve (13) — Previous 2019. Vikings head coach: Trevor McConnell.

Cannelton Sectional (64) Championship — Tecumseh 11, Springs Valley 0.
Sectional titles through 2022: Tecumseh (17; four straight) — Previous 2021. Braves head coach: Ted Thompson.

Rincker takes over Shoals Jug Rox baseball program

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

The week that Wes Rincker became school-board official as the new head baseball coach at Shoals (Ind.) High School, he attended his first Indiana High School Baseball Coaches Association State Clinic (Jan. 14-16, 2022).
“I learned a lot at that clinic even after coaching all these years,” says Rincker, who guided players for 14 years in various travel ball organizations in Missouri before moving to Martin County in 2018 to work as a supply technician at Naval Surface Warfare Center Crane Division. “I talked with (Jasper head coach) Terry Gobert and (Shakamak head coach) Jeremy Yeryar, picking up every little tidbit I can.
“I know baseball. We’ll work on fundamentals, drill work, mechanics and conditioning and see how many guys have the tools we have to succeed. As an outsider I have a very open mind as who should play at what position. I just want to get them ready for the field. I’m excited to get it going.
“(Athletic director) Bryson Abel and (assistant AD) Danielle Cornett taking a chance on me and I appreciate that.”
Shoals (enrollment around 200 is a member of the Blue Chip Athletic Conference (with Barr-Reeve, Loogootee, North Knox, Northeast Dubois, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic and Wood Memorial).
In 2021, the Jug Rox were part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Barr-Reeve, Loogootee, North Daviess and Vincennes Rivet. Shoals has not yet earned a sectional title. The Jug Rox have not won a sectional game in more than a decade.
Rincker is a 1988 Shakamak graduate. He did not play baseball in high school. He retired from the U.S. Air Force after 26 year total in the military, including time in U.S. Army and U.S. Army National Guard. He was at Whiteman Air Force Base in Knob Noster, Mo., and did did four combat tours — Somalia in1993, Iraq 2006 in 2008 and Afghanistan in 2011.
Rincker coached baseball for American Legion Post 131 in Warrenburg, Mo., and the Lee’s Summit (Mo.) Saints — a Christian-base travel team then featuring former major leaguer Les Norman — and in Sedalia, Mo. He also officiated high school basketball and football.
Wes’ parents — Lana Bush and Charles Rincker — are from Shoals.
“It’s a quiet area,” says Rincker, who enjoys hunting and fishing with his father. “I just love it here away from the city hustle and bustle.”
Wes and Amy Rincker are empty-nesters.
Daughter Chelsea and husband Jerril Eisenbeck are in Fort Campbell, Ky., where he is an Army sergeant. They have two boys.
Oldest son Luke Rincker recently graduated from Iowa State University and moved to San Marcos, Texas. He is in the Air Force Reserve.
Youngest son Caleb Rincker lives in Sellersburg, Ind., and is in the Air National Guard. He is also on his father’s Shoals coaching staff along with Kent Hall and Adam Showalter.
The first official practice date on the IHSAA calendar is March 14.

Wes Rincker

Semistates to determine IHSAA State Finals participants

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Today (June 12) four semistates will be staged at LaPorte, Kokomo, Mooresville and Jasper to determine the teams competing int he 2021 IHSAA State Finals June 21-22 at Victory Field in Indianapolis.
Here is a capsulized look at Final Four teams in Class 4A, 3A, 2A and 1A:

IHSAA SEMISTATES
Saturday, June 12
LaPorte
(Schreiber Field)
Class 1A
Washington Township (25-7) vs. Cowan (15-13), noon East Time/11 a.m. Central Time
Class 3A
Hanover Central (28-3-1) vs. Norwell (20-9), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Kokomo
(Municipal Stadium)

Class 2A
Eastside (22-5) vs. Delphi (26-6), 1 p.m. ET/noon CT
Class 4A
Munster (22-11) vs. Fishers (22-12), 3:30 p.m. ET/2:30 p.m. CT

South
Mooresville

Class 1A
Shakamak (16-7) vs. Borden (22-6-1), 1 p.m. ET/noon CT
Class 2A
University (23-9) vs. Providence (20-6), 3 p.m. ET/2 p.m. CT

Jasper
(Ruxer Field)

Class 3A
Brebeuf Jesuit (20-11) vs. Southridge (24-7), noon ET/11 a.m. CT
Class 4A
Mt. Vernon (Fortville) (26-6) vs. Jasper (29-2), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Team By Team
Washington Township Senators
— Head Coach Randy Roberts.
1A Washington Township Sectional — Kouts 7-1, Westville 4-1, Morgan Township 4-1.
1A South Bend Regional — South Central (Union Mills) 6-3, Fort Wayne Blackhawk Christian 10-1.
Sectional titles (10) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (1) — 2019. State titles (0). State runner-up (1) — 2019 (Randy Roberts).

Cowan Blackhawks — Head Coach Aaron Wells.
1A Liberty Christian Sectional — Wes-Del 5-1, Daleville 4-3.
1A Carroll (Flora) Regional — Union City 3-0, Riverton Parke 9-3.
Sectional titles (7) — last one before 2021 — 2010. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2008. Semistate titles (1) — 2008. State titles (0). State runner-up (1) — 2008 (Camden Parkhurst).

Hanover Central Wildcats — Head Coach Ryan Bridges.
3A Kankakee Valley Sectional — Kankakee Valley 9-1, Culver Academies 10-0, John Glenn 8-4.
3A Griffith Regional — South Bend St. Joseph 6-1, Northwestern 18-1.
Sectional titles (2) — last one before 2021 — 2011. Regional tittles (2) — last one before 2021 — 2011. Semistate titles (1) — 2011. State titles (0). State runner-up (1) — 2011 (Doug Nelson).

Norwell Knights — Head Coach Dave Goodmiller.
3A Bellmont Sectional — Marion 10-0, Mississinewa 13-2, Oak Hills 15-10.
3A Bellmont Regional — Wawasee 7-2, Leo 5-3.
Sectional titles (17) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2013. Semistate titles (3) — 2006, 2007, 2013. State titles (3) — 2003 (Kelby Weybright), 2007 (Kelby Weybright), 2013 (Andy McClain).

Eastside Blazers — Head Coach Aaron Willard.
2A Eastside Sectional — Adams Central 3-1, Bluffton 16-1.
2A Whiting Regional — Wheeler 7-1, Central Noble 18-3.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

Delphi Oracles — Head Coach Ryan Long.
2A Delphi Sectional — Fountain Central 14-2, Seeger 7-3.
2A Lafayette Central Catholic Regional — Rochester 12-5, Wapahani 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (1) — 2010. State titles (0). State runner-up (1) — Delphi (Pat Lowrey).

Munster Mustangs — Head Coach Bob Shinkan (Indiana Baseball HOF inductee).
4A Merrillville Sectional — Highland 11-2, Merrillville 9-0, Lake Central 2-1.
4A LaPorte Regional — Valparaiso 6-3, South Bend Adams 9-2.
Sectional titles (13) — last one before 2021 — 2016. Regional titles (6) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (0). State titles (1) — 2002 (Bob Shinkan).

Fishers Tigers — Head Coach Matt Cherry.
4A Westfield Sectional — Hamilton Southeastern 7-1, Carmel 1-0, Noblesville 4-0.
4A Kokomo Regional — Homestead 8-4, Harrison (West Lafayette) 7-5.
Sectional titles (3) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2018. Semistate titles (1) — 2018. State titles (1) — 2018 (Matt Cherry).

Shakamak Lakers – Head Coach Jeremy Yeryar.
1A White River Valley Sectional — White River Valley 14-0, Clay City 10-0, Bloomfield 4-1.
1A Morristown Regional — Southwestern (Shelbyville) 10-1, Oldenburg Academy 13-0.
Sectional titles (26) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (12) — last one before 2021 — 2015. Semistate titles (7) — 2004, 2006, 2007, 2008, 2012, 2014, 2015. State titles (2) — 2008 (Matt Fougerousse), 2014 (Chip Sweet). State runner-up (5) — 2004 (Chip Sweet), 2006 (Matt Fougerousse), 2007 (Matt Fougerousse), 2012 (Chip Sweet), 2015 (Todd Gambill).

Borden Braves — Head Coach Eric Stotts.
1A South Central (Elizabeth) Sectional — Lanesville 18-1, Orleans 3-0.
1A Lanesville Regional — West Washington 17-2, Loogootee 5-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

University Trailblazers — Head Coach Chris Estep (1 state title).
2A Cascade Sectional — Covenant Christian 7-3, Cascade 8-2.
2A Cascade Regional — Centerville 12-5, Parke Heritage 8-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (1) — 2019 (Chris Estep). State runner-up (1) — 2018 (Chris Estep.

Providence Pioneers — Head Coach Scott Hutchins.
2A Eastern (Pekin) Sectional — Henryville 10-4, Eastern (Pekin) 11-0, Austin 10-0.
2A Evansville Mater Dei Regional — South Ripley 5-3, North Posey 8-6.
Sectional titles (19) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (1) — 2016. State titles (1) — 2016 (Scott Hornung).

Brebeuf Jesuit Braves — Head Coach Jeff Scott.
3A Brebeuf Sectional — Danville 5-0, Tri-West Hendricks 15-1.
3A Danville Regional — Indianapolis Bishop Chatard 10-0, Northview 17-2.
Sectional titles (15) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2012. Semistate titles (1) — 2012. State titles (0). State runner-up (1) — 2012 (Andy McClain).

Southridge Raiders — Head Coach Gene Mattingly.
3A Southridge Sectional — Pike Central 10-0, Washington 1-0.
3A Southridge Regional — Silver Creek 2-1, Evansville Memorial 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (0). State runner-up (2) — 2018 (Gene Mattingly), 2019 (Gene Mattingly).

Mt. Vernon Marauders — Head Coach Brad King.
4A Pendleton Heights Sectional — Muncie Central 19-0, Pendleton Heights 8-0.
4A Mt. Vernon Regional — Franklin Central 6-2, Indianapolis Cathedral 6-3.
Sectional titles (8) — last one before 2021 — 2011. Regional titles (2) — last one before 2021 — 1971. Semistate titles (0). State titles (0).

Jasper Wildcats — Head Coach Terry Gobert (Indiana Baseball HOF inductee; 5 state titles).
4A Evansville Reitz Sectional — Castle 6-1, Evansville North 5-4, Evansville Central 10-0.
4A Jasper Regional — Floyd Central 2-1, Center Grove 7-4.
Sectional titles (39) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (26) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (14) — 1967, 1968, 1981, 1986, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 2006, 2010, 2013, 2015, 2017. State titles (5) — 1996 (Terry Gobert), 1997 (Terry Gobert), 1998 (Terry Gobert), 2000 (Terry Gobert), 2006 (Terry Gobert). State runner-up (4) — 2010, 2013, 2015, 2017.

First-year head coach Yeryar has Shakamak Lakers in semistate

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Shakamak Junior-Senior High School in Jasonville, Ind., has established a tradition of excellence on the baseball diamond.
As the Lakers go into the one-game IHSAA Class 1A Mooresville Semistate against first-time regional winner Borden (22-6-1) at 1 p.m. Saturday, June 12, they can count all-time totals of 26 sectionals, 13 regionals, seven semistates and two state titles (2008 and 2014).
The Shakamak-Borden winner moves on to the State Finals to play Washington Township (25-7) or Cowan (15-13) either Monday or Tuesday, June 21 or 22 at Victory Field in Indianapolis.
In 2021, Shakamak beat White River Valley 14-0, Clay City 10-0 and Bloomfield 4-1 to win the White River Valley Sectional and Southwestern (Shelbyville) 10-1 and Oldenburg Academy 13-0 to reign at the Morristown Regional.
The Lakers were 2-4 in the six games before sectional.
“We got hot at the right time,” says Jeremy Yeryar (pronounced YIRE), Shakamak’s first-year head coach. “The kids got hot at the right time. The way we approach it we’re 5-0.
“The postseason. That’s when it really matters.
“The pitching’s been really good and solid. The defense and the bats have really come alive lately. We switched up things in practice and kept us in game mode.
“We’re playing for those seven seniors. Everybody who’s been at this school would like to put that uniform on one more time. I don’t want to let go of the seniors just yet.”
The Class of 2021 is represented by Ethan Burdette, Logan Burris, Trevor Ellingsworth, Brevon Fulford, Bryce Jenkins, Clayton “Buddy” Stone and Peyton Yeryar (cousin to Jeremy).
There have been plenty of success, but Yeryar is not taking credit for those.
“It’s my motto: Players win; Coaches lose,” says Yeryar. “If we lose, that’s on me. If we win, that’s on the kids.”
Yeryar, a 1993 Shakamak graduate who played for Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Famer Chip Sweet.
“The program that I played under him is a lot of the program I’m running,” says Yeryar. “If it’s not broke, don’t fix it.
“We teach more than a game. We teach life lessons along the way. Baseball is not fair at times and neither is life. You can come up short at times. Baseball is a game of failure.
“We hold our athletes to a high standard. You should lead at school or anywhere out in the public.”
Yeryar, who was a Lakers assistant for Sweet and his successor Todd Gambill, asks his players to give their all each time out.
“They know what’s at stake,” says Yeryar. “We lost a whole year last year (to the COVID-19 pandemic) and it can happen again.
“So if this was the last time I got to play this game was I satisfied with the way I did it?”
Shakamak graduates Dylan Collins (Class of 2015), Jake Walters (Class of ’15), Brent Yeryar (Class of ’95), Brett Yeryar (Class of ’14), Braxton Yeryar (Class of ’15) and Tanner Yeryar (Class of ’17) and Bloomfield alum Jason Pegg (mid-1990’s) are also part of the 2021 coaching staff.
Brent and Brett are Jeremy’s cousins. Braxton and Tanner are the youngest sons of Jeremy and wife Stacy (a Shakamak cafeteria worker). The oldest son — Braden Cox (Class of ’13) — also played baseball for the Lakers.
Collins played at Vincennes University and Purdue Northwest. Brett and Tanner Yeryar played at VU.
Another former Laker player — Braden Scott (Class of ’16) — pitched out of the bullpen the past few seasons for Indiana University.
While not committed, Burdette and Peyton Yeryar have drawn interest from college program.
Shakamak (enrollment around 200) is a member of the Southwestern Indiana Athletic Conference (with Bloomfield, Clay City, Eastern Greene, Linton-Stockton, North Central of Farmersburg, North Daviess and White River Valley).
The Lakers are part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Bloomfield, Clay City, Eminence, North Central and White River Valley (the 2021 host).
Besides conference and postseason opponents, Shakamak has played Bloomington North, Jasper, Martinsville, Owen Valley, Riverton Parke, Sullivan, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo, Washington and West Vigo.
“We play a very brutal schedule,” says Yeryar. “We always have.”
The Lakers play just one game each against SWIAC teams to free them up to play a strong non-conference slate. It gets them ready for the postseason and is beneficial to their opponents.
“Shakamak travels well,” says Yeryar, who also does utilities for the City of Jasonville. “Coaches always keep us on the schedule. They say, ‘you make a game out of everything.’
“We take a lot of pride in that.”
The Lakers plays home games on-campus. The field got plenty of attention from coaches and players the past year.
“The kids do the field work with me,” says Yeryar. “If you work on the field you’ll respect it and take pride in it.”
Shakamak Youth League (T-ball to age 12), the Shakamak Lakers travel team and a junior high program (grades 6-8) all go into feeding high school baseball.

Braden Cox (left), Stacy, Jeremy, Tanner and Braxton Yeryar.

Shakamak baseball seniors for 2021 (from left): Logan Burris, Trevor Ellingsworth, Brevon Fulford, Buddy Stone, head coach Jeremy Yeryar, Peyton Yeryar, Bryce Jenkins and Ethan Burdette.