Tag Archives: Caston

’22 IHSBCA North/South All-Star Series June 24-26

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Indiana Wesleyan University will be at center stage when the Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series is held Friday through Sunday, June 24-26.
Practice is slated for Friday, June 24. The North works out from 1:30-3 p.m. and the South 3-4:30.
The All-Star banquet is slated for 7 p.m. Friday, June 24 at Roseburg Event Center with former big league pitcher and 2008 Indiana Wesleyan alum Brandon Beachy as keynote speaker.
A doubleheader is scheduled for Saturday, June 25. The three-game series concludes with a wood bat contest Sunday, June 26.
The North leads 68-66 in the all-time series.
Indiana all-stars are seniors nominated by IHSBCA members and selected by a committee.
In addition, the IHSBCA Futures Game (non-seniors) is to be staged at IWU Wednesday, June 22. A doubleheader featuring four teams is scheduled to begin at noon.

IHSBCA NORTH/SOUTH ALL-STAR SERIES
2022 Rosters
North
Pitchers
Ethan McCormick (Lafayette Harrison)
Drew VanOeveren (Hamilton Heights)
Zackary Todd (Wes-Del)
Camrin Worthington (LaPorte)
Gage Stanifer (Westfield)
Will Eldridge (Carroll of Flora)
Parker Dean (Western)
Cole Wise (Northwestern)
Brayden Risedorph (East Noble)
Catchers
Nick Turner (Seeger)
Sam Gladd (Columbia City)
Luke Willmann (Wapahani)
First Basemen
Nolan Johnson (Valparaiso)
Brady Ginaven (Munster)
Middle Infielders
Owen Willard (Eastside)
Luke Smock (Delphi)
Joey Spin (Caston)
Brennen Weigert (Homestead)
Third Basemen
Aidyn Coffey (Monroe Central)
Dalton Wasson (Heritage)
Outfielders
Connor Misch (Lake Central)
Luke Siren (Fort Wayne Northrop)
Evan Pearce (Oak Hill)
Zachary Hoskins (Penn)
Keaton Mahan (Westfield)
Jacob Pruitt (Yorktown)
Head Coach
A.J. Risedorph (NorthWood head coach)
Assistants
Jack Rupley (Manchester head coach)
Aaron Willard (Eastside head coach)
Ryan VanOeveren (Hamilton Heights head coach)
Eric Emery (Oak Hill assistant)
South
Pitchers
Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit)
Drew Howard (Forest Park)
Grayson Knight (University)
Tate Warner (Fishers)
Jacob Vogel (Jennings County)
Aydan Decker-Petty (New Castle)
Brock Harper (Lapel)Andrew Lanning (Lawrenceburg)
Logan Drook (Centerville)
Ethan Lyke (Evansville Central)
Sam Reed (Brebeuf Jesuit)
Catchers
Keifer Wilson (Greencastle)
Charlie Rife (Shelbyville)
Oscar Pegg (Shakamak)
First Basemen
Riley Behrmann (Indianapolis North Central)
Nick Wiley (Mooresville)
Infielders
Jake Winzenread (Lawrence North)
Tyler Cerny (Center Grove)
Dominic Decker (Silver Creek)
Joe Huffman (Avon)
Tucker Biven (New Albany)
Cameron Decker (Evansville North)
Outfielders
Kannon Stull (Jeffersonsville)
Brody Chrisman (Zionsville)
Landon Carr (Northview)
Mason Grant (Brownsburg)
Charlie Hawk (Lawrence Central)
Flex
Connor Foley (Jasper)
Head Coach
Jeremy Jones (Evansville North head coach)
Assistants
Keith Hatfield (Center Grove head coach)
Rich Winzenread (Lawrence North head coach)
Joe Decker (Silver Creek head coach)

Smith, Morgan Township heading to IHSAA Class 1A regional

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

When John Smith took over as head baseball coach at Morgan Township Middle/High School on the south side of Valparaiso, Ind., the Class of 2022 was in their freshmen year.
Two members of that class — left fielder Nate Hudkins and shortstop Nate Lemmons — are now seniors and the Cherokees are coming off the program’s fifth sectional championship and first since 2018.
“The guys are proud of the accomplishment,” says Smith. “They see the fruit of their labors.”
University of Dubuque (Iowa)-bound Lemmons (.388 average, 22 runs batted in, 28 runs, 20 stolen bases) plus Hudkins (.355, 18 RBI, 28 runs, 17 stolen bases) are part of a Morgan Township offense that also features sophomore Keagen Holder (.426, 15 RBI, 15 runs, 10 stolen bases), junior Jayke Putz (.414, 26 RBI, 29 runs), junior Max Rakowski (.406, 16 RBI, 20 runs), sophomore Grant Cowger (.389), freshman Chase Rosenbaum (.379, 17 RBI, 19 runs), junior D.J. Hand (.310, 16 RBI, 19 runs) and sophomore Jack Wheeler (14 RBI, 18 runs, 12 stolen bases).
The mound crew features Wheeler (5-1, 0.92 earned run average, 64 strikeouts and 20 walks over 45 2/3 innings) and Putz (3-2, 3.67, 42 K’s, 20 BB, 34 1/3 IP).
The current crop of sophomores were eighth graders when Smith took over the school’s fall middle school baseball program.
“Getting those players at a young age has been beneficial for me,” says Smith, who teaches high school and middle school Health and Physical Education. “We get with them early in their baseball careers and establish the culture and the ideals with we strive for.
“We give them that knowledge and get them used to me and how I coach.”
After winning the 2022 IHSAA Class 1A Westville Sectional, Morgan Township is bound for the South Bend Washington Regional (which is being played Saturday, June 4 at South Bend Clay’s Jim Reinebold Field). The first semifinal features No. 4-ranked South Central (Union) Mills) and No. 9 Caston at 11 a.m. Eastern Time/10 a.m. Central Time followed by the 17-8 Cherokees against No. 10 Fremont around 1:30/12:30.
Morgan Township (enrollment around 240) is a member of the Porter County Conference (with Boone Grove, Hebron, Kouts, LaCrosse, South Central of Union Mills, Washington Township and Westville). The Cherokees went 5-2 in the PCC in 2022, finishing third behind Boone Grove (7-0) and South Central (6-1).
Besides the hosts and Morgan Township, the Westville Sectional included 21st Century Charter, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Technology, Kouts, Marquette Catholic and Washington Township.
Smith is assisted by Boone Grove graduate and Morgan Township P.E./Health teacher Dean Hill and Washington Township alum Levi Oman. Hill is in charge of the junior varsity team. In 2022, the Cherokees finished the regular season with 24 players in the program.
Morgan Township calls Curtis C. Casbon Field home. The diamond on the east side of the school has a backdrop of trees in left field.
The facility is shared with Morgan Township Summer League 8U and 10U teams.
Smith is a 2010 graduate of Shakamak Junior/Senior High School in Jasonville, Ind. Chip Sweet, who was inducted into the Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Fame in 2017, came back for his second stint as Lakers head coach when Smith was a senior, following three years with Matt Fougerousse rowing the boat.
“He was very knowledgeable guy about baseball and life and how to carry yourself off the field,” says Smith of Sweet. “It was about character and how they represent themselves, their community and their school.
“Coach Fougerousse was an extension of Coach Sweet. He wanted that fire to win and lead and be great young men. It’s something that program stands for.”
At Indiana State University in Terre Haute, Smith earned an undergraduate degree in Exercise Science and a masters in Kinesiology and Exercise Science.
John and wife Megan Smith have been married nearly three years. They do not have children.

Morgan Township baseball coaches Dean Hill, John Smith and Levin Oman with the 2022 sectional trophy. Smith is the Cherokees head coach.

Morgan Township celebrates the 2022 IHSAA Class 1A Westville Sectional baseball championship. The Cherokees earned a berth in the regional in South Bend.

IHSAA regionals will slice state tournament field from 64 to 16; preview of each site

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Iliana Christian won its first Indiana High School Athletic Association sectional baseball title.
Jasper hoisted the sectional championship trophy for a state-leading 40th time.
Sixty-two other schools also reigned and moved on to regional play on Saturday, June 4.
The IHSAA Class 2A Carroll Flora Regional features four teams from the Indiana High School Baseball Coaches Association Top 10 — No. 1 Carroll, No. 3 Wapahani, No. 4 Eastern (Greentown) and No. 9 Delphi.
The 2A Park Tudor Regional has No. 2 Cascade playing No. 7 Centerville in the first game followed by Parke Heritage and vote-getter Heritage Christian.
The 3A Griffith Regional includes No. 1 Andrean, No. 2 Western and No. 7 Glenn along with South Bend Saint Joseph.
The 3A Danville Regional includes No. 3 West Vigo and No. 4 Brebeuf Jesuit in the opener followed by Lebanon and Beech Grove.
The 4A Jasper Regional features No. 2 Mooresville, No. 8 Jasper and vote-getter New Albany plus Columbus East.
The 4A Lafayette Jeff Regional opens with vote-getter Homestead against No. 6 Fort Wayne Carroll followed by Harrison against Zionsville.
In 1A, the Loogootee Regional has No. 1 Borden meeting No. 2 Barr-Reeve in Game 2 after vote-getter Tecumseh plays New Washington.

The 1A he South Bend Washington Regional has three Top 10 teams — No. 4 South Central (Union Mills), No. 9 Caston and No. 10 Fremont — plus Morgan Township.
The 1A Lafayette Central Catholic Regional features vote-getters Cowan and Rossville in Game 1 and No. 3 Lafayette Central Catholic and No. 5 Union City in Game 2.
Three teams at the 1A Morristown Regional received votes in the final regular season poll — Indianapolis Lutheran, Rising Sun and Shakamak. Traders Point Christian is also in the field.
South Central of Union Mills (6), Indianapolis Cathedral (5), Silver Creek (5), South Bend Saint Joseph (5), Evansville Memorial (4), Shakamak (4) and Tecumseh (4) comes into regional play with the longest active sectional title streaks.
1A New Washington won its first sectional crown since 1998. It had been since 1999 that 2A’s Eastern (Greentown) and Winamac had won sectional titles.
By the time three-team regionals in four classes are complete, there will be 16 teams left in the field. Semistates are scheduled for Saturday, June 11 with the State Finals at Victory Field in Indianapolis Friday and Saturday, June 17-18.

2022 IHSAA REGIONALS
Saturday, June 4
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
LaPorte Regional
Crown Point vs. Lake Central (Receiving Votes)
South Bend Adams vs. Penn
Championship
Regional titles (most recent): Penn 10 (2017), Crown Point 9 (2011), Lake Central 7 (2014), South Bend Adams 3 (1979).

Highland Sectional (1) Championship — Lake Central 15, Highland 12.
Sectional titles through 2022: Highland (13) — Previous 2000. Trojans head coach: John Bogner.

Valparsaiso Sectional (2) Championship — Crown Point 12, Hobart 2.
Sectional titles through 2022: Crown Point (22) — Previous 2019. Bulldogs head coach: Steve Strayer.

Plymouth Sectional (3) Championship — South Bend Adams 5, LaPorte 2.
Sectional titles through 2022: Adams (10) — Previous 2018. Eagles head coach: Mike Cass.

Penn Sectional (4) Championship — Penn 7, Northridge 5.
Sectional titles through 2022: Penn (23) — Previous 2018. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

Lafayette Jeff Regional
Homestead (RV) vs. Carroll (6)
Harrison vs. Zionsville
Championship
Regional titles (most recent): Carroll 5 (2011), Harrison 5 (1998), Zionsville 4 (2017), Homestead 3 (2015).

DeKalb Sectional (5) Championship — Carroll 7, Snider 6.
Sectional titles through 2022: Carroll (15) — Previous 2019. Chargers head coach: Dave Ginder.

Huntington North Sectional (6) Championship — Homestead 10, Wayne 0.
Sectional titles through 2022: Homestead (16) — Previous 2021. Spartans head coach: Nick Byall.

Logansport Sectional (7) Championship — Harrison 5, McCutcheon 4.
Sectional titles through 2022: Harrison (13) — Previous 2021. Raiders head coach: Pat Lowrey.

Noblesville Sectional (8) Championship — Zionsville 6, Fishers 0.
Sectional titles through 2022: Zionsville (15) — Previous 2018. Eagles head coach: Jered Moore.

New Palestine Regional
Anderson vs. Indianapolis Cathedral
New Palestine vs. Brownsburg
Championship
Regional titles (most recent): Indianapolis Cathedral 14 (2018), New Palestine 6 (2014), Brownsburg 5 (2005), Anderson 3 (1995).

Mt. Vernon Sectional (9) Championship — Anderson 13, Mt. Vernon (Fortville) 7.
Sectional titles through 2022: Anderson (8) — Previous 2012. Indians head coach: Adrian Heim.

Pike Sectional (10) Championship — Indianapolis Cathedral 10, Lawrence North 8.
Sectional titles through 2022: Cathedral (25; five straight) — Previous 2021. Fighting Irish coach Ed Freje.

Roncalli Sectional (11) Championship — New Palestine 12, Franklin Central 2.
Sectional titles through 2022: New Palestine (17) — Previous 2015. Dragons head coach: Shawn Lyons.

Terre Haute South Vigo Sectional (12) Championship — Brownsburg 13, Avon 3.
Sectional titles through 2022: Brownsburg (15) — Previous 2013. Bulldogs head coach: Dan Roman.

Jasper Regional
New Albany (RV) vs. Jasper (8)
Columbus East vs. Mooresville (2)
Championship
Regional titles (most recent): Jasper 26 (2021), Columbus East 10 (2019), New Albany 6 (1995), Mooresville 4 (2004).

Center Grove Sectional (13) Championship — Mooresville 9, Martinsville 4.
Sectional titles through 2022: Mooresville (11) — Previous 2004. Pioneers head coach: Eric McGaha.

Bloomington South Sectional (14) Championship — Bloomington South vs. Columbus East
Sectional titles through 2022: Columbus East (20) — Previous 2019. Olympians head coach Jon Gratz.

Jennings County Sectional (15) Championship — New Albany 4, Bedford North Lawrence 0.
Sectional titles through 2022: New Albany (23) — Previous 2016. Bulldogs head coach: Chris McIntyre.

Evansville Reitz Sectional (16) Championship — Jasper 5, Castle 4.
Sectional titles through 2022: Jasper (40) — Previous 2021. Wildcats head coach: Terry Gobert.

Class 3A
Griffith Regional
Western (2) vs. Glenn (7)
Andrean (1) vs. South Bend Saint Joseph
Championship
Regional titles (most recent): Andrean 14 (2019), Western 7 (2016), Saint Joseph 5 (2017), Glenn 3 (2006).

Griffith Sectional (17) Championship — Andrean 18, Calumet New Tech 0.
Sectional titles through 2022: Andrean (30) — Previous 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

Kankakee Valley Sectional (18) Championship — Glenn 9, Hanover Central 1.
Sectional titles through 2022: Glenn (10) — Previous 2017. Falcons head coach: John Nadolny.

South Bend Clay Sectional (19) Championship — South Saint Joseph 18, New Prairie 5.
Sectional titles through 2022: Saint Joseph (17; five straight) — Previous 2017. Indians head coach: John Smolinski.

Northwestern Sectional (20) Championship — Western 6, Northwestern 1.
Sectional titles through 2022: Western (21) — Previous 2019. Panthers coach: Ryan Berryman.

Oak Hill Regional
Wawasee vs. New Castle (RV)
Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Norwell
Championship
Regional titles (most recent): Norwell 7 (2021), Dwenger 2 (2014), New Castle 2 (1996), Wawasee 0.

Jimtown Sectional (21) Championship — Wawasee 9, NorthWood 5.
Sectional titles through 2022: Wawasee (8) — Previous 2021. Warriors head coach: Joe Salazar.

Angola Sectional (22) Championship — Bishop Dwenger 19, Leo 8.
Sectional titles through 2022: Dwenger (12) — Previous 2016. Saints head coach: Jason Garrett.

Bellmont Sectional (23) Championship — Norwell 12, Heritage 2.
Sectional titles through 2022: Norwell (18) — Previous 2021. Knights head coach: Dave Goodmiller.

Yorktown Sectional (24) Championship — New Castle 3, Guerin Catholic 2.
Sectional titles through 2022: New Castle (14) — Previous 2014. Trojans head coach: Josh Cooper.

Danville Regional
West Vigo (3) vs. Brebeuf Jesuit (4)
Lebanon vs. Beech Grove
Championship
Regional titles (most recent): West Vigo 7 (2015), Brebeuf 4 (2021), Beech Grove 3 (1990), Lebanon 0.

Crawfordsville Sectional (25) Championship — Lebanon 10, Northview 1.
Sectional titles through 2022: Lebanon (12) — Previous 2014. Tigers head coach Rick Cosgray.

Danville Sectional (26) Championship — Brebeuf Jesuit 12, Tri-West Hendricks 2.
Sectional titles through 2022: Brebeuf (16) — Previous 2014. Braves head coach: Jeff Scott.

Bishop Chatard Sectional (27) Championship — Beech Grove 4, Bishop Chatard 3.
Sectional titles through 2022: Beech Grove (7) — Previous 2014. Hornets head coach: Jacob Wickliff.

Edgewood Sectional (28) Championship — West Vigo 4, Edgewood 3.
Sectional titles through 2022: West Vigo (15) — Previous 2018. Vikings head coach: Culley DeGroote.

Southridge Regional
Evansville Memorial vs. Vincennes Lincoln
Silver Creek (5) vs. Connersville
Championship
Regional titles (most recent): Evansville Memorial 17 (2016), Connersville 6 (2006), Vincennes Lincoln 4 (2002), Silver Creek 2 (2019).

Rushville Sectional (29) Championship — Connersville 7, Franklin County 6.
Sectional titles through 2022: Connersville (19) — Previous 2010. Spartans head coach Michael Thompson.

Madison Sectional (30) Championship — Silver Creek vs. Corydon Central
Sectional titles through 2022: Silver Creek (11; five straight) — Previous 2021. Dragons head coach: Joe Decker.

Princeton Sectional (31) Championship — Vincennes Lincoln 7, Southridge 4.
Sectional titles through 2022: Vincennes Lincoln (18) — Previous 2019. Alices head coach: Tim Hutchison.

Evansville Bosse Sectional (32) Championship — Evansville Memorial 9, Boonville 0.
Sectional titles through 2022: Evansville Memorial (31; four straight) — Previous 2021. Tigers head coach: Rip Collins.

Class 2A
Whiting Regional
Eastside (RV) vs. Fairfield (RV)
Winamac vs. Illiana Christian
Championship
Regional titles (most recent): Eastside 1 (2021), Fairfield 1 (2010), Illiana Christian 0, Winamac 0.

Whiting Sectional (33) Championship — Illiana Christian 16, Wheeler 4.
Sectional titles through 2022: — Illiana Christian (1) — Previous None. Vikings head coach Jeff VanderWoude.

Boone Grove Sectional (34) Championship — Winamac 8, Boone Grove 7.
Sectional titles through 2022: Winamac (4) — Previous 1999. Warriors head coach: Marcus Kay.

Westview Sectional (35) Championship — Fairfield 6, Westview 3.
Sectional titles through 2022: Fairfield (7) — Previous 2010. Falcons head coach: Darin Kauffman.

Eastside Sectional (36) Championship — Eastside 5, Woodlan 3.
Sectional titles through 2022: Eastside (7) — Previous 2021. Blazers head coach: Aaron Willard.

Carroll (Flora) Regional
Wapahani (3) vs. Eastern (Greentown) (4)
Delphi (9) vs. Carroll (Flora) (1)
Championship
Regional titles (most recent): Wapahani 7 (2017), Delphi 2 (2021), Eastern (Greentown) 1 (1999), Carroll (Flora) 0.

Wabash Sectional (37) Championship — Carroll (Flora) 9, Whitko 0.
Sectional titles through 2022: Carroll (7) — Previous 2015. Cougar head coach: Camden Parkhurst.

Delphi Sectional (38) Championship — Delphi 9, Seeger 7.
Sectional titles through 2022: Delphi (7) — Previous 2021. Oracles head coach: Ryan Long.

Eastern (Greentown) Sectional (39) Championship — Eastern (Greentown) 13, Eastbrook 4
Sectional titles through 2022: Eastern (Greentown) (3) — Previous 1999. Comets head coach: Erik Hisner.

Frankton Sectional (40) Championship — Wapahani 15, Frankton 10.
Sectional titles through 2022: Wapahani (18) — Previous 2021. Raiders head coach: Brian Dudley.

Park Tudor Regional
Cascade (2) vs. Centerville (7)
Parke Heritage vs. Heritage Christian (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Heritage Christian 3 (2010), Cascade 0, Centerville 0, Parke Heritage 0.

Centerville Sectional (41) Championship — Centerville 14, Hagerstown 8.
Centerville (9) — Previous 2021. Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Indianapolis Scecina Sectional (42) Championship — Heritage Christian 12, Indianapolis Scecina 1.
Sectional titles through 2022: Heritage Christian (9) — Previous 2017. Eagles head coach: Dan Ambrose.

Park Tudor Sectional (43) Championship — Cascade 6, Covenant Christian 5
Sectional titles through 2022: Cascade (7) — Previous 2005. Cadets head coach: Ty Foster.

Parke Heritage Sectional (44) Championship — Parke Heritage 9, Southmont 8.
Sectional titles through 2022: Parke Heritage (2) — Previous 2021. Wolves head coach: Charlie Martin.

Evansville Mater Dei Regional
Linton-Stockton vs. North Decatur
Forest Park (8) vs. Providence
Championship
Regional titles (most recent): Providence 7 (2021), Forest Park 1 (1976), Linton-Stockton 0, North Decatur 0.

South Ripley Sectional (45) Championship — North Decatur 5, Southwestern (Hanover) 1.
Sectional titles through 2022: North Decatur (2) — Previous 2011. Chargers head coach: Christian McKinney.

Providence Sectional (46) Championship — Providence 9, Austin 8.
Providence (20) — Previous 2021. Pioneers head coach: Scott Hutchins.

Mitchell Sectional (47) Championship — Linton-Stockton 8, Mitchell 7
Sectional titles through 2022: Linton-Stockton (11) — Previous 2021. Miners head coach: Jacob Harden.

Evansville Mater Dei Sectional (48) Championship — Forest Park 10, Tell City 0.
Forest Park (5) — Previous 2002. Rangers head coach: Jarred Howard.

Class 1A
South Bend Washington Regional
South Central (Union Mills) (4) vs. Caston (9)
Fremont (10) vs. Morgan Township
Championship
Regional titles (most recent): South Central 4 (2011), Fremont 2 (1999), Caston 0, Morgan Township 0.

Westville Sectional (49) Championship — Morgan Township 16, Marquette Catholic 4.
Sectional titles through 2022: Morgan Township (5) — Previous 2018. Cherokees head coach: John Smith.

South Central (Union Mills) Sectional (50) Championship — South Central (Union Mills) 10, Oregon-Davis 0.
Sectional titles through 2022: South Central (18; six straight) — Previous 2021. Satellites head coach: Zach Coulter.

Fremont Sectional (51) Championship — Fremont 23, Bethany Christian 2.
Sectional titles through 2022: Fremont (8) — Previous 2018. Eagles head coach: Justin Bock.

Caston Sectional (52) Championship — Caston 3, North Miami 1.
Sectional titles through 2022: Caston (2) — Previous 2012. Comets head coach: Blake Mollenkopf.

Lafayette Central Catholic Regional
Cowan (RV) vs. Rossville (RV)
Union City (5) vs. Lafayette Central Catholic (3)
Championship
Regional titles (most recent): Lafayette Central Catholic 14 (2018), Cowan 4 (2021), Rossville 3 (2019), Union City 0.

Lafayette Central Catholic Sectional (53) Championship — Lafayette Central Catholic 10, Covington 0.
Sectional titles through 2022: Lafayette Central Catholic (18) — Previous 2018. Knights head coach: Tim Bordenet.

Tri-County Sectional (54) Championship — Rossville 12, Clinton Central 2.
Sectional titles through 2022: Rossville (7) — Previous 2019. Hornets head coach: Brad Scott.

Anderson Preparatory Sectional (55) Championship — Cowan 5, Wes-Del 3.
Sectional titles through 2022: Cowan (8) — Previous 2021. Blackhawks head coach: Aaron Wells.

Seton Catholic Sectional (56) Championship — Union City 9, Blue River Valley 4.
Sectional titles through 2022: Union City (4) — Previous 2021. Indians head coach: Jason Dowler.

Morristown Regional
Rising Sun (RV) vs. Shakamak (RV)
Traders Point Christian vs. Indianapolis Lutheran (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Shakamak 13 (2021), Indianapolis Lutheran 1 (2017), Rising Sun 1 (2013), Traders Point Christian 0.

Shakamak Sectional (57) Championship — Shakamak 14, White River Valley 3.
Sectional titles through 2022: Shakamak (27; four straight) — Previous 2021. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Indiana Deaf Sectional (58) Championship — Traders Point Christian 9, Bethesda Christian 2.
Sectional titles through 2022: Traders Point Christian (2) — Previous 2021. Knights head coach: Jaylen Cushenberry.

Morristown Sectional (59) Championship — Indianapolis Lutheran 12, Edinburgh 2.
Sectional titles through 2022: Indianapolis Lutheran (14) — Previous 2019. Saints head coach: Adam Gouker.

Jac-Cen-Del Sectional (60) Championship — Rising Sun 2, Jac-Cen-Del 0.
Sectional titles through 2022: Rising Sun (8) — Previous 2019. Shiners head coach: Kevin Wirsch.

Loogootee Regional
New Washington vs. Tecumseh (RV)
Barr-Reeve (2) vs. Borden (1)
Championship
Regional titles (most recent): Tecumseh 10 (2019), Barr-Reeve 2 (1998), Borden 1 (2021), New Washington 0.

Lanesville Sectional (61) Championship — Borden 12, Lanesville 0.
Sectional titles through 2022: Borden (6) — Previous 2021. Braves head coach: Eric Stotts.

Shawe Memorial Sectional (62) Championship — New Washington 8, West Washington 7.
Sectional titles through 2022: New Washington (2) — Previous 1998. Mustangs head coach: Jeremy Bower.

Loogootee Sectional (63) Championship — Barr-Reeve 9, North Daviess 3.
Sectional titles through 2022: Barr-Reeve (13) — Previous 2019. Vikings head coach: Trevor McConnell.

Cannelton Sectional (64) Championship — Tecumseh 11, Springs Valley 0.
Sectional titles through 2022: Tecumseh (17; four straight) — Previous 2021. Braves head coach: Ted Thompson.

Swinson now leading Southwood Knights on diamond

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Steve Swinson likes the kind of athletes he’s working with as the new head baseball coach at Southwood Junior/Senior High School, part of the Metropolitan School District of Wabash (Ind.) County.
“It’s been really good transition,” says Swinson, who has been leading the Knights since January. “The players’ philosophies are pretty much on the same page as myself.
“These are competitive, hard-nosed kids. They want to succeed. They want to be better.
“It’s a winning attitude at Southwood. They don’t throw in the towel.”
During the IHSAA Limited Contact Period, Swinson has been working with players who are not involved in basketball. Twenty eight have signed up for Southwood baseball this spring.
“We lost lost five pretty good seniors and a lot of pitching (from the 2021 team),” says Swinson. “The big thing is being consistent. not walking a lot of guys and letting the defense play behind us.”
The coach is confident his Knights will do their best to do just that.
“They’re going to work at it,” says Swinson. “By the end of the year they’re going to figure some things out.”
An advocate of arm care, Swinson wants to make sure he’s maintaining the health of his throwers.
“I like the pitch count rule (1 to 35 pitches requires 0 days rest; 36 to 60 requires 1 day; 61 to 80 requires 2 days; 81 to 100 requires 3 days; and 101 to 120 requires 4 days),” says Swinson. “A lot of it’s on the athlete. He has to make sure to take care of his arm.”
Swinson, who is working with a coaching staff of Cory Blocker and Dan Lloyd at the varsity level and Christian Deeter with the junior varsity, sees college potential in senior left-handed pitcher Koby Thomas, junior catcher Mo Lloyd and junior right-handed pitcher/outfielder Cole Winer.
Southwood (enrollment around 230) is a member of the Three Rivers Conference (with Maconaquah, Manchester, Northfield, North Miami, Peru, Rochester, Tippecanoe Valley, Wabash and Whitko).
TRC play each other once and games on Tuesdays and Thursdays
In 2021, the Knights were part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Caston (host), North Miami, North White, Northfield, Pioneer and West Central. Southwood has won five sectional titles — the last in 2021. Carson Rich (Class of 2021) tossed a no-hitter in a 4-0 championship game win against Pioneer.
Fundraisers will be held to help maintain and upgrade Southwood’s home diamond located north of the football field on the northeast corner of the campus.
Swinson says the batting cage is top priority. Dugouts are likely to be re-painted with trimming and edging done to the infield.
Stepping down at Eastbrook High School near the end of the 2019 season, Swinson did not coach at high school baseball in 2020 and 2021 but did lead Indiana Nitro travel teams both summers.
He was head baseball coach at Eastern (Greentown) High School 2007-11 and has assisted at Western High School.
Swinson has served two stints as head wrestling coach at Northwestern High School and is currently head wrestling coach at Manchester University in North Manchester, Ind.
A 1987 Kokomo High School graduate, he retired after 27 1/2 years with the Howard County Highway Department, where he was a supervisor/foreman.
Swinson coached Southside baseball in Kokomo to the 1995 Bambino World Series in Abbeyville, La. His coaching stops also include Indiana Wesleyan University (football), Marion High School and Lewis Cass High School.
Steve and wife of 29 years — Stacey — live in Greentown and have two children. Son Saxon Swinson (28) is in the IT department at Marian University in Indianapolis. Daughter Shayden Swinson (18) is a Manchester University freshman.

Steve Swinson

Family comes first for North Miami baseball’s Floor

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Shannon Floor has been coaching baseball for more than three decades.
He began in the Wabash (Ind.) Little League and Junior/Senior League and later led travel teams with the Fort Wayne-based Summit City Sluggers and seventh and eighth graders at North Miami Middle/High School in Denver, Ind.
He was asked to join the varsity coaching staff and 2021 was his first season as Warriors head coach.
Floor credits three men for getting him to where he’s at as a coach — Carl Pace, Mark Delagarza and Troy Hudson.
“They’ve been tremendous mentors to me,” says Floor.
Pace, who is now head softball coach at Southwood Junior-Senior High School in Wabash, led Little League teams with Floor as his assistant.
Delagarza is the founder of the Summit City Sluggers and has run the organization since 1996. He counts Floor as a 17U head coach.
Hudson, the North Miami athletic director, ran the Warriors baseball program and brought Floor on board when Hudson moved up from assistant to head coach for 2017.
The 2022 season will be Floor’s fifth at North Miami. In 2018, he guided middle schoolers in the spring and then took players into Babe Ruth ball in the summer and finished as state runner-up to New Castle and placed fourth at the Ohio Valley Regional in West Virginia.
The following spring (2019), North Miami won its first-ever IHSAA sectional championship, besting West Central, Caston and Northfield to win the Class 1A tournament at Caston.
Hudson stepped down after what would have been the 2020 season (canceled because of the COVID-19 pandemic) and Floor was installed as head coach.
Floor holds three things dear while guiding his team.
“No. 1 is family,” says Floor, himself a married man with three ball-playing three sons. “No. 2 is team fundamentals and development. We want to rely on each other and make each other accountable. We also want to be succeeding in academics.
“Then we work on playing good ball on the field.”
North Miami had just over 20 players for varsity and junior varsity teams in 2021.
“We could have 28 to 30 (for 2022) if everything holds up,” says Floor. “(Winning) has spring-loaded our program. It’s the first time the excitement has been at that level and the numbers started growing.
“We want to keep going in that direction.”
An IHSAA Limited Contact Period went from Aug. 30-Oct. 16 and the Warriors took full advantage of it.
“We had a very good turnout,” says Floor. “We averaged 16 to 18 guys (in twice-weekly two-hour sessions) — about triple from last year.”
Since North Miami is a small school with many fall athletes, one of the sessions was held on Saturday afternoons so it did not interrupt football activities.
North Miami (enrollment around 290) is a member of the Three Rivers Conference (with Maconaquah, Manchester, Northfield, Peru, Rochester, Southwood, Tippecanoe Valley, Wabash and Whitko).
Based on the IHSAA Portal, Maconquah and Peru are the largest TRC schools with around 660 students reach, followed by Tippecanoe Valley (around 570), Rochester (around 510), Manchester (around 500), Wabash (around 470) and Whitko (around 450). Below North Miami are Northfield (around 275) and Southwood (around 230).
“For a 1A school it’s one of the tougher conferences,” says Floor.
In 2021, the Warriors were part of a Class 1A sectional grouping with Caston, North White, Northfield, Pioneer, Southwood and West Central.
Warrior Field — on the North Miami campus — has received upgrades in recent years, including new layers of soil. Last year, a nine-inning scoreboard and flagpole was installed. This year warning tracks, dugouts and bullpens are getting facelifts.
The setting includes pine trees circling much of the outfield.
“Its come a long way,” says Floor. “It is one of the most beautiful fields you can play on.”
Floor’s assistants are Peru graduate Josh Donathan and North Miami alums Pat Masters and Chad Wright. Masters is a senior at Manchester University. Wright lead the JV Warriors.
Besides the middle school teams, North Miami Youth League, a Town & Country Baseball-sanctioned organization in Denver, feeds the high school.
The diamond is in Floor’s blood.
“My entire family has been a baseball family,” says Floor, a 1988 graduate of Manchester High School in North Manchester, Ind.
While he did not play the game in high school, Shannon did suit up until 16 and began coaching at 20.
Shannon (51) is the oldest of three sons born to Gene (now deceased) and Rita (now known as Rita Slater and living in North Manchester) and is six year older than Shawn and eight older than Shane.
Shawn Floor, who coached with Shannon, has two boys who played at Wabash High School and the next level — Jordan Floor at Jackson (Mich.) College and Trevor Floor at Indiana Wesleyan University.
Shane Floor played, but has not done much coaching. He has girls who are not into sports.
For as long as he’s coached baseball, Shannon Floor has been a cattle farmer — the last 15 years with his own farm.
Shannon and wife Amy have been married of 17 years. Their sons are junior Kolton (17), eighth grader Karter (14) and fifth grader Keaton (10). Kolton Floor has been with the Summit City Sluggers since 8. The other two play baseball and other sports.

The scoreboard and flagpole at scenic Warrior Field at North Miami Middle/High School in Denver, Ind.
Assistant coach Pat Masters, senior Tyler Bauer, head coach Shannon Floor, senior Alex Masters and assistant coach Josh Donathan at the 2021 North Miami Middle/High School baseball awards program.

IHSCBA names all-staters for 2021 season

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Members of the Indiana High School Baseball Coaches Association voted for all-state teams and the organization has released that list.
All-staters are honored in all four classes. As a selection in the 2021 Major League Baseball First-Year Player Draft, Southridge shortstop Colson Montgomery was automatically named all-state.

2021 IHSBCA ALL-STATE TEAM
Class 4A
Pitchers: Grant Stratton (Jasper), Nate Dohm (Zionsville).
C: Hunter Dobbins (Mount Vernon of Fortville).
1B: Kaleb Kolpien (Homestead).
2B: Joel Walton (Mount Vernon of Fortville).
3B: Connor Foley (Jasper).
SS: Tucker Biven (New Albany).
OF: Carter Mathison (Homestead), Max Clark (Franklin), Tommy O’Connor (Mooresville).
Honorable Mention: Evan Waggoner (Bedford North Lawrence); Austin Bode (Columbus North); Jaden Deel (Hobart); Andrew Wallace (Jasper); Jackson Micheels (Carmel); Breenen Weigert (Homestead); Jack Braun (Fishers); Tyler Walkup (Lawrence North); Quentin Markle (Westfield); Joe Huffman (Avon); Nick Mitchell (Carmel); Brad White (Andrean); Blake Herrmann (Castle); Camden Jordan (Cathedral); Sam Gladd (Columbia City); Eli Hopf (Jasper); Brody Chrisman (Zionsville); J.D. Rogers (Carmel); Keaton Mahan (Westfield); Gage Standifer (Westfield); Kyler McIntosh (Columbus North); Chris Gallagher (Cathedral); Carter Doorn (Lake Central); Grant Comstock (Valparaiso); Tate Warner (Fishers); Carter Gilbert (Northridge).

Class 3A
Pitchers: Garrett Harker (Lebanon), Luke Hayden (Edgewood).
C: Keifer Wilson (Greencastle).
1B: Brycen Hannah (John Glenn).
2B: Gavin Morris (Northview).
3B: Dalton Wasson (Heritage), Camden Gasser (Southridge).
SS: Dominic Decker (Silver Creek).
OF: Jared Comia (Hanover Central), Evan Pearce (Oak Hill), Kade Townsend (Peru), Sergio Lira Ayala (NorthWood).
Honorable Mention: Jacob Loftus (Peru); Xavier Nolan (Fort Wayne Bishop Dwenger); Aidan Hardcastle (Oak Hill); Cameron Sater (Edgewood); Riley Western (Western); Brody Whitaker (Greencastle); Nick Sutherlin (Greencastle); Jack Moroknek (Brebeuf Jesuit); Landon Carr (Northview); Kameron Salazar (Wawasee); Damien Gudakunst (Leo); Connor Schmiedlin (Culver Academies); Jacob Pruitt (Yorktown); Zach Forner (Madison); Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit); Mitchell Dean (Western); Holden Groher (Silver Creek); Bret Matthys (Hanover Central); Trey Reed (Washington); Coley Stevens (Leo); Peyton Olejnik (Hanover Central).

Class 2A
Pitchers: Owen Willard (Eastside), Brady Linkel (South Ripley).
C: Joel Kennedy (Monroe Central).
1B: Parker Allman (Lapel).
2B: Alex VanWinkle (Union County).
3B: Gavin Lash (Wapahani).
SS: Landen Southern (Clinton Prairie).
OF: C.J. Richmond (Park Tudor), Dane DuBois (Cascade), Andrew Wiggins (Heritage Christian).
Honorable Mention: Gavin Gleason (Delphi); Brayden Stowe (Perry Central); Aidan Roach (Cascade); Drew Murray (Boone Grove); Andrew Shepherd (Mitchell); Snyder Pennington (Eastern of Pekin); Eli Watson (Providence); Aidyn Coffey (Monroe Central); Darien Pugh (Cascade); Gavin Noble (Wapahani); Chase Long (Delphi); Caleb Henderson (Wapahani); Gabe Eslinger (Linton-Stockton); Adam Besser (South Adams); Dominic Anderson (Hagerstown); Josh Pyne (Linton-Stockton); Khal Stephen (Seeger); Bryce Deckman (Monroe Central); Wyatt Blinn (Cascade).

Class 1A
Pitchers: Garrett Stevens (Bethesda Christian), Luke Leverton (Seton Catholic).
C: Mo Lloyd (Southwood).
1B: Alex Farr (Southwood).
2B: Ethan Bock (Fremont).
3B: Ethan Wendling (Southwestern of Shelbyville).
SS: Brett Sherrard (Bloomfield).
OF: Nolan Harris (Clay City), Landon Cole (Rising Sun), Evan Price (Rossville).
Honorable Mention: Pierson Barnes (Riverton Parke); Nick Miller (Fremont); Nick Swartzentruber (Barr-Reeve); Riley Schebler (Oldenburg Academy); Kyle Swartzentruber (North Daviess); Jordan Jones (Southwestern of Shelbyville); Aaron Wagler (Barr-Reeve); Kameron Colclasure (Fremont); Joey Spin (Caston); Andrew Oesterling (Oldenburg Academy); Mason Yentes (Southwood); Jake Moynihan (Seton Catholic); Cayden Gothrup (Daleville); Samuel Gasper (Borden); Gavin Gentry (Borden).

Hardy counts honesty, positivity among core values for Pioneer Panthers

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Josh Hardy is in his first season as head baseball coach at Pioneer Junior-Senior High School in Royal Center, Ind.

The core values that Hardy teaches to his Panthers were borrowed from his college football coach, Colin Bruton of Lakeland University in Plymouth, Wis.

They are honesty, selflessness, relentlessness, competitiveness and positivity.

“On the baseball side, we stress offense and being aggressive,” says Hardy. “We’ve got to score runs to win games.”

A 2012 graduate of Logansport (Ind.) High School where he won two letters each in football, wrestling and baseball, Hardy credits two former Berries head baseball coaches — Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Famer Jim Turner Sr. plus Jim Turner Jr. — as well as current Logansport bench boss Dan Frye, Craig Crozier and Jon Vernon for adding to his diamond knowledge.

“I’ve learned that the main thing is to be patient with players and even other coaches,” says Hardy. “And to study the game.”

Hardy has received plenty of pointers from Turner Sr., on how to run a practice.

Prior to taking over the Pioneer program, Hardy coached in the Logansport Lookouts travel organization.

In Hardy’s first season, Pioneer has 32 players for varsity and junior varsity squads. 

Assistant coaches include Jacob Hardy (Josh’s younger brother), Cory Harmon, Darrell Couch and Miles VonTobel.

Jacob Hardy, who played baseball at Ancilla College in Donaldson, Ind., works with pitchers and catcher. He is a Logansport alum as are Harmon and Couch. VonTobel is a 2020 Pioneer graduate.

Pioneer (enrollment around 300) is a member of the Hoosier North Athletic Conference (with Caston, Culver Community, Knox, LaVille, North Judson-San Pierre, Triton and Winamac).

HNAC teams play each other twice — usually on back-to-back weekdays or in Saturday doubleheaders.

Following this format places an emphasis on pitching depth rather than riding one arm to a conference championship.

“We’re fortunate to have a pretty decent amount of arms,” says Hardy. 

The Panthers are part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Caston (the 2021 host), Northfield, North Miami, North White, Southwood and West Central. Pioneer won its lone sectional crown in 2016.

Pioneer’s home field is on-campus. There are plans to add a new batting cage and to improve the playing surface.

The Panthers’ program is fed by the middle school (one seventh/eighth grade team) plus the Pioneer Youth League in Royal Center and a Pioneer team in the Logansport Babe Ruth League.

Hardy earned a business management degree from Lakeland in 2016 followed by a masters in business in 2018. He also helped coach the Muskies when his four years as a pass catcher were done.

He now teaches business and computer science at Pioneer while also assisting head football coach Adam Berry. 

The Panthers are 64-5 over the past five gridiron seasons with a state runner-up finish in 2016, state championships in 2017 and 2018 and a regional crown in 2020.

Josh Hardy (right) is head baseball coach at Pioneer Junior-Senior High School in Royal Center, Ind. One of his assistant is brother Jacob Hardy (left).

Leadership development priority for Kindig’s Argos Dragons

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Developing leadership is an emphasis as the Argos (Ind.) Junior-Senior High School baseball program comes back from a season without games with a familiar face leading the Dragons.

Joe Kindig, an assistant in 2017 and head coach in 2018 and 2019, has adopted Bill Walsh’s Standards of Performance as part of Argos baseball.

Copies hang in the Dragons dugout and a point or two is highlighted on a daily basis during practice. 

“You only get to do sports for so long and then you are put into the working world, I would like to see my players be good men in society,” says Kindig, who has two sons — junior Dylan and freshman Jackson — on the team and another — Ian (pitching and catching coach) — on a staff that also features Chris Lacher (bench coach) and Todd Montgomery (assistant head coach and father of Dragons batboy/manager Brady). “This helps with that foundation, not just by talking for a few minutes but emphasizing that is also carries over into the classroom as well.

“It is a very good approach and if you live, breathe and adopt those 19 standards not just in baseball but work/job, any other leadership role they have later in life, then they are going to be great contributors to society and leaders down the road.”

Kindig notes that leadership is not just for captains, it’s for everybody.

And it’s not just about bats and balls at Argos.

“We take academics serious, we follow up with kids who may be struggling with grades and try to get them help if needed via tutoring, or any other program that may help them get a better understanding of the subject matter,” says Kindig.

The 2021 Dragons have 17 players — three with previous high school experience — for a varsity-only schedule.

“We’re trying to understand how the game works, situations and things like that,” says Kindig. “We’re basically trying to build everything from the ground up.

“We want to get kids started (playing baseball) as young as we can and bring them up through the ranks. We want to make things as fun as possibly and see if we can start competing again for those sectional and regional titles.”

Argos (enrollment around 150) is a member of the Hoosier Plains Conference (with Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Career Academy of South Bend, Lakeland Christian Academy and Trinity at Greenlawn). Career Academy is not fielding a team this spring. LCA and Trinity do not have baseball programs.

The Dragons are part of an IHSAA Class 1A sectional grouping with Culver Community, LaCrosse (the 2021 host), Oregon-Davis, South Central (Union Mills) and Triton. Argos won its lone sectional title in 1998.

Besides conference and sectional foes, the ’21 schedule includes Caston, Covenant Christian, John Glenn, Kouts, LaVille, North Miami, Tippecanoe Valley and West Central.

Argos plays its home games behind the school building. The wish list for the field is new bullpens, a fresh coat of paint on the dugouts plus new dirt for the infield.

During the summer, Argos enters a team in the wood bat Plymouth Junior League. There’s also an Argos Youth League for younger players.

There has been talk of establishing an Argos American Legion Post 68 team for high school age players.

Post 68 was going to field a team in 2020 until COVID-19 came along.

Another way to build up and spark interested in the sport is through winter camps.

Sam Rowe, a 2020 Argos graduate, is on the baseball team at Bethel University in Mishawaka. 

A Bethel graduate — Eric Stults — graduated from Argos and pitched in the majors with the Los Angeles Dodgers, Colorado Rockies, Chicago White Sox, San Diego Padres and Atlanta Braves and in Japan with the Hiroshima Toyo Carp.

Kindig grew up in Mishawaka, Ind., and played in the Inter-City Catholic League. In 1998, he graduated from Mishawaka (Ind.) High School, where he ran track and played football. He lives in Argos with wife Amy and sons and is a cost account for Valmont Industries in Plymouth.

Argos (Ind.) Junior/Senior High School baseball coaches (from left): assistant Chris Lacher, head coach Joe Kindig and assistants Todd Montgomery and Ian Kindig. (Steve Krah Photo)

IHSAA releases baseball state tournament series sites

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Where is your team going come sectional time?

What if they make the regional or semistate?

Who hosts the semistates?

When are the State Finals planned?

Those questions were answered as IHSAA Executive Committee minutes from Feb. 19 were released March 8.

According to the IHSAA website, Assistant Commissioner Robert Faulkens reported on the general format, sites and other preliminary plans for the 2020-21 Baseball Tournament Series. 

Faulkens was notified by the Indianapolis Indians that their schedule is now set by Major League Baseball rather than the International League and has the team set for home games on the dates of this year’s IHSAA State Finals. The plan now will be to play this year’s state championship games on the following Monday and Tuesday (June 21-22). 

Earlier, the Indiana High School Baseball Coaches Association announced its plans to have its Futures Game and North/South All-Star Series that same week in Evansville.

The first IHSAA practice date is March 15. The first contest date is March 29.

IHSAA TOURNAMENT

Sectionals
Class 4A
1. Merrillville (6): East Chicago Central, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Merrillville, Munster.
2. Chesterton (7): Andrean, Chesterton, Crown Point, Hobart, Lowell, Portage, Valparaiso.
3. Plymouth (6): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley.
4. Northridge (6): Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community.
5. Carroll (Fort Wayne) (5): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider

6. Huntington North (6): Columbia City, Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North.
7. Lafayette Jefferson (5): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, McCutcheon.
8. Westfield (6): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville.
9. Pendleton Heights (6): Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, Pendleton Heights, Richmond.

10. Ben Davis (7): Ben Davis, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Pike
11. Warren Central (6): Franklin Central, New Palestine, Perry Meridian, , Roncalli, Southport, Warren Central.
12. Plainfield (6): Avon, Brownsburg, Decatur Central, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo.
13. Mooresville (6): Center Grove, Franklin Community, Greenwood Community, Martinsville, Mooresville, Whiteland Community.
14. Bloomington North (6): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Shelbyville.
15. New Albany (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour.
16. Evansville F.J. Reitz (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper.

Class 3A
17. Griffith (6): Calumet, Gary West Side, Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit.
18. Kankakee Valley (6): Culver Academies, Glenn, Hanover Central, Kankakee Valley, Knox, River Forest.
19. South Bend Clay (5): Mishawaka Marian, New Prairie, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington.
20. Northwestern (7): Benton Central, Maconaquah, Northwestern, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western.

21. Wawasee (6): Jimtown, Lakeland, NorthWood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble.
22. Garrett (7): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Leo, New Haven.
23. Bellmont (6): Bellmont, Heritage, Marion, Mississinewa, Norwell, Oak Hill.
24. Yorktown (6): Delta, Guerin Catholic, Hamilton Heights, Jay County, New Castle, Yorktown.
25. North Montgomery (6): Crawfordsville, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Northview, South Vermillion.

26. Brebeuf Jesuit (5): Brebeuf Jesuit Preparatory, Danville Community, Greencastle, Indianapolis Cardinal Ritter, Tri-West Hendricks.
27. Beech Grove (5): Beech Grove, Herron, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Emmerich Manual, Indianapolis Shortridge.
28. Owen Valley (6): Brown County, Edgewood, Indian Creek, Owen Valley, Sullivan, West Vigo.
29. Lawrenceburg (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn.
30. Silver Creek (8): Brownstown Central, Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
31. Southridge (6): Gibson Southern, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington 

32. Evansville Bosse (5): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Reitz Memorial, Heritage Hills, Mt. Vernon.

Class 2A
33. Whiting (6): Bowman Leadership Academy, Gary Roosevelt, Hammond Bishop Noll, Lake Station Edison, Wheeler, Whiting.

34. Hebron (6): Boone Grove, Hebron, North Judson-San Pierre, North Newton, Rensselaer Central, Winamac Community.
35. Westview (6): Bremen, Central Noble, Fairfield, LaVille, Prairie Heights, Westview.
36. Eastside (6): Adams Central, Bluffton, Churubusco, Eastside, South Adams, Woodlan.
37. Wabash (6): Carroll (Flora), Lewis Cass, Manchester, Rochester Community, Wabash, Whitko.
38. Delphi (6): Clinton Prairie, Delphi Community, Fountain Central, Lafayette Central Catholic, Seeger, Western Boone.
39. Eastern (Greentown) (6): Blackford, Eastbrook, Eastern (Greentown), Madison-Grant, Taylor, Tipton.
40. Lapel (8): Alexandria Monroe, Elwood Community, Frankton, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Wapahani, Winchester Community.
41. Centerville (5): Centerville, Hagerstown, Northeastern, Shenandoah, Union County.
42. Heritage Christian (6): Eastern Hancock, Heritage Christian, Indianapolis Scecina Memorial, Knightstown, Triton Central.
43. Cascade (6): Cascade, Covenant Christian (Indpls), Monrovia, Park Tudor, Speedway, University.
44. Southmont (5): Cloverdale, North Putnam, Parke Heritage, South Putnam, Southmont.
45. South Ripley (6): Milan, North Decatur, South Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
46. Eastern (Pekin) (6): Austin, Clarksville, Crawford County, Eastern (Pekin), Henryville, Providence.

47. Mitchell (6): Eastern Greene, Linton-Stockton, Mitchell, North Knox, Paoli, South Knox.
48. Tell City (6): Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City.

Class 1A
49. Washington Township (8): 21st Century Charter-Gary, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Technology, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Township, Washington Township, Westville.

50. LaCrosse (7): Argos, Culver Community, LaCrosse, Oregon-Davis, South Bend Career Academy, South Central (Union Mills), Triton.
51. Fremont (7): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Fremont, Hamilton, Lakewood Park Christian
52. Caston (7): Caston, North Miami, North White, Northfield, Pioneer, Southwood, West Central.
53. Riverton Parke (5): Attica, Covington, Faith Christian, North Vermillion, Riverton Parke.
54. Frontier (6): Clinton Central, Frontier, Rossville, Sheridan, South Newton, Tri-County.
55. Liberty Christian (7): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Southern Wells, Tri-Central, Wes-Del.
56. Seton Catholic (6): Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Seton Catholic, Tri, Union City.
57. White River Valley (6): Bloomfield, Clay City, Eminence, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley
58. Bethesda Christian (6): Bethesda Christian, Indiana School for the Deaf, Irvington Preparatory Academy, Providence Cristo Rey, Tindley, Traders Point Christian.
59. Morristown (6): Edinburgh, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Lutheran, Morristown, Southwestern (Shelbyville), Waldron.
60. Jac-Cen-Del (6): Hauser, Jac-Cen-Del, Oldenburg Academy, Rising Sun, Trinity Lutheran.
61. South Central (Elizabeth) (5): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, Orleans, South Central (Elizabeth).
62. West Washington (4): Crothersville, New Washington, Shawe Memorial, West Washington.
63. North Daviess (5): Barr-Reeve, Loogootee, North Daviess, Shoals, Vincennes Rivet.
64. Northeast Dubois (5): Cannelton, Northeast Dubois, Springs Valley, Tecumseh, Wood Memorial.

Regionals 

Class 4A 

1. LaPorte
Feeder Sectionals: Chesterton, LaPorte, Merrillville, Northridge.
2. Kokomo
Feeder Sectionals: DeKalb, Huntington North, Lafayette Jefferson, Westfield.
3. Plainfield
Feeder Sectionals: Ben Davis Pendleton Heights, Terre Haute South Vigo, Warren Central.
4. Jasper
Feeder Sectionals: Bloomington North, Evansville F.J. Reitz, Jennings County, Mooresville.

Class 3A 

5. Griffith
Feeder Sectionals: Griffith, Kankakee Valley, South Bend Clay, Northwestern.
6. Bellmont
Feeder Sectionals: Wawasee, Garrett, Bellmont, Yorktown.
7. Danville
Feeder Sectionals: Beech Grove, Brebeuf Jesuit, North Montgomery, Owen Valley.
8. Southridge
Feeder Sectionals: Evansville Bosse, Lawrenceburg, Silver Creek, Southridge.

Class 2A
9. Whiting 

Feeder Sectionals: Whiting, Eastside, Hebron, Westview.

10. Lafayette Central Catholic
Feeder Sectionals: Delphi, Eastern (Greentown), Lapel, Wabash.
11. Park Tudor/Cascade
Feeder Sectionals: Cascade, Centerville, Heritage Christian, Southmont.
12. Evansville Mater Dei (Bosse Field)
Feeder Sectionals: Eastern (Pekin), Mitchell, South Ripley, Tell City.

Class 1A 

13. South Bend Washington
Feeder Sectionals: Caston, Fremont, LaCrosse, Washington Township.
14. Carroll (Flora)
Feeder Sectionals: Frontier, Liberty Christian, Riverton Parke, Seton Catholic.
15. Morristown
Feeder Sectionals: Bethesda Christian, Jac-Cen-Del, Morristown, White River Valley.
16. Lanesville
Feeder Sectionals: North Daviess, Northeast Dubois, South Central (Elizabeth), West Washington.

Semi-States 

1. LaPorte
2. Kokomo
3. Mooresville 

4. Jasper 

State Finals 

Victory Field (Indianapolis), 501 W. Maryland Street, Indianapolis
The eight (8) winning teams of the semi-state tourneys shall constitute the participants in the state tourney. 

Bethel U. graduate Thompson leads MidAmerica Nazarene baseball

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

The 2021 college baseball season will mark the 15th as head coach for Ryan Thompson at MidAmerica Nazarene University in Olathe, Kan.

But there are still plenty of Indiana connections for the former pitcher.

Thompson is a 2000 graduate of Bethel College (now Bethel University) in Mishawaka, Ind., where he was a Liberal Studies major and Business minor while pitching for head coaches Sam Riggleman (1998 and 1999) and Mike Hutcheon (2000) learning from Bethel assistant and Indiana High School Baseball Coaches Hall of Famer Dick Siler.

As an elementary student, Thompson was always writing out lineups and plays. At first all he wanted to do was play baseball. When that time was over, he turned his attention to coaching.

“I’ve always loved baseball and sports,” says Thompson. “God’s gifted me in that capacity.”

Thompson is a 1995 graduate of Cowden-Herrick Senior High School in central Illinois. His graduating class had 33 students. With too few boys to have a football team, the Bobcats played conference games in the fall and the rest of the schedule in the spring with a healthy American Legion schedule in the summer.

In the fall of 1995, Thompson was a 17-year-old walk-on at Olney (Ill.) Central College, where the Blue Knights head coach was — and still is — Dennis Conley.

“He was a great coach,” says Thompson of Conley. “He was intense and demanding. It helped me grow up and mature.”

Familiar with area junior college baseball from his time at Southern Illinois University, Riggleman recruited Thompson to Bethel.

“I love Sam,” says Thompson. “We still talk frequently.”

During the COVID-19 pandemic, Riggleman has been on several Zoom calls with the MidAmerica Nazarene coaching staff.

Thompson recalls Riggleman as a fierce yet caring coach.

“Sam left the benchmark in my mind,” says Thompson. “I remember what the practices were like. 

“(Players) really respected him.”

Among his Pilots teammates were Indiana high school products Craig Sherwood (Elkhart Central), Jeremie Riggleman (Mishawaka), Seth Zartman (Caston), Brian Blondell (South Bend Washington), Ryan Takach (Penn), Shawn Summe (Penn) and Allen Hodge (Goshen). 

Jeremie Riggleman, a shortstop at Bethel, is Sam’s son. 

Zartman has been head baseball coach at Bethel since the 2004 season. 

Blondell was a Bethel assistant and head coach at Holy Cross College and is the founder of the Michiana Scrappers travel organization. 

Takach was in the Arizona Diamondbacks chain, including a stint with the 2000 South Bend (Ind.) Silver Hawks, and in indy ball.

Former college baseball coach Summe is now athletic director at Avila University in Kansas City, Mo. — less than 20 miles from MidAmerica Nazarene.

Thompson, Takach and Blondell were the top pitchers on the 1998 Bethel team which lost to Indiana Tech in the NAIA regional.

Thompson got to know Hutcheon as a player then coached for him for three seasons each as pitching coach at Bethel and Air Force Academy.

“Hutch is a great communicator and recruiter,” says Thompson. “He’s a good friend as well.

“I enjoyed my time with him.”

Thompson also maintained contact with Siler and received a visit from him in the summer of 2019.

“He was a numbers guy and taught me so much,” says Thompson of Siler, who died July 20, 2020 at 84. “I just learned so much from him.”

Thompson coached future professional pitchers Eric Stults, David Humen and Greg Kloosterman.

Left-hander Stults, an Argos (Ind.) High School graduate, was in the majors with the Los Angeles Dodgers, Colorado Rockies, Chicago White Sox, San Diego Padres and Atlanta Braves.

Right-hander Humen also pitched at Rice University and Oral Roberts University and made it to Double-A with the Miami Marlins and also logged mound time in the Kansas City Royals system and in independent ball.

Left-hander Kloosterman, an Elkhart Central graduate, competed in the Milwaukee Brewers organization.

Before leaving for Air Force, Hutcheon and Thompson recruited Justin Masterson out of Ohio to attend Bethel. They later faced him in the Mountain West Conference when Masterson transferred to San Diego State University. He went on to pitched in the bigs for the Boston Red Sox, Cleveland Indians and St. Louis Cardinals.

At MNU, Thompson’s coaching staff includes former Huntington (Ind.) University pitcher and Taylor University (Upland, Ind.) assistant Colton Punches as pitching coach. He was recommended by Trojans head coach Kyle Gould.

Cam Screeton, a Rochester (Ind.) High School and Indiana Wesleyan University (Marion, Ind.) graduate and former head coach at Grace College in Winona Lake, Ind., is a graduate assistant working with MNU Pioneers hitters.

In a program with around 60 players (varsity and junior varsity), Elkhart Central alum Brycen Sherwood (Craig Sherwood’s nephew) is a sophomore second baseman and Zionsville (Ind.) Community High School graduate Jake Bisland is a sophomore catcher.

Chad Jenkins, a teammate and roommate of Thompson at Bethel, is MNU’s Sports Information Director.

Thanks to Jenkins’ efforts, the Pioneers stream home baseball games in HD with a center field camera.

MNU’s last game before the shutdown of the 2020 season was March 13. Thompson opted to start the 2021 campaign Jan. 29 at Wayland Baptist in Plainview, Texas.

“It’s a little out of my comfort zone and not ideal, but we’ve been off long enough,” says Thompson of the early start. The Pioneers, a member of the NAIA and the Heart of America Athletic Conference, typically open in mid-February.

Players left campus at Thanksgiving and are due back Jan. 10 for COVID-19 protocol with the first practice Jan. 10 and in-person classes resuming Jan. 12.

The other Indiana connection is at home. Ryan’s wife Kristie is a graduate of NorthWood High School in Nappanee, Ind. The Thompsons have six homeschooled children (three boys followed by three girls) — Ty (15), Kade (13), Beau (11), Bailee (9), Kamryn (8) and Taylor (6). A homeschool hook-up on Fridays in Olathe has allowed the kids to explore different sports.

Ryan Thompson, a 2000 graduate of Bethel College (now Bethel University) in Mishawaka, Ind., is entering his 15th season as head baseball coach at MidAmerica Nazarene University in Olathe, Kan., in 2021. (MidAmerica Nazarene University Photo)