Tag Archives: Cam Martinez

Rosters set for June 22 IHSBCA Futures Game at Indiana Wesleyan

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Rosters have been established for the 2022 Indiana High School Baseball Coaches Association Futures Game.
The showcase for players with remaining high school eligibility is slated for Wednesday, June 22 on the turf at Indiana Wesleyan University in Marion — site of the IHSBCA North/South Series June 24-26.
Beginning at 9 a.m., Futures Game participants show their skills. Games are slated for noon (Navy vs. Gold) and 2 p.m. (Gray vs. Red).

FUTURES GAME SHOWCASE ROSTER
3b Josh Adamczewski (Lake Central)
p R.J. Anglin (LaPorte)
p Charlie Baker (Indianapolis North Central)
c Bryce Berkemeier (Rushville)
p Koen Berry (Nortwestern)
mif L.J. Bevier (Elkhart Christian)
c Drew Bradley (Jasper)
c Caleb Branam (NorthWood)
of Joel Bueltel (Forest Park)
1b/p A.J. Burkhalter (Northwestern)
mif Brayden Coffey (Decatur Central)
mif Braden Cook (Elkhart)
3b Jaxon Copas (Central Noble)
p Cale Coursey (Crawfordsville)
mif Henry Cruz (Springs Valley)
1b Aiden Darlage (Seymour)
p Jordan DeAtley (Southwestern of Hanover)
c/p Andrew Dillon (Wabash)
of Bradyn Douglas (Frankton)
mif Daxton Dudley (Wapahani)
c Bret Echelbarger (Western)
of/p Cade Epp (Western)
mif Kade Flores (LaPorte)
p Brayden Grass (South Central of Union Mills)
1b Jack Grunkemeyer (Batesville)
p Cole Gruppenhoff (Bloomington North)
3b Lance Hanna (Rossville)
p Brycen Hannah (John Glenn)
mif Quincy Harper (Heritage Christian)
p Alec Hershberger (Fairfield)
p Maddox Holsclaw (Plainfield)
1b Vince Hoover (Tipton)
p Ricky Howell (Pendleton Heights)
of Landyn Iden (Columbia City)
mif Braden Kauffman (Westview)
p Ben Kearns (West Vigo)
of Grady Kepplin (New Prairie)
3b Bo Kerns (Lakeland)
if Denham Kozy (Munster)
c Adam Lehmann (Penn)
c Chase Long (Delph)
p Cole Long (Delphi)
3b Logan Marsell (McCutcheon)
mif Cooper Martin (Plainfield)
of Cam Martinez (Fort Wayne Bishop Luers)
of/p Treyton McCormick (Seymour)
mif Quaid Mull (Hagerstown)
p Jake Mulvehill (South Bend Adams)
of Braxton Myers (Connersville)
of Jayden Ohmer (Brebeuf Jesuit)
3b Ben Orrill (Madison)
p Tayvion Ortman (New Prairie)
p Andrew Parker (Kankakee Valley)
mif Ian Potts (Peru)
of Micah Rienstra-Kiracofe (Indianapolis North Central)
p Sam Russo (Elkhart)
of/p Dominic Sharp (Boonville)
of Grant Shepherd (Greenfield-Central)
of Nate Simpson (Avon)
1b Rylee Singleton (Evansville North)
1b Carson Terrell (Northeastern)
1b/p Easton Terry (South Vermillion)
3b Cannon Vandever (Avon)
p Brady Watts (Austin)
p Kale Wemer (Crawfordsville)
1b Matthew Wright (Jasper)
c Bryce Yoder (Homestead)
mif Maddux Yohe (Mishawaka)
3b Zach Zychowski (Hanover Central)

NEIBA releases ’22 Dick Crumback Player of the Year Watch List

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

With the beginning of IHSAA baseball practice, the Northeast Indiana Baseball Association has put out its Dick Crumback/NEIBA High School Player of the Year Watch List for 2022.
An email was sent to baseball coaches in Adams, Allen, DeKalb, Noble, Huntington, Wells and Whitley counties. These are the counties that the NEIBA covers when choosing their Hall of Famers. Each coach was asked to nominated any player(s) that he feels could be in the running for such an honor.
The list of 72 will be narrowed down in finalists in early May and the Dick Crumback/NEIBA Player of the Year will be announced May 25 to coincide with the beginning of the IHSAA baseball tournament series.
The player of the year will be honored at a Fort Wayne TinCaps game in early June and at the NEIBA Hall of Fame banquet June 12.
Homestead’s Carter Mathison was the 2021 honoree.
The organization has honored local baseball players, personnel and ambassadors since 1961.
For more information, contact Gary Rogers at grogers@eacs.k.in.us or Brett Windmiller at brett.windmiller@nacs.k.in.us. 

DICK CRUMBACK/NEIBA
HIGH SCHOOL PLAYER OF THE YEAR
WATCH LIST
2022
Adams Central (Coach Dave Neuenschwander)
Sr. Alex Currie
Jr. Ryan Black
Sr. Jaron Hildebrand
Sr. Blake Heyerly
Bishop Dwenger (Coach Jason Garrett)
So. Brayton Thomas
Sr. Xavier Aguirre
Sr. Jack Tippmann
Bishop Luers (Coach Jeff Stanski)
Jr. Cam Martinez
Sr. Paul Birkmeier
Carroll (Coach Dave Ginder)
Sr. Alex Smith
Sr. Jaydan Duba
Sr. Jordan Malott
Jr. Will Worrel
Jr. Thomas Tratnyek
Jr. Andrew Sinish
Jr. Daniel Kirk
So. Conner Barkel
Central Noble (Coach Tyler Graybeal)
Sr. Will Hoover
Churubusco (Coach Jordan Turner)
Sr. Keenan Hendricks
Sr. Cal Ostrowski
Columbia City (Coach Rob Bell)
Sr. Sam Gladd
Sr. Adin Miller
Sr. Julian Osselaer
DeKalb (Coach Collin Bice)
Sr. Bryce Dobson
Sr. Logan Jordan
Jr. Eli Ehmke
Jr. Tegan Irk
Jr. Ethan Jordan
Jr. Alex Leslie
Jr. Logan Montoya
Jr. Parker Smith
Jr. Donnie Wiley
East Noble (Coach Aaron Desmonds)
Sr. Brayden Risedorph
Eastside (Coach Aaron Willard)
Sr. Jack Buchanan
Sr. Nick Snyder
Sr. Owen Willard
Garrett (Coach Jason Richards)
Sr. Graham Kelham
Sr. Trey Richards
Sr. Kail Baughman
Jr. Luke Byers
So. Luke Holcomb
Heritage (Coach Dean Lehrman)
Sr. Dalton D. Wasson
Homestead (Coach Nick Byall)
Sr. Brennen Weigert
Sr. Nick Hockemeyer
Sr. Caden Tarango
Jr. Jake Goode
Jr. Bryce Yoder
Sr. Braydon Quintana
Sr. Carter Dixon
Sr. Jackson Todor
Huntington North (Coach Jarod Hammel)
Sr. Austin Oswalt
Leo (Coach Gary Rogers)
Sr. Cohden Brubaker
Sr. Donavin Massing
Jr. Jevon Walker
So. Kylar Decker
New Haven (Coach Dave Bischoff)
Sr. Connor Cannon
Northrop (Coach Matt Brumbaugh)
Sr. Luke Siren
So. Pernell Whitsett
North Side (Coach Austin Mannan)
Jr. Gabriel Oliva
Snider (Coach Josh Clinkenbeard)
Sr. Trevor Newman
Sr. Cade Hinton
Fr. Landen Fry
Fr. Brandon Logan
Sr. Aaron Fenn
Sr. Domanic Moon
Sr. Jakob Byler
South Adams (Coach Brad Buckingham)
Sr. A.J. Dull
South Side (Coach Will Coursen-Carr)
Sr. Perry Stow
So. Evan Harl
Southern Wells (Coach Blade Rheinhart)
Sr. Branson Rheinhart
Sr. Evan Reynolds
Sr. Owen Vickrey