Tag Archives: Caleb Meeks

Collins keeps wins coming for Evansville Memorial Tigers

RBILOGOSMALL copy

BY STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Matt “Rip” Collins learned a winning system established from one of Indiana’s most successful baseball coaches and he is using many of those things to enjoy more accomplishments.

Collins played for Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Famer Quentin Merkel at Reitz Memorial High School in Evansville, graduating in 1990.

“I rode the coattails of those guys on the 1989 state championship team,” says Collins, referring to Tigers diamond stars like Pat Schulz who went on to play at the University of Evansville and in the Cleveland Indians organization.

Merkel racked up 941 victories, three IHSAA state championships (1978, 1989 and 1993), three state runner-up finishes (1970, 1979 and 2005) and 26 sectional titles in his 45 years at Memorial head coach.

The 1978 and 1979 squads were led by Don Mattingly, who went on to play for the New York Yankees, be inducted into the IHSBCA Hall of Fame and manage the Los Angeles Dodgers and Miami Marlins.

Collins, who started his teaching career at Holy Rosary School then moved to Memorial (the Western Kentucky University graduate leads classes for physical education and driver’s education) and has coached football, basketball and baseball at Memorial over the course of more than 20 years, was a Merkel assistant in 2013 and took over the program the next season.

“He’s a man I’ve looked up to,” says Collins of Merkel. “I’ve instilled a lot of things he did, like his work ethic and overall approach to the game.

“We bought into it. That’s what we’ve tried to do on our staff.”

Collins’ assistants are Chris Schaefer (pitching coach) and Dan Durchholz with the varsity on gameday, Aaron Schmitt and Ethan Sauls with the junior varsity and Eric Chamberlain and Sam Mattingly with the freshmen.

It’s about consistency for Collins and his staff.

“Baseball hasn’t changed very much,” says Collins. “We try to keep it simple.

“We have a daily routine. Our drills might be monotonous, but we think it’s important.”

This repetition has helped the Tigers.

“You’re not surprised when good things happen,” says Collins. “Mentally, we can get through the tough times.”

With the IHSAA allowing courtesy runners for pitchers and catchers the past two years, there have been more playing opportunities for reserve players.

Collins asks his athletes to embrace their chance to contribute.

“Define your role and relish in that role regardless of what it is,” says Collins.

Memorial generally has about 40 players for its three teams, which keeps the Tigers hopping since their home diamond, Stone Field, does not have lights.

The facility, located behind Holy Rosary on South Green River Road, now sports new higher bleachers on the home and visiting sides.

With Collins in charge, Memorial is coming off a 2018 campaign in which the Tigers went 23-7 overall and 9-3 in the Southern Indiana Athletic Conference. Memorial tied for the SIAC title and won city and Class 3A Evansville Bosse Sectional championships.

A 7-1 loss to eventual state runner-up Silver Creek in the Bosse Regional championship ended the Tigers’ season.

Senior Isaac Housman is committed to play baseball at the University of Southern Indiana. Branson Combs (Southern Illinois University) and Michael Lindauer (University of Cincinnati) are bound for collegiate football.

Recent Memorial graduates to are on college baseball rosters are Caleb Meeks (University of Evansville), Drew Ashley (Indiana University) and Luke Johnston (University of Southern Indiana).

Memorial (enrollment around 610) is a member of the Southern Indiana Athletic Conference (with Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North and Evansville Reitz).

SIAC schools play each other twice in a same-week home-and-home series to determine the conference champion.

Non-conference foes for the Tigers include Boonville, Gibson Southern, Henderson (Ky.) County, Heritage Hills, Jasper, Mount Vernon (Posey), North Posey, Southridge, South Spencer, Vincennes Lincoln and Washington. The Tom Miles Invitational at Washington is slated for May 11.

The Tigers are part of an IHSAA Class 3A sectional grouping with Boonville, Bosse, Heritage Hills and Mount Vernon. Memorial has won 28 sectional titles — two with Collins as head coach (2016 and 2018).

Reitz Memorial operates under the auspices of the Roman Catholic Diocese of Evansville.

A Cub baseball team for seventh and eighth graders who have committed to attend Memorial plays in the spring. There are many travel baseball organizations for junior high and high school players.

“Rip” went into education like his father. Larry “Pops” Collins coached with James “Mojo” Hollowell at Henderson (Ky.) High School and picked up the habit of giving a nickname to each of his players in 40 years as an East Side Little League coach. He carried that over to his children and grandchildren.

Larry, who died in 2009, and Donna had four kids — Laurie (aka “Pumpkin”), Lainie (“Bird”), James Patrick (“Jock”) and Matthew Ryan (“Rip”).

The latter handle is a nod to former big leaguer Rip or Ripper Collins.

“Jock” gives nicknames to his players in the same league where his dad coached baseball.

“Rip” and wife Shelby have three kids — eighth grader Leo (“Cleat”), sixth grader Clara (“Filly”) and third grader Walt (“Colt”). All are involved in sports.

EVANSVILLEMEMORIALTIGERS

RIPCOLLINS

Matt “Rip” Collins enters his sixth season as head baseball coach at Evansville (Ind.) Reitz Memorial High School in 2019. He is a 1990 Memorial graduate.

 

Advertisements

Here’s a look back at 2018 IHSBCA North/South All-Star Series in South Bend

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

The 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association All-Star Series is in the books.

Despite wet weather in South Bend, Ind., many of the best players from around the state got a chance to show what they can do on the diamond —  first with the annual Junior Showcase Friday, July 21 and then the recent graduates took to Four Winds Field for three games following a Friday night banquet featuring keynote speaker Greg Kloosterman and the announcement of Roncalli’s Nick Schnell as IHSBCA Player of the Year.

A scheduled doubleheader Saturday became a rain-shortened game. That led to a 9 a.m. Sunday doubleheader.

Three IHSBCA founders were remembered during the weekend. There was a pregame ceremony Saturday to posthumously honor Jim Reinebold and Ken Schreiber.

Declaring, “This ones for you Grandpa!!” on Twitter, Fort Wayne Carroll’s Hayden Jones went out and took MVP honors for the North/South Series in memory of a Bill Jones.

The North coaching staff was head coach Steve Stutsman (Elkhart Central) plus assistants Steve Asbury (Elkhart Central), Shane Edwards (Oak Hill), John Huemmer (Mishawaka) and Lonnie Weatherholt (Elkhart Central).

Coaching the South was head coach Shawn Lyons (New Palestine), Jason Combs (Decatur Central), Zach Payne (Lanesville) and Curt Welch (Castle).

Ryan Fagan and Anna Roberts served as trainers.

Umpires were Tony Gaugler, Bob Lichtenberger, Jay Miller and Corey Stewart in Game 1, Mike Alberts, Terry Baker, Kevin Kirsch and Eric Erb in Game 2 and Laird Salmon, Zach Sliwa, Bob Schellinger and Steve Kajzer in Game 2.

The 45th North/South Series is planned for one week after the IHSAA State Finals in Madison, Ind.

2018 IHSBCA NORTH/SOUTH

ALL-STAR SERIES

(At Fort Winds Field, South Bend)

Saturday, July 21

North 8, South 4 (rain-shortened in 5th inning)

S 201 1 — 4 4 5

N 602 x — 8 6 4

Sunday, July 22

South 8, North 4

(Wood Bat Game)

N 000 040 0 — 4 5 2

S 130 040 — 8 12 0

North 8, South 0

S 000 000 0 — 0 4 0

N 214 010 x — 8 8 1

MVP: Hayden Jones (Fort Wayne Carroll).

Offensive Stats (AB R H RBI)

Pitching Stats (IP H R ER BB SO)

North

Kollyn All (McCutcheon HS/Butler) — G1 — DNP; G2 — C 2 0 0 0; G3 — C 1 0 0 0.

Chandler Banic (LaPorte HS/Ball State) — G1 — DNP; G2 — SS 0 0 0 0, P 1 0 0 0 0 2; G3 — P 1 0 0 0 0 0 3

Robbie Berger (John Glenn HS/Lincoln Trail CC) — Participated, but did not play.

Ryan Bolda (Crown Point HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — P 1 0 0 0 2; G3 — P 1 0 0 0 1 0

Ty Bothwell (Boone Grove HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — DNP; G3 — PR 0 0 0 0

Alec Brunson (DeKalb HS/Purdue Fort Wayne) — G1 — DH 2 0 0 0; G2 — C 1 0 0 0; G 3 — C 0 1 0 0

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger HS/Ivy Tech Northeast) — G1 — DNP; G2 — SS 2 1 1 1; G3 — SS 1 0 0 0

Justin Graves (Lake Central HS/Purdue Northwest) — G1 — DNP; G2 — 2B 3 0 0 0; G3 — 2B 2 0 1 0

Ashton Guyer (Western HS/Purdue) — G1 — DNP; G2 — P 1 0 0 0 2 1; G3 — PR 0 1 0 0, P 1 1 0 0 2 3

Jay Hammel (South Newton HS/Quincy) — G1 — DNP; G2 — 1B 1 0 0 1; G3 — 1B 1 0 0 0

Riley Hershberger (Logansport HS/Danville Area CC) — G1 — DNP; G2 — 3B 1 1 0 0; G3 — 3B 1 0 1 0

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll HS/Mississippi State) — G1 — C 3 1 3 2; G2 — DH 3 0 1 2; G3 — C 1 0 1 1 (double)

Payton Kerr (Penn HS/IUPUI) — G1 — SS 3 1 1 2; G2 — SS 1 0 0 0; G3 — SS 0 2 0 0

Ethan Larason (Maconaquah HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — P 1 4 4 4 2 0; G3 — P 1 1 0 0 0 0

Jacob Marin (Lafayette Central Catholic HS/Marian) — G1 — P 1 1 1 1 2 1; G2 — DNP; G3 — DH 1 0 0 0

Ian McCutcheon (Huntington North HS/Huntington) — G1 — RF 2 1 0 1; G2 — PR 1 1 0 0;  G3 — RF 1 1 0 1

Matthew Meyer (Westfield HS/Sinclair CC) — G1 — 3B 2 2 2 2; G2 — 3B 0 0 0 0; G3 — 3B 2 0 0 0

Pat Mills (Western HS/Olney Central) — G1 — 1B 3 0 0 0; G2 — 1B 1 0 1 0 (triple); G3 — 1B 2 0 1 1

Benji Nixon (Plymouth HS/Indiana) — G1 — 2B 0 1 0 0; G2 — 2B 0 0 0 0; G3 — 2B 2 1 1 1

Tyler Owens (Noblesville HS/Northwood) — G1 — LF 3 1 0 0; G2 — DNP; G3 — LF 0 0 0 0

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll HS/Wright State) — G1 — P 3 3 3 1 1 1; G2 — DNP; G3 — DH 1 0 0 0

Austin Peterson (Chesterton HS/Purdue) — Participated, but did not play.

Hayden Schott (Culver Military Academy/Cypress College) — G1 — DNP; G2 — RF 2 1 0 0; G3 — LF 2 1 1 1

Sullivan Swingley (Yorktown HS/Bethel) — G1 — DNP; G2 — P 1 2 0 0 0 1; G3 — P 1 1 0 0 1 0

Clay Thompson (Andrean HS/Oakland U.) — G1 — CF 2 0 0 1; G2 — LF 2 0 0 0; G3 — CF 3 1 0 0

Wes Transier (Oak Hill HS/Ivy Tech Northeast) — G1 — PR 0 0 0 0; G2 — CF 3 0 2 0; G3 — LF 2 0 1 0

Alex Voss (South Bend St. Joseph HS/Butler) — G1 —DNP; G2 — DNP; G3 — P 2 1 0 0 2 1

Landon Weins (Frankton HS/Morehead State) — G1 — PR 0 1 0 0; G2 — P 2 6 4 4 1 2; G3 — DH 1 0 0 0

South

Luke Albright (Fishers HS/Kent State) — G1 — P 2.1 5 8 2 3 3; G2 — DNP; G3 — DNP

Jake Andriole (Guerin Catholic HS/Purdue) — Participated, but did not play.

Zyon Avery (Ben Davis HS/Ohio U.) — G1 — C 1 1 0 0; G2 — DH 2 0 1 0; G3 — DH 1 0 0 0

Aaron Beard (Tecumseh HS/Danville Area CC) — G1 — PH 1 0 0 0; G2 — 2B 2 0 0 0; G3 — 2B 2 0 2 0

Riley Bertram (Zionsville HS/Michigan) —  G1 — 3B 2 1 2 1 (triple); 2 1 1 1 (double); 3B 2 0 0 0 0, P 1 0 0 0 0 0

Case Eisenhut (Northeast Dubois HS/Undecided) — G1 — 2B 1 0 0 0; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — 2B 1 0 0 0

Ethan English (Jeffersonville HS/Indiana Wesleyan) — G1 — 1B 1 0 0 1; G2 — RF 1 0 0 0; G3 — 1B 2 0 0 0

Tyler Finke (Columbus North HS/Snead State) — G1 — PR 0 0 0 0; G2 — PR 0 1 0 0; G3 — PR 0 0 0 0

Drew Hasson (Columbus East HS/Northern Illinois) — G1 — DNP; G2 — P 1 2 2 2 2 0; G3 — PH 1 0 0 0

Eli Helton (Lawrenceburg HS/IU Southeast) — G1 — RF 2 0 0 0; G2 — RF 3 0 1 0; G3 — PH 2 0 1 0 (double)

Cameron Holycross (Lapel HS/Indiana State) — G1 — P 1 1 0 0 2 5; G2 — DNP; G3 — P 1 1 2 2 2 2

Chase Hug (Pike HS/Olney Central) — G1 — DNP; G2 — 1B 3 0 1 0; G3 — DH 2 0 0 0, P 1 2 1 1 2 1

Lucas McNew (Borden HS/Southern Indiana) — G1 — DH 1 0 0 0; G2 — C 1 1 0 0; G3 — C 0 0 0 0

Sam Meek (Hauser HS/Bluffton) — G1 — DNP; G2 — DNP; G3 — P 0.1 2 0 0 2 1

Caleb Meeks (Evansville Memorial HS/Evansville) — G1 — CF 2 1 1 0; G2 — CF 4 1 1 0 (double); G3 — CF 0 0 0 0

Zach Messinger (Castle HS/Virginia) — DNP; DNP; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — DNP

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter HS/Marian) — G1 — DNP; G2 — C 2 1 2 0; G3 — C 1 0 0 0

Matthew Panagouleas (South Vermillion HS/Indiana State) — G1 — DNP; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — P 1.1 1 1 1 2 1

Alan Perry (Seymour HS/Cedarville) — G1 — DNP; G2 — 2 1 0 0 0 1; G3 — DNP

Ryan Robison (New Albany HS/Vincennes) — G1 — LF 1 0 0 0; G2 — 1B 1 0 1 0;  G3 — RF 2 0 0 0

Chase Springmeyer (Greensburg HS/Cedarville) — G1 — DNP; G2 — LF 3 1 2 1; G3 — LF 2 0 0 0

Sam Steimel (Sullivan HS/Evansville) — G1 — DNP; G2 — SS 2 0 0 0; G3 — PR 1 0 0 0

Joey Weller (Union County HS/Thomas More) — G1 — DNP; G2 — P 2 0 0 0 0 2; G3 — DNP

Jackson Wynn (Danville HS/Parkland) — G1 — DNP; G2 — PH 0 0 0 0, P 1 1 0 0 0 0; G3 — PH 0 0 0 0, P 1.1 2 0 0 1 3

Craig Yoho (Fishers HS/Houston) — G1 — SS 2 1 1 0 (double); G2 — SS 1 1 1 1 (double); G3 — SS 2 0 1 0

Trever Zink (Forest Park HS/Olney Central) — G1 — DNP; G2 — 3B 2 1 1 1; G3 — 3B 2 0 0 0

Scorekeepers: Bill & Sue Forgey of Huntington, Ind.

IHSBCAREINEBOLDPLAQUE18

Commemorative plague for founder Jim Reinebold at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCASCHREIBERPLAQUE18

Commemorative plague for founder Ken Schreiber at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCANSALLSTARSSTEVESTUTSMAN18

Elkhart Central and North head coach Steve Stutsman makes his parting remarks at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCANSALLSTARSSOUTHCOACHES18

Making out the Game 3 lineup for Game 3 of the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend are (from left): New Palestine’s Shawn Lyons, Decatur Central’s Jacob Combs, Castle’s Curt Welch and Lanesville’s Zach Payne. (Steve Krah Photo)

NSALLSTARSSHIRT18

A T-shirt to commemorate the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

Who made IHSBCA All-State for 2018?

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

The Indiana High School Baseball Coaches Association membership has voted for its 2018 all-state teams.

Players were selected for first team and honorable mention in four classes.

Players selected in the 2018 Major League Baseball First-Year Player Draft — Nick Schnell (Roncalli), Jack Perkins (Kokomo), Bradley Brehmer (Decatur Central), Jared Poland (Indianapolis Cathedral) and Timmy Borden (Providence) — are automatically all-state.

The honorees are listed below:

2018 IHSBCA ALL-STATE

Class 4A

First Team

Pitchers

Garrett Burhenn (Lawrence Central)

Luke Albright (Fishers)

Grant Richardson (Fishers) xxx

Avery Short  (Southport)

Braydon Tucker (Northview)

Catcher

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll) x

First Baseman

Ethan English (Jeffersonville)

Second Baseman

Cam Dennie (Plymouth)

Third Baseman

Matt Wolff (Fishers)

Shortstop

Craig Yoho (Fishers)

Outfielders

Ryan Robison (New Albany) xx

Ian McCutcheon (Huntington North)

Damon Lux (Shelbyville)

Honorable Mention

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll)

Austin Peterson (Chesterton)

Zach Messinger (Castle)

Derek Haslett (Indianapolis CrCathedral)

Ryan Bolda (Crown Point)

Chandler Banic (LaPorte)

Zyon Avery (Ben Davis)

Alec Brunson (DeKalb)

Kollyn All (McCutcheon)

Kiel Brenczewski (Fishers)

Chase Hug (Pike)

Jacob Daftari (Hamilton Southeastern)

Brock Cooper (Hobart)

Justin Graves (Lake Central)

Jared Miller (Elkhart Central)

Brigham Booe (Northview)

Riley Hershberger (Logansport)

Riley Bertram (Zionsville)

Tucker Platt (Logansport)

Alan Perry (Seymour)

Benji Nixon (Plymouth)

Matthew Meyer (Westfield)

Tyler Finke (Columbus North)

JJ Woolwine (Fishers)

Drew Taylor (Jeffersonville)

Evan Allen (McCutcheon)

Ryan Bolda (Crown Point)

Payton Kerr (Penn)

Tyler Owens (Noblesville)

Drew Hasson (Columbus East)

Class 3A

First Team

Pitchers

Michael Doolin (Andrean)

Ashton Guyer (Western)

Trevor Ankney (Indian Creek)

Catchers

Derek Wagner (Tri-West)

Angel DiFederico (New Haven)

First Baseman

Pat Mills (Western)

Second Baseman

Nolan Isaacs (Lakeland)

Third Baseman

Sam Beier (Wheeler)

Shortstop

Sammy Steimel (Sullivan)

Outfielders

Eli Helton (Lawrenceburg)

Clay Thompson (Andrean)

Caleb Meeks (Evansville Memorial)

Cade McCoin (Mississinewa)

Honorable Mention

Sullivan Swingley (Yorktown)

Tyler Wheeler (Silver Creek)

Ethan Larason (Maconaquah)

Robbie Berger (John Glenn)

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter)

Brady Gumpf (South Bend St. Joseph)

Sammy Barnett (Silver Creek)

Jake Andriole (Guerin Catholic)

Bryson McNay (Silver Creek)

Dawson Read (Indian Creek)

Max Moser (Jay County)

Cole Stigleman (Jay County)

Michael Machnic (John Glenn)

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Dylan Whitt (Silver Creek)

Chase Springmeyer (Greensburg)

Hayden Schott (Culver Military Academies)

Eddie Morris (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Tanner Clark (Columbia City)

Class 2A

First Team

Pitchers

Grant Besser (South Adams)

Ty Bothwell (Boone Grove)

Catcher

Luke Stock (Henryville)

First Baseman

Joe Butz (Heritage Christian)

Second Baseman

Joel Mounts (Heritage Christian)

Third Baseman

Kipp Fougerousse (Linton Stockton)

Shortstops

Drew Buhr (Austin)

Logan Ryan (Hebron)

Outfielders

Zander Kottka (Union County)

Spencer Ballinger (Oak Hill)

Sam Schoonveld (Clinton Prairie)

Honorable Mention

Landon Weins (Frankton)

Jake Marin (Lafayette Central Catholic)

Shane Harris (North Posey)

Joey Weller (Union County)

Cameron Holycross (Lapel)

Matt Panagouleas (South Vermillion)

Logan Seger (Southridge)

Ben Berenda (Lafayette Central Catholic)

Wes Transier (Oak Hill)

KJ Roudebush (Tipton)

Easton Good (Lewis Cass)

Mason Miller (Union County)

Trever Zink (Forest Park)

Tyler Burton (Knightstown)

Tucker Schank (Southridge)

Garett Stanley (Wapahani)

Carson Dolezal (Tipton)

Class 1A

First Team

Pitchers

Lucas McNew (Borden)

Blake Harner (Northfield)

Catcher

Duncan Gerkin (Orleans)

First Baseman

Jay Hammel (South Newton) xx

Second Baseman

Trey Waddups (Pioneer)

Third Baseman

Nate Johnson (Pioneer)

Shortstop

Aaron Beard (Tecumseh)

Outfielders

Ryan Hale (Daleville)

Cory Gutshall (Pioneer)

Carson Husmann (South Central of Union Mills) x

Honorable Mention

Nick Babcock (South Newton)

Evan Etchison (Daleville)

Sam Meek (Hauser)

Garrett Lawson (Riverton Parke)

Shom Berry (North Daviess)

Trey Johnson (Hauser)

Peyton Smith (Daleville)

Parker Eickbush (Hauser)

Case Eisenhut (Northeast Dubois)

Kyle Schmack (South Central of Union Mills)

Josh Price (Daleville)

Brogan Sanders (Riverton Parke)

Gabe Wilson (Edinburgh)

x — Repeat all-state performer.

xx — Repeat all-state performer in same class, but different position.

xxx — Repeat all-state performer in a different class and different position.

IHSBCALOGO

South Bend ready to shine for 2018 IHSBCA North/South All-Star Series July 20-22

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Downtown South Bend will be the site as some of the best high school baseball the state has to offer gather for the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series.

Activities are planned for Friday through Sunday, July 20-22 at Four Winds Field — home of the Midwest League’s South Bend Cubs. The stadium is at 501 W. South St.

On July 20, teams will practice at Four Winds (North 1:15 to 3 p.m. EST and South 3 to 4:45) and have a 7 p.m. banquet in the Great Room at Century Center featuring guest speaker Greg Kloosterman. Century Center is at 120 Dr. Martin Luther King Jr. Drive.

There will also be the annual IHSBCA Junior Showcase from 9 a.m. EST to 1 p.m.

The North and South clash in a doubleheader on July 21 and a single wood-bat game July 22.

On July 21, South Bend mayor Pete Buttigieg is scheduled to greet fans and players beginning at 11 a.m. EST. The IHSBCA will honor two founders — Jim Reinebold and Ken Schreiber — prior to first pitch around noon.

Martin’s Supermarkets will provide box lunches to the teams between games. After the second game, players will be treated to pizza but can eat elsewhere in the South Bend-Mishawaka area with their families.

Peggs in downtown South Bend will feed the players breakfast.

On July 22, the game is slated for noon EST with players wearing their high school uniforms.

Game admission is $5 each day and the banquet is $25 ($15 for 10-and-under) — all payable at the door.

Commemorative T-shirts will sell for $10 and $15 apiece depending on size.

DoubleTree By Hilton Hotel South Bend will house players, coaches and the IHSBCA leadership. The hotel is at 123 N. St. Joseph St.

Most parents and fans will stay at Aloft Hotels South Bend or Courtyard By Marriott South Bend-Mishawaka.

The all-star rosters below reflect players who have accepted invitations. Some may not be able to play because of injury.

Elkhart Central’s Steve Stutsman will be head coach for the North squad.

The South’s coaching staff will be headed by New Palestine’s Shawn Lyons.

New Level Broadcasting plans to webcast throughout the all-star weekend with remotes at the Junior Showcase noon to 1 p.m., practice 1 to 2 p.m. and banquet 7 p.m. on July 20 and games 11 a.m. pregame on July 21 and 11:30 a.m. pregame on July 22. The broadcast team will be Bob Stambazze, Craig Wallen, Mark Lowry and Mike Ganger.

2018 IHSBCA NORTH/SOUTH

ALL-STAR SERIES

(At South Bend)

North Roster

Pitchers

Chandler Banic (LaPorte)

Robbie Berger (John Glenn)

Ryan Bolda (Crown Point)

Tyler Bothwell (Boone Grove)

Ashton Guyer (Western)

Ethan Larason (Maconaquah)

Jake Marin (Lafayette Central Catholic)

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll)

Austin Peterson (Chesterton)

Sullivan Swingley (Yorktown)

Alex Voss (South Bend St. Joseph)

Landon Weins (Frankton)

Catchers

Kollyn All (McCutcheon)

Alec Brunson (DeKalb)

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll)

First Basemen

Jay Hammel (South Newton)

Pat Mills (Western)

Middle Infielders

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Justin Graves (Lake Central)

Payton Kerr (Penn)

Benji Nixon (Plymouth)

Third Basemen

Riley Hershberger (Logansport)

Matt Meyer (Westfield)

Outfielders

Ian McCutcheon (Huntington North)

Tyler Owens (Noblesville)

Hayden Schott (Culver Academies)

Clay Thompson (Andrean)

Flex

Wes Transier (Oak Hill)

Head Coach

Steve Stutsman (Elkhart Central)

Assistant Coaches

Steve Asbury (Elkhart Central)

Shane Edwards (Oak Hill)

John Huemmer (Mishawaka)

Trainer

Ryan Fagan (Oak Hill)

South Roster

Pitchers

Luke Albright (Fishers)

Jake Andriole (Guerin Catholic)

Drew Hasson (Columbus East)

Cameron Holycross (Lapel)

Carter Lohman (Hamilton Southeastern)

Sam Meek (Hauser)

Zach Messinger (Castle)

Matthew Panagouleas (South Vermillion)

Alan Perry (Seymour)

Joey Weller (Union County)

Catchers

Zyon Avery (Ben Davis)

Lucas McNew (Borden)

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter)

First Basemen

Ethan English (Jeffersonville)

Chase Hug (Pike)

Middle Infielders

Aaron Beard (Tecumseh)

Case Eisenhut (Northeast Dubois)

Sam Steimel (Sullivan)

Craig Yoho (Fishers)

Third Basemen

Riley Bertram (Zionsville)

Trever Zink (Forest Park)

Outfielders

Eli Helton (Lawrenceburg)

Caleb Meeks (Evansville Memorial)

Ryan Robison (New Albany)

Chase Springmeyer (Greensburg)

Flex

Tyler Finke (Columbus North)

Head Coach

Shawn Lyons (New Palestine)

Assistant Coaches

Jason Combs (Decatur Central)

Zach Payne (Lanesville)

Curt Welch (Castle)

Trainer

Anna Roberts (South Bend St. Joseph)

 

IHSBCALOGO