Tag Archives: Alec Brunson

Alum Murdock makes sure DeKalb Barons respect the game

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Tim Murdock grew up in a baseball-loving family and played for some demanding coaches.

Murdock brings those qualities to his position as head baseball coach at DeKalb High School in Waterloo, Ind. He just finished his fourth season as the leader of the program after six seasons as an assistant.

Tim is the youngest of three sons belonging to Jim and Carolyn Murdock.

“Dad was born and raised in Philadelphia and taught me the love of the game,” says Tim Murdock of his late father. “It was a great upbringing.”

Oldest son Mark Murdock is newspaper reporter, second son Matt  Murdock a college professor and Tim Murdock teaches English and Social Studies at DeKalb in addition to his baseball coaching duties.

A 1987 DeKalb graduate, Tim played for head coach Bill Jones, an Indiana High School Baseball Coaches Association founder and Hall of Famer.

What was it like playing for Coach Jones?

“At the time, it was demanding,” says Murdock. “In hindsight, it was a very rewarding experience.

“He wanted us performing well under pressure and physical demands and playing with respect for the game.

“He’s major influence on the way I coach today.”

A few years ago, DeKalb retired the No. 24 worn for decades by Jones and is posted at Baron Field.

Steve Harp was a longtime Jones assistant and also made an impact on Murdock.

“He taught us about playing the game the right way and held kids accountable,” says Murdock, who also helped Harp coach the Barons junior varsity. “He had the communication skills and could relate to the players. His strategies and X’s and O’s were impeccable.”

Murdock coached with then replaced Chris Rhodes as the fifth head coach in Barons history.

“He was good at developing the whole player,” says Murdock of Rhodes, who is now DeKalb athletic director. “He believed in off-season weight room training and being mentally tough.

“He was always putting (players) in pressure situations in practice and not lowering any types of expectations.

“The players had to meet his expectations.”

Murdock does the same things with his DeKalb teams.

The Barons compete in the Northeast Eight Conference (along with Bellmont, Columbia City, East Noble, Huntington North, Leo, New Haven and Norwell). Conference teams play each other once during the regular season on Tuesdays and Thursdays.

DeKalb played in the IHSAA Class 4A Fort Wayne Carroll Sectional in 2018. Others in the five-team field were Carroll, East Noble, Fort Wayne Northrop and Fort Wayne Snider.

The Barons have won 19 sectional all-time — the last in 2002. DeKalb last took a regional crown in 1998. There were semistate trophies earned in 1977 and 1980. The 1977 team was a state finalist and the 1980 squad state champions.

Alec Brunson, a catcher on the 2018 team bound for Purdue Fort Wayne, played in the IHSBCA North/South All-Star Series in South Bend.

Jimmy Long, who was an IHSBCA All-Star in 1998, is one of Murdock’s assistant coaches.

Two others from the DeKalb Class of 2018 — Dane Mettert (Bluffton University in Ohio) and Jackson Pyck-Hontz (North Central College in Illinois) — are also headed for college baseball. Other recent grads to go that route are Collin Bice (2015) and Quinton Rumsey (2016) at Manchester University.

Murdock gets involved in the recruiting process by pointing interested players toward websites like FieldLevel as well as showcases and camps.

“I do a lot of networking at the (IHSBCA) State Clinic in January,” says Murdock.

Prior to DeKalb, Murdock spent five years teaching and coaching baseball at Eastside High School in Butler, Ind. — the last four as head coach. He did not play baseball in college and went to both Indiana State University and Indiana Purdue-Fort Wayne (now Purdue Fort Wayne).

In 2017, the IHSAA adopted a pitch count rule (1 to 35 pitches requires 0 days rest; 36 to 60 requires 1 day; 61 to 80 requires 2 days; 81 to 100 requires 3 days; and 101 to 120 requires 4 days).

Murdock says he rarely had a pitcher approach the top of the limit, but the rest requirements has sometimes caused “unintended consequences” for his team and for others.

When possible, teams are more likely to try to win by 10 runs in five innings to save pitches.

“Coaches who would normally go station-to-station will try to score as many rules as possible,” says Murdock. “In the old days that would be considered disrespecting the game.

“If you have a stretch of six games in seven days, to save pitching is a big deal.”

Auburn (Ind.) Little League develops future and current DeKalb players as well as a number of travel baseball organizations.

“Kids see quality competition and they’re playing a lot of games,” says Murdock of travel ball. “They’re showcase their talents as individuals.”

DEKALBBARONS

MITCHELLWHITMANTIMMURDOCK

DeKalb High School head baseball Tim Murdock (right) meets with Fort Wayne Blackhawk Christian assistant after the Barons played the Braves.

 

Here’s a look back at 2018 IHSBCA North/South All-Star Series in South Bend

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

The 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association All-Star Series is in the books.

Despite wet weather in South Bend, Ind., many of the best players from around the state got a chance to show what they can do on the diamond —  first with the annual Junior Showcase Friday, July 21 and then the recent graduates took to Four Winds Field for three games following a Friday night banquet featuring keynote speaker Greg Kloosterman and the announcement of Roncalli’s Nick Schnell as IHSBCA Player of the Year.

A scheduled doubleheader Saturday became a rain-shortened game. That led to a 9 a.m. Sunday doubleheader.

Three IHSBCA founders were remembered during the weekend. There was a pregame ceremony Saturday to posthumously honor Jim Reinebold and Ken Schreiber.

Declaring, “This ones for you Grandpa!!” on Twitter, Fort Wayne Carroll’s Hayden Jones went out and took MVP honors for the North/South Series in memory of a Bill Jones.

The North coaching staff was head coach Steve Stutsman (Elkhart Central) plus assistants Steve Asbury (Elkhart Central), Shane Edwards (Oak Hill), John Huemmer (Mishawaka) and Lonnie Weatherholt (Elkhart Central).

Coaching the South was head coach Shawn Lyons (New Palestine), Jason Combs (Decatur Central), Zach Payne (Lanesville) and Curt Welch (Castle).

Ryan Fagan and Anna Roberts served as trainers.

Umpires were Tony Gaugler, Bob Lichtenberger, Jay Miller and Corey Stewart in Game 1, Mike Alberts, Terry Baker, Kevin Kirsch and Eric Erb in Game 2 and Laird Salmon, Zach Sliwa, Bob Schellinger and Steve Kajzer in Game 2.

The 45th North/South Series is planned for one week after the IHSAA State Finals in Madison, Ind.

2018 IHSBCA NORTH/SOUTH

ALL-STAR SERIES

(At Fort Winds Field, South Bend)

Saturday, July 21

North 8, South 4 (rain-shortened in 5th inning)

S 201 1 — 4 4 5

N 602 x — 8 6 4

Sunday, July 22

South 8, North 4

(Wood Bat Game)

N 000 040 0 — 4 5 2

S 130 040 — 8 12 0

North 8, South 0

S 000 000 0 — 0 4 0

N 214 010 x — 8 8 1

MVP: Hayden Jones (Fort Wayne Carroll).

Offensive Stats (AB R H RBI)

Pitching Stats (IP H R ER BB SO)

North

Kollyn All (McCutcheon HS/Butler) — G1 — DNP; G2 — C 2 0 0 0; G3 — C 1 0 0 0.

Chandler Banic (LaPorte HS/Ball State) — G1 — DNP; G2 — SS 0 0 0 0, P 1 0 0 0 0 2; G3 — P 1 0 0 0 0 0 3

Robbie Berger (John Glenn HS/Lincoln Trail CC) — Participated, but did not play.

Ryan Bolda (Crown Point HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — P 1 0 0 0 2; G3 — P 1 0 0 0 1 0

Ty Bothwell (Boone Grove HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — DNP; G3 — PR 0 0 0 0

Alec Brunson (DeKalb HS/Purdue Fort Wayne) — G1 — DH 2 0 0 0; G2 — C 1 0 0 0; G 3 — C 0 1 0 0

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger HS/Ivy Tech Northeast) — G1 — DNP; G2 — SS 2 1 1 1; G3 — SS 1 0 0 0

Justin Graves (Lake Central HS/Purdue Northwest) — G1 — DNP; G2 — 2B 3 0 0 0; G3 — 2B 2 0 1 0

Ashton Guyer (Western HS/Purdue) — G1 — DNP; G2 — P 1 0 0 0 2 1; G3 — PR 0 1 0 0, P 1 1 0 0 2 3

Jay Hammel (South Newton HS/Quincy) — G1 — DNP; G2 — 1B 1 0 0 1; G3 — 1B 1 0 0 0

Riley Hershberger (Logansport HS/Danville Area CC) — G1 — DNP; G2 — 3B 1 1 0 0; G3 — 3B 1 0 1 0

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll HS/Mississippi State) — G1 — C 3 1 3 2; G2 — DH 3 0 1 2; G3 — C 1 0 1 1 (double)

Payton Kerr (Penn HS/IUPUI) — G1 — SS 3 1 1 2; G2 — SS 1 0 0 0; G3 — SS 0 2 0 0

Ethan Larason (Maconaquah HS/Indiana) — G1 — DNP; G2 — P 1 4 4 4 2 0; G3 — P 1 1 0 0 0 0

Jacob Marin (Lafayette Central Catholic HS/Marian) — G1 — P 1 1 1 1 2 1; G2 — DNP; G3 — DH 1 0 0 0

Ian McCutcheon (Huntington North HS/Huntington) — G1 — RF 2 1 0 1; G2 — PR 1 1 0 0;  G3 — RF 1 1 0 1

Matthew Meyer (Westfield HS/Sinclair CC) — G1 — 3B 2 2 2 2; G2 — 3B 0 0 0 0; G3 — 3B 2 0 0 0

Pat Mills (Western HS/Olney Central) — G1 — 1B 3 0 0 0; G2 — 1B 1 0 1 0 (triple); G3 — 1B 2 0 1 1

Benji Nixon (Plymouth HS/Indiana) — G1 — 2B 0 1 0 0; G2 — 2B 0 0 0 0; G3 — 2B 2 1 1 1

Tyler Owens (Noblesville HS/Northwood) — G1 — LF 3 1 0 0; G2 — DNP; G3 — LF 0 0 0 0

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll HS/Wright State) — G1 — P 3 3 3 1 1 1; G2 — DNP; G3 — DH 1 0 0 0

Austin Peterson (Chesterton HS/Purdue) — Participated, but did not play.

Hayden Schott (Culver Military Academy/Cypress College) — G1 — DNP; G2 — RF 2 1 0 0; G3 — LF 2 1 1 1

Sullivan Swingley (Yorktown HS/Bethel) — G1 — DNP; G2 — P 1 2 0 0 0 1; G3 — P 1 1 0 0 1 0

Clay Thompson (Andrean HS/Oakland U.) — G1 — CF 2 0 0 1; G2 — LF 2 0 0 0; G3 — CF 3 1 0 0

Wes Transier (Oak Hill HS/Ivy Tech Northeast) — G1 — PR 0 0 0 0; G2 — CF 3 0 2 0; G3 — LF 2 0 1 0

Alex Voss (South Bend St. Joseph HS/Butler) — G1 —DNP; G2 — DNP; G3 — P 2 1 0 0 2 1

Landon Weins (Frankton HS/Morehead State) — G1 — PR 0 1 0 0; G2 — P 2 6 4 4 1 2; G3 — DH 1 0 0 0

South

Luke Albright (Fishers HS/Kent State) — G1 — P 2.1 5 8 2 3 3; G2 — DNP; G3 — DNP

Jake Andriole (Guerin Catholic HS/Purdue) — Participated, but did not play.

Zyon Avery (Ben Davis HS/Ohio U.) — G1 — C 1 1 0 0; G2 — DH 2 0 1 0; G3 — DH 1 0 0 0

Aaron Beard (Tecumseh HS/Danville Area CC) — G1 — PH 1 0 0 0; G2 — 2B 2 0 0 0; G3 — 2B 2 0 2 0

Riley Bertram (Zionsville HS/Michigan) —  G1 — 3B 2 1 2 1 (triple); 2 1 1 1 (double); 3B 2 0 0 0 0, P 1 0 0 0 0 0

Case Eisenhut (Northeast Dubois HS/Undecided) — G1 — 2B 1 0 0 0; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — 2B 1 0 0 0

Ethan English (Jeffersonville HS/Indiana Wesleyan) — G1 — 1B 1 0 0 1; G2 — RF 1 0 0 0; G3 — 1B 2 0 0 0

Tyler Finke (Columbus North HS/Snead State) — G1 — PR 0 0 0 0; G2 — PR 0 1 0 0; G3 — PR 0 0 0 0

Drew Hasson (Columbus East HS/Northern Illinois) — G1 — DNP; G2 — P 1 2 2 2 2 0; G3 — PH 1 0 0 0

Eli Helton (Lawrenceburg HS/IU Southeast) — G1 — RF 2 0 0 0; G2 — RF 3 0 1 0; G3 — PH 2 0 1 0 (double)

Cameron Holycross (Lapel HS/Indiana State) — G1 — P 1 1 0 0 2 5; G2 — DNP; G3 — P 1 1 2 2 2 2

Chase Hug (Pike HS/Olney Central) — G1 — DNP; G2 — 1B 3 0 1 0; G3 — DH 2 0 0 0, P 1 2 1 1 2 1

Lucas McNew (Borden HS/Southern Indiana) — G1 — DH 1 0 0 0; G2 — C 1 1 0 0; G3 — C 0 0 0 0

Sam Meek (Hauser HS/Bluffton) — G1 — DNP; G2 — DNP; G3 — P 0.1 2 0 0 2 1

Caleb Meeks (Evansville Memorial HS/Evansville) — G1 — CF 2 1 1 0; G2 — CF 4 1 1 0 (double); G3 — CF 0 0 0 0

Zach Messinger (Castle HS/Virginia) — DNP; DNP; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — DNP

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter HS/Marian) — G1 — DNP; G2 — C 2 1 2 0; G3 — C 1 0 0 0

Matthew Panagouleas (South Vermillion HS/Indiana State) — G1 — DNP; G2 — PH 1 0 0 0; G3 — P 1.1 1 1 1 2 1

Alan Perry (Seymour HS/Cedarville) — G1 — DNP; G2 — 2 1 0 0 0 1; G3 — DNP

Ryan Robison (New Albany HS/Vincennes) — G1 — LF 1 0 0 0; G2 — 1B 1 0 1 0;  G3 — RF 2 0 0 0

Chase Springmeyer (Greensburg HS/Cedarville) — G1 — DNP; G2 — LF 3 1 2 1; G3 — LF 2 0 0 0

Sam Steimel (Sullivan HS/Evansville) — G1 — DNP; G2 — SS 2 0 0 0; G3 — PR 1 0 0 0

Joey Weller (Union County HS/Thomas More) — G1 — DNP; G2 — P 2 0 0 0 0 2; G3 — DNP

Jackson Wynn (Danville HS/Parkland) — G1 — DNP; G2 — PH 0 0 0 0, P 1 1 0 0 0 0; G3 — PH 0 0 0 0, P 1.1 2 0 0 1 3

Craig Yoho (Fishers HS/Houston) — G1 — SS 2 1 1 0 (double); G2 — SS 1 1 1 1 (double); G3 — SS 2 0 1 0

Trever Zink (Forest Park HS/Olney Central) — G1 — DNP; G2 — 3B 2 1 1 1; G3 — 3B 2 0 0 0

Scorekeepers: Bill & Sue Forgey of Huntington, Ind.

IHSBCAREINEBOLDPLAQUE18

Commemorative plague for founder Jim Reinebold at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCASCHREIBERPLAQUE18

Commemorative plague for founder Ken Schreiber at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCANSALLSTARSSTEVESTUTSMAN18

Elkhart Central and North head coach Steve Stutsman makes his parting remarks at 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

IHSBCANSALLSTARSSOUTHCOACHES18

Making out the Game 3 lineup for Game 3 of the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend are (from left): New Palestine’s Shawn Lyons, Decatur Central’s Jacob Combs, Castle’s Curt Welch and Lanesville’s Zach Payne. (Steve Krah Photo)

NSALLSTARSSHIRT18

A T-shirt to commemorate the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South Series in South Bend. (Steve Krah Photo)

Who made IHSBCA All-State for 2018?

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

The Indiana High School Baseball Coaches Association membership has voted for its 2018 all-state teams.

Players were selected for first team and honorable mention in four classes.

Players selected in the 2018 Major League Baseball First-Year Player Draft — Nick Schnell (Roncalli), Jack Perkins (Kokomo), Bradley Brehmer (Decatur Central), Jared Poland (Indianapolis Cathedral) and Timmy Borden (Providence) — are automatically all-state.

The honorees are listed below:

2018 IHSBCA ALL-STATE

Class 4A

First Team

Pitchers

Garrett Burhenn (Lawrence Central)

Luke Albright (Fishers)

Grant Richardson (Fishers) xxx

Avery Short  (Southport)

Braydon Tucker (Northview)

Catcher

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll) x

First Baseman

Ethan English (Jeffersonville)

Second Baseman

Cam Dennie (Plymouth)

Third Baseman

Matt Wolff (Fishers)

Shortstop

Craig Yoho (Fishers)

Outfielders

Ryan Robison (New Albany) xx

Ian McCutcheon (Huntington North)

Damon Lux (Shelbyville)

Honorable Mention

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll)

Austin Peterson (Chesterton)

Zach Messinger (Castle)

Derek Haslett (Indianapolis CrCathedral)

Ryan Bolda (Crown Point)

Chandler Banic (LaPorte)

Zyon Avery (Ben Davis)

Alec Brunson (DeKalb)

Kollyn All (McCutcheon)

Kiel Brenczewski (Fishers)

Chase Hug (Pike)

Jacob Daftari (Hamilton Southeastern)

Brock Cooper (Hobart)

Justin Graves (Lake Central)

Jared Miller (Elkhart Central)

Brigham Booe (Northview)

Riley Hershberger (Logansport)

Riley Bertram (Zionsville)

Tucker Platt (Logansport)

Alan Perry (Seymour)

Benji Nixon (Plymouth)

Matthew Meyer (Westfield)

Tyler Finke (Columbus North)

JJ Woolwine (Fishers)

Drew Taylor (Jeffersonville)

Evan Allen (McCutcheon)

Ryan Bolda (Crown Point)

Payton Kerr (Penn)

Tyler Owens (Noblesville)

Drew Hasson (Columbus East)

Class 3A

First Team

Pitchers

Michael Doolin (Andrean)

Ashton Guyer (Western)

Trevor Ankney (Indian Creek)

Catchers

Derek Wagner (Tri-West)

Angel DiFederico (New Haven)

First Baseman

Pat Mills (Western)

Second Baseman

Nolan Isaacs (Lakeland)

Third Baseman

Sam Beier (Wheeler)

Shortstop

Sammy Steimel (Sullivan)

Outfielders

Eli Helton (Lawrenceburg)

Clay Thompson (Andrean)

Caleb Meeks (Evansville Memorial)

Cade McCoin (Mississinewa)

Honorable Mention

Sullivan Swingley (Yorktown)

Tyler Wheeler (Silver Creek)

Ethan Larason (Maconaquah)

Robbie Berger (John Glenn)

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter)

Brady Gumpf (South Bend St. Joseph)

Sammy Barnett (Silver Creek)

Jake Andriole (Guerin Catholic)

Bryson McNay (Silver Creek)

Dawson Read (Indian Creek)

Max Moser (Jay County)

Cole Stigleman (Jay County)

Michael Machnic (John Glenn)

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Dylan Whitt (Silver Creek)

Chase Springmeyer (Greensburg)

Hayden Schott (Culver Military Academies)

Eddie Morris (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Tanner Clark (Columbia City)

Class 2A

First Team

Pitchers

Grant Besser (South Adams)

Ty Bothwell (Boone Grove)

Catcher

Luke Stock (Henryville)

First Baseman

Joe Butz (Heritage Christian)

Second Baseman

Joel Mounts (Heritage Christian)

Third Baseman

Kipp Fougerousse (Linton Stockton)

Shortstops

Drew Buhr (Austin)

Logan Ryan (Hebron)

Outfielders

Zander Kottka (Union County)

Spencer Ballinger (Oak Hill)

Sam Schoonveld (Clinton Prairie)

Honorable Mention

Landon Weins (Frankton)

Jake Marin (Lafayette Central Catholic)

Shane Harris (North Posey)

Joey Weller (Union County)

Cameron Holycross (Lapel)

Matt Panagouleas (South Vermillion)

Logan Seger (Southridge)

Ben Berenda (Lafayette Central Catholic)

Wes Transier (Oak Hill)

KJ Roudebush (Tipton)

Easton Good (Lewis Cass)

Mason Miller (Union County)

Trever Zink (Forest Park)

Tyler Burton (Knightstown)

Tucker Schank (Southridge)

Garett Stanley (Wapahani)

Carson Dolezal (Tipton)

Class 1A

First Team

Pitchers

Lucas McNew (Borden)

Blake Harner (Northfield)

Catcher

Duncan Gerkin (Orleans)

First Baseman

Jay Hammel (South Newton) xx

Second Baseman

Trey Waddups (Pioneer)

Third Baseman

Nate Johnson (Pioneer)

Shortstop

Aaron Beard (Tecumseh)

Outfielders

Ryan Hale (Daleville)

Cory Gutshall (Pioneer)

Carson Husmann (South Central of Union Mills) x

Honorable Mention

Nick Babcock (South Newton)

Evan Etchison (Daleville)

Sam Meek (Hauser)

Garrett Lawson (Riverton Parke)

Shom Berry (North Daviess)

Trey Johnson (Hauser)

Peyton Smith (Daleville)

Parker Eickbush (Hauser)

Case Eisenhut (Northeast Dubois)

Kyle Schmack (South Central of Union Mills)

Josh Price (Daleville)

Brogan Sanders (Riverton Parke)

Gabe Wilson (Edinburgh)

x — Repeat all-state performer.

xx — Repeat all-state performer in same class, but different position.

xxx — Repeat all-state performer in a different class and different position.

IHSBCALOGO

South Bend ready to shine for 2018 IHSBCA North/South All-Star Series July 20-22

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Downtown South Bend will be the site as some of the best high school baseball the state has to offer gather for the 2018 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series.

Activities are planned for Friday through Sunday, July 20-22 at Four Winds Field — home of the Midwest League’s South Bend Cubs. The stadium is at 501 W. South St.

On July 20, teams will practice at Four Winds (North 1:15 to 3 p.m. EST and South 3 to 4:45) and have a 7 p.m. banquet in the Great Room at Century Center featuring guest speaker Greg Kloosterman. Century Center is at 120 Dr. Martin Luther King Jr. Drive.

There will also be the annual IHSBCA Junior Showcase from 9 a.m. EST to 1 p.m.

The North and South clash in a doubleheader on July 21 and a single wood-bat game July 22.

On July 21, South Bend mayor Pete Buttigieg is scheduled to greet fans and players beginning at 11 a.m. EST. The IHSBCA will honor two founders — Jim Reinebold and Ken Schreiber — prior to first pitch around noon.

Martin’s Supermarkets will provide box lunches to the teams between games. After the second game, players will be treated to pizza but can eat elsewhere in the South Bend-Mishawaka area with their families.

Peggs in downtown South Bend will feed the players breakfast.

On July 22, the game is slated for noon EST with players wearing their high school uniforms.

Game admission is $5 each day and the banquet is $25 ($15 for 10-and-under) — all payable at the door.

Commemorative T-shirts will sell for $10 and $15 apiece depending on size.

DoubleTree By Hilton Hotel South Bend will house players, coaches and the IHSBCA leadership. The hotel is at 123 N. St. Joseph St.

Most parents and fans will stay at Aloft Hotels South Bend or Courtyard By Marriott South Bend-Mishawaka.

The all-star rosters below reflect players who have accepted invitations. Some may not be able to play because of injury.

Elkhart Central’s Steve Stutsman will be head coach for the North squad.

The South’s coaching staff will be headed by New Palestine’s Shawn Lyons.

New Level Broadcasting plans to webcast throughout the all-star weekend with remotes at the Junior Showcase noon to 1 p.m., practice 1 to 2 p.m. and banquet 7 p.m. on July 20 and games 11 a.m. pregame on July 21 and 11:30 a.m. pregame on July 22. The broadcast team will be Bob Stambazze, Craig Wallen, Mark Lowry and Mike Ganger.

2018 IHSBCA NORTH/SOUTH

ALL-STAR SERIES

(At South Bend)

North Roster

Pitchers

Chandler Banic (LaPorte)

Robbie Berger (John Glenn)

Ryan Bolda (Crown Point)

Tyler Bothwell (Boone Grove)

Ashton Guyer (Western)

Ethan Larason (Maconaquah)

Jake Marin (Lafayette Central Catholic)

Riley Perlich (Fort Wayne Carroll)

Austin Peterson (Chesterton)

Sullivan Swingley (Yorktown)

Alex Voss (South Bend St. Joseph)

Landon Weins (Frankton)

Catchers

Kollyn All (McCutcheon)

Alec Brunson (DeKalb)

Hayden Jones (Fort Wayne Carroll)

First Basemen

Jay Hammel (South Newton)

Pat Mills (Western)

Middle Infielders

Eric Doyle (Fort Wayne Bishop Dwenger)

Justin Graves (Lake Central)

Payton Kerr (Penn)

Benji Nixon (Plymouth)

Third Basemen

Riley Hershberger (Logansport)

Matt Meyer (Westfield)

Outfielders

Ian McCutcheon (Huntington North)

Tyler Owens (Noblesville)

Hayden Schott (Culver Academies)

Clay Thompson (Andrean)

Flex

Wes Transier (Oak Hill)

Head Coach

Steve Stutsman (Elkhart Central)

Assistant Coaches

Steve Asbury (Elkhart Central)

Shane Edwards (Oak Hill)

John Huemmer (Mishawaka)

Trainer

Ryan Fagan (Oak Hill)

South Roster

Pitchers

Luke Albright (Fishers)

Jake Andriole (Guerin Catholic)

Drew Hasson (Columbus East)

Cameron Holycross (Lapel)

Carter Lohman (Hamilton Southeastern)

Sam Meek (Hauser)

Zach Messinger (Castle)

Matthew Panagouleas (South Vermillion)

Alan Perry (Seymour)

Joey Weller (Union County)

Catchers

Zyon Avery (Ben Davis)

Lucas McNew (Borden)

Dillon Olejnik (Indianapolis Cardinal Ritter)

First Basemen

Ethan English (Jeffersonville)

Chase Hug (Pike)

Middle Infielders

Aaron Beard (Tecumseh)

Case Eisenhut (Northeast Dubois)

Sam Steimel (Sullivan)

Craig Yoho (Fishers)

Third Basemen

Riley Bertram (Zionsville)

Trever Zink (Forest Park)

Outfielders

Eli Helton (Lawrenceburg)

Caleb Meeks (Evansville Memorial)

Ryan Robison (New Albany)

Chase Springmeyer (Greensburg)

Flex

Tyler Finke (Columbus North)

Head Coach

Shawn Lyons (New Palestine)

Assistant Coaches

Jason Combs (Decatur Central)

Zach Payne (Lanesville)

Curt Welch (Castle)

Trainer

Anna Roberts (South Bend St. Joseph)

 

IHSBCALOGO