Tag Archives: Aaron Willard

South edges North in Game 3 of IHSBCA All-Star Series; Eastside’s Willard named MVP

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

The South took an early 4-0 lead and held on for a 4-3 win Sunday, June 26 in Game 3 of the 2022 Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series.
By going 2-1 during the weekend at Indiana Wesleyan University in Marion, the South cut the North’s all-time series lead to 69-68.
Eastside’s Owen Willard was selected as 2022 BSN Sports Don Jennings MVP Award. The Purdue Fort Wayne recruit struck out all six batters he faced in Game 1 Saturday and went 4-of-7 with two runs batted in and two runs scored across three games.
“I definitely had the curveball working. I threw that a lot,” said right-hander Willard of his mound outing. “The hitters struggled with (the curve) and I tried to sneak a fastball on the outer corner.
“I got a lot of swing-and-misses with my curveball. I worked ahead (in the count). That’s how I got those outs.”
Willard described his offensive philosophy — with a metal or wood bat.
“I try to see ball, hit ball almost,” said righty-swinging Willard. “I just wait on a fastball and get one I can hit. That’s my mentality.
“Before this weekend I was leaning toward going to (college) is a (pitcher-only). After this weekend I feel like I can with some of the big dogs and give it a shot.”
Willard said he would remember his performance, but that’s not all.
“Meeting all these people that I can call my friends now,” said Willard. “I hadn’t met most of these people. I can have a conversation with them anytime now.”
Owen got to share the all-star experience closely with his father.
Aaron Willard retired as Eastside head coach after the 2022 season and was selected as part of the North coaching staff.
“This was the last high school baseball game he’ll ever coach,” said Owen. “This is pretty cool.”
Two runs in the seventh pulled the North to within 4-3.
Willard lashed a lead-off triple and scored on a wild pitch.
Indiana State University-bound Jacob Pruitt (Yorktown) singled and trotted home on a two-out double by Earlham College recruit Nick Turner (Seeger).
The North cut the gap to 4-1 with one run in the fifth.
Joey Spin (Caston) singled and scored on a double by Huntington University-bound Jordan Malott (Fort Wayne Carroll).
University of Wisconsin-Milwaukee recruit Luke Smock (Delphi) followed with a single. South right fielder and Rockhurst University-bound Landon Carr (Northview) threw to catcher and Lincoln Trail College recruit Oscar Pegg (Shakamak) to cut down Malott out at the plate.
A two-run third gave the South a 4-0 advantage.
The first two hitters — Pegg and Quincy University-bound Joe Huffman (Avon) walked. Both scored on the same play — a sacrifice fly by Anderson University recruit Jake Winzenread (Lawrence North) and a North throwing error.
The South tallied two runs in the top of the first inning for a 2-0 lead.
Bellarmine University-bound Charlie Rife (Shelbyville) smacked a lead-off double and Pegg was hit by a pitch. Both scored on a one-out single by Winzenread.
The South used three pitchers for three innings each — left-hander Ethan Lyke (Evansville Central) and right-handers Drew Howard (Forest Park) Tate Warner (Fishers). Lyke is headed to Murray State University, Howard to the University of Evansville and Warner to Indiana Wesleyan.
North’s pitching was shared by six players — Indiana University recruit Brayden Risedorph (East Noble) for 1 1/3 innings, Ball State University-bound Cole Wise (Northwestern) for 1 2/3, Indiana Wesleyan recruit Will Eldridge (Carroll of Flora) for two, Belmont University-bound Dalton Wasson (Heritage) for two, Ohio State University recruit Keaton Mahan (Westfield) for one and University of Saint Francis-bound Luke Siren (Fort Wayne Northrop) for one. Mahan is a lefty. The rest are right-handers.
The game featured five double plays — three for the South (second, fourth and sixth) and two for the North (seventh and ninth).
According to IHSBCA Executive Director Brian Abbott, the 2023 North/South All-Star Series and Futures Game is to be held in Lafayette the week following the IHSAA State Finals.

Eastside’s Owen Willard (left) accepts the 2022 BSN Sports Don Jennings MVP Award from Indiana High School Baseball Coaches Association council member Jeff McKeon Sunday, June 26 at the conclusion of the IHSBCA North/South All-Star Series at Indiana Wesleyan University. (Steve Krah Photo)

’22 IHSBCA North/South All-Star Series June 24-26

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Indiana Wesleyan University will be at center stage when the Indiana High School Baseball Coaches Association North/South All-Star Series is held Friday through Sunday, June 24-26.
Practice is slated for Friday, June 24. The North works out from 1:30-3 p.m. and the South 3-4:30.
The All-Star banquet is slated for 7 p.m. Friday, June 24 at Roseburg Event Center with former big league pitcher and 2008 Indiana Wesleyan alum Brandon Beachy as keynote speaker.
A doubleheader is scheduled for Saturday, June 25. The three-game series concludes with a wood bat contest Sunday, June 26.
The North leads 68-66 in the all-time series.
Indiana all-stars are seniors nominated by IHSBCA members and selected by a committee.
In addition, the IHSBCA Futures Game (non-seniors) is to be staged at IWU Wednesday, June 22. A doubleheader featuring four teams is scheduled to begin at noon.

IHSBCA NORTH/SOUTH ALL-STAR SERIES
2022 Rosters
North
Pitchers
Ethan McCormick (Lafayette Harrison)
Drew VanOeveren (Hamilton Heights)
Zackary Todd (Wes-Del)
Camrin Worthington (LaPorte)
Gage Stanifer (Westfield)
Will Eldridge (Carroll of Flora)
Parker Dean (Western)
Cole Wise (Northwestern)
Brayden Risedorph (East Noble)
Catchers
Nick Turner (Seeger)
Sam Gladd (Columbia City)
Luke Willmann (Wapahani)
First Basemen
Nolan Johnson (Valparaiso)
Brady Ginaven (Munster)
Middle Infielders
Owen Willard (Eastside)
Luke Smock (Delphi)
Joey Spin (Caston)
Brennen Weigert (Homestead)
Third Basemen
Aidyn Coffey (Monroe Central)
Dalton Wasson (Heritage)
Outfielders
Connor Misch (Lake Central)
Luke Siren (Fort Wayne Northrop)
Evan Pearce (Oak Hill)
Zachary Hoskins (Penn)
Keaton Mahan (Westfield)
Jacob Pruitt (Yorktown)
Head Coach
A.J. Risedorph (NorthWood head coach)
Assistants
Jack Rupley (Manchester head coach)
Aaron Willard (Eastside head coach)
Ryan VanOeveren (Hamilton Heights head coach)
Eric Emery (Oak Hill assistant)
South
Pitchers
Andrew Dutkanych (Brebeuf Jesuit)
Drew Howard (Forest Park)
Grayson Knight (University)
Tate Warner (Fishers)
Jacob Vogel (Jennings County)
Aydan Decker-Petty (New Castle)
Brock Harper (Lapel)Andrew Lanning (Lawrenceburg)
Logan Drook (Centerville)
Ethan Lyke (Evansville Central)
Sam Reed (Brebeuf Jesuit)
Catchers
Keifer Wilson (Greencastle)
Charlie Rife (Shelbyville)
Oscar Pegg (Shakamak)
First Basemen
Riley Behrmann (Indianapolis North Central)
Nick Wiley (Mooresville)
Infielders
Jake Winzenread (Lawrence North)
Tyler Cerny (Center Grove)
Dominic Decker (Silver Creek)
Joe Huffman (Avon)
Tucker Biven (New Albany)
Cameron Decker (Evansville North)
Outfielders
Kannon Stull (Jeffersonsville)
Brody Chrisman (Zionsville)
Landon Carr (Northview)
Mason Grant (Brownsburg)
Charlie Hawk (Lawrence Central)
Flex
Connor Foley (Jasper)
Head Coach
Jeremy Jones (Evansville North head coach)
Assistants
Keith Hatfield (Center Grove head coach)
Rich Winzenread (Lawrence North head coach)
Joe Decker (Silver Creek head coach)

IHSAA regionals will slice state tournament field from 64 to 16; preview of each site

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Iliana Christian won its first Indiana High School Athletic Association sectional baseball title.
Jasper hoisted the sectional championship trophy for a state-leading 40th time.
Sixty-two other schools also reigned and moved on to regional play on Saturday, June 4.
The IHSAA Class 2A Carroll Flora Regional features four teams from the Indiana High School Baseball Coaches Association Top 10 — No. 1 Carroll, No. 3 Wapahani, No. 4 Eastern (Greentown) and No. 9 Delphi.
The 2A Park Tudor Regional has No. 2 Cascade playing No. 7 Centerville in the first game followed by Parke Heritage and vote-getter Heritage Christian.
The 3A Griffith Regional includes No. 1 Andrean, No. 2 Western and No. 7 Glenn along with South Bend Saint Joseph.
The 3A Danville Regional includes No. 3 West Vigo and No. 4 Brebeuf Jesuit in the opener followed by Lebanon and Beech Grove.
The 4A Jasper Regional features No. 2 Mooresville, No. 8 Jasper and vote-getter New Albany plus Columbus East.
The 4A Lafayette Jeff Regional opens with vote-getter Homestead against No. 6 Fort Wayne Carroll followed by Harrison against Zionsville.
In 1A, the Loogootee Regional has No. 1 Borden meeting No. 2 Barr-Reeve in Game 2 after vote-getter Tecumseh plays New Washington.

The 1A he South Bend Washington Regional has three Top 10 teams — No. 4 South Central (Union Mills), No. 9 Caston and No. 10 Fremont — plus Morgan Township.
The 1A Lafayette Central Catholic Regional features vote-getters Cowan and Rossville in Game 1 and No. 3 Lafayette Central Catholic and No. 5 Union City in Game 2.
Three teams at the 1A Morristown Regional received votes in the final regular season poll — Indianapolis Lutheran, Rising Sun and Shakamak. Traders Point Christian is also in the field.
South Central of Union Mills (6), Indianapolis Cathedral (5), Silver Creek (5), South Bend Saint Joseph (5), Evansville Memorial (4), Shakamak (4) and Tecumseh (4) comes into regional play with the longest active sectional title streaks.
1A New Washington won its first sectional crown since 1998. It had been since 1999 that 2A’s Eastern (Greentown) and Winamac had won sectional titles.
By the time three-team regionals in four classes are complete, there will be 16 teams left in the field. Semistates are scheduled for Saturday, June 11 with the State Finals at Victory Field in Indianapolis Friday and Saturday, June 17-18.

2022 IHSAA REGIONALS
Saturday, June 4
(IHSBCA Ranking in Parentheses)
Class 4A
LaPorte Regional
Crown Point vs. Lake Central (Receiving Votes)
South Bend Adams vs. Penn
Championship
Regional titles (most recent): Penn 10 (2017), Crown Point 9 (2011), Lake Central 7 (2014), South Bend Adams 3 (1979).

Highland Sectional (1) Championship — Lake Central 15, Highland 12.
Sectional titles through 2022: Highland (13) — Previous 2000. Trojans head coach: John Bogner.

Valparsaiso Sectional (2) Championship — Crown Point 12, Hobart 2.
Sectional titles through 2022: Crown Point (22) — Previous 2019. Bulldogs head coach: Steve Strayer.

Plymouth Sectional (3) Championship — South Bend Adams 5, LaPorte 2.
Sectional titles through 2022: Adams (10) — Previous 2018. Eagles head coach: Mike Cass.

Penn Sectional (4) Championship — Penn 7, Northridge 5.
Sectional titles through 2022: Penn (23) — Previous 2018. Kingsmen head coach: Greg Dikos.

Lafayette Jeff Regional
Homestead (RV) vs. Carroll (6)
Harrison vs. Zionsville
Championship
Regional titles (most recent): Carroll 5 (2011), Harrison 5 (1998), Zionsville 4 (2017), Homestead 3 (2015).

DeKalb Sectional (5) Championship — Carroll 7, Snider 6.
Sectional titles through 2022: Carroll (15) — Previous 2019. Chargers head coach: Dave Ginder.

Huntington North Sectional (6) Championship — Homestead 10, Wayne 0.
Sectional titles through 2022: Homestead (16) — Previous 2021. Spartans head coach: Nick Byall.

Logansport Sectional (7) Championship — Harrison 5, McCutcheon 4.
Sectional titles through 2022: Harrison (13) — Previous 2021. Raiders head coach: Pat Lowrey.

Noblesville Sectional (8) Championship — Zionsville 6, Fishers 0.
Sectional titles through 2022: Zionsville (15) — Previous 2018. Eagles head coach: Jered Moore.

New Palestine Regional
Anderson vs. Indianapolis Cathedral
New Palestine vs. Brownsburg
Championship
Regional titles (most recent): Indianapolis Cathedral 14 (2018), New Palestine 6 (2014), Brownsburg 5 (2005), Anderson 3 (1995).

Mt. Vernon Sectional (9) Championship — Anderson 13, Mt. Vernon (Fortville) 7.
Sectional titles through 2022: Anderson (8) — Previous 2012. Indians head coach: Adrian Heim.

Pike Sectional (10) Championship — Indianapolis Cathedral 10, Lawrence North 8.
Sectional titles through 2022: Cathedral (25; five straight) — Previous 2021. Fighting Irish coach Ed Freje.

Roncalli Sectional (11) Championship — New Palestine 12, Franklin Central 2.
Sectional titles through 2022: New Palestine (17) — Previous 2015. Dragons head coach: Shawn Lyons.

Terre Haute South Vigo Sectional (12) Championship — Brownsburg 13, Avon 3.
Sectional titles through 2022: Brownsburg (15) — Previous 2013. Bulldogs head coach: Dan Roman.

Jasper Regional
New Albany (RV) vs. Jasper (8)
Columbus East vs. Mooresville (2)
Championship
Regional titles (most recent): Jasper 26 (2021), Columbus East 10 (2019), New Albany 6 (1995), Mooresville 4 (2004).

Center Grove Sectional (13) Championship — Mooresville 9, Martinsville 4.
Sectional titles through 2022: Mooresville (11) — Previous 2004. Pioneers head coach: Eric McGaha.

Bloomington South Sectional (14) Championship — Bloomington South vs. Columbus East
Sectional titles through 2022: Columbus East (20) — Previous 2019. Olympians head coach Jon Gratz.

Jennings County Sectional (15) Championship — New Albany 4, Bedford North Lawrence 0.
Sectional titles through 2022: New Albany (23) — Previous 2016. Bulldogs head coach: Chris McIntyre.

Evansville Reitz Sectional (16) Championship — Jasper 5, Castle 4.
Sectional titles through 2022: Jasper (40) — Previous 2021. Wildcats head coach: Terry Gobert.

Class 3A
Griffith Regional
Western (2) vs. Glenn (7)
Andrean (1) vs. South Bend Saint Joseph
Championship
Regional titles (most recent): Andrean 14 (2019), Western 7 (2016), Saint Joseph 5 (2017), Glenn 3 (2006).

Griffith Sectional (17) Championship — Andrean 18, Calumet New Tech 0.
Sectional titles through 2022: Andrean (30) — Previous 2019. 59ers head coach: Dave Pishkur.

Kankakee Valley Sectional (18) Championship — Glenn 9, Hanover Central 1.
Sectional titles through 2022: Glenn (10) — Previous 2017. Falcons head coach: John Nadolny.

South Bend Clay Sectional (19) Championship — South Saint Joseph 18, New Prairie 5.
Sectional titles through 2022: Saint Joseph (17; five straight) — Previous 2017. Indians head coach: John Smolinski.

Northwestern Sectional (20) Championship — Western 6, Northwestern 1.
Sectional titles through 2022: Western (21) — Previous 2019. Panthers coach: Ryan Berryman.

Oak Hill Regional
Wawasee vs. New Castle (RV)
Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Norwell
Championship
Regional titles (most recent): Norwell 7 (2021), Dwenger 2 (2014), New Castle 2 (1996), Wawasee 0.

Jimtown Sectional (21) Championship — Wawasee 9, NorthWood 5.
Sectional titles through 2022: Wawasee (8) — Previous 2021. Warriors head coach: Joe Salazar.

Angola Sectional (22) Championship — Bishop Dwenger 19, Leo 8.
Sectional titles through 2022: Dwenger (12) — Previous 2016. Saints head coach: Jason Garrett.

Bellmont Sectional (23) Championship — Norwell 12, Heritage 2.
Sectional titles through 2022: Norwell (18) — Previous 2021. Knights head coach: Dave Goodmiller.

Yorktown Sectional (24) Championship — New Castle 3, Guerin Catholic 2.
Sectional titles through 2022: New Castle (14) — Previous 2014. Trojans head coach: Josh Cooper.

Danville Regional
West Vigo (3) vs. Brebeuf Jesuit (4)
Lebanon vs. Beech Grove
Championship
Regional titles (most recent): West Vigo 7 (2015), Brebeuf 4 (2021), Beech Grove 3 (1990), Lebanon 0.

Crawfordsville Sectional (25) Championship — Lebanon 10, Northview 1.
Sectional titles through 2022: Lebanon (12) — Previous 2014. Tigers head coach Rick Cosgray.

Danville Sectional (26) Championship — Brebeuf Jesuit 12, Tri-West Hendricks 2.
Sectional titles through 2022: Brebeuf (16) — Previous 2014. Braves head coach: Jeff Scott.

Bishop Chatard Sectional (27) Championship — Beech Grove 4, Bishop Chatard 3.
Sectional titles through 2022: Beech Grove (7) — Previous 2014. Hornets head coach: Jacob Wickliff.

Edgewood Sectional (28) Championship — West Vigo 4, Edgewood 3.
Sectional titles through 2022: West Vigo (15) — Previous 2018. Vikings head coach: Culley DeGroote.

Southridge Regional
Evansville Memorial vs. Vincennes Lincoln
Silver Creek (5) vs. Connersville
Championship
Regional titles (most recent): Evansville Memorial 17 (2016), Connersville 6 (2006), Vincennes Lincoln 4 (2002), Silver Creek 2 (2019).

Rushville Sectional (29) Championship — Connersville 7, Franklin County 6.
Sectional titles through 2022: Connersville (19) — Previous 2010. Spartans head coach Michael Thompson.

Madison Sectional (30) Championship — Silver Creek vs. Corydon Central
Sectional titles through 2022: Silver Creek (11; five straight) — Previous 2021. Dragons head coach: Joe Decker.

Princeton Sectional (31) Championship — Vincennes Lincoln 7, Southridge 4.
Sectional titles through 2022: Vincennes Lincoln (18) — Previous 2019. Alices head coach: Tim Hutchison.

Evansville Bosse Sectional (32) Championship — Evansville Memorial 9, Boonville 0.
Sectional titles through 2022: Evansville Memorial (31; four straight) — Previous 2021. Tigers head coach: Rip Collins.

Class 2A
Whiting Regional
Eastside (RV) vs. Fairfield (RV)
Winamac vs. Illiana Christian
Championship
Regional titles (most recent): Eastside 1 (2021), Fairfield 1 (2010), Illiana Christian 0, Winamac 0.

Whiting Sectional (33) Championship — Illiana Christian 16, Wheeler 4.
Sectional titles through 2022: — Illiana Christian (1) — Previous None. Vikings head coach Jeff VanderWoude.

Boone Grove Sectional (34) Championship — Winamac 8, Boone Grove 7.
Sectional titles through 2022: Winamac (4) — Previous 1999. Warriors head coach: Marcus Kay.

Westview Sectional (35) Championship — Fairfield 6, Westview 3.
Sectional titles through 2022: Fairfield (7) — Previous 2010. Falcons head coach: Darin Kauffman.

Eastside Sectional (36) Championship — Eastside 5, Woodlan 3.
Sectional titles through 2022: Eastside (7) — Previous 2021. Blazers head coach: Aaron Willard.

Carroll (Flora) Regional
Wapahani (3) vs. Eastern (Greentown) (4)
Delphi (9) vs. Carroll (Flora) (1)
Championship
Regional titles (most recent): Wapahani 7 (2017), Delphi 2 (2021), Eastern (Greentown) 1 (1999), Carroll (Flora) 0.

Wabash Sectional (37) Championship — Carroll (Flora) 9, Whitko 0.
Sectional titles through 2022: Carroll (7) — Previous 2015. Cougar head coach: Camden Parkhurst.

Delphi Sectional (38) Championship — Delphi 9, Seeger 7.
Sectional titles through 2022: Delphi (7) — Previous 2021. Oracles head coach: Ryan Long.

Eastern (Greentown) Sectional (39) Championship — Eastern (Greentown) 13, Eastbrook 4
Sectional titles through 2022: Eastern (Greentown) (3) — Previous 1999. Comets head coach: Erik Hisner.

Frankton Sectional (40) Championship — Wapahani 15, Frankton 10.
Sectional titles through 2022: Wapahani (18) — Previous 2021. Raiders head coach: Brian Dudley.

Park Tudor Regional
Cascade (2) vs. Centerville (7)
Parke Heritage vs. Heritage Christian (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Heritage Christian 3 (2010), Cascade 0, Centerville 0, Parke Heritage 0.

Centerville Sectional (41) Championship — Centerville 14, Hagerstown 8.
Centerville (9) — Previous 2021. Bulldogs head coach: Tracey Crull.

Indianapolis Scecina Sectional (42) Championship — Heritage Christian 12, Indianapolis Scecina 1.
Sectional titles through 2022: Heritage Christian (9) — Previous 2017. Eagles head coach: Dan Ambrose.

Park Tudor Sectional (43) Championship — Cascade 6, Covenant Christian 5
Sectional titles through 2022: Cascade (7) — Previous 2005. Cadets head coach: Ty Foster.

Parke Heritage Sectional (44) Championship — Parke Heritage 9, Southmont 8.
Sectional titles through 2022: Parke Heritage (2) — Previous 2021. Wolves head coach: Charlie Martin.

Evansville Mater Dei Regional
Linton-Stockton vs. North Decatur
Forest Park (8) vs. Providence
Championship
Regional titles (most recent): Providence 7 (2021), Forest Park 1 (1976), Linton-Stockton 0, North Decatur 0.

South Ripley Sectional (45) Championship — North Decatur 5, Southwestern (Hanover) 1.
Sectional titles through 2022: North Decatur (2) — Previous 2011. Chargers head coach: Christian McKinney.

Providence Sectional (46) Championship — Providence 9, Austin 8.
Providence (20) — Previous 2021. Pioneers head coach: Scott Hutchins.

Mitchell Sectional (47) Championship — Linton-Stockton 8, Mitchell 7
Sectional titles through 2022: Linton-Stockton (11) — Previous 2021. Miners head coach: Jacob Harden.

Evansville Mater Dei Sectional (48) Championship — Forest Park 10, Tell City 0.
Forest Park (5) — Previous 2002. Rangers head coach: Jarred Howard.

Class 1A
South Bend Washington Regional
South Central (Union Mills) (4) vs. Caston (9)
Fremont (10) vs. Morgan Township
Championship
Regional titles (most recent): South Central 4 (2011), Fremont 2 (1999), Caston 0, Morgan Township 0.

Westville Sectional (49) Championship — Morgan Township 16, Marquette Catholic 4.
Sectional titles through 2022: Morgan Township (5) — Previous 2018. Cherokees head coach: John Smith.

South Central (Union Mills) Sectional (50) Championship — South Central (Union Mills) 10, Oregon-Davis 0.
Sectional titles through 2022: South Central (18; six straight) — Previous 2021. Satellites head coach: Zach Coulter.

Fremont Sectional (51) Championship — Fremont 23, Bethany Christian 2.
Sectional titles through 2022: Fremont (8) — Previous 2018. Eagles head coach: Justin Bock.

Caston Sectional (52) Championship — Caston 3, North Miami 1.
Sectional titles through 2022: Caston (2) — Previous 2012. Comets head coach: Blake Mollenkopf.

Lafayette Central Catholic Regional
Cowan (RV) vs. Rossville (RV)
Union City (5) vs. Lafayette Central Catholic (3)
Championship
Regional titles (most recent): Lafayette Central Catholic 14 (2018), Cowan 4 (2021), Rossville 3 (2019), Union City 0.

Lafayette Central Catholic Sectional (53) Championship — Lafayette Central Catholic 10, Covington 0.
Sectional titles through 2022: Lafayette Central Catholic (18) — Previous 2018. Knights head coach: Tim Bordenet.

Tri-County Sectional (54) Championship — Rossville 12, Clinton Central 2.
Sectional titles through 2022: Rossville (7) — Previous 2019. Hornets head coach: Brad Scott.

Anderson Preparatory Sectional (55) Championship — Cowan 5, Wes-Del 3.
Sectional titles through 2022: Cowan (8) — Previous 2021. Blackhawks head coach: Aaron Wells.

Seton Catholic Sectional (56) Championship — Union City 9, Blue River Valley 4.
Sectional titles through 2022: Union City (4) — Previous 2021. Indians head coach: Jason Dowler.

Morristown Regional
Rising Sun (RV) vs. Shakamak (RV)
Traders Point Christian vs. Indianapolis Lutheran (RV)
Championship
Regional titles (most recent): Shakamak 13 (2021), Indianapolis Lutheran 1 (2017), Rising Sun 1 (2013), Traders Point Christian 0.

Shakamak Sectional (57) Championship — Shakamak 14, White River Valley 3.
Sectional titles through 2022: Shakamak (27; four straight) — Previous 2021. Lakers head coach: Jeremy Yeryar.

Indiana Deaf Sectional (58) Championship — Traders Point Christian 9, Bethesda Christian 2.
Sectional titles through 2022: Traders Point Christian (2) — Previous 2021. Knights head coach: Jaylen Cushenberry.

Morristown Sectional (59) Championship — Indianapolis Lutheran 12, Edinburgh 2.
Sectional titles through 2022: Indianapolis Lutheran (14) — Previous 2019. Saints head coach: Adam Gouker.

Jac-Cen-Del Sectional (60) Championship — Rising Sun 2, Jac-Cen-Del 0.
Sectional titles through 2022: Rising Sun (8) — Previous 2019. Shiners head coach: Kevin Wirsch.

Loogootee Regional
New Washington vs. Tecumseh (RV)
Barr-Reeve (2) vs. Borden (1)
Championship
Regional titles (most recent): Tecumseh 10 (2019), Barr-Reeve 2 (1998), Borden 1 (2021), New Washington 0.

Lanesville Sectional (61) Championship — Borden 12, Lanesville 0.
Sectional titles through 2022: Borden (6) — Previous 2021. Braves head coach: Eric Stotts.

Shawe Memorial Sectional (62) Championship — New Washington 8, West Washington 7.
Sectional titles through 2022: New Washington (2) — Previous 1998. Mustangs head coach: Jeremy Bower.

Loogootee Sectional (63) Championship — Barr-Reeve 9, North Daviess 3.
Sectional titles through 2022: Barr-Reeve (13) — Previous 2019. Vikings head coach: Trevor McConnell.

Cannelton Sectional (64) Championship — Tecumseh 11, Springs Valley 0.
Sectional titles through 2022: Tecumseh (17; four straight) — Previous 2021. Braves head coach: Ted Thompson.

NEIBA releases ’22 Dick Crumback Player of the Year Watch List

BY STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

With the beginning of IHSAA baseball practice, the Northeast Indiana Baseball Association has put out its Dick Crumback/NEIBA High School Player of the Year Watch List for 2022.
An email was sent to baseball coaches in Adams, Allen, DeKalb, Noble, Huntington, Wells and Whitley counties. These are the counties that the NEIBA covers when choosing their Hall of Famers. Each coach was asked to nominated any player(s) that he feels could be in the running for such an honor.
The list of 72 will be narrowed down in finalists in early May and the Dick Crumback/NEIBA Player of the Year will be announced May 25 to coincide with the beginning of the IHSAA baseball tournament series.
The player of the year will be honored at a Fort Wayne TinCaps game in early June and at the NEIBA Hall of Fame banquet June 12.
Homestead’s Carter Mathison was the 2021 honoree.
The organization has honored local baseball players, personnel and ambassadors since 1961.
For more information, contact Gary Rogers at grogers@eacs.k.in.us or Brett Windmiller at brett.windmiller@nacs.k.in.us. 

DICK CRUMBACK/NEIBA
HIGH SCHOOL PLAYER OF THE YEAR
WATCH LIST
2022
Adams Central (Coach Dave Neuenschwander)
Sr. Alex Currie
Jr. Ryan Black
Sr. Jaron Hildebrand
Sr. Blake Heyerly
Bishop Dwenger (Coach Jason Garrett)
So. Brayton Thomas
Sr. Xavier Aguirre
Sr. Jack Tippmann
Bishop Luers (Coach Jeff Stanski)
Jr. Cam Martinez
Sr. Paul Birkmeier
Carroll (Coach Dave Ginder)
Sr. Alex Smith
Sr. Jaydan Duba
Sr. Jordan Malott
Jr. Will Worrel
Jr. Thomas Tratnyek
Jr. Andrew Sinish
Jr. Daniel Kirk
So. Conner Barkel
Central Noble (Coach Tyler Graybeal)
Sr. Will Hoover
Churubusco (Coach Jordan Turner)
Sr. Keenan Hendricks
Sr. Cal Ostrowski
Columbia City (Coach Rob Bell)
Sr. Sam Gladd
Sr. Adin Miller
Sr. Julian Osselaer
DeKalb (Coach Collin Bice)
Sr. Bryce Dobson
Sr. Logan Jordan
Jr. Eli Ehmke
Jr. Tegan Irk
Jr. Ethan Jordan
Jr. Alex Leslie
Jr. Logan Montoya
Jr. Parker Smith
Jr. Donnie Wiley
East Noble (Coach Aaron Desmonds)
Sr. Brayden Risedorph
Eastside (Coach Aaron Willard)
Sr. Jack Buchanan
Sr. Nick Snyder
Sr. Owen Willard
Garrett (Coach Jason Richards)
Sr. Graham Kelham
Sr. Trey Richards
Sr. Kail Baughman
Jr. Luke Byers
So. Luke Holcomb
Heritage (Coach Dean Lehrman)
Sr. Dalton D. Wasson
Homestead (Coach Nick Byall)
Sr. Brennen Weigert
Sr. Nick Hockemeyer
Sr. Caden Tarango
Jr. Jake Goode
Jr. Bryce Yoder
Sr. Braydon Quintana
Sr. Carter Dixon
Sr. Jackson Todor
Huntington North (Coach Jarod Hammel)
Sr. Austin Oswalt
Leo (Coach Gary Rogers)
Sr. Cohden Brubaker
Sr. Donavin Massing
Jr. Jevon Walker
So. Kylar Decker
New Haven (Coach Dave Bischoff)
Sr. Connor Cannon
Northrop (Coach Matt Brumbaugh)
Sr. Luke Siren
So. Pernell Whitsett
North Side (Coach Austin Mannan)
Jr. Gabriel Oliva
Snider (Coach Josh Clinkenbeard)
Sr. Trevor Newman
Sr. Cade Hinton
Fr. Landen Fry
Fr. Brandon Logan
Sr. Aaron Fenn
Sr. Domanic Moon
Sr. Jakob Byler
South Adams (Coach Brad Buckingham)
Sr. A.J. Dull
South Side (Coach Will Coursen-Carr)
Sr. Perry Stow
So. Evan Harl
Southern Wells (Coach Blade Rheinhart)
Sr. Branson Rheinhart
Sr. Evan Reynolds
Sr. Owen Vickrey

Semistates to determine IHSAA State Finals participants

By STEVE KRAH
http://www.IndianaRBI.com

Today (June 12) four semistates will be staged at LaPorte, Kokomo, Mooresville and Jasper to determine the teams competing int he 2021 IHSAA State Finals June 21-22 at Victory Field in Indianapolis.
Here is a capsulized look at Final Four teams in Class 4A, 3A, 2A and 1A:

IHSAA SEMISTATES
Saturday, June 12
LaPorte
(Schreiber Field)
Class 1A
Washington Township (25-7) vs. Cowan (15-13), noon East Time/11 a.m. Central Time
Class 3A
Hanover Central (28-3-1) vs. Norwell (20-9), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Kokomo
(Municipal Stadium)

Class 2A
Eastside (22-5) vs. Delphi (26-6), 1 p.m. ET/noon CT
Class 4A
Munster (22-11) vs. Fishers (22-12), 3:30 p.m. ET/2:30 p.m. CT

South
Mooresville

Class 1A
Shakamak (16-7) vs. Borden (22-6-1), 1 p.m. ET/noon CT
Class 2A
University (23-9) vs. Providence (20-6), 3 p.m. ET/2 p.m. CT

Jasper
(Ruxer Field)

Class 3A
Brebeuf Jesuit (20-11) vs. Southridge (24-7), noon ET/11 a.m. CT
Class 4A
Mt. Vernon (Fortville) (26-6) vs. Jasper (29-2), 4 p.m. ET/3 p.m. CT

Team By Team
Washington Township Senators
— Head Coach Randy Roberts.
1A Washington Township Sectional — Kouts 7-1, Westville 4-1, Morgan Township 4-1.
1A South Bend Regional — South Central (Union Mills) 6-3, Fort Wayne Blackhawk Christian 10-1.
Sectional titles (10) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (1) — 2019. State titles (0). State runner-up (1) — 2019 (Randy Roberts).

Cowan Blackhawks — Head Coach Aaron Wells.
1A Liberty Christian Sectional — Wes-Del 5-1, Daleville 4-3.
1A Carroll (Flora) Regional — Union City 3-0, Riverton Parke 9-3.
Sectional titles (7) — last one before 2021 — 2010. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2008. Semistate titles (1) — 2008. State titles (0). State runner-up (1) — 2008 (Camden Parkhurst).

Hanover Central Wildcats — Head Coach Ryan Bridges.
3A Kankakee Valley Sectional — Kankakee Valley 9-1, Culver Academies 10-0, John Glenn 8-4.
3A Griffith Regional — South Bend St. Joseph 6-1, Northwestern 18-1.
Sectional titles (2) — last one before 2021 — 2011. Regional tittles (2) — last one before 2021 — 2011. Semistate titles (1) — 2011. State titles (0). State runner-up (1) — 2011 (Doug Nelson).

Norwell Knights — Head Coach Dave Goodmiller.
3A Bellmont Sectional — Marion 10-0, Mississinewa 13-2, Oak Hills 15-10.
3A Bellmont Regional — Wawasee 7-2, Leo 5-3.
Sectional titles (17) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2013. Semistate titles (3) — 2006, 2007, 2013. State titles (3) — 2003 (Kelby Weybright), 2007 (Kelby Weybright), 2013 (Andy McClain).

Eastside Blazers — Head Coach Aaron Willard.
2A Eastside Sectional — Adams Central 3-1, Bluffton 16-1.
2A Whiting Regional — Wheeler 7-1, Central Noble 18-3.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

Delphi Oracles — Head Coach Ryan Long.
2A Delphi Sectional — Fountain Central 14-2, Seeger 7-3.
2A Lafayette Central Catholic Regional — Rochester 12-5, Wapahani 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (1) — 2010. State titles (0). State runner-up (1) — Delphi (Pat Lowrey).

Munster Mustangs — Head Coach Bob Shinkan (Indiana Baseball HOF inductee).
4A Merrillville Sectional — Highland 11-2, Merrillville 9-0, Lake Central 2-1.
4A LaPorte Regional — Valparaiso 6-3, South Bend Adams 9-2.
Sectional titles (13) — last one before 2021 — 2016. Regional titles (6) — last one before 2021 — 2010. Semistate titles (0). State titles (1) — 2002 (Bob Shinkan).

Fishers Tigers — Head Coach Matt Cherry.
4A Westfield Sectional — Hamilton Southeastern 7-1, Carmel 1-0, Noblesville 4-0.
4A Kokomo Regional — Homestead 8-4, Harrison (West Lafayette) 7-5.
Sectional titles (3) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (2) — last one before 2021 — 2018. Semistate titles (1) — 2018. State titles (1) — 2018 (Matt Cherry).

Shakamak Lakers – Head Coach Jeremy Yeryar.
1A White River Valley Sectional — White River Valley 14-0, Clay City 10-0, Bloomfield 4-1.
1A Morristown Regional — Southwestern (Shelbyville) 10-1, Oldenburg Academy 13-0.
Sectional titles (26) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (12) — last one before 2021 — 2015. Semistate titles (7) — 2004, 2006, 2007, 2008, 2012, 2014, 2015. State titles (2) — 2008 (Matt Fougerousse), 2014 (Chip Sweet). State runner-up (5) — 2004 (Chip Sweet), 2006 (Matt Fougerousse), 2007 (Matt Fougerousse), 2012 (Chip Sweet), 2015 (Todd Gambill).

Borden Braves — Head Coach Eric Stotts.
1A South Central (Elizabeth) Sectional — Lanesville 18-1, Orleans 3-0.
1A Lanesville Regional — West Washington 17-2, Loogootee 5-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2018. Regional titles (1) — 2021. Semistate titles (0). State titles (0).

University Trailblazers — Head Coach Chris Estep (1 state title).
2A Cascade Sectional — Covenant Christian 7-3, Cascade 8-2.
2A Cascade Regional — Centerville 12-5, Parke Heritage 8-2.
Sectional titles (5) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (1) — 2019 (Chris Estep). State runner-up (1) — 2018 (Chris Estep.

Providence Pioneers — Head Coach Scott Hutchins.
2A Eastern (Pekin) Sectional — Henryville 10-4, Eastern (Pekin) 11-0, Austin 10-0.
2A Evansville Mater Dei Regional — South Ripley 5-3, North Posey 8-6.
Sectional titles (19) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (7) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (1) — 2016. State titles (1) — 2016 (Scott Hornung).

Brebeuf Jesuit Braves — Head Coach Jeff Scott.
3A Brebeuf Sectional — Danville 5-0, Tri-West Hendricks 15-1.
3A Danville Regional — Indianapolis Bishop Chatard 10-0, Northview 17-2.
Sectional titles (15) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (4) — last one before 2021 — 2012. Semistate titles (1) — 2012. State titles (0). State runner-up (1) — 2012 (Andy McClain).

Southridge Raiders — Head Coach Gene Mattingly.
3A Southridge Sectional — Pike Central 10-0, Washington 1-0.
3A Southridge Regional — Silver Creek 2-1, Evansville Memorial 7-2.
Sectional titles (6) — last one before 2021 — 2019. Regional titles (3) — last one before 2021 — 2019. Semistate titles (2) — 2018, 2019. State titles (0). State runner-up (2) — 2018 (Gene Mattingly), 2019 (Gene Mattingly).

Mt. Vernon Marauders — Head Coach Brad King.
4A Pendleton Heights Sectional — Muncie Central 19-0, Pendleton Heights 8-0.
4A Mt. Vernon Regional — Franklin Central 6-2, Indianapolis Cathedral 6-3.
Sectional titles (8) — last one before 2021 — 2011. Regional titles (2) — last one before 2021 — 1971. Semistate titles (0). State titles (0).

Jasper Wildcats — Head Coach Terry Gobert (Indiana Baseball HOF inductee; 5 state titles).
4A Evansville Reitz Sectional — Castle 6-1, Evansville North 5-4, Evansville Central 10-0.
4A Jasper Regional — Floyd Central 2-1, Center Grove 7-4.
Sectional titles (39) — last one before 2021 — 2017. Regional titles (26) — last one before 2021 — 2017. Semistate titles (14) — 1967, 1968, 1981, 1986, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 2006, 2010, 2013, 2015, 2017. State titles (5) — 1996 (Terry Gobert), 1997 (Terry Gobert), 1998 (Terry Gobert), 2000 (Terry Gobert), 2006 (Terry Gobert). State runner-up (4) — 2010, 2013, 2015, 2017.

Former college mates Willard, Neuenschwander meet as opposing coaches

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Aaron Willard reached a milestone with his son on the mound and his former college roommate and teammate in the other dugout.

When the Eastside Blazers beat the Adam Central Jets 3-1 Saturday, May 29 in the semifinals of the IHSAA Class 2A Eastside Sectional it gave Willard his 100th varsity baseball coaching victory at his school (to go with 506 in softball including a Class 1A state title in 1998 and 69 in boys basketball).

Locked up in a pitchers’ duel with Adams Central senior right-hander Justin Bultemeier, Eastside junior right-hander Owen Willard struck out 13 while tossing a one-hitter (he gave up a solo home run on a change-up to lefty-swinging senior Brayden Light in the third inning) as the winning pitcher in helping the Blazers (22-6) to the Sectional 36 championship game at 11 a.m. Monday, May 31 against former Eastside head coach Jason Pierce’s Bluffton Tigers.

“I wish (Aaron) all the luck in the world,” says Dave Neuenschwander, who roomed and played baseball with the elder Willard at Huntington (Ind.) College (now Huntington University), and has been head baseball coach at  Adams Central for 27 seasons (1991-98 and 2003-21).

Willard and Neuenschwander formed a bond as Foresters in the ‘80s which he endured to this day.

“He’s always been like a big brother to me,” says Willard of Neuenschwander. “He took me under the wing when I came in.”

Says Neunschwander, “Aaron’s a good coach and he’s a great friend. I wish he lived closer. I know he’d do anything for me and I’d do anything for him.

“I’m anxious for the day when we can both retire and spend some time together.”

Willard, a 1984 Eastside graduate, spent a semester at Franklin (Ind.) College and met sophomore third baseman Neuenschwander, a 1983 South Adams High School graduate, when he arrived on the Huntington campus as a pitcher. 

Aaron’s first season was the first for Indiana High School Baseball Coaches Association Hall of Famer Mike Frame as head coach. Other future coaches on the squad included Matt Brumbaugh, Mark Flueckiger and Randy Moss.

When Willard and Neuenschwander’s teams squared off Saturday, it was for just the second time. In 2019, Adams Central and Eastside were not in the same sectional and both received a first-round bye so they met just before the tournament at the ASH Centre in Fort Wayne.

“When we play it’s about respect and a good competition,” says Neuenschwander.

What makes Willard a good coach?

“He understands the game,” says Neuenschwander. “He has the passion for the kids. 

“He gets them to work hard and focus on what they need to do.”

It’s also helped that Aaron has helped develop strong pitchers like his sons Cade (a 2017 Eastside graduate who pitched for Purdue Fort Wayne 2019-21) and Owen.

Also an accomplished shortstop and hitter, Owen could be a two-way player at the next level. He has not yet made a college commitment.

“It’s a big summer for him,” says Aaron of Cade, who plays travel ball for 5 Star Midwest.

Willard coached softball for 23 years before coaching baseball at the high school varsity level.

“I had coached at the Pony League level,” says Willard. “There was a learning curve going from softball back to baseball. There are pick-off and longer distances between bases. It’s getting that timing in your head. I got kids thrown at the plate (as a third base coach). It took them longer to get there.”

Eastside’s 2021 season has included Northeast Corner Conference regular-season and tournament titles.

Besides head baseball coach, Willard is an assistant principal and athletic director at Eastside.

“Aaron’ a great guy to the community,” says Neuenschwander. “He has great friends like Bruce Beard that really helps him out.

“That ’s a tribute to great leadership that he has that people want to help.”

As for the sectional title game against the boys from Bluffton?

Says Willard, “They look like they’re a very scrappy team.”

A fan celebrates a coaching milestone for Eastside High School baseball coach Aaron Willard at the semifinals of the IHSAA Class 2A Eastside Sectional. (Twitter Photo)

Here’s Dick Crumback/NEIBA Player of the Year Watch List

BY STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Baseball coaches from Adams, Allen, DeKalb, Noble, Huntington, Wells and Whitley counties were surveyed and 69 names appear on the 2021 Dick Crumback/Northeast Indiana Baseball Association (NEIBA) High School Player of the Year Watch List.

The list will be narrowed in early May to a group of award finalists. The winner will be announced May 26 to coincide with the start the IHSAA state tournament series. The winner will be honored at a Fort Wayne TinCaps game since the NEIBA banquet has been postponed until Sept. 12.

Since 1961, the NEIBA has recognized local baseball players, personnel and ambassadors through a Hall of Fame and honors program. South Adams’ Grant Besser was named Dick Crumback/NEIBA High School Player of the Year in 201. With the 2020 season being canceled because of the COVID-1 pandenic, there was no award given for 2020.

For more information, contact Gary Rogers at grogers@eacs.k.in.us or Brett Windmiller at brett.windmiller@nacs.k.in.us. 

DICK CRUMBACK/NEIBA 

HIGH SCHOOL PLAYER OF THE YEAR 

WATCH LIST

2021

Adams Central (Coach Dave Neuenschwander)

Sr. Justin Bultemeier

Sr. Chase Murray

Jr. Alex Currie

Jr. Blake Heyerly

Bellmont (Coach Tom Montgomery)

Sr. Tanner Hirn

Sr.  Tyler James

Jr.  Kobe Baker

Jr.  Magnuss Lee

Jr. Ethan Garner

Jr. Trevor Walker

Bishop Dwenger (Coach Jason Garrett)

Sr.  Brenden Lytle

Sr. Sam Pesa

Sr.  Callan Stauffer

Sr.  Xavier Nolan

Jr. Jack Tippmann

Fr.  Brayton Thomas

Jr. Beau Jacquay

Bishop Luers (Coach Jeff Stanski)

Sr.  Lukas North

Carroll (Coach Dave Ginder)

Sr.  Jerod Handshoe

Sr.  Cameron Niedens

Jr.  Alex Smith

Sr.  Conner Miller

Sr.  Josh Kuhns

Sr. Jaycob McCullough

Churubusco (Coach Jordan Turner)

Sr.  Brayten Gordon

Sr.  Evan Snyder

Jr.  Keenan Hendricks

Jr.  Callahan Ostrowski

Sr.  Seth Abel

Columbia City (Coach Rob Bell)

Jr.  Sam Gladd

Jr.  Adin Miller

Sr.  Preston Henschen

DeKalb (Coach Tim Murdock)

Sr.  Steele Jackson

East Noble (Coach Aaron Desmonds)

Jr.  Brayden Risedorph

Eastside (Coach Aaron Willard)

Jr.  Owen Willard

Sr.  Dylan Herig

Sr.  Wade Miller

Jr.  Jack Buchanan

Garrett (Coach Jason Richards)

Sr.  Gage Smith

Jr.  Trey Richards

Jr.  Graham Kelham

Heritage (Coach Dean Lehrman)

Jr.  Dalton Wasson

Homestead (Coach Nick Byall)

Sr.  Carter Mathison

Sr.  Luke Palmer

Sr.  Kaleb Kolpien

Sr.  Graham Kollen

Sr. Grant Simmons

Sr. Cole Elkins

Sr. Jayden Lepper

Leo (Coach Gary Rogers)

Sr.  Tyler Papenbrock

Sr.  Coley Stevens

Sr.  Damien Gudakunst

Sr.  Quinten Peters

Sr.  Gannon Brown

Sr. Michael O’Brien

Sr. Dakota Patterson

New Haven (Coach Dave Bischoff)

Sr. Jacob Kortenber

Sr. Augie Difederico

Northrop (Coach Matt Brumbaugh)

Sr.  Tarron White

Jr.  Luke Siren

Norwell (Coach Dave Goodmiller)

Sr. Rocco Hanes

Sr. Eli Riley

South Adams (Coach Brad Buckingham)

Sr. Adam Besser

Sr. James Arnold

Jr. A.J. Dull

Jr. Conner Young

Southern Wells (Coach Blade Rheinhart)

Sr.  Tanner Johnson

Whitko (Coach Jorell Tucker)

Sr.  Bryce Tucker

Sr. Evan Wilson

Northeast Indiana Baseball Association

Success follows Eastside’s Willard from softball to baseball diamonds

RBILOGOSMALL copy

By STEVE KRAH

http://www.IndianaRBI.com

Aaron Willard enjoyed plenty of success in his time as head softball coach at Eastside High School in Butler, Ind.

In 23 seasons, he Blazers softballers won 13 sectional titles (three in the IHSAA single-class era and five each in Class 1A and 2A).

When Jason Pierce left the head baseball post at Eastside and Aaron’s oldest son, Cade Willard, was a junior, he decided to take over the program.

In his second season (2017), the Blazers won the 2A Westview Sectional. Eastside did it again in 2018, besting Westview in the title game and earning a berth in the 2A Whiting Regional.

The Blazers (18-8) face Boone Grove in the second semifinal around noon CST (Hammond Bishop Noll plays South Adams at 10 a.m. CST) at Oil City Stadium. The championship is slated for 6 p.m. CST.

“Last year, we were built around pitching,” says Willard, who sent right-handers Cade Willard (redshirt at Fort Wayne), Conner Dove (Trine University), Jackson White (Franklin College) and middle infielder/closer Zach Orn (Ivy Tech Northeast) on to college baseball. They were among nine seniors. “A lot of those guys had played a lot of baseball.”

This year, the Blazers are not as experienced on the mound but have gotten the job done.

The staff is led by senior Chris Ballentine and also features juniors McGuire Jacobs, Nick Shewman, Chase Franz and Joe White and freshman Wade Miller. All but lefty Miller, who plays center field, are right-handers.

White is the team’s No. 1 catcher and joins Ballentine and Franz among Eastside’s most-productive hitters. The squad’s only other senior is first baseman Riley Thompson.

“Our guys have done a great job on the mound,” says Willard. “We’ve been solid defensively for the most part. The top of our order has been pretty good and we’ve now got some guys hitting in the bottom part.”

Eastside is a member of the Northeast Corner Conference. The NECC was led in 2018 by Angola (9-2) and Lakeland (9-2), followed by Fairfield (8-3), Westview (7-4), Eastside (7-4), Garrett (6-5), Fremont (5-6), Churubusco (5-6), West Noble (4-7), Prairie Heights (3-8), Central Noble (3-8) and Hamilton (0-11).

Willard’s assistant coaches are Tony Emenhiser, Garth Fiedler, John Gravante and Bryce Yoder.

The Blazers play their home games on-campus. The field has a wooden outfield fence and a few years ago, a net backstop was installed for clearer viewing by spectators.

A 1984 Eastside graduate, Willard went on to play baseball for four seasons at Huntington College (now Huntington University). His freshmen year was also the first in charge for head coach Mike Frame.

After receiving a physical education degree in 1989, Willard returned to Eastside and began teaching. He became athletic director and assistant principal in 1999 — positions he has held ever since.

Aaron and Terri Willard have three children — Madison, Cade and Owen. Madison Willard graduated this spring from Ball State University and is to marry Dalton Shetler in June. Owen Willard is an eighth grader.

AARONWILLARD3

Eastside celebrates its second straight IHSAA Class 2A Westview Sectional baseball championship in 2018. Assistant coach Tony Emenhiser, seniors Caleb Ballentine and Riley Thompson and head coach Aaron Willard pose with the trophy.

AARONWILLARD2

Eastside High School head baseball coach Aaron Willard (25) gets the bucket treatment from his team after they won the 2018 IHSAA Class 2A Westview Sectional.

AARONWILLARD1

The Eastside High School Blazers hoist the 2018 IHSAA Class 2A Westview Sectional baseball trophy as head coach Aaron Willard (right) takes in the moment.